Velmi nebezpečné známosti

Cruel Intentions

Drama / Romantický / Thriller

USA, 1999, 95 min

• berg.12

OK, mezi teenagery už nepatřím. Stejně mi ale přišlo, že tenhle film se tak moc snaží být sexy, až nakonec veškerý sexapeal ztratí. Víte o čem mluvím? Hodnocení jsem navíc zaokrouhlil směrem dolů poté, co jsem viděl originál "Dangerous Liaisons" z r. 1988 a utvrdil se, že na vášeň si tady všichni většinou jenom hráli.(28.9.2005)

|| Scenár: Choderlos de Laclos (Novel), Roger Kumble| Hudba: Edward Shearmur | Produkcia: Neal H. Moritz | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Original Film, Kinowelt Filmverleih, Newmarket Capital Group, Pacific Title/Mirage| Rozpočet: 11 miliónov $ | Tržby: 75,902,208 $ || Emóciami a vášňou nabušený, vzťahovkový pin-pong, ktorý svojou rafinovanosťou, no pritom elegantnosťou dostane do prvej pólky metráže skoro každého. Potom sa to už žial poddáva samoúčelnosti scenára, a zvraty medzi dvojicami sú neekvivalentne rýchlejšie, než čo by bolo tejto metráži únosné (a hlavne tak pekne fungujúcej, ako v tej prvej pólke filmu). Hlavný predstavitelia sú viac, než charizmatický, preto vedia udržať laťku nasadenú na začiatku až do konca aj napriek šialenému tempu. Koniec divný, credit song dokonalý.(13.8.2011)

Člověk si nesmí říkat, že se jedná o moderní předělávku klasiky z roku 1988, pak si teprve bude moct film užít. Já se u tohoto filmu vždycky hrozně bavím, mám ho ráda a viděla jsem ho už tolikrát, ale vůbec mi to nevadí, klidně se podívám znovu. Je jasné, že film si své publikum najde především u teenagerů, protože o nich také film je. Skvělý výběr herců, Ryan Phillippe a Reese Witherspoon a se k sobě náramně hodí a Sarah je ta správná mrcha. Musím ještě pochválit soundtrack, který upřímně miluju, už úvodní skladba od Placebo Vás musí vtáhnout a konec? To už je jen třešnička na dortu.(6.1.2011)

Moc pěkně zpracovaný příběh o intrikách a vášních. Všichni herci si to na place očividně užívali (navíc není nikdo, komu by to neslušelo), což je pro takový film základ. V tomhle případě navíc základ podepřený slušnou hudbou, silným vyváženým scénářem a špetkou humoru. Dohromady mi to přijde takřka dokonalé. S chutí pominu kosmetické kravinky jako pár scén trošičku přitažených za vlasy (závěr, konkrétně jedna tragická scéna). Protože tohle je dílo, které dělá čest všem teenagerským filmům. TOHLE je důkaz, že taky snímek pro teenagery a o teenagerech nemusí být jen bezduchá slátanina. "Cruel Intentions" v sobě totiž mají ducha - ať už ho hledáte v erotičnu nebo v čemkoliv jiném.(11.12.2009)

• Vančura

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení Laclosova románu "Nebezpečné známosti", který byl tímto filmem zcela zrůdně adaptován. Samotná myšlenka přenosu původního libertinského námětu z Francie 18. století do současného New Yorku na partičku teenegarů je obludně nestoudná a měla by spolehlivě odsoudit tento film k zapomnění coby nicotný počin, který si nezaslouží pozornost. Skutečnost, že si tento film naopak - navzdory ubohosti scénáře i hereckých výkonů - vydobyl nejen mezi celou řadou mých vrstevníků jistou nemalou popularitu, svědčí podle mého v první řadě o době, v níž tento film přišel do kin. Všem nám bylo o 14 let méně, internet znalo jen pár vyvolených, mobil skoro nikdo neměl, všichni měli doma televizi, naše divácké zážitky byly formovány v drtivě většině případů hollywoodskou popkulturou a 11. září bylo teprve před námi. Jak moc se svět od té doby změnil! Osobně bych byl shovívavý k těm, kdo tento filmový paskvil měli v oblibě tehdy, neb je omlouvá mladická nezkušenost a fakt, že nic lepšího neznali, ale pokud někdo tuhle sračku oblibuje dodnes, pak mu podle mě není pomoci. Chudák Choderlos de Laclos se musí v hrobě vážně otáčet jak divej.(16.5.2013)

• - Spoiler: Poznávací značka taxíku, který srazí Sebastiana, se mezi záběry změnila z 3T18 na 9X24. (B!ker)

• - V čase 53:01 je v odrazu čelního skla Jaguáru možné vidět rameno držící kameru. (imagoo)

• - Spoiler: V jiné verzi scénáře Annette (Reese Witherspoon) Sebastianův (Ryan Phillippe) deník nezveřejnila a místo toho se rozhodla hrát stejné hry jako Kathryn (Sarah Michelle Gellar), aby se jí pomstila. (hellstruck)