Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Akční / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 93 min

Rambo není žádná nostalgie! I po více než 20-ti letech je to stále alarmující filmový odraz doby, který z tématu vietnamského syndromu ždímá absolutní maximum. Ač se Rambo řadí k modelovým pilířům akčních filmů 80-tých let, vyniká překvapivě inteligentním dějem a uvěřitelnými akčními sekvencemi, na něž je radost pohledět. Stallone na hereckém poli vyloženě boduje a jeho minimalistická mimika do role válkou strhaného veterána pasuje. Když navíc v závěru naříká nad válečnými ztrátami, divácké emoce pracují naplno. „To oni prolili první krev!“(4.9.2007)

Jak strašně mimo mísu asi může být tvrzení, že první Rambo má blíž k hutnému drámu než k akčnímu výplachu? Moc doufám ne. Sylvester Stallone si hvězdnou kariéru nakopnout uměl - pouhých šest let po umláceném boxerském typanovi se s vervou sobě vlastní pustil do nesnadné role žoldáka z džungle, co si dává komando z Vietkongu ke snídani. Střílí se tady ostrejma, tak bacha.(8.1.2014)

K Rambovi jsem vždy přistupoval jako k vyčichlé klukovské ikoně let '80. Z části proto, že jsem ho znal jen skrze trapnou trojku, kterou jsem navíc viděl poměrně pozdě a z části proto, že jedničkou byl přece Arnold, že. Vůči prvnímu dílu to byla ovšem trochu nespravedlnost, takže hodnocení je i drobnou satisfakcí.(9.10.2005)

Sice niesom velky priaznivec serie Rambo, ale prvy diel ma svoje neodskriepitelne caro a kvality. Viac ako ktorykolvek iny diel (napriek tomu, ze je to stale v prvom rade kvalitny akcnak) je zamerany nielen na akciu, ale aj na hlavneho hrdinu ako takeho. Ma realisticky feeling, je uveritelny, ma mnoho dramatickych momentov. First blood funguje sam o sebe, bez nejakych velkych spojitosti s nasledujucimy dielmi. Naviac je tu skvela kamera, obzvlast sceny s helikopterou su paradne a povazujem ich za kvalitativny vrchol celeho filmu. (7/10)(27.5.2007)

Nestárnoucí akční drama, se spoustou nezapomenutelných scén, podmanivou hudbou a vynikajícím Stallonem. Kouzlo tohoto nadčasového příběhu nevyprchalo ani po téměř třiceti letech a film se dnes právem řadí mezi klasiku žánru. Závěrečná scéna, kdy si Rambo v náručí plukovníka Trautmana vylévá své bolavé srdce a poodhaluje svou rozlámanou vojenskou duši - je neuvěřitelná (doporučuji vidět v originálním znění). Filmová legenda. P.S. Snímek se mezi některými neznalými fanoušky, nikdy nezbavil své násilné nálepky a to i přesto, že Rambo, ta mašina na zabíjení, zde prakticky nikoho neusmrtí.(17.11.2009)

• - Dustin Hoffman byl první, komu byla role Ramba nabídnuta, avšak kvůli nadměrnému násilí ji odmítl. (Kulmon)

• - Hlavní roli ve filmu odmítl také válečný veterán z Vietnamu, James Garner. (Chatterer)

• - Knižní předloha vyšla v roce 1972, napsal ji profesor americké literatury David Morrell. (M.B)