Nebezpečná rychlost

Speed

Nebezpečná rýchlosť

Akční / Thriller

USA, 1994, 111 min

Jan de Bont býval ve svých počátcích malým režisérským géniem. Jak jinak by dokázal povýšit nevyvážený a viditelně za pochodu psaný scénář na neustále adrenalinem protkaný nabouchaný akčňák s perfektním vizuálem, který nestárne, rázným hrdinou, který se jen tak nevidí, geniálním hudebním doprovodem a takřka nadčasovým posunem v rámci akčních filmů. Nebezpečná rychlost je důkazem, že akční film může mít prvoplánově bezduchý scénář s logickými dírami, má-li však kolem sebe řádně vyprofilované postavy, oproti zbytku scénáře chytré slovní výměny a humor (hlášky fungují na jedničku i po letech).(18.4.2005)

Solidní film. Na druhou stranu to pro mě určitě není nic nepřekonatelně kultovního. příběh je fajn. Má to celkem tempo. Hooper hraje dobrýho záporáka. Jenom Reevese jsem nikdy nijak extra nemusel ani na dialogy ani na akční scény. Vždycky takovej neslanej nemastnej pro mě nevím co na něm každej žere. Každopádně zase abych byl fér tady mi nijak nepřekážel a taky je pravda, že film pochází z doby kdy se ještě dalo přijít z něčím novým a neotřelým a zase jako na rovinu vím proč nejezdím mhd nechtěl bych totiž být jedním z pasažérů v tom autobuse. Každopádně ucházející dílo a ve finále ho hodnotím jako lepší nadprůměr.60%(20.8.2014)

4 důvody, proč bylo rozumné dopřát si tuhle legrační roadmovie: 1. Keanu Reeves zachraňuje svět s bezelstným výrazem plachého kolouška, kterého si okamžitě toužíte pořídit domů. 2. V Harrym Potterovi létá Ford Anglia, ale tady si to vzduchem suverénně plachtí poloobsazený autobus. V některých amerických městech zjevně neplatí fyzikální zákony ale ...3. Zato funguje chemie. Dokonce i zcela nereaktivní Sandra Bullock se vzmůže na svůdný pohled a kroutění...volantem:) Není divu-viz bod č.1...A za čtvrté: Počet akčních filmů, které jsem viděla, dosáhl deseti. Mám splněno:)(14.9.2007)

Nebezpečne rýchla Sandra Bullocková ako vodička autobusu mestskej hromadnej dopravy, čo nemôže spomaliť, pretože by vybuchol. Prefíkaný terorista naň totiž umiestnil nálož, ktorá sa aktivuje ako náhle padne ručička tachometra pod hranicu 50 míľ za hodinu (80 km/h). Preto musí uháňať nepovolenou rýchlosťou ulicami Los Angeles. Tento scenár sa mi vidí hodne pritahnutý za vlasy, ale čo sa týka filmového spracovania akcie, tak s ním som bol spokojný. ***(11.3.2010)

Nejlepší akční film všech dob. Lepší než výborná Skála aj. Jan De Bont natočil životní dílo (a po Twisteru toho měl nechat). Vše je tu perfektní - jednoduchý ale geniální nápad je proveden naprosto úžasně. Film má tři části: výtah, autobus a metro, z nichž největší prostor má autobus. Nejlepší je jeho průjezd městem, které je plné aut, přecházejících dětí, žen s kočárky a prudkých zatáček. Prostoje mezi akčními scénami jsou minimální. Keanu je perfektní hrdina, Sandra (v nejlepší roli) perfektní komik i hrdina a Hopper perfektní záporák. A pěkný ústřední motiv Marka Manciny. Tenhle biják vůbec proslavil hodně lidí. Film získal Oscara za zvuk a střih zvukových efektů, nominován byl za střih, v Británii získal cenu BAFTA za střih a zvuk a nominován byl za zvláštní efekty.(27.7.2003)

• - Skok Jacka (Keanu Reeves) do autobusu nedělal kaskadér, ale Keanu sám. Přes zákaz režiséra jej tajně nacvičil a pak i provedl. Když se režisér Jan de Bont dozvěděl, že nevidí kaskadéra, byl vzteky bez sebe. Keanu Reeves později musel ustoupit ze svých kaskadérských kousků, protože jej pojišťoveny odmítaly pojistit pro případ úrazu. (kriplozoik)

• - Na konci filmu si můžeme všimnout, že kino naproti havarovanému vlaku podzemky právě promítá 2001: Vesmírnou odyseu. (Ai.ma)

• - Keď autobus krúži po letisku, v jednej chvíli mu pri zábere na jeho ľavý bok chýba "zebrový" čiernobiely pútač, no v ďalších scénach ho opäť má. (fumatro)