Velmi nebezpečné známosti

Cruel Intentions

Veľmi nebezpečné známosti

Drama / Romantický / Thriller

USA, 1999, 95 min

Film velmi nebezpečné známosti je ukázkou výborného filmu. A rovněž to potvrzuje pravidlo, které říká, že v jednoduchosti spočívá krása. Tento film má jednoduchý scénář a přesto se jedná o něco skvělého. Už jen ten skvělý začátek, kdy sledujeme Sebastiana na pohovce u doktorky, která má "vražedně krásné nohy" a poté co jí volá její dcera. No prostě skvělá zábava, která trvá celých 95 minut a ani na chvíli neztrácí tempo. Ze začátku jsem si původně myslel, že koukám na komedii, protože jsem se vážně skvěle bavil a něco málo bylo opravdu jak komedie. Ke konci do docela hodně zvážnělo a šlo o prvotřídní drama ve kterém se nekoná žádný happy-end. Mladí herci podali parádní výkony. Ryan Phillipe coby playboy Sebastian, jenž se tváří jako andílek a je to pěkný hajzl nemá chybu a těžko by se na tuto roli hledal někdo jiný. Krásná Sarah Michelle Gellar to samé. Avšak nějak moc jsem nemusel Reese Witherspoonovou, která byla taková nemastná a neslaná. Z dalších herců stojí za zmínku Joshua Jackson a Selam Blair. Na tento filmy se kdykoliv rád podívám znovu, protože to opravdu stojí za to!!!(25.5.2008)

Zajímavý snímek, který jsem poprvé viděl až devět let po jeho vzniku. Ale dokázal mě velmi zaujmout. Dějově je to velmi pozoruhodná sonda do života dvou mladých sourozenců z bohaté rodiny, kteří si z ostatních dělají jen kruté žerty. Zajímavé herectví Sarah Michelle Gellar i Ryana Phillippa dělá tento film ještě o kapánek lepší, než jak by se mohlo zdát ze scénáře. Tenhle film je prostě zajímavou sondou do života mladé smetánky a rozhodně stojí za zhlédnutí. Dávám čtyři hvězdičky, protože jsem byl nadšen a do absolutního bodování mi chybí ještě nějaký ten delší odstup od prvního zhlédnutí snímku.(28.3.2008)

"Berieš stávku?“ – „Neberiem.“ – "Môžeš mi ho strčiť, kam budeš chcieť..." – "Tak teda beriem.“ VEĽMI NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI sú inšpirované HISTORICKÝM románom Choderlosa de Laclosa, ktorý bol v minulosti viackrát sfilmovaný. Režisér/scenárista Kumble sa odvážne rozhodol dej aktualizovať a preniesť do súčasného amerického veľkomesta, čo podľa mňa (pre podstatne menšiu afektovanosť) dopadlo lepšie, ako podobne šialený nápad ROMEO A JÚLIA od Baza Luhrmanna. Postavy a zápletka zostali, len sa hrdinovia namiesto kočov vozia v porsche. Ak si odmyslíme tento (vlastne skôr nenápadný) detail, zostane solídne spracovaná... čo to vlastne bolo? Milostný tínedžerský eroticko-romantický triler. Ehm. Fajn herci (Selma Blairová, Sarah Michelle Gellarová, Ryan Phillippe, Reese Witherspoonová), fajn záver a rafinovaný spôsob, ako nakrútiť zvrhlý neprístupný film tak, aby naň mohli ísť aj mladí diváci: film je plný sexu, ale zároveň vôbec žiadny neuvidíme!. Čo je možno šikovné, na strane druhej - ak si ho pozriete naozaj len preto, aby ste videli nahé hollywoodske hviezdičky, budete sklamaní.(1.1.2005)

Ne každý příběh z 18. století lze tak dobře převést do současnosti, ale Nebezpečné známosti jsou nadčasové! Je to zdařilý film, výborní herci, interiéry, zábavná, vzrušující, zvrácená atmosféra... to co mají Nebezpečné známosti mít. Dá se říct, že je to přesnější adaptace, než Friersova nebo Formanova a možná ji mám i nejraději. Film se drží knižní předlohy skoro ve všem, tedy kromě toho časového posunu. :-) Asi je to tak mnohem přijatelnější pro teenagery a osobně znám jeden případ, co si po shlédnutí filmu přišel půjčit moji knihu Nebezpečné známosti. Kromě toho je to taky jeden z mých nejoblíbenějších soundtracků.(8.10.2003)

Romantika, která i přes svou obrovskou jednoduchost ve mě stále dokáže vyvolat ty správné emoce. I slabší režisér má někdy v životě štěstí na projekt, který jej přetrvá. Z tohoto remaku se sice kdysi stál poměrně hodně silný kult, ale chytlavost mu upřít nelze. Přestože ta je hodně zapříčiněna skvělým soundtrackem. 70%(9.4.2016)