Rambo: První krev

Rambo

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 93 min

Jeden z nejlepších ačkních filmů . Vůbec nechápu jak tady uživatel Divočák může napsat že Rambo 1 není akční film a že je v něm málo akce. Neexistuje moc akčních filmů, kde by akční scény byly dělány pro vykreslení smyslu chování a povahy hlavního hrdiny. Právě díky naprosto brilantně natočené akci v lese, pochopíme, kdo je skutečně Rambo zač. Kdyby každej akční film byl natočen jako Rambo 1 měl by tento žánr mnohem více přiznivců. Dobrej akční film přece není jen pic, pic a kop, kop, nedělá ho ani co největší počet mrtvol /pro příklad: scéna ve které Rambo ujiždí na motorce z policejní stanice, zakončená nepovedeným výjezdem po svislém hladkém povrchu skály, byla překonána až Jasonem Bournem v roce 2007 a jeho motonaháněčkou v Maroku. Mimochodem kdo jezdí endurem ví jak tato scéna na skále je nebezpečná, kdo ne, může tvrdit, že akčních scén je v Rambovi pomálu /. Dynamika akčních scén tady perfektně zapadne do vážného vyznění celého příběhu, oboje pak ještě nabývá na síle při hudbě Jerryho Goldsmitha. Každý čin který Johny Rambo udělal, jsem dělal s ním, každý slovo, který Johny Rambo řekl, jsem říkal s ním, včetně závěrečného proslovu: " Ve Vietnamu mě svěřila vláda stroje za miliony USD a v mé zemi pak neseženu práci a nemůžu se ani nažrat". "Přiletím domů a lidi na mě na letišti řvou,vrahu dětí". Milá americká vládo, až zase budeš verbovat chudý kluky do vojenskýho konfliktu, tyhle věty asi používat nebudeš, co ? Rambo může svou první krev prolít třeba i za sto let a pořád to bude stejně silný příběh v kvalitním akčním provedení.(26.9.2007)

„Myslím, že tomu nerozumiete. Neprišiel som zachrániť Ramba pred vami. Prišiel som zachrániť VÁS pred Rambom.“ Ak ste Ramba videli ako deti, asi je to nostalgická klasika a neviete dodnes úprimne pochopiť, ako sa môže niekomu nepáčiť. Sám takých filmov mám veľa, ale na rozdiel od nich (napr. série Critters alebo Gremlins) Rambo i v dospelosti zostáva možno až prekvapivo dobrým filmom. Nejedná sa ešte o takú masakru, ako bol druhý, tretí a štvrtý diel. Jednotka je až nečakane realistická, čomu určite pomáha pôsobivá sychravá výprava nádherných obrovských lesov Severnej Ameriky, kde jeden traumatizovaný vojak z vietnamskej vojny vedie vlastnú súkromnú vojnu s miestnym zakomplexovaným, xenofóbnym šerifom (Brian Dennehy). Bude musieť prísť až plukovník Trautman (kultový Richard Crenna), aby nám rozpovedal Rambov desivý príbeh. Možno by sa dalo dokonca povedať, že jednotka je skôr dráma s akčnými vsuvkami, než akčný film. Pomáha jej nielen presvedčivý, na doraz idúci Stallone v hlavnej úlohe a dobre obsadené vedľajšie postavy, ale tiež surové akčné detaily, pôvabne silácke hlášky („Plukovník, vy mi chcete povedať, že prehrám, ak naňho pošlem 200 chlapov?“ – „Chcem tým povedať len toľko, že ak ich naozaj pošlete 200, musíte si najskôr zohnať veľa vriec na mŕtvoly.“) a sympaticky krátka minutáž; hodina a pol je tak akurát, aby to nestihlo nudiť a zároveň aby to nebolo ani príliš skratkovité. Rozhodol som sa dať 80%, aj keď som miestami pochyboval, či je to najlepší nápad, aký som kedy v živote mal. Zaujímavosť: V pôvodnej verzii mal Rambo zomrieť (zastrelil sa Trautmanovou pištoľou) a táto scéna sa aj nakrútila, ale nakoniec bola vystrihnutá. Môžete ju nájsť na YouTube a pár jej stotín sa dostalo do "nočných môr" v štvorke.(25.12.2004)

Jednoznačně nejlepší Rambo!! Takhle nízké hodnocení jsem nečekal. Na rozdíl od dalších pokračování postavy mají nějaký charakter a něco hrají a Johny není nadčlověk. Má to určitou hloubku a závěr. Další díly již neměli vzniknout. Vždy jsem se do postavy Ramba hrozně vcítil, všichni ho berou za podřadnou osobu. Jdyž je pak začne v oregonských lesích likvidovat (mimochodem skvělé exteriéry), měl jsem hrozný pocit zadostiučinění. // Po letech jsem si tuhle kultovku zopakoval a musím říct, že Rambo neztratil nic ze své působivosti...ať už se jedná o hudbu, kameru, akční scény či Stalloneho herecký výkon. Každému, kdo ho považuje za příšerného herce bych pustil závěrečnou scénu filmu.(31.7.2003)

Tam kde se pokračování Johna Ramba zvrhla v krystalická béčka bez nápadu, ve kterých neohrožený americký hrdina kosí desítky, ne-li stovky, nepřátel spořádaného amerického lidu, tak přesně v těch místech sází první Rambo na komornost, vynalézavost a syrovost boje o přežití. Kde jsou pokračování směšná, tam je jednička napínavá. Největší chybou prvního Ramba je, že tvůrci nakonec opustili myšlenku na zakončení, ve kterém by hlavní postava zemřela a umožnili tak vznik nedůstojných pokračování...(7.8.2007)

Syrový a drsný, drsný a syrový, to jsou dvě přídavná jména, jenž dle mého názoru vystihují film režiséra Kotcheffa nejlépe. Zrodila se nová akční ikona s ultraostrým nožem za pasem a s krutou minulostí vietnamského veterána. Ano, osud se s Johnem J. Rambem přilíš nemazal, ale Rambo díky Trautmanovu zabijáckému tréninku všechny útrapy přestál a teď je tu, aby trochu rozhýbal členy jednoho policejního okrsku a pomohl jim shodit několik přebytečných kil dynamickou vycházkou po místním lesíku. První polovina scénáře je výborná a režisérsky skvěle zužitkovaná. Film má spád, atmosféru a napětí. Příchodem Trautmana na scénu syrové a bolestivé Rambovy vylomeniny mizí a snímek pozbývá na tempu. Závěrečné ohňostroje a kulometné palby jsou již trochu z jiného soudku a lehce zastiňují Rambovu kreativitu, kterou projevil při úprku z městečka a při tvorbě důmyslných lesních pastí. Celkově ale velice podařený akční film s obdivuhodným Sylvesterem Stallonem, který Ramba obdařil důvtipem, rychlým rozhodováním, selským rozumem, uvěřitelnou akcí a hromovou hláškou: Mohl jsem je všechny zabít, mohl jsem zabít Vás. Ve městě jste zákon Vy, tady jsem zákon já. Nenuťte mě nebo Vám ukážu hroznou válku. Nechte to bejt. Nechte to bejt!... 17 miliónů dolarů(rozpočet)/125 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(21.7.2007)

• - Veľký kus prehnitej plachty, ktorý Rambo (Sylvester Stallone) nájde v lese a vytvára z neho provizórny kabát, nebola filmová rekvizita, ale skutočný kus zhnitej plachty, ktorý štáb našiel počas produkcie. Keďže našli len jeden kus, Stallone žartoval o tom, ako sa táto plachta stala cennou rekvizitou. Po skončení natáčania si Stallone plachtu zobral a údajne ju dodnes má. (WalterIK7)

• - Film se natáčel v Kanadě, v provincii Bristká Kolumbie, konkrétně v okolí Vancouveru. Městečkem, do nějž Rambo (Sylvester Stallone) přichází, je Hope. Jedním z důvodů, mimo ideální prostředí a krásnou přírodní scenérii, byly samozřejmě i nižší náklady oproti USA. (rakovnik)

• - Spoiler: V knižnej predlohe Rambo (Sylvester Stallone) zabije zástupcu šerifa Galta (Jack Starrett) tým, že mu žalúdok prerezáva holiacim strojčekom. Vo filme Galt zomrie po páde z helikoptéry. (WalterIK7)