Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

klasika, pekna sychrava destiva studena atmosfera, jeden chudak, ktery si nevi zvyknout na to, ze uz neni ve valce a armada, ktera jde proti nemu v lesich kolem jednoho maleho do jeho prichodu poklidneho mestecka.. Tenhle Rambo jeste ma i nejakou myslenku, Stalone zde neni jen stroj na zabijeni, ale existuje v nem i nejaka psychika, jeho vyznani na konci je pekne, nicmene pusobi trochu smesne, hlavne v originale, na ten prizvuk si asi nikdy nezvyknu.. Skvele sceny partyzanskeho boje, hlavne ta prvni proti policajtum je naprosto dechberouci, johnovy pasticky jsou opravdu efektivni.. na Ramba nezvykle malo obeti - jen jedna.. celkove dojmy velmi dobre 4(18.2.2010)

„Myslím, že tomu nerozumiete. Neprišiel som zachrániť Ramba pred vami. Prišiel som zachrániť vás pred Rambom.“ Ak ste RAMBA videli ako deti, asi je to nostalgická klasika a neviete dodnes úprimne pochopiť, ako sa môže niekomu nepáčiť. Sám takých filmov mám veľa, ale na rozdiel od nich (napr. série KRITERI alebo GREMLINS) RAMBO i v dospelosti zostáva možno až prekvapivo dobrým filmom. Nejedná sa ešte o takú masakru, ako bol druhý, tretí a štvrtý diel. RAMBO je až nečakane realistický, čomu určite pomáha pôsobivá sychravá výprava nádherných obrovských lesov Severnej Amerike, kde jeden traumatizovaný vojak z vietnamskej vojny so zakomplexovaným xenofóbnym šerifom (Brian Dennehy) vedie vlastnú súkromnú vojnu a bude musieť prísť až plukovník Trautman (kultový Richard Crenna), aby nám rozpovedal Rambov desivý príbeh. Snímke pomáha nielen Stallone v hlavnej úlohe a dobre obsadené vedľajšie postavičky, ale tiež surové akčné scény, silácke hlášky („Plukovník, vy mi chcete povedať, že prehrám, ak naňho pošlem 200 chlapov?“ – „Chcem tým povedať len toľko, že ak ich naozaj pošlete 200, musíte si najskôr zohnať veľa vriec na mŕtvoly.“) a sympaticky krátka minutáž, hodina a pol je tak akurát, aby to nestihlo nudiť a zároveň nebolo skratkovité. Rozhodol som sa dať 80%, aj keď som miestami pochyboval, či je to najlepší nápad, aký som kedy v živote mal.(25.12.2004)

Jeden z nejlepších ačkních filmů . Vůbec nechápu jak tady uživatel Divočák může napsat že Rambo 1 není akční film a že je v něm málo akce. Neexistuje moc akčních filmů, kde by akční scény byly dělány pro vykreslení smyslu chování a povahy hlavního hrdiny. Právě díky naprosto brilantně natočené akci v lese, pochopíme, kdo je skutečně Rambo zač. Kdyby každej akční film byl natočen jako Rambo 1 měl by tento žánr mnohem více přiznivců. Dobrej akční film přece není jen pic, pic a kop, kop, nedělá ho ani co největší počet mrtvol /pro příklad: scéna ve které Rambo ujiždí na motorce z policejní stanice, zakončená nepovedeným výjezdem po svislém hladkém povrchu skály, byla překonána až Jasonem Bournem v roce 2007 a jeho motonaháněčkou v Maroku. Mimochodem kdo jezdí endurem ví jak tato scéna na skále je nebezpečná, kdo ne, může tvrdit, že akčních scén je v Rambovi pomálu /. Dynamika akčních scén tady perfektně zapadne do vážného vyznění celého příběhu, oboje pak ještě nabývá na síle při hudbě Jerryho Goldsmitha. Každý čin který Johny Rambo udělal, jsem dělal s ním, každý slovo, který Johny Rambo řekl, jsem říkal s ním, včetně závěrečného proslovu: " Ve Vietnamu mě svěřila vláda stroje za miliony USD a v mé zemi pak neseženu práci a nemůžu se ani nažrat". "Přiletím domů a lidi na mě na letišti řvou,vrahu dětí". Milá americká vládo, až zase budeš verbovat chudý kluky do vojenskýho konfliktu, tyhle věty asi používat nebudeš, co ? Rambo může svou první krev prolít třeba i za sto let a pořád to bude stejně silný příběh v kvalitním akčním provedení.(26.9.2007)

|| Scenár: Michael Kozoll, William Sackheim, Sylvester Stallone / The novel by David Morrell | Hudba: Jerry Goldsmith | Produkcia: Buzz Feitshans, Mario Kassar, Andrew G. Vajna | Distribúcia: Orion Pictures | Štúdio: Anabasis Investments N.V. | Rozpočet: 14 miliónov $ | Tržby: 125,212,904 $ || Film z ratingom "Must see". Rambo rulezz!(28.6.2011)

Stallone na mna vzdy posobil ako chodiaca kopa svalov s neschopnostou priviest divaka do citoveho tranzu. Teraz vsak zistujem, ako som sa zmylila, pretoze ak tu nieco funguje na 100% - okrem napatia a akcnych segmentov - tak je to zaverecna chvilka emocionalneho rozpolozenia od - na prvy pohlad - bezohladneho veterana. Necudujem sa, preco je mnohymi tento film oznacovany ako filmova klasika. ,,Ide sa na lov.'' ,,Ale ved on lovi nas.''(12.7.2009)

• - Knižní předloha vyšla v roce 1972, napsal ji profesor americké literatury David Morrell. (M.B)

• - Při scéně útěku z vězení zlomil omylem Stallone nos kaskadérovi. (HellFire)

• - Mezinárodní práva byla prodána během pěti minut, poté co potencionální kupci viděli asi 40 minut filmu. (don corleone)