Firebug

Skvěle odvyprávěné mysteriozní drama, kterému na mystičnosti a tím pádem i na prožitku ze snímku hodně ubírá, pokud si přečtete zdejší obsah, či mnohé neopatrné uživatelské komentáře. NIC SI O SNÍMKU radši ani NEZJIŠŤUJTE! Věřte, že nejlepší je vystačit si s prostinkou základní synopsí: Jde o příběh mladého veterána z války ve Vietnamu, který si zpátky do NY přivezl vedle válečného zranění i mnohá traumata, která se podepsala nejenom na jeho soukromém a profesním životě, ale i na jeho psychické kondici. Značnou část snímku totiž, stejně jako hlavní hrdina, nevíte na čem jste. Flashbacky z války, paranoia a halucinace se stále hlasitěji hlásí ke slovu a všechno je podáno díky skvělé režii a trikovým efektům nesmírně sugestivně. Bojíte se společně s hrdinou, jste znechuceni, trpíte s ním. Právě v tom je největší síla tohoto filmu, který má místy příjemně "Lynchovskou atmosféru". Pro mě tedy možná trochu škoda toho doslovného konce, ale i přes něj to těch 5* stále je! ()

xLIGHTx

Tento kúsok je lahôdka. Áno, prvky hororu tu sú a je ich dosť. I v tom spočíva čaro JR, že skvelo mixuje žánre. Film, ktorý vie jednotlivca dosť odrovnať /najmä v závere/. Pritom v tejto dobe má Jakubov rebrík už tridsať rokov. Bacha!, vyskytuje sa tu /aj tu!/ Macaulay Culkin, jeho prítomnosť nepotešila. :) Áno, i ja som počul to jeho nadabovanie, je to „zhůvěřilost“. :) Tim Robbins je tu v skvelej forme. Niekedy tápete, čo sa to tu vlastne deje, v rámci hĺbky filmu a zistíte, že ste sa možno aj stratili, ale koniec diváka privedie do celkom jasného, zrozumiteľného, tiež originálneho a riadne dojímavého vyústenia. /Po skončení som len tak, chvíľu pozeral, v tichu a premýšľal./ Silná vec. Uff. Päť Culkinov, ehm, hviezd. (: ()

Tjaden

Temný psychologický film, ve kterém se divák ocitá na stejné lodi jako hlavní postava Jacob. To znamená, že rychle začne ztrácet přehled o tom, co je skutečné a co ne. Na myšlence, že vojákům byly ve Vietnamu podávány drogy zvyšující agresivitu je určitě velká část pravdy, vždyť se to tak dělávalo ve většině moderních konfliktů. ()

bari68

Je vidno, že Adrian Lyne sa do tohto materiálu nepustil prvoplánovo, ale tak, že nám necháva v hlavách menšie otazníky.Surreálno a temná atmosféra sa v niektorých filmových segmentoch dali doslova krájať, čo má za dôkaz , že Timu Robbinsnovi by sme to aj verili.Šokujúci záver filmu tu bol v podstate alfou a omegou,zdôraznil tu alegorické stránky,ktoré som ale až tak do detailu nepochopil. ()

klukluka

Když je pointou nepochopitelného filmu vysvětlení, že se vlastně nic z viděného nikdy nestalo, cítím se podveden. Pokud měli tvůrci pouze téma, tak na něj mohli navlíknout zajímavější story. Tenhle galimatyáš vyvolával napětí a otázky, ale ve výsledku je to laciné, pokud měly všechny zůstat de facto bez odpovědí. Byl jsem zklamán před těmi bezmála třiceti lety a jsem zklamán i dnes. Jakubův žebřík už znovu vidět nechci. ()

cab

Film vyzadujici si pozornost divaka je ve svych zvratech a konecnem vyzneni dobre namichanou psychicky narocnou podivanou. Vyborny vykon (Tim Robbins), bravurne zachycene deni mezi manzeli a v neposledni rade pusobive flashbacky. 70% ()

Corpsegrinder

Výborně podaný depresivní halušky který asi nesednou každýmu. Neni divu že se timhle silně inspiroval Silent Hill :) Každopádně já tyhle filmy žeru, a David Lynch může jen závidět. ()

DannyBoy80

Uf hodnocení nechápu. Nebál jsem se vůbec, psycho to nebylo až na pár okamžiků zpočátku. Jediné co stojí za to je vnoření dvou realit do jiné. Jinak jsem se docela nudil a v hlavě mi neutkvělo z tohoto filmu skoro nic. Ani nevím co bych pořádně vyzdvihnul. ()

ThomasCrown

Silný snímok, ktorý má, dá sa povedať ultimátny názor na zmysel života. Čo ak všetci iba snívame a raz sa zo sna potenciálnej reality zobudíme? Vyníkajúci výkon Tima Robbinsa, ktorý je podčiarkovaný desivou atmosférou mesta. Chvíľami som mal pocit, akoby som sledoval Cronenbergerov Naked Lunch, prekrývaný scénami z The Jacket. Jacob, ktorý zostupuje po pomyselnom rebríku do pekla, však na jeho konci peklo nenachádza. Záleží len na nás či sa s osudom vyrovnáme a dokážeme zmeniť smerovanie rebríka života. ()

Kejt.lin

"Jediná věc, která v pekle hoří je ta, která se nechce rozloučit se životem" . Přesně takovéhle snímky si mě dokážou omotat kolem prstu. Napínavý jak kšandy, celou dobu jsem přemýšlela jak to vlastně s tim Jacobem je a pokaždé když jsem si vydedukovala nějakou svojí představu, film nabral obrátek a vše bylo jinak. "Tahle čára vám ukazuje, že už jste ale mrtvý" - řekla jsem si, aháá takhle to je... a zase nic.. dále při otvírání jakési dřevěné truhličky Golden eagle, jsem si já bláhová myslela, že se v přemýšlení díky dalším důkazům posunu dále.. opět jsem se mýlila.. poutavost tedy vzrostla do velkých rozměrů. Kombinace snu a rychlých vpádů zpátky do reality dodala na dynamičnosti. S Jackobem jsem neuvěřitelně soucítila, a proto také nesmím opomenout výborného Tima Robinse :)) . A i přes to nedávám plný počet. Stále mě tam něco chybělo. Po shlédnutí jsem měla tak trochu pocit, že jsem dokoukala neúplný film. Navíc příčiny Jackobova traumatu a vídání "démonů" mě celkem zklamali.. čekala jsem nějaké větší rozuzlení, překvapení, nebo prostě to "něco" na co jsem čekala celý film.. ale možná, že kdybych si přečetla předtím recenzi, mohla bych alespoň tušit a nebýt zklamaná ;)) .. Přesto je "Jacob´s Ladder" mnou hodnocen jako velmi silný a brilantní snímek - 4 hvězdy. ()

Schuldiner

Slušný psycho-thriller, těžký, chvílemi hutný a působivý.. Schizofrenní, paranoidní.. Bohužel mi chvílemi, prostě různě v průběhu, přišlo, že to tak nějak slábne a opadá ta vypracovaná atmosféra.. Škoda. Konec mě samozřejmě překvapil - jen nevím jestli se mi to má líbit nebo mám být naštvaný. Ale vlastně proč ne, proč by nemohl být konec a i smysl celého filmu zrovna takový...? ()

Ixbalanke

I přes svou zmatenost se nakonec ukáže, že je film velmi celistvý a má dokonce velmi zajímavý odkaz pro společnost, čili odkrývá závažný celospolečenský problém (neřeknu jaký, protože je to pointa filmu:). Ve chvíli, kdy už jsem si říkala, že už je to moc zdlouhavé, tak to režisér utl a udělal to v pravou chvíli. Když ale zpětně přemýšlím, každá scéna ve filmu tam má přesně své místo a ve filmu bych chyběla. Nechápu, že jsem ten film viděla až teď! Film je téměř ve všech chvílích tajemný a neočekávaný a hlavně žádné zbytečné žvásty a city, což oceňuji nejvíc. Je to film, na který bych se možná podívala ještě jednou, abych mohla vzhledem k pointě najít souvislosti. ()

ClimbVibe

Hororové obrazy a neméně děsivý příběh o experimentu Žebřík. Perfektní atmosferická kamera, skvělý Tim Robbins. Kvůli zobrazení nejrůznějších nočních můr je tento snímek dost často zmiňovaný v top hororech. Docela právem. ()

Paldiny

Keď sa tam objavil Culkin som sa akosi nemohol nadýchnuť toho smútku, ktorý bol pre hlavnú postavu toľko zásadný. No nebola to chyba hercov ani tvorcov, bola to chyba moja, že som sa nevedel pri pohľade na malého Kevina, ehm Culkina odprostiť od McAllisterovic rodiny. Našťastie film nie je len o ňom a mixuje viacero žánrov a v nich viacero tém, ktoré sú spočiatku len hmlistými spomienkami, neskôr dosiahnú aj pevnejších kontúr. I napriek doslovnosti záveru som si ale nebol celkom istý, čo nakoniec bola realita, čo fikcia, či za veci mohla armáda, alebo k nim ani nedošlo. Ťažko zhodnotiť, no nad filmom rozmýšľam aj po jeho skončení, teda nejaký ten pocit vo mne zanechal a to považujem za plus. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Jake, New York is filled with creatures."     Mysteriózna dráma s hororovými prvkami, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Dosť nejasným spôsobom sa v nej prelína niekoľko časových rovín, často je ťažké rozlíšiť, čo je skutočnosť, čo spomienka a čo iba snová predstava. Celé to pôsobí dosť zmätene, ale len do okamihu, kým sa nedostaví záverečná pointa, ktorá postaví celé dovtedajšie dianie do úplne nového svetla. A tá záverečná pointa je doslova zdrvujúca. Keď si to tak človek potom celé spätne premieta, nadobúda to veľmi odlišné a zároveň veľmi pôsobivé kontúry. Film vo mne zanechal dlhotrvajúce intenzívne dozvuky (dokonca som musel po čase zvýšiť hodnotenie), viaceré ohromne pôsobivé scény sa mi znova a znova vyjavovali v hlave, pričom mi z nich behal mráz po chrbte (napr. "pekelná" scéna nemocnici, či ochladzovanie pri horúčke). Výborná je hudba Maurica Jarreho a skvelý herecký koncert predvádza Tim Robbins.     "If you're frightened of dying and you're holding on, you'll see devils tearing your life away. But if you've made your peace, then the devils are really angels, freeing you from the earth." ()

Delaney

Skvělý film se skvělou režií a skvělým Timem Robbinsem... Film ze kterého jsem nespustil oči až do závěrečných titulků. 95% ()

dehlie

uf z takýchto filmov má človek chuť skoncovať so životom. kvality snímku oceňujem, ale priznám sa že som odpočítaval minúty kedy to skončí. ()

Phorbo

Chvilková naděje při konci filmu s myšlenkou udělení čtyř hvězdiček byla promarněna obyčejným sněním umírajícího muže. Robbins je zde excelentní a režii taky musím pochválit, ale scénář je pro mě hodně ... neumím najít správné slovo. Jestli příliš okatý, jasný, na druhou stranu nejasný, nevím. Překvapil mě malý Culkin, ale asi nic moc jiného. ()