Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

Amarcord_1

80% - Moc pěkný film, co člověka vtáhne, pobaví, překvapí, znejistí, zkrátka cokoli, ale neosloví. Proto nemohu dát plný počet. Forma vyprávění na začátku a na konci filmu se mi vyloženě nelíbila, a přišla mi naprosto zbytečná. Hlavní klady zde vidím ve vypracovanosti postav, a sice především těch vedlejších. Zejména Steve Buscemi a Philip Seymour Hoffman na sebe strhli veškeou mou pozornost ať se nachomýtli v jakémkoli rohu obrazovky. Big Lebowski, ačkoli nespnil má velká očekávání, je film, jež stojí za shlédnutí, a ke kterému se budu rád vracet. ()

Xmilden

"Drž už hubu Donny". Nejskvělejší John Goodman. Chvílemi nesnesitelný nervák a agresor a poté zase ohromný kliďas, ale pořád veterán vietnamské války, který má v sobotu šábes, přestože není žid. A tak by mohl člověk pokračovat s představováním každé významné postavy této originální komedie, která vlastně začíná "zechcaným tepichem":) ()

Arbiter

U ostatních komentujících to tak nevypadá, ale já osobně se při (i po) sledování snímku cítil hrozně hloupý. Mezi tlustými nemotornými prsty mi prostě unikalo Něco. To Něco potřebuju doteď pojmenovat a moc mi vadí, že toho nejsem příliš schopen. Dude mě iritoval. Ale iritoval mě jednoduše banálními prostředky: mlaskal a funěl před i za každým slovem (což prostě Jeff Bridges dělá a já ho za to ze srdce nenávidím, protože mi kazí požitek z jeho jinak úžasného herectví), jednak mu okolí dovolilo dokončit přibližně každou desátou větu. Iritoval mě také svým způsobem života, který na jednu stranu diváka rozčilovat myslím měl, na druhou stranu jsem byl často svědkem okatého ujištění, že když to tak cítím, jsem sice celkem normální, ale taky tuctovej. Že jsem nepochopil život a nirvánu mám hledat jinde, než mi veřejný anály naznačujou. Dude odsíral ve svý nedokonalý dokonalosti vnitřní slabost a malost lidí okolo sebe, ať už nosili jakýkoliv masky a ve společnosti hráli role přerozličné. Taky byl ve vleku událostí a tak trošku mi připomínal živoucí stránku 75 z příručky o tom, jak přežít v divoké vodě: mějte vestu a nechte se unášet proudem, hlavně s ním nebojujte. ___ On chtěl kuželky a chtěl svůj koberec a semtam White Russiana. Svym osobnostnim propletence sobectví, dobrosrdečnosti, flegmatismu, buranství, selskýho rozumu, nepoužitelnosti a stoický moudrosti byl konzumentem doby a místa, kteří mu oblékli župan a propocený trenky a do bytu nakvartírovali bandu germánskejch nihilistů. Prý je to hrdina. Tak nějak vnímám sdělení explicitní a otírám se snad i o to nevyřčený. (explicitní: Je to hrdina, hahaha, tečka; nevyřčený: je to hrdina, protože všechny jeho negativní vlastnosti vnímáme špatnou optikou doby a místa a jsou úplně nepodstatný a je naše vina, že ho tak bereme. Navíc asi není ani jeho vina, že je takový jaký je, snad je to pro něj dokonce nutnost takový být). Pořád mi ale uniká domnělá rovnice. Dude mi totiž nepřišel tak moc v pohodě. Prostě u mě neproběhlo prozření, že to důležitý je natolik jinde, že všechno co mě rozčiluje vlastně není podstatný a koukám na to špatně. Navíc jsem ho neviděl ani jednou hodit koulí a je mi jasný, že to cosi značí a já prostě nevím (najisto) co. (a takových míst tam jsou tuny, doprčic!) ()

sepp

Kdyz jsem videl plakat na tento film, rikal jsem si, co to amici zase splacali za pitomost. Po jeho shlednuti jsem prozrel, jedna se asi o nejlepsi americkou komedii desetileti. Jeff Bridges prekvapil a z jeho postavy se stala temer legenda a podcenovany John Goodman konecne taky ukazal co v nem drime. ()

Divočák

Těžko věřit, že tenhle vousatý povaleč s tváří Jeffa Bridgese kdysi proháněl samotného King Konga. Lebowského filosofie je totiž jasná. Válet se doma v županu, popíjet pivko, hulit a mimo "pracovní dobu" si zajít na bowling. Když mu ale jednoho krásného večera vtrhnou do domu dvě gorily, vymáchají mu hlavu v záchodě a pochčijou koberec, začíná být jasné, že jeho život v příštích okamžicích nabere uplně jiné otáčky. Lebowski je povaleč a pohodář první třídy a Jeff Bridges nikdy v životě nepůsobil tak přirozeně a cool jako právě tady. Jeho postava si už od první minuty na plátně jasně říká o kultovní status a když se "DUDE" napije upraveného "bílého rusáka" a vydá se s kouzelnou jiskrou v očích do snové boulárny, musí být všem jasné, že je ruka v rukávě. Kolem Lebowského se ale točí další spousta bizardních postav v čele s militatntním židem Goodmanem, které svou šíleností dosahují pomalu hodnot Hudson Hawka a dělají tak z téhle komedie neskutečně zábavnou záležitost. Škoda jen, že tvůrci v některých momentech ještě trochu víc netlačili na pilu, mohlo to klidně dopadnout ještě o fous líp. ()

Phobia

"Drž hubu, Donny! Waltere, přestaň kurva mávat tou bouchačkou a uklidni se! Nejsi sakra klidnej! To mně pochcali tepich, ne Tobě, tak co se do toho sereš? Mně, pohodovýho flákače Dudea, si spletli s nějakým zasraným krpatým milionářem, narvali mi hlavu do hajzlu a Číňan mi pochcal tepich! Neser, Waltere, s Američanem asijskýho původu! Drž hubu, Donny! Jako by neviděli to ušmudlaný triko, vytahaný trenky a skoro pustej byt. Ten tepich byl jedinečnej, do bytu patřil a já ho chci do prdele zpátky... nebo nějakej libovolnej tepich. Ale proč je to tak složitý? Proč musím já platit výkupný za milionářovu píchačku, proč musím hledat svý ukradený auto, takový zelený s nahnědlým odstínem... od rzi, ve kterým je kufřík... a v něm papíry... pracovní papíry... Proč mě furt někdo mlátí po tlamě a vopruzuje? Vždyť já chci, kurvadrát, akorát hrát bowling (porazit v turnaji toho píčuse úchylnýho Jesuse) a flákat se, dyť já jsem křehkej pacifista! Waltere, polož ten kvér, do hajzlu! Drž hubu, Donny!" Herecký koncert Jeffa Bridgese, Johna Goodmana a Stevea Buscemiho (a všech ostatních), super navolené skladby k jednotlivým scénám, nejlepší výtvor Coenovic bráchů, prostě perfektní komedie plná lehce absurdních situací, skvělých hlášek a zábavných dialogů, co ovšem nejsou zrovna pro prudérní cimprdlichy. Užila jsem si film parádně před tuctem let a včera možná ještě víc. 91% ()

lesumir

Nemám rád, když se vedou řeči o tom, v jaké jsou Coenovci formě nejen proto, že nejsem jejich velký fanoušek a hodně se na ně spolehá, vždyť jsou to taky jen lidi! Ale tohle... Tady udělám vyjímku a řeknu, že to je jejich nejlepš film! Big Lebowski se na mne smál už několik dní v mé filmotéce a jsem rád, že se nesměje dál, protože bych přicházel o jeden z nejlepších filmových zážitků za poslední dobu! Tohle je prostě koncert všech zůčastněných, Jeff předvádí životní výkon přesně tak, jako Goodman, který byl možná ještě o kapku lepší (Shut the fuck up, Donny!). To samé Buscemi, Moore nebo Hoffman, který mně bavil! Mám pocit, že jim to je psáno na míru, protože to snad ani slovy nedovedu vystihnout, takhle perfektně propracovaný scénář a celkově osobitý film dlouho neviděl! Jasných pět hvězd, už jenom kvůli tomu, jak jsem se smál... ()

Ampi

Poprvé viděno až v rámci filmové noci čsfd v Turnově, 4-5.8. 2012. Děkuji pořadatelům včetně POMA. Bratři Coenovi májí vždy zajímavé někdy až bizardní postavy - a postava dude a Waltera se jim, ale moc povedli. ()

kinej

Big Lebowski je jeden monumentů díla bratří Coenů. Film je srovnatelně geniální jako například Fargo, či Man who wasn´t there. Na rozdíl od těchto a jiných filmů je zde však mnohem větší porce humoru, což je rozhodně ku prospěchu. Některé momenty jsou prostě nezapomenutelné, což jen potvrzuje status Big Lebowskiho, coby kultovního filmu. Vždy když píšu o filmu od Coenů, nemůžu nezmínit propracovanost byť jen i těch sebevedlejších postav. A to si neodpustím ani zde, protože i zde je 60-ti vteřinoý výstup velkou mnohovrstevnatou rolí. Například Dudeovo domovník - shrbený, zakřiknutý silně introvertní mužík, který veškeré své emoce vypouští prostřednictvím bizarních tanečních představení, nebo vyhublý odpudivě se hihnňající filmař - impresário s knírkem, to vše jsou postavy, které by v hlavní roli jiným tvůrcům vystačily teba na celý film, avšak v Big Lebowski se jimi téměř plýtvá. ()

cheyene

Herecký koncert Jeffa Bridgese a i několika jeho kolegů. Děj jako takový je docela příjemnou krimi namíchanou s humorem a výborným soundtrackem. Podávejte s bílým medvědem (5 cl vodka, 2 cl kávový likér kahlua, 3 cl smetany/plnotučného mléka; do sklenice dáme led, nalijeme vodku, smetanu a lehce zakroužíme sklenicí, aby se suroviny promíchaly). Dávám solidní 3*. ()

balone

Očekával jsem od tohoto filmu mnohem víc, zasmál jsem se snad jen jednou a to už, aby nebyla tak dramatická atmosféra. Příběh byl celkem jednoduchý ani ne moc zamotaný, jak bych od bratrů čekal. Ostatní aspekty filmu byly dobré, proto 2, jinak bych ještě ubíral. Btw. plytká mluva obou dvou hlavních aktérů (Bridges, Goodman) se mi celkem hnusila, než aby mi přišla vtipná. 30% ()

juta

Náznak kultovní záležitosti. Má to ale několik háčků a ten hlavní je v tom, že je Big Lebowski jakoby nedokončený, nedovyprávěný. Takže se nedozvíme důležité věci, které nás provázely po celý film a to je docela škoda, protože jinak se na Důda dobře kouká. ()

MISSha

Jeff Bridges jako Dude bezkonkurenční, a herci obsazení do rolí jeho kámošů a vedlejších postav taktéž. Takže není absolutně, co bych vytkla… COOL ujetá komedie, nejlepší od bratří Coenů. ()

Fiftis

Čakal som trochu viac, ale inak ma to veľmi nesklamalo. Podarená komédia, ktorá ponúkne rad výborných humorných situácií a hlášok. Jedno malé nedorozumenia s pochćaným kobercom naštartuje sled skvele prepracovaných scénok, ktoré na seba dokonale nadväzujú v zbesilo potrhlom deji, ktorý má vynikajúci spád a nechýba mu originalita. Dude je osobnosť a žije si svoj život tak ako sa mu to páči. A práve preto sa mi tento film páčil. ()

DJ_bart

"Kdo to sakra je?" "Kdo jsem? Kdo jsem? Já jsem ten co ti zkope prdel do kulata, to jsem!" ___________ Co dodat? Jednoduše další Coenovská kultovka a naprosto bezchybná oslava filozofie mámvpičismu. 9 kuželek z 10 ()

burina

Pri žiadnom inom filme sa mi tak nedralo na jazyk slovo "cool" ako prave pri Big Lebowski. Myslím, že žiadny ďaľší komentár nie je potrebný. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016