Ve výškové budově je surově zavražděn noční hlídač a vzápětí vybuchne bomba, která zničí výtahová lana. Celkem osmnáct cestujících zůstává uvězněno ve výtahu, který prudce padá dolů, než ho zastaví silné brzdy. Ale i ty hodlá atentátník odstřelit, pokud nedostane tři miliony dolarů. Do akce jsou nasazeni špičkoví losangelští policisté Jack Traven a jeho přítel Harry. Při riskantní a nebezpečné akci se jim podaří dostat cestující z výtahu, atentátník se ale zmocní Harryho a vyhrožuje jeho zabitím, jestliže nedostane peníze. Jack se odhodlá k akci, svého přítele postřelí na noze a ten atentátníkovi unikne ze sevření. Šílenec však uteče… Oba policisté jsou vyznamenáni za odvahu a večer společně oslavují. Zejména Harry je poněkud společensky unavený. Druhý den dostane Jack zprávu, že byl unesen autobus, na němž je připevněna bomba. Přihlásí se i atentátník: o své peníze rozhodně nechce přijít. Zatímco Jack jde do akce přímo, Harry je s ním ve spojení a řídí operace. Jack se dostane do autobusu, kde ve zmatku vystřelí jakýsi muž, který si myslí, že jde policie po něm. Bob, řidič autobusu, je těžce zraněn a za volant usedá jedna z cestujících, studentka Annie. Autobus se podle pokynů atentátníka nesmí dostat pod určitou rychlost, jinak nálož vybuchne... Jackovi se nejprve podaří vyjednat, aby byl z autobusu vysazen zraněný Bob. Pak se v panice snaží vystoupit další cestující, starší žena, je ale usmrcena. Jak se zdá, atentátník vše pozorně sleduje díky přímým záběrům vrtulníků, které celou akci přenášejí. Brzy se ukáže, že na dálnici, kam autobus míří, je patnáctimetrová díra... (TV Prima)

Trailer

B!shop

Paradni akcni film, ale mezi ty nejlepsi kousky se nezaradi, protoze de Bont tomu zkratka neumi vtisknout takovej cool vzhled jako Bay nebo Woo. Prislo mi, ze by se film dal drobet zkratit, ze zacatku se v podstate pul hodina vubec netyka hlavniho deje, takze ta se dala zkratit, i kdyz akce ve vytahu je fajn. A konec je lehce protahovanej. Navic je film misty krapet stereotypni. Ale tim zapory konci, v podstate to je neprerusovana akcni jizda s vtipnou Bullock, perfektnim Hopperem a skvelym hrdinou v podani Reevese, kterej je mozna drsnej skoro az moc, ale roli zvlad perfektne. Proste jizda na lepsi 4*. ()

tron

"Ale čo to má spoločné s nami?" - "Nič. Ide mu len o prachy." Nebezpečná rýchlosť je i vďaka bombastickému, mimoriadne dynamickému ústrednému hudobnému motívu Marka Mancinu jedným z najlepších akčných trilerov 90. rokov. Ďalej si k výrazným kladom prirátajte sympatické herecké obsadenie hlavných (Bullock, Reeves) i podporných rolí (Morton, Daniels), slizkého gaunera zaseknutého v minulom desaťročí (Hopper), strhujúce tempo, originálnu akciu (výťahový prológ s postreleným parťákom, prestup zraneného šoféra z busu k policajtom...), zmysel pre humor, nie práve najmenší rozpočet a skoro geniálny nápad o preplnenom autobuse, nesmúcom spomaliť pod 50 km/hod, inak dôjde k explózii, pričom pasažieri sú sledovaní kamerou, takže nemôžu ani opustiť rozbesnené vozidlo počas jazdy (dodávam, že autobus jazdí v plnej premávke a v diaľke chýba kus cesty). Najlepšie príbehy sa majú dať vtesnať do jednej vety - a to sa Nebezpečná rýchlosť krásne dá. V porovnaní s touto báječne oddychovou (ale nie hlúpou) záležitosťou, sa zbytočná dvojka javí byť ešte horšia, než akou je v skutočnosti. "Jednotka" navyše disponuje mojou milovanou maličkou - ale pre žáner takmer revolučnou - ľudskou scénkou, kedy titulný hrdina doslova stráca na okamih sám seba a nádej, hádže odovzdane flintu do žita, pochybuje o "zmysle toho všetkého" a prestáva si veriť, pričom to všetko vidia tí, ktorých má zachrániť. Svieže a uveriteľné. Keď to šlo do kín, niektorí ľudia nechápali, ako môže taký jednoduchý námet o autobuse vydržať po dobu celovečeráku, ale keď si to tak vezmete, tak vlastne výťahový úvod trvá pekne dlho, finále v metre je tiež dosť dlhé (a predchádza mu sledovačka), plus nejaký čas zaberie zoznamovanie sa s postavami cestujúcich, čiže v konečnom efekte v autobuse strávime len nejakú hodinku čistého času (ktorý je navyše prerušovaný scénami s teroristom a policajným komandom, ktoré po ňom pátra v meste). Diváci boli v absolútnom vytržení, takže nečudo, že snímka s rozpočtom 30 miliónov ich celosvetovo zarobila 350. Kino Považan NMnV 1994 ()

Jara.Cimrman.jr

"Víš, že vztah založený na krizových situacích dlouho nevydrží?" Jsou všichni policajti takoví? Jednou se s holkou projede autobusem, jednou s ní zažije bouračku v metru a hned chce vztah? Ještěže alespoň Annie stojí nohama pevně na zemi a má vymyšlený náhradní řešení. Ale dost romantiky, protože dopravní prostředky v L. A. se právě staly dostatečně výbušnými na to, aby to bylo zábavný. A já jsem si to nastupování za jízdy do autobusu, stříhání drátů, teroristův skok na špek i střílení na parťáka dokázal nejednou užít. ()

genetique

Mať možnosť zhliadnuť tento film v kine, tak sa mi splní jeden z mojich tajných snov. Priamočiara zábava plná explózií, skombinovaná s kvalitným scenárom, umnou réžiou a pomerne vydarenému obsadeniu (Reeves a Hopper ako ukážkové príklady klaďasa a nechutného záporáka). Námet je tak jednoduchý, že dnes by to nestačilo ani na céčkový brak. V deväťdesiatych rokoch sa ale ešte točili filmy pre zábavu a ako celok je svižný, nenudiaci, plný zvratov a dobrých hlášok. Filmu pomohlo, že ho scenáristi rozdelili na tri pomyselné časti (výťah, autobus, metro), v ktorých naplno využívajú možnosti akčného žánru. 85%. ()

Shit

Jo první díl, to je ten spravnej akční nářez. Sice je pravda, že chvílema je to možná až přehnaný a že z Keanu Reevse udělali až moc velkýho akčního hrdinu, ale to se dá lehce odpustit, když se v podstatě za celou dobu filmu nenudíte. Je to dáno hlavně tím, že od začátku do konce jsou jen akční scény, nic jinýho se snad ani nenajde, takže o nějakých hluchých místech tady nemůže být ani řeč. jediný co se dá filmu vyčíst je pěkně natáhnutej konec, bohatě by postačila autobusová pasáž, dál už se v tom neměli vrtat, bohužel stalo se a tak musim hvězdičku ubrat a nic na tom nezmění ani perfektní záporák Dennis Hopper. ()

• Filmování na dálnici trvalo dva a půl týdne. Na letišti pak tři týdny. (Ai.ma)
  • Annie (Sandra Bullock) se v jedné scéně ptá Jacka (Keanu Reeves), čím je cítit vnitřek autobusu. Jack odpoví, že benzínem. Model autobusu, který se ve filmu objevuje, je však poháněn dieselovým motorem. (Mr.Hudson)

Související novinky

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?

20.03.2006

Představitel Nea z matrixovské trilogie, Keanu Reeves, a manželskému svazku neustále vyhýbající se herečka Sandra Bullock jsou v jednání ohledně účinkování v dalším pokračování akčního kinohitu… (více)