Velmi nebezpečné známosti

Cruel Intentions

Veľmi nebezpečné známosti

Drama / Romantický / Thriller

USA, 1999, 95 min

Keep your friends close and enemies closer. To to zase pokazili tím českým názvem:) Každopádně o Cruel Intentions jsem leccos slyšela, ale nikdy jsem nestála o to ten film vyloženě vyhledat. Narazila jsem na něj náhodou a musím říct, že je jeden z nejlepších ! Sarah Michelle Gellar konečně není Buffy a v téhle roli mě přesvědčila, že umí hrát. Role potvory jí sedla dokonale a svým výkonem předčila všechny ostatní herce. Závěrečná scéna s ní, kdy si všichni čtou Sebastianův deník a tím pádem je Kathryn odhalena, je naprosto bezkonkurenční a kultovní. Jak hudebně tak celkovou atmosférou. Selma Blair, kterou ráda v žádném případě nemám, mi do role tupé husičky sedla, Reese byla taky dobrá, jen tomu Ryanovi jsem to občas vůbec nevěřila. Konečně originální film,žádná přeslazená slintárna,opravdu jsem se pobavila a ještě jednou tleskám výkonu S.M.G. :) Cause it's a bittersweet symphony, this life..(8.1.2012)

Sourozenecká dvojice Gellar-Phillippe je neskutečně sexy, což je asi největší klad celých Velmi nebezpečných známostí. Zajímavě zosnované intriky a ani samotná sázka totiž nejsou natolik brilantně sepsané/natočené, aby dokázaly udržet pozornost nezávislého pozorovatele. Navíc nepříliš uvěřitelná rafinovanost celého filmu je pouhým konstruktem. Krátká stopáž spolu s příjemným erotickým nábojem a nahlédnutím do honosného sídla však splňují hlavní očekávání a nedá se tedy říct, že by snímek zklamal. Moderní variace na známou knihu tak v podstatě dopadla mnohem lépe než jsem čekal. Omlazení hlavních představitelů bylo ku prospěchu a současné prostředí příběhu jen a pouze svědčí. Působiví je též hudební doprovod, i když přiznávím, že z nejznámější "vykradačky" Bitter Sweet Symhony na konci jsem nadšený nebyl - což ovšem přičítám zejména veliké známosti a oposlouchanosti tohoto songu. Na druhou stranu se mi velmi líbilo setkání Kathryn a Annette na záchodku.(5.6.2008)

Soundtrack Ed Shearmur: 1. Every You Every Me - Placebo [3:35] ,2. Praise You - Fatboy Slim [3:24] ,3. Coffee & TV - Blur [5:19] ,4. Bedroom Dancing - Day One [3:50] ,5. Colorblind - Counting Crows [3:25] ,6. Ordinary Life - Kristen Barry [4:57] ,7. Comin' Up From Behind - Marcy Playground [3:41] ,8. Secretly - Skunk Anansie [4:46] ,9. This Love - Craig Armstrong [6:27] ,10. You Could Make a Killing - Aimee Mann [3:35] ,11. Addictive - Faithless [4:18] ,12. Trip On Love - Abra Moore [4:16] ,13. You Blew Me Off - Bare Jr. [2:39] ,14. Bitter Sweet Symphony - The Verve [5:58],(16.5.2011)

O můj bože, pokaždé když zhlédnu tento snímek tak mám husinu už na začátku z úvodní písničky, pokračuje to téměř během celého filmu a na konci je to nejhorší, jelikož závěrečná skladba + atmosféra = naprosto úžasné. Opravdu můj jeden z nejoblíbenějších snímků, dostane mě naprosto pokaždé! A to už sem ho viděla bezmála 10x. Celé to opravdu dokresluje doprovodná hudba, jelikož ta nemá chybu. Sarah Michelle Gellar je krásná a jedinečná a skvěle se hodí do této role, je takový protiklad Reese Witherspoon, která také exceluje. Samozřejmě musím zmínit i Ryana Philiippa jelikož ten je famózní, nejenom hereckým výkonem, ale i charizmatem. Dokonce mě baví i Selma Blair, i když ji moc nemusím, ale zde má opravdu roli ušitou na míru. Naprosto vynikající příběh a dějové zvraty. Rozmazlení, zazobaní nevlastní sourozenci, kteří mají rádi sex. Nejlepší film Rogera Kumbleho.(3.7.2012)

Tohle je americká předělávka klasiky do současnosti. Nic proti předělávkám, leckdy to má šmrnc a přes notoricky známý děj to pak voní přesto novotou... Tady mi to ale dvakrát neselo. Americké klisničky a vyvonění bejči můžou fungovat na pubertální diváctvo, nikoliv však na ty odrostlejší, kterým se při slově souložit nehrne krev do hlavy (a jinam) a nečervenají jim navíc uši. Film si celkem zakládá na silném sexuálním podtónu, takže je určen odrostlejším teenagerům. Herecky to není nic moc, ve filmu zažijeme i několik scén se slzičkami (to pro teenagerky). Naštěstí nakoc je zlo potrestáno, hříšník pochopí svoji zrůdnost a zprzněná děva získá suprkáru. no není to překrásný happa end? ne není. Závěr byl neskutečně pitomý a opět zcela jasně potvrdil, že cílovovou skupinou diváctva jsou teenageři... * * *(15.8.2015)

• - Scéna, kdy Sebastian a Annette jedou v autě z domova důchodců, byla částečně improvizací. Během natáčení se začala Reese Witherspoon (Annette) pitvořit a Ryan Phillippe (Sebastian) se smál a říkal ji, ať toho nechá. Režisérovi se moc líbila chemie mezi oběma herci a když si uvědomil, že jejich rozhovor se do filmu hodí, použil ho. (Bauer)

• - Selma Blair hrá vo filme mladú a neskúsenú Cecile. V skutočnosti však v dobe natáčania mala už 27 rokov. (Msscastillo)

• - Scéna, ve které dostane Sebastian facku od Annette byla hodně improvizovaná a oba herci se jí nechali unést. Facka nebyla ve scénáří, tudíž i reakce Ryana Phillippa je upřímná. (don corleone)