Rambo: První krev

Rambo

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 93 min

Stallone na mna vzdy posobil ako chodiaca kopa svalov s neschopnostou priviest divaka do citoveho tranzu. Teraz vsak zistujem, ako som sa zmylila, pretoze ak tu nieco funguje na 100% - okrem napatia a akcnych segmentov - tak je to zaverecna chvilka emocionalneho rozpolozenia od - na prvy pohlad - bezohladneho veterana. Necudujem sa, preco je mnohymi tento film oznacovany ako filmova klasika. ,,Ide sa na lov.'' ,,Ale ved on lovi nas.''(12.7.2009)

A je tu další neohrožený hrdina!! Omšelý outsider, kterému nechybí čest a odvaha, se nechá arogantními vidláckými policisty vyprovokovat, což promění místní stereotypní venkovský život v otevřenou válku. Traumatické vzpomínky v něm probudí stroj na zabíjení, který nemá slabých míst. Nevšedně populární Stallone ukazuje, jak je možné zpracovat trauma z Vietnamu a polonahého neurotika v dalších letech napodobovala celá plejáda slabších snímků. K legendární postavě dotýkající se nesmrtelnosti je třeba přičíst i nezapomenutelnou hudbu Jerryho Goldsmithe.(20.5.2009)

Jeden z nejlepších ačkních filmů . Vůbec nechápu jak tady uživatel Divočák může napsat že Rambo 1 není akční film a že je v něm málo akce. Neexistuje moc akčních filmů, kde by akční scény byly dělány pro vykreslení smyslu chování a povahy hlavního hrdiny. Právě díky naprosto brilantně natočené akci v lese, pochopíme, kdo je skutečně Rambo zač. Kdyby každej akční film byl natočen jako Rambo 1 měl by tento žánr mnohem více přiznivců. Dobrej akční film přece není jen pic, pic a kop, kop, nedělá ho ani co největší počet mrtvol /pro příklad: scéna ve které Rambo ujiždí na motorce z policejní stanice, zakončená nepovedeným výjezdem po svislém hladkém povrchu skály, byla překonána až Jasonem Bournem v roce 2007 a jeho motonaháněčkou v Maroku. Mimochodem kdo jezdí endurem ví jak tato scéna na skále je nebezpečná, kdo ne, může tvrdit, že akčních scén je v Rambovi pomálu /. Dynamika akčních scén tady perfektně zapadne do vážného vyznění celého příběhu, oboje pak ještě nabývá na síle při hudbě Jerryho Goldsmitha. Každý čin který Johny Rambo udělal, jsem dělal s ním, každý slovo, který Johny Rambo řekl, jsem říkal s ním, včetně závěrečného proslovu: " Ve Vietnamu mě svěřila vláda stroje za miliony USD a v mé zemi pak neseženu práci a nemůžu se ani nažrat". "Přiletím domů a lidi na mě na letišti řvou,vrahu dětí". Milá americká vládo, až zase budeš verbovat chudý kluky do vojenskýho konfliktu, tyhle věty asi používat nebudeš, co ? Rambo může svou první krev prolít třeba i za sto let a pořád to bude stejně silný příběh v kvalitním akčním provedení.(26.9.2007)

John Rambo a jeho vykreslenie ako unaveného vojenského veterána z Vietnamu nemohli byť ani lepšie spracované, po celý čas sa buduje komorná dráma a Sylvester Stallone do svojej úlohy vložil kus uveriteľného až vžitého života, akoby tie útrapy aj sám osobne prežil. Pre mňa osobne je to jeho najzaujímavejšia filmová postava, škoda že nasledujúce diely klesli skoro čisto len na akčnú strielačku všetkého živého navôkol ale aj tak je to jedna z najlepších sérii vôbec a nehovoriac už o akčných. Od plného hodnotenia ma delí len kúsok, troška my vadí príbehové dianie pri konci filmu. ║Rozpočet$15milionovTržby USA $47,212,904Tržby Celosvetovo $125,212,904║ celé 80.roky proste patrili Stallonemu takmer všetko na čo siahol sa stalo hitom, jedine Schwarzenegger s ním dokázal ako tak súperiť(25.11.2007)

Tam kde se pokračování Johna Ramba zvrhla v krystalická béčka bez nápadu, ve kterých neohrožený americký hrdina kosí desítky, ne-li stovky, nepřátel spořádaného amerického lidu, tak přesně v těch místech sází první Rambo na komornost, vynalézavost a syrovost boje o přežití. Kde jsou pokračování směšná, tam je jednička napínavá. Největší chybou prvního Ramba je, že tvůrci nakonec opustili myšlenku na zakončení, ve kterém by hlavní postava zemřela a umožnili tak vznik nedůstojných pokračování...(7.8.2007)

• - Při skoku policejním autem si kaskadér Bennie E. Dobbins zlomil páteř. (HellFire)

• - Do role plukovníka Troutmana boli zvažovaní Jackie Mason, Milton Berle a Charles Nelson Reilly. Sylvester Stallone proti tomu protestoval, a tak rolu získal Richard Crenn. (WalterIK7)

• - Dustin Hoffman byl první, komu byla role Ramba nabídnuta, avšak kvůli nadměrnému násilí ji odmítl. (Kulmon)