Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Nový Zéland

Drama / Hudební / Životopisný

USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min

• GodComplex

Po predchozim fiasku rezisera Todda Haynese "Velvet Goldmine", ktery mu i samotny David Bowie bojkotoval a nedovolil pouziti jeho songu, ma "I'm Not There." alespon 1 plus prave ve vyuziti originalni hudby Boba Dylana. Ja osobne ho nemam rad, resp. jeho hudba i styl jdou total mimo me, takze to byla zajimava moznost jak se mu podivat pod poklicku a nechat se ve vice nez 2h stopazi presvedcit, ze to s jeho hudbou neni tak spatne. Je, jeho vidlacky projev v kombinaci s naprosto nezajimavou hudbou skutecne neni nic pro me. Film jako takovy tomu vubec nepomaha, neskutecne nezazivna, tahnouci se nuda, ktera mi muj 0% zajem o Dylana nezvedla ani o 1%. Slibny koncept, kdy 6 ruznych hercu hraje 6 ruznych Dylanovych personalit take vyjde naprazdno, protoze se v tomto pripade jedna vlastne jen o 6 nesympatickych verzi jednoho nezajimaveho zpevaka. Neni to o stylu, napr. Johnnyho Cashe a jeho country taky neposloucham, ale presto byl jeho biopic "Walk the Line" vyborny film, story jeho zivota chytlava a hudba v pohode poslouchatelna. "I'm Not There." byla jen nekoncici otrava a treti film Todda Haynese v rade, ktery hodnotim jednou hvezdou, coz mi definitivne potvrdilo nazor, ze patri mezi rezisery, kteri by to meli seriozne zabalit. 2/10(21.7.2012)

• UncleG

Bob Dylan: o všem a o ničem. Před sjetím šesti tváří Boba Dylana jsem o zmíněmém borci věděl leda tak velikánskou prdlačku. Inu... A při závěrečných titulcích ta zmíněná "prdlačka" nebyla o nic menší. Tahle zvláštní podívaná na mě působila jenom jako soustava obrazů, nicneříkajících momentů vytržených z něčího života, alegorickejch výjevů bez širšího rámce... a haldy z kontextu vytrženejch citátů, z nichž se tím pádem staly jenom prázdný hesla. Přes plejádu vynikajících herců v hlavní roli se mi navíc naprosto nepovedlo nějaké osobní sblížení s panem šesterečným Dylanem. Suma sumárum: Dva bodíky za nápad. Ostatní zmizelo v nedohlednu.(29.6.2011)

Film má veľmi veľmi zaujímavé herecké obsadenie, preto som sa na I'm Not There tešil. Ale musím sa priznať, že som čakal niečo iné. Podľa môjho názoru to mohol Todd Haynes natočiť aj trošku lepšie. Bolo tam dosť veľa okamihov, pri ktorých som sa nudil. Možno ma film neoslovil a nudil preto, lebo život, hudba a aj celkovo osoba Boba Dylana mi nie je veľmi blízka. Tri hviezdičky sú u mňa vážne len za to herecké obsadenie.(9.12.2008)

Film pro fanoušky. Pro ty, co z hlavy ví o Dylanových prosezených hodinách u legendy Woodyho Guthriea. O profláklém vypískání elektrických kytar. O předělávání autorské básnické sbírky Tarantule. O dokumentu z britského turné, kde zesměšňuje novináře. O románku s Warholovou Eddie. O Dylanově havárii na motorce, zdravotních komplikacích a příklonu k Bohu. A samozřejmě pro ty, kdo znají postavu Aliase z Patta Garreta a Billyho Kida.________Já to z hlavy nevím...(25.1.2009)

V haynesovském období jsem byla z filmu nadšená, ale dylanovské pomatení dává mé přízni pěkně na frak. Pořád platí, že oceňuji ten koncept, že ta scéna s Bítlsáčky je k popukání a že nikdo asi nemůže představovat Dylana lépe než Cate Blanchett, ale mám dojem, že za těch sedm let od prvního shlédnutí se z filmu vypařila všechna šťáva. Dnes mi to přijde bez energie a nedotažené. Film s takovouhle premisou by měl mít minimálně čtyři hodiny, protože tak, jak je teď, má v sobě spoustu náznaků, ale žádné opravdové uspokojení. Pokud zná někdo Dylanův životopis zpaměti a ještě k tomu je scenárista, tak musí nutně trpět při pohledu na tu prázdnotu (mluvím o sobě ve třetí osobě). Také si pohrávám s myšlenkou, že když se dá vedle sebe několik Dylanových písní z různých období (a ještě k tomu v provedení různých interpretů), tak vzniká nemožnost vytvořit fungující hudební atmosféru. Soudtrack Sametové extáze byl skvělý, protože jednotlivé písně pocházely ze všech možných zdrojů, ale vnitřním naladěním byly stejné, vyprávěly příběh vzedmutí a pádu jedné dekadence. Tady pocházejí písně od jednoho autora, ale protože nevyprávějí jednotný příběh a i hudebně se velmi liší, vytváří mi to v hlavě spíš nepříjemný hluk než nějaký bohulibější souzvuk.(12.8.2014)

• - Ze všech šesti "Dylanů" na plátně ve své roli skutečně zpívá pouze Marcus Carl Franklin, který hraje mladého Woodyho. (Morien)

• - Todd Haynes potřeboval souhlas od Boba Dylana, aby mohl použít jeho hudbu ve filmu. Narozdíl od Sametové extáze (1998), kde od Davida Bowieho povolení nedostal, měl pocit, že zde by film bez použití písní portrétovaného umělce nefungoval. Napsal tedy Dylanovi stručnou koncepci příběhu a postav a Dylan mu to schválil. Bohužel trvalo dalších šest let, než se film kvůli dalším problémům zrealizoval. (Morien)

• - Cate Blanchett nosila během natáčení v kalhotách srolovanou ponožku. Vyjádřila se k tomu tak, že jí to "pomáhalo chodit jako chlap". (Morien)