Martin Brázda má po vojně. Jeho přítelkyně Hanka tak trochu čekala, že se teď konečně vezmou, ale s ženěním Martin nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kterým sám před lety prošel. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu totiž svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, a zdá se, že si získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party… (Česká televize)

MM_Ramone

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Režisér Karel Smyczek natočil v roku 1985 šesť dielnu televíznu sériu "Tretie poschodie". Spolu so scenáristom Ivo Pelantom spracovali tému z prostredia stredného odborného učilišťa a k nemu patriacemu internátu. Je to nostalgická, dobová sonda do fungovania socialistického vzdelávacieho systému. Úvodná, v poradí prvá epizóda nesie názov "Civil". Bezprostredne potom, čo Martin Brázda ukončí povinnú vojenskú službu, nastupuje na miesto majstra odborného výcviku na jednu pražskú strednú učňovskú školu, ktorej sám je absolventom. Riaditeľ učilišťa Beran mu pridelí žiakov tretieho ročníka. Postupne sa začne s nimi zoznamovať. Hneď na začiatku svojej pedagogickej kariéry sa vďaka neskúsenosti nechá podviesť problémovým žiakom Michalom Kadlecom. *** ()

• Keď Martin Brázda (Lukáš Vaculík) príde prvýkrát na internát, aby sa ubytoval, vrátnička Šimáčková (Jiřina Jelenská) mu povie: "No áno, Brázda, to ty si stále jedol tie zavináče! A nikto s tebou nechcel spať, však?" načo Brázda odpovie: "Ale ja nie, to bol Prejda." Vrátnička napokon dodá: "Prejda? Nie, ten jedol syrčeky." Petr Prejda pracoval na seriáli ako zástupca vedúceho produkcie. (Raccoon.city)
  • Majster Martin Brázda (Lukáš Vaculík) predstavuje učňom Stykač SC 11. Ide o stykač, ktorý sa pôvodne vyrábal pre železničné koľajové vozidlá. (Raccoon.city)