Reklama

Reklama

Alice in Wonderland

všechny plakáty
Krátkometrážní / Fantasy
Velká Británie, 1903, 8 min

Obsahy(1)

Príbeh Alenky v ríši divov, ktorá prežíva dobrodružstvá vo fantastickom svete... (matriosa)

Recenze (37)

Beastmaster4 

všechny recenze uživatele

Všechny tyto staré snímky hodnotím za 3, pokud to není nějaký opravdu extra kousek (4) nebo naopak (2). Jak jsem psal jinde a budu psát v každém komentáři k těmto filmům: nepřísluší nám dnes hodnocení podobných snímků. Tři hvězdy jsou spravedlivý kompromis. Rychlojízda příběhem ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ. V době natočení byly určitě obdivovány povedené kostýmy. Jinak je filmeček opravdu hodně krátký a základní momenty příběhu jsou jen naznačeny. I dříve mohl být natočen určitě lépe, proto si dovoluji udělit nyní hvězdy dvě. Odkaz na film: http://www.youtube.com/watch?v=zeIXfdogJbA&feature=related ()

anais 

všechny recenze uživatele

Ve své době prý nejdelší britský snímek, který do té doby vznikl. Původní verze mohla mít 10-12 minut. Alenka následuje bílého králíka do díry, potom se zmenšuje a zase zvětšuje, setká se s královnou a nakonec se probudí. Z dnešního pohledu nekoukatelné pro své statické záběry, a hlavně snahu předvádět obrázky spíš než vyprávět (příběh je zprostředkovaný mezitituky). To samozřejmě nemůže být hodnotícím kritériem. S přihlédnutím k době vzniku se musí konstatovat, že nic moc dějovějšího a pro dnešního diváka srozumitelnějšího nevznikalo, a že se jedná o film v podstatě průkopnický, a na svou dobu tedy celkem významný. ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

YouTube/// Obsazení 6/10 Děj 4/10 Hudba 6/10 Efekty 4/10/// +byla tam hudba, nějaký komparz, pár kostýmů, doplněno tituky s příběhem -pochopitelně tam nebylo mluvené slovo, nebyl tady ani zvuk, a nebylo to ani moc zábavné/// Jako film z dnešního pohledu to není nic moc. Spíš to dost nudí a statické záběry nejsou moc koukatelné. Ovšem ve své době to musel být něco. Zřejmě první fantasy, navíc to je na svoji dobu velice dlouhé. Je dobře, že se tohle dochovalo. Asi by tehdejší tvůrci nevěřili, že na jejich výtvor budeme koukat i za sto let./// Celkem 48%/// ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Vůbec první adaptace známé dětské knihy se soustředí zejména na vypíchnutí těch nejdůležitějších a nejzajímavějších scén, příběh samotný je pak dotvářen pomocí mezititulků. Pro dnešního diváka však může být toto dílko těžce skousnutelné, i když díky krátké délce přeci jen zhlédnutelné. Hlavním důvodem budiž těžká nevyváženost scén a statická kamera. Soudobý divák si mohl vychutnávat šokující scénu, kdy sleduje mizejícího Šklíbu, ten dnešní však v této přepálené scénce příliš smyslu neuvidí. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Aby člověk vůbec pochopil tento krátkometrážní snímek, je důležité, aby četl, popř. alespoň znal děj knihy Lewise Carrolla - Alenka v kraji divů. Celá kniha se samozřejmě do osmi minut nevešla (to už by se opravdu jednalo o slušné dada), příběh je proto odvyprávěn jaksi zkratkovitě.. Dalším důležitým subjektem je hudba. Alice in Wonderland je němý film a existuje k němu mnoho hudebních podbarvení. V závislosti na hudbě také vyznívá výsledný snímek - já viděl Alice jak němou (opravdu nudná záležitost), tak se 3 různými hudebními doprovody (nejlépe pro mě vyzněla hudba Karla A. Brummera, jenž vytvořil něco dost psychedelického na to, aby v těch osmi minutách byla divákovi nabídnuta vskutku zajímavá atmosféra). Úroveň technického zpracování je otřesná, člověk by si mohl říct, že v roce 1903 by ani nemohl chtít nic více, ale třeba Le Voyage dans la Lune George Mélièse, které vzniklo dokonce o rok dříve, je na tom daleko lépe.. přesto tuto variaci na Alenku nedegraduji na něco špatného a všem doporučuji. ()

Zajímavosti (2)

  • Jedná se o první filmovou adaptaci knihy Lewise Carola. (Kmotr76)
  • Pes v tomto snímku byl rodinným mazlíčkem rodiny Hepworthových, jmenoval se Blair, a vidět jsme ho mohli i ve slavném Hepworthově snímku Rescued by Rover, kde září právě v roli Rovera. (JayZak)

Reklama

Reklama