Nebezpečná rychlost

Speed

Nebezpečná rýchlosť

Akční / Thriller

USA, 1994, 111 min

Hodně lidí o tom básní, avšak podle mě je "Nebezpečná rychlost" pouze průměrný akční film. Keanu Reeves a Sandra Bullocková už podali i lepší herectví a v tomto směru je zde naprosto převálcovává skvělý záporák Dennis Hopper. Akce je dobrá, napětí je dobré, nuda také žádná není....film je celkově dobrý, ale není to nic víc než průměr.(8.4.2006)

Ze začátku jsem si říkal, že to bude normální průměrný akčňák. Už jen podle lehkého obrysu děje. V autobude je bomba a jestli zpomalí, vybuchne. Naštěstí jsem se spletl, jelikož, právě díky výbornému scénáři, který ukrývá naprosto skvělou výstavbu děje, jenž obsahuje akci, dějové zvraty, romantiku a akci :) jsem byl naprosto upoután ke křeslu a nechával jsem se unášet fascinujícím nebojím se říct dobrodružstvím. Tenkrát notně mladý Keanu Reeves na mě zapůsobil tak moc, že jsem pak sháněl zásadně filmy s ním, Dennis Hopper nezklamal stejně jako Jeff Daniels. No a Sandru B. beru jako bonus. Prostě tenhle film se stal klasikou akčních filmů a ani po několikátém shlédnutí neomrzí.(15.6.2006)

7 / 10 Pomerne stupídny scenár (maník sa vyhráža, že odpáli autobus plný ľudí) vynahradzuje šialené tempo rozprávania, pri ktorom určite zhodíte jedno, dve kilá. Prestavte si diaľničnú sekvenciu z druhého dielu Matrixu a natiahnite ju na dvojhodinovú stopáž - asi tak vyzerá prvotina Jana de Bonta. Škoda, že si rovnakú kvalitatívnu úroveň neudržal dlhšie.(22.12.2005)

keanu so sandrou (obaja ešte vo svojich začiatkoch) vytvorili sympatickú a pohodovú dvojicu, daniels ako online parťák a dennis v ďalšom svojom podarenom záporákovi zdatne sekundujú a príjemne originálny adrenalínový nápad, aký sa mohol narodiť len v období tak výdatnom na akčné filmy, akým bola práve prvá polovia 90. rokov - a tento film je jedným z erbových filmov tejto éry - dávajú dokopy fungujúcu rovnicu pre dobrú explozívnu rýchlu zábavu;(29.12.2008)

"Víš, že vztah založený na krizových situacích dlouho nevydrží?" Jsou všichni policajti takoví? Jednou se s holkou projede autobusem, jednou s ní zažije bouračku v metru a hned chce vztah? Ještěže alespoň Annie stojí nohama pevně na zemi a má vymyšlené náhradní řešení. Ale dost romantiky, protože dopravní prostředky v L. A. se právě staly dostatečně výbušnými na to, aby to bylo zábavné. A já jsem si to nastupování za jízdy do autobusu, stříhání drátů, teroristův skok na špek i střílení na parťáka dokázal nejednou užít.(6.2.2017)

• - Na fotce, kterou má Harry (Jeff Daniels) v kanceláři, je vyfocená manželka Jana de Bonta. (Ai.ma)

• - Studiu se na původní verzi scénáře nelíbilo, že film má skončit po tom, co všichni vystoupí z autobusu. Prý by to bylo nudné, kdyby se to celé odehrávalo jen v autobuse. Autor scénáře Graham Yost tedy přepsal konec a dodělal finální akci v podzemce. (Ai.ma)

• - Při průjezdu pravotočivou zatáčkou, kdy jde autobus na dvě kola, je zde patrný hydraulický mechanismus, který jej nadzvedává. (Mr.Hudson)