Přepadení 2: Temné území

Under Siege 2: Dark Territory

Prepadnutie 2: Temné územie

Akční / Thriller

USA, 1995, 99 min

Steven se rozhodl pro pokračování jeho nejúspěšnějšího filmu a dopadlo to ještě dobře. Záporáci tentokrát nejsou nic moc. Alespoň mě nebavili. A vlak navic oproti lodi neni tak zajímavej. Aspoň, že neteř mu tam hraje mlaďounká Katherine Heigl. Seagal má pořád formu, ale přijde mi, že už tolik nehlásí jako v předešlých filmech, což je škoda. Standart se ale pořád drží okolo 60%(8.5.2011)

Casey Ryback rád cestuje, a proto si po nedávné plavbě skrz Pacifik zabukoval dvě místenky v expressu Grand Continental. Kdyby vlakem cestoval dnes (2008), znovu by potřeboval dva lístky, jeden pro sebe a druhý pro svoji bradu, tehdy byl ale ve formě, takže s ním mohla cestovat neteř Sára v podání fešandy Katherine Heigl. Rodinný výlet malebnou coloradskou pahorkatinou se změní v akční dobrodružství, jenže štěstí přeje připraveným, a Ryback je připraven vždy svého nepřítele efektním způsobem usmrtit, a proto má v mnoha momentech i kousek toho štěstíčka. Škoda jen, že již tolik nevyužívá svůj arzenál osobních technik, ale protivníky povětšinou jen odhazuje (i když atraktivně) z jedoucího rychlíku nebo je pouze jednoduše střílí. Závěrečný duel s noži a sekáčkem je delší, ale slabší než na Missouri, možná také díky tomu, že Everett McGill nebudí vůbec respekt a svým projevem působí jako špatně poskládané žehlící prkno. Ačkoliv je to celé zábavné a dočkáme se exploze F-117, uspokojení Brendy Bakke a hlavně srážky vlaků na mostě nad údolím, stále se jedná o slabší odvar prvního představení Casey Kurva Rybacka. Aikidó technika, která mě zaujala: dvakrát provedená technika proti sevření zápěstí nazývající se Nikkyo. 60 miliónů dolarů(rozpočet)/104 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(28.8.2006)

„Kdo je k.u.r.v.a Casey Ryback?“ Zřejmě nejlepší role, jakou kdy Steven měl. I tohle pokračování mě docela uspokojilo, přestože se mi první díl líbil o něco víc. Možná to bylo tím, že zde přibylo víc zbytečných keců, ale i tak si po akční stránce nemám na co stěžovat. Každopádně dnes už nikdo nezapře tomuto akčnímu hrdinovi, že v kuchyni je skutečně nejlepší a cítí se tam jako ryba ve vodě. Koneckonců to jde na něm dnes už i vidět! 60%(25.9.2011)

Prvé Prepadnutie sa stalo právoplatnou žánrovou klasikou, zatiaľ čo toto druhé pokračovanie zostalo silno v jeho tieni, ale osobne sa s týmto vôbec nestotožňujem, pretože aj napriek tomu, že Prepadnutie v pacifiku je skvelé, dvojku mám ešte radšej. Vojnovú loď tu vystriedal vlak, ktorý mi vyhovuje viac, nielen tým, že je priestorovo omnoho obmedzenejší, takže hlavný hrdina tu už nemá až takú voľnosť a tak je to trochu napínavejšie, ale príde mi to aj také pestrejšie, dej sa konečne odohráva cez deň a lokácie sú určite atraktívnejšie. A navyše mám slabosť pre tieto vojensky ladené hi-tech akčné filmy, deväťdesiatych rokov, ktoré sa rozmohli hlavne v ich druhej polovici, takže tu nechýbajú hummery, bojové vrtuľníky, stealthy, satelit ako zbraň hromadného ničenia, špičkový hacker a uprostred toho všetkého klasický akčný hrdina, Steven Seagal v najlepšej forme, ktorý vždy volí to najefektívnejšie riešenie situácie. Dejovo tu v rámci možností relatívne obmedzeného priestoru vlaku nemám absolútne čo vytknúť, už celá úvodná civilná fáza má perfektný náboj a zbližovanie sa Seagala s neterou už ani nemohlo byť lepšie, ale samozrejme to prekoná obsadenie vlaku teroristami a Seagalove postupné získavanie kontroly nad vlakom, ktoré rovnako ako v Prepadnutí v pacifiku sa nesie v pomalšom štýle, ale je to len plusom, pôsobí to omnoho realistickejšie a úroveň filmu sa neustále len zvyšuje. A dej opäť spestrujú aj scény z veliteľstva, ktoré sú ešte zaujímavejšie ako v jednotke a tak mi neprekáža ich väčší priestor. Po stránke obsadenia je podľa mňa práve toto druhé Prepadnutie zo všetkých Seagalových filmov najlepšie, Steven Seagal je tu nesmierne charizmatický a má tu rozhodne jednu zo svojich najlepších úloh, nadmieru sympatická Katherine Heigl, bavil ma aj Seagalov pomocník Morris Chestnut, zaujímavé postavy z veliteľstva, či už staré známe, ale aj tie nové a perfektná zostava záporákov, najlepšia, akej Seagal kedy čelil. Eric Bogosian tu predstavuje zábavného šialeného vedca so skvelými hláškami a k tomu jeho pravá ruka Everett McGill, z ktorého ide rešpekt a celý film perfektne funguje chémia medzi ním a Seagalom a tak sa vždy teším na ich stret. Ale aj radoví teroristi vynikajú a nájde sa medzi nimi aj viacero známych tvárí. Akčná stránka je prvotriedna, o plnohodnotných súbojoch sa tu síce moc hovoriť nedá, ale s týmto v tomto prípade nemám problém, na to tu Seagal nemá priestor a ani čas, protivníkov sa musí zbavovať čo najrýchlejšie a v tomto tu Seagal pôsobí nanajvýš uveriteľne, má tu mnoho perfektných efektných chvatov, niekoľko zaujímavých likvidácií, nechýbajú ani zlomeniny a nože, v rámci ručnej akcie som veľmi spokojný. A k tomu parádne prestrelky s efektnými priestrelmi hláv a veľkolepé explózie. Najradšej mám celé finále, teda vystrieľanie niekoľkých vagónov zakončeného perfektným finálnym súbojom, ale všetka akcia je skvelá. Režijne tu nemám moc čo vytknúť, niektoré efekty sú síce dosť slabé, čo ma vzhľadom na rozpočet a vek filmu prekvapuje, ale celkovo je to zanedbateľné, film má perfektný vizuál a skvelú atmosféru. A k tomu tá nádherná Poledourisova hudba. Takže pre mňa je toto druhé Prepadnutie veľká srdcovka, jeden z troch najlepších Seagalových filmov a celkovo najpozeranejší. Žiadny filmy som nevidel tak veľa krát, ako práve Prepradnutie 2: Temné územie. 94%(27.4.2007)

Casey Kurva Rayback ve velice slušném pokračování Přepadení v Pacifiku. Ve filmu jsou slyšet parádní hlášky, Seagal je ve formě, hlavní záporák je ale strašný idiot a scénář si z nás občas pekelně trapně střílí. Pochválit je třeba Poledourisovu hudbu a práci trikařů (závěrečná vlaková scéna je velice realistická a troufám si říct, že by ji dnes, v době digi efektů, nikdo lépe nenatočil).(11.11.2009)

• - Aikido technika, která je ve filmu dvakrát (nejprve Sárou a na konci Bobbym) názorně předvedena, se nazývá Nikkyo. (Lateef)

• - Rčení Travise Danea - "Štěstí přeje připraveným!" - je citát Louise Pasteura. (Lateef)

• - Krill (Gary Busey) z Under Siege sa mal vrátiť aj do pokračovania Under Siege 2: Dark Territory, ale Stevenu Seagalovi sa to nezdalo ako dobrý nápad, a tak to zamietol. (Seag)