Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Akční / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 89 min

Existuje zákon, že tady nemůžu dostat najíst? - Jo, já! - Proč se do mě navážíš, nic jsem neudělal?! Nestárnoucí akční drama, se spoustou nezapomenutelných scén, podmanivou hudbou a vynikajícím Stallonem, který zvedá varovný prst americké vládě... (ale to už bysme zacházeli daleko). Kouzlo tohoto nadčasového příběhu nevyprchalo ani po téměř třiceti letech a film se dnes právem řadí mezi klasiku žánru. Závěrečná scéna, kdy si Rambo, v náručí plukovníka Trautmana - vylévá své bolavé srdce a poodhaluje svou rozlámanou vojenskou duši - je neuvěřitelná (doporučuji vidět v originálním znění). Filmová legenda. P.S. Snímek se mezi některými neznalými fanoušky, nikdy nezbavil své násilné nálepky a to i přesto, že Rambo, ta mašina na zabíjení, zde vůbec nikoho neusmrtí.(17.11.2009)

„Myslím, že tomu nerozumiete. Neprišiel som zachrániť Ramba pred vami. Prišiel som zachrániť VÁS pred Rambom.“ Ak ste Ramba videli ako deti, asi je to nostalgická klasika a neviete dodnes úprimne pochopiť, ako sa môže niekomu nepáčiť. Sám takých filmov mám veľa, ale na rozdiel od nich (napr. série Critters alebo Gremlins) Rambo i v dospelosti zostáva možno až prekvapivo dobrým filmom. Nejedná sa ešte o takú masakru, ako bol druhý, tretí a štvrtý diel. Jednotka je až nečakane realistická, čomu určite pomáha pôsobivá sychravá výprava nádherných obrovských lesov Severnej Ameriky, kde jeden traumatizovaný vojak z vietnamskej vojny vedie vlastnú súkromnú vojnu s miestnym zakomplexovaným, xenofóbnym šerifom (Brian Dennehy). Bude musieť prísť až plukovník Trautman (kultový Richard Crenna), aby nám rozpovedal Rambov desivý príbeh. Snímke pomáha nielen presvedčivý a na doraz idúci Stallone v hlavnej úlohe a dobre obsadené vedľajšie postavičky, ale tiež surové akčné scény, pôvabne silácke hlášky („Plukovník, vy mi chcete povedať, že prehrám, ak naňho pošlem 200 chlapov?“ – „Chcem tým povedať len toľko, že ak ich naozaj pošlete 200, musíte si najskôr zohnať veľa vriec na mŕtvoly.“) a sympaticky krátka minutáž; hodina a pol je tak akurát, aby to nestihlo nudiť a zároveň aby to nebolo ani príliš skratkovité. Rozhodol som sa dať 80%, aj keď som miestami pochyboval, či je to najlepší nápad, aký som kedy v živote mal. Zaujímavosť: V pôvodnej verzii mal Rambo zomrieť (zastrelil sa Trautmanovou pištoľou) a táto scéna sa aj nakrútila, ale nakoniec bola vystrihnutá. Môžete ju nájsť na YouTube a pár jej stotín sa dostalo do "nočných môr" v štvorke.(25.12.2004)

Těšil jsem se na pořádnou akční řež, ale ta nepřišla. Film je sice zajímavý, ale je v něm příliš hluchých míst. V tomhle ohledu mě Rambo zklamal, protože jsem čekal něco trochu jiného. Takže celkový dojem je: Viděl jsem něco úplně jiného, než jsem chtěl, což trochu podráží mé hodnocení. Snad to na podruhé bude jinak.(7.9.2008)

• Dudek

No tak já vám nevím, klasické americké akční filmy sice rád mám, ale chválený Rambo mě nijak zásadně nezaujal. Nudný příběh a neuvěřitelně špatně hrající Sylvester Stallone, i když zase je pravda, že nijak úžasný výkon jsem od něj nečekal. Akční scény jako by postrádaly jiskru, nejsou nijak výrazné, spíše trochu ponudí, ovšem méně než zbytek filmu. Nevím jestli to tak je nebo ne, ale rozhodně to vypadá spíše jako nepodařené béčko, i když u tohohle typu filmu člověk nikdy neví. Režisér, jakoby byl nad věcí, nijak výrazně se nesnaží pomoci filmu a vyzdvihnout nějak zajímavě ty scény, které by se za povedené alespoň trochu označit daly. Dokonce chybí i tvrďácké hlášky - sice je tam pár méně výrazných, ale o těch pomlčme -, které by možná od Stalloneho působily mírně směšně, ale za zkoušku by to stálo. Dokonce i prostředí je unylé a rozhodně nemůže ničím diváka zaujmout. Takže nakonec jsem místo perfektního akčního filmu typu snímku Arnoldových dostal jen jeho poněkud chudého brášku, který se rozpadne dříve, než stačí cokoli říct. Možná by pomohlo větší zapracování na látce, ale na druhou stranu v roce 1982 neměli filmaři k dispozici takovou techniku jako mají ti dnešní.(20.3.2006)

Melancholický chlapácký doják o traumatizované mašině na zabíjení a její těžké cestě domů. Skoro autistický hrdina, který ale přitom vydá za celou armádu, ješitný šerif, otcovský vojenský velitel a nehostinný horský terén ideální pro partyzánskou válku. Vyvážená kombinace akčního filmu a hořkého dramatu s dojemným huhňavým závěrem.(14.3.2013)

• - Knižní předloha vyšla v roce 1972, napsal ji profesor americké literatury David Morrell. (M.B)

• - Sylvester Stallone měl hodně připomínek ke scénáři a dokonce se domohl toho, aby postava Ramba nebyla pouze ničivým strojem, ale aby byla spíše vykreslena jeho traumata z Vietnamu, osobnost, citlivost a jeho charakter, což se nakonec ukázalo jako důležitý prvek pro oblíbenost této postavy. (ClintEastwood)

• - Scéna, která byla natočena, ale ve filmu nakonec nebyla použita (měl to být Rambův flashback v jeskyni): je s kamarády v jednom vietnamském baru, kde se o jejich zábavu starají místní ženy. Jednu z nich Rambo odvede do zadní místnosti a miluje se s ní. Scéna se pak rychle přehoupne do přítomnosti a Rambo začíná plakat. (džanik)