Již od dob úspěchu prvního vydání fantasy ságy J.R.R. Tolkiena Pán prstenů uvažovala hollywoodská studia o adaptaci románové trilogie pro stříbrné plátno. Práva na zfilmování nejprve vlastnil Walt Disney a v roce 1968 přešla pod společnost United Artists, kde se uvažovalo o hrané adaptaci, jíž se případně měli zhostit Stanley Kubrick či John Boorman, ale kvůli nákladnosti a náročnosti produkce k natáčení nedošlo. Projekt byl nakonec přiřknut režisérovi animovaných snímků Ralphu Bakshimu, jenž svými celovečerními snímky Fritz the Cat a Heavy Traffic a Coonskin de facto ustanovil kategorii animovaných filmů pro dospělé publikum. Podobně jako ve svém předchozím futuristickém eposu Wizards použil Bakshi i při tvorbě Pána prstenů kombinaci tradiční animace, rotoskopie a postprodukčního filtrování hraných záběrů, díky čemuž docílil reálnějšího pohybu animovaných postav, ale také dokázal vytvořit epické sekvence bitev bez nutnosti nadměrného rozpočtu. Projekt původně plánovaný jako trojdílná série, věrná dělení příběhu v Tolkienově předloze, měl nakonec být realizovaný coby dva celovečerní filmy. Jenže navzdory kasovnímu úspěchu prvního filmu, druhý nebyl natočen. Z hlediska dějové osy Tolkienovy ságy tak diváci uvidí postupné zformování společenstva prstenu, které vedle hobitů Froda, Sama, Smíška a Pipina tvoří kouzelník Gandalf, hraničář Aragorn, trpaslík Gimli, elf Legolas a válečník Boromir. Společně se vydávají zničit Jeden prsten, v němž se skrývá moc Temného pána, jenž si touží podrobit celou Středozem. Jejich cesta vede před trpasličí doly Morie, kde je čekají mnohá nebezpečí, i elfí hvozdy. Film obsahuje také události z druhého dílu knižní trilogie jako je rozdělení společenstva, vrtkavé spojenectví Froda a Sama s nevyzpytatelným otrokem prstenu Glumem i bitvu u Helmova žlebu. (oficiální text distributora)

xenopus

Dnešní příznivci LOTRa se na animovaného předchůdce kouknou spíše z historických důvodů. Těžko si lze představit, že než přišel se svým gigantickým výtvorem Peter Jackson, nic jiného ve zfilmované podobě nebylo. To byly krušné časy, zvlášť když z hlediska obsahu jsou zde zfilmovány pouze 1,5 knihy ze tří, neboť možnosti pokračování se Ralphu Bakshimu nedostalo (údajně z finančních důvodů). Netradiční spojení klasické animace se zde relativně decentně upravující rotoskopií je zajímavé a na svou dobu jistě převratné, ale počítačové animace jsou počítačové animace. Kdo zná podrobně Jacksonovy filmy, vidí zcela jasně, čím se nechal - snad z úcty k fanouškům - inspirovat, mnohdy doslovně. Co ale tento film zabíjí, je značné zjednodušení příběhu a zkratkovitost vyprávění i dialogů, stejně jako vynechání těch zásadních nadčasových motivů, které povyšují Tolkienův román nad běžnou fantaskní vyprávěnku - boj dobra se zlem, rozměr víry, naděje, lásky, svědomí, touhy či spravedlnosti. Tím se Bakshiho interpretace scvrkla do strohého převyprávění děje. Pochvalu zaslouží hudba mně dosud neznámého Leonarda Rosenmana, na jehož tvorbu se nyní trochu více zaměřím. Producenta Saula Zaentze fanouškům Miloše Formana netřeba představovat. ()

Petike

Je to skôr výpravnejšie tech demo na Bakshim obľúbené rotoskopovanie, než pokus o serióznu adaptáciu s dobre zrozumiteľným dejom a bez nechcene komického imidžu a vyznenia postáv. Scenáristi navyše neverili v elementárnu inteligenciu divákov, o čom svedčí zmena Sarumanovho mena na "Aruman" - vraj preto, lebo sa báli, že si ho ľudia budú pliesť so Sauronom. No comment. P.S. Ak chcete, prečítajte si tento vtipný článok o problematických aspektoch filmu: http://flyingmoose.org/tolksarc/bakshi/bakshi.htm ()

J.e.r.e.c

Četl jsem knížky (několikrát), viděl jsem filmy (dtto), takže tohle zpracování mě nemělo čím oslovit. Snažil jsem se alespoň vystopovat všechny ty pasáže, které Jackson dle zdejších ohlasů tak jasně okopíroval, ale všimnul jsem si jen asi dvou, tří míst, například Nazgûla na lesní pěšině, ale jako očividný plagiát mi to stejně nepřišlo. Právě ztvárnění přízraků a jejich akce (Větrov, pronásledování Bilba k Roklince) je snad jediným zajímavým autorským vkladem, který se nějak odlišuje od Tolkiena. Tyhle pasáže jsou delší, než ostatní, a poctivě se snaží o temnou atmosféru, ale v porovnání s filmovým zpracováním je to stejně slabota, podobně jako třeba Balrog s podivnou lví hlavou. Viděno do půlky. 60 % ()

Brooks

Od Bakshiho chvályhodný a odvážny pokus o adaptáciu Tolkienovho veľdiela. Naviac spracovaný unikátnou, inde nevidenou formou animácie. Osobne mám s týmto filmom len jeden problém. Som fanúšik knižného Pána prsteňov a Jacksonovu trilógiu nosím v srdci. A tak mi vadí scenár osekaný na kosť, zbavený všetkej hĺbky a košatosti. Vadia mi šialené dejové skratky a ignorácia dôležitých charakterov. Neprenesiem sa ani cez vzhľad niektorých postáv, ktoré vzbudzujú rozpaky (Boromir, Aragorn) alebo rovno pobavený úškrn (Balrog). A nedokážem poprieť, že pri spomienke na úchvatnú hudobnú kompozíciu Howarda Shorea, ktorú považujem za jeden z najzásadnejších soundtrackov, mi tunajší orchestrálny bordel Leonarda Rosenmana trhá uši. Šiel som do toho zo zvedavosti a s celkom rozumnými očakávaniami (Bakshi natočil síce vydarenú, ale skrz naskrz béčkovú animovanú conanovku Oheň a lad), ale po nabehnutí titulkov som bol otrávený, ako už dávno nie. 2*. ()

Aildrin

Úchilné, pitoreskní, velenudné a nekompletní. Zkratkovitost a absence emocí je až zarážející. (Tolkien se z téhle adaptace jistě obrací v hrobě.) Vizuální stránka je ovšem nápaditá. Animace krajiny se podařila a je vidět, že si z ní vzal Jackson při natáčení hrané verze inspiraci. ()

Kaszos

Toto nie, toto proste nejde. Nie je Pán prsteňov ako Pán prsteňov, žiaľ. Pokúšal som sa vžiť do kože človeka, ktorý žije v roku 1978 a má možnosť vidieť tento film. Samozrejme, ten človek čítal Pána prsteňov a nijako inak by si to nedokázal predstaviť, pretože toto, je typická predstava Pána prsteňov, je dokonca možno, že si to nejako takto predstavoval aj pán Tolkien. No, nech som sa hocijako snažil nedokázal som si to užiť, pretože to Jacksonovmu Pánovi prsteňov (na ňom som vyrastal) nesiaha ani po päty. Je to také, akési kadejaké, kde sa plno vecí z knihy vynechalo (samozrejme, že to aj v Jacksonovej verzii, avšak tam to človek dokázal pochopiť), a čo ma najviac zaráža je snáď to, že to končí bitkou o Helmovu roklinu. Nechápem o čo im išlo, no v každom prípade si myslím, že sa im to nepodarilo. (40%) ()

Leonora

Hraničář a voják s holýma nohama, lol :-D Člověk už jen čeká, odkud vyskočí animovaná Xena :-D Teď vážně. Příšerně mi na tom vadí, jak je to graficky nesourodé. Každá ta technika sama o sobě je zajímavá, ale proč je tam naplácali všechny, to nechápu. Taky stěží můžu mít hrůzu z nazgůla, který chodí jak "zkurvená žebračka". A to ani nemluvím o Balrogovi, ten je vysloveně k smíchu... Vypadá jako nepovedený výsledek genetického experimentu zahrnujícího zkřížení lva, draka a baletky. Někteří skřeti trochu připomínají příslušníky KKK, kteří si vzali pouťové upíří protézy, a ta fialová krev... ta je fakt hustá. Ovšem zase na druhou stranu Glum je boží a je vidět, kde se Jackson inspiroval. Stromovous připomíná toho praštěnýho čaroděje z angličtiny pro děti (Covax??) a opravdu mě pobavilo, jak poctivě při každém kroku vytahuje kořínky :-D Jinak bohužel musím říct, že jsem se u toho dost nudila, takže dvě hvězdičky jenom z milosti. ()

donnovann

Jackson to je úplně jiná liga a hlavně jiná doba ale pokud vezmu vznik snímku (1978) pak nemám skoro vůbec co vytknout. Já jsem se dobře bavil, za co snižuju hvězdu je postava Aragorna jehož charisma mi absolutně nesedělo (Jacksonův Aragorn, to je to pravé ořechové) dále vzhled Balroga který dneska docela slušně pobaví. Škoda že jsem se nedočkal konce, určitě bych se rád podíval a věřím, že bych se ani na chvíli nenudil. ()

honzia

Ten konec, ten konec, nebýt ho, je film výtečně zpracovaný, ale ten konec. Grafická a herecká stránka je výtečná. Český dabing je totožný, jako u filmové trilogie, takže je cítit krásná nostalgie (sice je Jacksonova trilogie mladší, ale ke mně se dostala mnohem dříve). Rozpracovaný příběh, který běží jako po másle, je zabit, a hnusně zdeformován právě KONCEM, radši bych nechal dílo neuzavřené, než to zakončit tak hloupými slovy. Takže nebýt konce má to u mě 5*. ()

Patch

Musím říct že jsem se u toho dost bavil protože mi přišly krsby velmi zábavné ale kdybych neviděl film od Jaksona tak bych to považoval za kvalitní film na svou dobu. ()

Johannka

Pán Prstenů (animovaný) Tak nějak to působí jako staré rozlámané autíčko bez dvou koleček. Nejenže to slepilo dva díly dohromady, ale ještě k tomu se nějak zapomnělo na ten třetí…tři hvězdičky. A to jsem ještě hodná. ()

Weirdman

Bakshiho obrazom nemožno zaprieť svojskú poetiku, miestami sa dokonca dostaví aj náznak atmosféry, ale vzhľadom na to, že rozprávanie nefunguje ani najmenej, je aj pri tom obrovskom obsahovom rozmere film strašidelne rozvláčny, nudný, bezduchý a plochý. Navyše hudba je otrasná, čierny jazdci sú jak po obrne, orcovia sú jak mnísi so zubatími maskami na tvárach, Gollum je podvýživený rýchlochodec, Aragorn zblúdilý indián, efovia neodlýšiteľní od ľudí, trpaslíci detto, Gandalf sa teatrálne vrtí a srúca, Balrog je strašideľný jak besný maltezák, Hobbiti sú prítulní a usmievaví jak grupa podnapitých pätnástiek a vôbec celé je to psychedelické pozeranie. O rok starši kreslený Hobbit je proti tomuto čomusi podstatne stráviteľnejší aj keď pošahanosť je na rovnakej úrovni... (▼) ()

Spielbergo

Geniální záležitost, aneb jak to dopadlo, když Pán prstenů najel na konci sedmdesátých let na rozpočtové útesy. Nelze než doporučit všem fandům moderní Jacksonovy verze, zaručuji jim pokleslou čelist ve chvílích, kdy budou s úžasem sledovat důvěrně známé scény natočené naprosto stejně již před čtvrt stoletím (mnohé z nich doslova do detailu stejné). Škoda, že projekt nebyl dokončen a chaoticky končí dovyprávěním Dvou věží. ()

papuchalk

Skvělé fantasy animace! Mrzí mě, že Jackson zkopíroval skoro všechny zásadní scény a to uplně přesně do detailu (kdo kde stojí, kam se pohne, co řekne, záběr kamery, komplet rozložení scény). Okopíroval herectví a mluvený přednes postav, jejich intonaci atd. Zkopíroval významně i choreografii. Zejména Froda, ty jeho gesta rukama, tanec. No a musím uznat, že tento animák je v lecčems daleko přesnější k předloze, než Jackson. Například Aragorn s sebou skutečně pořád nosil zlomený meč. Dialogy jsou zde také přesnější. Dále oceňuji hlavně to, že se tvůrcům podařilo přenést rodinné vztahy postav z knihy na obrazovku. To je totiž v předloze docela zásadní věc. Vřelé, vlídné, chování postav k sobě navzájem. V tomto Jackson bohužel selhal - u něj to vypadá hodně kýčovitě. Tento animák Jacksonovi ušetřil práci už jenom tím, že mu vpodstatě předvybrali zásadní scény a rozhovory, které nejvíce vystihují Tolkiena a jeho styl vyprávění. Chce se mi Jacksonovi dost snížit hodnocení, no teď už je to jedno po tolika letech. PS: Tohle skutečně není pro děti, jak si někteří uživatelé myslí. Ani ta předloha přece není pro děti ! ()

Glukoza

A mě se to líbilo. Už od doby, kdy jsem viděla obrázky z tohoto filmu, jsem neočekávala nic grandiozního, ale přesě to, čeho jsem se dočkala. Tenhle film není špatný, to jen hrané zpracování je nadprůměrně dobré a tak jsme rozmlsaní a kreslená verze se spoustě lidem nelíbí. Mě se líbila jak zajímavá animace, kterou jsem si vychutnávala, tak některé roztomilé prvky v ději. Bylo taky zvláštní sledovat, jak moc se tvůrci současného ztvárnění nechali touto verzí inspirovat. Jediné, co mě mrzelo je, že Aragorn vypadal jako mongolský pastevec. Nakonec se mi líbil i roztomilý balrog, i skřeti (ti ještě víc než v trilogii), hobiti byli taky úžasní. V Glumovi, Frodovi a Eowyn jsem přesně viděla předlohu pro výběr herců do LOTR. Škoda škoda, že další díl(y) nebyly dokončeny. Ta animace asi musela být náročná, byla by to ale zajímavá alternativa a trošku méně vážně pojaté podání Tolkienova díla, které ale neocení každý. ()

davistercz

První pokus o adaptaci slavné trilogie J. R.R. Tolkiena. Dopadl celkem dobře. Na to, že je to animák tak se na to dá koukat,samozřejmě tam jsou nějaké chyby.. obrovské chyby, ale když je to poprvé co natočili Pána prstenů, tak prostě nemá význám to tady kritizovat. V tě době to viděli "božský film"... v naší době to je jak "obrovský propadák", protože jsme si už podrobili Pána prstenů z Jacksnovy fantasie . ()