Nebezpečná rychlost

Speed

Nebezpečná rýchlosť

Akční / Thriller

USA, 1994, 111 min

4 důvody, proč bylo rozumné dopřát si tuhle legrační roadmovie: 1. Keanu Reeves zachraňuje svět s bezelstným výrazem plachého kolouška, kterého si okamžitě toužíte pořídit domů. 2. V Harrym Potterovi létá Ford Anglia, ale tady si to vzduchem suverénně plachtí poloobsazený autobus. V některých amerických městech zjevně neplatí fyzikální zákony ale ...3. Zato funguje chemie. Dokonce i zcela nereaktivní Sandra Bullock se vzmůže na svůdný pohled a kroutění...volantem:) Není divu-viz bod č.1...A za čtvrté: Počet akčních filmů, které jsem viděla, dosáhl deseti. Mám splněno:)(14.9.2007)

Jan de Bont býval ve svých počátcích malým režisérským géniem. Jak jinak by dokázal povýšit nevyvážený a viditelně za pochodu psaný scénář na neustále adrenalinem protkaný nabouchaný akčňák s perfektním vizuálem, který nestárne, rázným hrdinou, který se jen tak nevidí, geniálním hudebním doprovodem a takřka nadčasovým posunem v rámci akčních filmů. Nebezpečná rychlost je důkazem, že akční film může mít prvoplánově bezduchý scénář s logickými dírami, má-li však kolem sebe řádně vyprofilované postavy, oproti zbytku scénáře chytré slovní výměny a humor (hlášky fungují na jedničku i po letech).(18.4.2005)

Uznávám, že když jsem to viděl s vypnutym mozkem (měl jsem v sobě asi 10 piv), tak se mi to fakt líbilo a dal bych možná i 4 hvězdičky. Ve střízlivym stavu to ovšem nedokážu brát vážně a víc, než 2 hvězdičky bych určitě nedal. Je to zase jeden z mnoha filmů, na kterej mam tak strašně odlišný hodnocení pod vlivem a za střízliva :-) Dávám teda 3 hvězdičky s dodatkem, že doporučuju před timto filmem tak 2 promile v krvi.(30.4.2006)

Ve své době rozhodně jeden z nejlepších akčňáků, co byl natočen. V určitých chvílích bylo cítit napětí a padoucha né a né dopadnout. Takové filmy se mi líbí, když se nezůstane jen u jednoho, ale děj se ještě dál vyvíjí až na samotné maximum. Tam kde byste očekávali konec se ještě toho může tolik stát.(18.2.2013)

Toho času dle mého mírně přeceňovaný akční thriller postavený na "jediném" dobrém nápadu (bomba v autobuse), kterému ale chybí nápaditost (Skála), hluboká myšlenka (Terminátor 2: Den zúčtování, Matrix), démonická ujetost (Tváří v tvář, Con Air), humor (Pravdivé lži, Poslední skaut), režijní jistota (Nepřítel státu, Nelítostný souboj).. Prostě něco navíc, co by ho zařadilo mezi vrcholy žánru let devadesátých!! Jen tak tak 70%(19.12.2005)

• - Při průjezdu pravotočivou zatáčkou, kdy jde autobus na dvě kola, je zde patrný hydraulický mechanismus, který jej nadzvedává. (Mr.Hudson)

• - Harry (Jeff Daniels) je postřelen Jackem (Keanu Reeves) do levé nohy. Později ho ale vidíme kulhat na nohu pravou. (džanik)

• - Jack Traven (Keanu Reeves) nosí hodinky značky Casio G-Shock DW-5600 a Howard Payne (Dennis Hopper) nosí Rolex Yachtmaster. (dyfur)