Kenpú denki Berserk

• Japonsko 剣風伝奇ベルセルク (více)
Japonsko, (1997–1998), 9 h 10 min (Minutáž: 22 min)

Epizody(25)

Zdevastovaným královstvím Midland prochází záhadný Černý válečník a bojuje s démony. Místo useknuté ruky protéza s opakovací kuší, v druhé ruce masivní meč velikosti dospělého muže. Po boji během odpočinku v lese vzpomíná na doby, kdy jeho jméno bylo Guts. Na doby války Midlandu proti říši Chuder, na své tažení s Midlandskou kumpanií Jestřába, žoldáckou bandou vedenou charismatickým albínem Griffithem, Bílým jestřábem. Griffith věří, že jeho osudem je stát se králem a tomuto osudu zasvětil život svůj i celé kumpanie, která ho oddaně následuje. Sledujme tedy s Gutsem jeho heroickou pouť za snem.

Anime seriál plný krve, války, intrik a bojů - středověká rytířská dark fantasy. Navíc dle mínění fanoušků seriál velice zdařilý, držící čestné 49. místo v databázi AnimeNewsNetwork (2.3.2007), a to i přes fakt extrémně častého využívání statické animace a dalších finančně nenáročných animátorských technik. (Subjektiv)

t_gon

Midland a Chuder jsou dvě nejmocnější království jedné fiktivní středověké země mezi nimiž vypukla stoletá válka. Na každé straně bojují spousty menších armád a žoldnéřských skupin a žádná strana nemá blízko k vítězství či dokonce k samotnému ukončení války. Osudový zvrat nastává ve chvíli, kdy se na stranu Midlandu přidává žoldnéřská skupina “kumpanie Jestřábů“ vedena mocným Griffithem. Mladý vůdce bez jakékoliv minulosti vede svou malou skupinku za svým velkým snem – Vlastní království! Cestu jim však zkříží neohrožený mladý válečník Guts, jež vládne obrovským mečem a silou mnoha mužů. Po konfliktu mezi Gutsem a Griffithem se kumpanie rozrůstá a pokračuje vstříc svému osudu… Vynikající skloubení rytířských a středověkých prvků s lehkým žánrem fantasy a okultismu je výsledek přepracování mangy předlohy do této podoby. Samotný seriál nemapuje veškerá dobrodružství všech postav, je však natolik komplexní, aby si všichni fanoušci anime žánru přišli na své… Pro mě jednoznačně nejsilnější fantasy zážitek v rámci anime žánru od shlédnutí seriálu Rekord of Lodoss War… ()

senor

Já mám sice anime rád,ale asi jen to od Myiazakiho.Prostě musí být (ostatně jako všechny animované filmy) podloženo kvalitním scénářem. To se o tomhle říci nedá. Některé scény jsou sice výtvarně úchvatné, každý díl je nabitý ale jako celek mě to nezaujalo a na konci téměř roztrpčilo. Skvělá uvodní písnička a ostatně veškěrá hudba.Kdybych byl desetiletý Japonec tak jsem z toho v sedmém nebi. ()

LordSnape

Berserk není rozhodně o animaci, ale o příběhu a filozofii. A to je možná ten hlavní důvod, proč je mezi příznivci anime tak populární. Je to čistá řezničina protkaná různými myšlenkami, kterým vévodí hlavní téma "jít za svým snem a to za každou cenu". Boje jsou opravdu vymazlený a jejich opravdu dost. Všechny postavy mají něco do sebe, v průběhu se vyvíjí a člověk se s nima lehce sžije. Berserk je zkrátka ukázka o tom, že středověk byl krutý, nelítostný, krvavý a hodně naturalistický a už vůbec nezáleží na tom, že nejde po stopách skutečných historických událostí. 8/10 ()

ywo666

To je všetko? opäť rovnaký problém ako pri predošlých japonských anime seriáloch. Skončilo to. A ja chcem viac. Skončilo to nedokončené. Dúfam, že sa raz dočkám aj pokračovania. Seriál už asi nebude ale točí sa séria filmov. K seriálu. Nenechajte sa oklamať prvou časťou. O tom to nebude. Namiesto toho sa tu vykresľuje postupný vzostup Gutsa a prečo sa z neho stalo to čím bol v prvej časti. A ani to nebude prepojené dokonale. Keby to pokračuje tak dám 5*, ale takto ma oklamali. Navyše až príliš sa tam vrieska, škrieka a diabolsky smeje. A to zas tak nemusím. Ale inak jeden z lepších počinov. ()

skretik

veľmi dobre spravený príbeh, úžasná mimika postáv, dobrá atmosféra... jediné čo by som tak vyčítala... končí to strašne otvorene, až mám v tom chaos... neviem presne čo sa stalo... Hm, keďže som mangu nečítala, fakt som sa na konci stratila. ()

Midori_Mike

Definitivně věc, které patří do anime síně slávy. Jedno z nejzajímavějších filmových děl, jaké máte v životě možnost vidět. Víc netřeba se rozepisovat, stačí jenom maličkost - podívat se na to. A já se nyní jdu vrhnout na čtení mangy, protože serie je poměrně brzo ukončená a je asi spíše jen takovým lákadlem pro diváky, kteří se k manze zatím nedostali. ()

VanTom

Do brutálně krvavé a nelítostné, dospělé středověké řeže (postupného vzestupu žoldácké kumpanie Jestřába ke slávě a jejího lídra Griffithe k vladařskému snu) výrazně zasáhnou démonické fantasy prvky až závěrečné pětině, která drsně promění celé vyznění, nalomí a rozšmelcuje vyklenuté charaktery a nechá nepřipraveného diváka jen zírat (případně si honem běžet ověřit, že neuzavřená 25. kapitola byla opravdu tou poslední). Zmínit musím slabou animaci, ulehčující si práci množstvím statických obrázků. ()

NoFiction

Tak tohleto nelze komentovat pro ty, kteří to ještě neviděli. Absolutně vyhrocený akční-dobrodružné drama se vším všudy, co k anime patří. Člověk tady nemůže hodnotit stránku soubojů či docela jednoduché animace. Tady je podstatný pouze příběh a čím se dostaváte hlouběji, tím více vás to dokáže nakazit. Až na pár výjimek jsem si to dal na jeden zátah. Takže kolik si myslíte, že tomu asi dám.......? ()

Ludivitto

Zatím nejlepší anime seriál co jsem kdy viděl. A pochybuji, že ho kdy něco předčí. Snad jen pokračování, které ale nikdy nevznikne. Geniální charaktery! Guts, Griffith, Caska! ()

Pecival

Nádherné anime s úžasným hlavním charakterem, božskou ústřední melodií, ale bohužel (pro mě)trochu zmatečnějším závěrem. ()

Arkanoid

Večne naštvaný Guts a ambiciózny Griffith charakterovo bavia, no nie všetky súboje majú top dynamiku, niekedy tvorcovia len zvoľnia a ponúknu inteligentný príbeh, inokedy ale ide o jedny z najlepších fight anime scén ever. Čo sa týka vojnovej taktiky, je to tiež poučné. Ale Kenpú denki Berserk nie je len o akcii. Je aj o vysvetlení základnej manažérskej poučky - o plnení snov svojich a plnení snov niekoho iného. Jednoducho má všetko, čo by malo nejaké dielo mať, pútavé umelecké obrazy, silné postavy (Guts, Griffith, Casca), inteligentný príbeh, aj ponaučenie prostredníctvom analyzovania prežitého. ()

Mimesis

Berserk popravdě nikdy nebyl moje láska na první pohled. Seriál jsem před lety viděl, docela se mi líbil a hodnotil jsem ho pozitivně, ale nebyl jsem zase tak velký fanoušek obecně. Po čase jsem ale viděl další adaptace, začetl jsem se do mangy, podle které tenhle seriál vznikl a postupně jsem se takhle fanouškem Berserkeru stal. Samozřejmě manga je nejlepší způsob, jak si tohle dílo užít. Seriál je však jedna z nejlepších adaptací, jakou si lze vůbec přát. Držela se předlohy docela dobře a když odbočila, nikdy to nebylo na škodu. Seriál také vynechává z předlohy některé věci, ale obvykle jsou to ty věci, které by podle mého názoru v seriálu nefungovaly tak dobře, jako v manze, takže za mě dobré rozhodnutí. Takhle zpětně s odstupem si myslím, že Berserk z roku 1997 je prostě masterpiece a největší slabinou je to, že nepokračoval po dvacátém pátém dílu dál. Pokud člověka zajímá, jak je to dál, musí si sehnat mangu. ()

Losik

Temné Fantasy Anime v čele s Gutsem a jeho brutálním mečem, který všechno rozseká na kusy.Statická animace někomu nemusí vyhovovat, ale mě se líbí víc, nahodí lepší atmosféru a zachytí lépe situaci a náladu. Hloubka postav a promyšlený příběh v temném a brutálním světě. Vše se točí okolo žoldáků jménem Band of the Hawk.Hlavní mínus celého seriálu je jeho nedokončení a bez mangy se nedozvíte jak to s Gutsem a Griffithem vůbec dopadne. Jeden z mých prvních anime seriálů, ale zato jeden z nejlepších. ()

Seti

Zjišťuji, že finále japonských anime mi málokdy sednou a stejnětak je tomu i v případě jinak velmi povedeného Berserka. Ten po celou dobu nabízí parádní fantasy řežbu, která klade důraz na hrdinství a přátelství, přičemž se halí do temného a v rámci možností umírněného hávu. Tuto atmosféru však tvůrci zcela pohřbí přepáleným, podivným a naprosto nesednoucím závěrem, který mi dost pokazil celkový dojem. S ne zrovna dokonalým stylem animace, i některými typicky japonsky přiblblými dialogy jsem se srovnal, ovšem poslední dva díly to vážně kurví. ()

Fordzy

Kluci ze studia Oriental Light and Magic dokázali s malým rozpočtem, podle geniální Manga předlohy od autora (Kentaro Miura) vytvořit jedno z nejlepších a nezapomenutelných Anime co jsem kdy viděl. Anime žel bohu pokrývá jen malou část z celého příběhu Mangy, která ještě není ukončená, tudíž má Anime otevřený konec. Hudba od mistra (Susumu Hirasawa) je úplně nadpozemsky krásná a často jí poslouchám. 95% (V mé topce) ()

hEmy_

"Oh, it’s beautiful... how it moves me... love, hatred, torment, pleasure... life and death... all at once before our eyes. This is the beauty of man... and evil." Tento masterpiece má vskutku vše. ()