Dost dobré a místy docela naturalistické televizní drama se skvělými hereckými výkony.Na pět to není,jelikož ta atmosféra válečného Berlína a s tím spojena výprava je hlavní a jediný kámen úrazu tohoto dílka.Moje nejoblíbenější postava je jednoznačně Boris Rosner -jeho gestapák nemá chybu a myslím,že bych z něj měl pěkně v kalhotách.(24.2.2004)

Tak po skoro ročním shánění jsem mohl shlédnout tento třídílný televizní film a můžu konstatovat, že jsem byl kladně překvapen. Dobré herecké obsazení nezkazilo na kvalitě, při natáčeních venku se pomalu předháněli s originálním naaranžováním tehdejší doby a po celou dobu se stále něco dělo v tom smyslu, že jít na malou, tak byste ztratili niť. Jiří Dvořák zahrál svou obtížnou roli úchylného gestapáka na jedničku a Švehlíkovi byste jeho antinacistické přesvědčení taky těžko vymluvili. Tento snímek řadím mezi malou skupinku podobných snímků jako Tři králové (kteří u mě vedou) nebo Operace Silver A, kde všechny vznikly po plyšákovi a je jich jako šafránů a nechápu proč nevyjdou oprávněně na DVD a mihnou se v TV jednou za 5 let a ještě v mizerném čase. Škoda, že takových děl je málo a místo toho vzniká spousta braků, které cpou ještě do kin!(7.1.2010)

Škoda, že Česká televize prakticky rezignovala na adaptace podobně laděných románů a krmí nás jen mizernými původními seriály. Předlohu Hanse Fallady jsem četl, tudíž jsem byl při sledování seriálu mírně handicapován, ale přesto musím uznat, že tvůrcům se podařilo knihu zpracovatz víc než obstojně. Měrou vrchovatou k tomu přispělo obsazení, které bylo naprosto špičkové, přičemž bych vypích zejména Jiřího Dvořáka a neskutečně nechutného bastarda v podání Miroslava Táborského. 80%(30.11.2013)

Příliš rozvláčnělá adaptace kvalitnější knížky (hlavně ve třetí části převládne těžká nuda), za což může odfláknutá režie Dušana Kleina. Průměrný styl zachraňuje zmíněná předloha a někteří vynikající herci, schopní z postav vykřesat život a důvěryhodnost, ať už je to obvykle kvalitní herecká garda. Z celého filmu mě nejvíc dostal tradičně charizmatický Jiří Dvořák - za tohle se dávají ceny. Nepochybuju, že se za něj v civilu jeho tehdejší tchán s tchyní (Munzar a Hlaváčová) určitě nestyděli.(11.10.2012)

Tři hvězdičky, které uděluji, jsou jednoznačně a pouze za herecké výkony, protože nic jiného a nadprůměrného tento film neposkytl. Jedna je jednoznačně za Dvořákův výkon, jeho ztvárnění esesáka bylo výborné a měl také to "štěstí", že jeho postava snad jako jediná prošla zřetelným psychologickým vývojem, což se nedá říct o ostatních. Druhá je především za Hlaváčovou, tahle herečka dokázala hrát perfektně jen očima, aniž by k tomu potřebovala více či méně slov a projevů. Celkově její postava a pojetí manželské lásky byly moc pěkné a jedním ze světlejších momentů příběhu. Třetí hvězda patří hvězdám Táborskému, Donutilovi a Švehlíkovi. Abych to shrnula - tehle film činí něčím víc pouze a právě herci, kteří měli k dispozici velmi nadupaný námět a zhostili se ho bravůrně. Jenže Klein svojí příšernou režií zabil, co mohl. Co jako chtěl točit? ví co je to nějaká dynamika nebo napětí? prozradil mu vůbec někdo, že hudba je důležitou filmovou složkou, která má být adekvátní k ději? buď ji vůbec nepoužit nebo vážné scény protknul kolotočářskými melodiemi.. Je to hrozná škoda a věřím, že kdyby se takového tématu chopil někdo jiný, dopadlo by to lépe. Takhle máme před sebou tří dílný televizní film, kde se v prvních dvou téměř nic neděje a ve třetím se toho děje moc, bez jakéhokoliv důkladného rozuzlení nebo důrazu na jednotlivé osudy.(25.7.2011)