Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Akční / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 93 min

Stallone na mna vzdy posobil ako chodiaca kopa svalov s neschopnostou priviest divaka do citoveho tranzu. Teraz vsak zistujem, ako som sa zmylila, pretoze ak tu nieco funguje na 100% - okrem napatia a akcnych segmentov - tak je to zaverecna chvilka emocionalneho rozpolozenia od - na prvy pohlad - bezohladneho veterana. Necudujem sa, preco je mnohymi tento film oznacovany ako filmova klasika. ,,Ide sa na lov.'' ,,Ale ved on lovi nas.''(12.7.2009)

Sice niesom velky priaznivec serie Rambo, ale prvy diel ma svoje neodskriepitelne caro a kvality. Viac ako ktorykolvek iny diel (napriek tomu, ze je to stale v prvom rade kvalitny akcnak) je zamerany nielen na akciu, ale aj na hlavneho hrdinu ako takeho. Ma realisticky feeling, je uveritelny, ma mnoho dramatickych momentov. First blood funguje sam o sebe, bez nejakych velkych spojitosti s nasledujucimy dielmi. Naviac je tu skvela kamera, obzvlast sceny s helikopterou su paradne a povazujem ich za kvalitativny vrchol celeho filmu. (7/10)(27.5.2007)

Motiv navrátilce z války, kterou sám jistě nezavinil, v níž nasazoval krk, byl mučen a která ho nakonec paradoxně vyloučila ze společnosti obyčejných a "slušných" lidí, právě tento motiv zaznívá v prvním Rambovi velice silně a oprávněně. Fakt, že cílem filmového ostří nejsou špičky společnosti, ale společnost jako taková, považuji za cenný už proto, že reálně (ano, mimořádně si to opravdu myslím) může vést k divákově (přinejmenším v Americe) sebereflexi v tom nejlepším slova smyslu. Zdejší filmové postavy mohou být sice ploché, vývoj událostí dosti nereálný, film mnoho dalšího nesděluje, ale nic z toho ho zcela nepotápí. A rozhodně ho nepotápí uměřená, prostředí přizpůsobená akce, skrz kterou Rambo, Vietnam v sobě nosící, přinese jej až domů a zaměstnání i těm, kteří jeho skutečnou podobu jen tušili. Silné ***.(17.6.2009)

K Rambovi jsem vždy přistupoval jako k vyčichlé klukovské ikoně let '80. Z části proto, že jsem ho znal jen skrze trapnou trojku, kterou jsem navíc viděl poměrně pozdě a z části proto, že jedničkou byl přece Arnold, že. Vůči prvnímu dílu to byla ovšem trochu nespravedlnost, takže hodnocení je i drobnou satisfakcí.(9.10.2005)

Jak strašně mimo mísu asi může být tvrzení, že první Rambo má blíž k hutnému drámu než k akčnímu výplachu? Moc doufám ne. Sylvester Stallone si hvězdnou kariéru nakopnout uměl - pouhých šest let po umláceném boxerském typanovi se s vervou sobě vlastní pustil do nesnadné role žoldáka z džungle, co si dává komando z Vietkongu ke snídani. Střílí se tady ostrejma, tak bacha.(8.1.2014)

• - Postavu Colonela Samuela Trautmana měl hrát Kirk Douglas, který ale trval na původním konci filmu. Když z projektu odstoupil byl obsazen Richard Crenna. (don corleone)

• - Při natáčení se stala řada úrazů: Stallone si zlomil 4 žebra, popálil si ruku o petardu; Dennehy si zlomil 3 žebra; Stallone zranil sebe i Dennehyho svou dýkou; Kaskadér si nalomil 11 obratlů. (McLushi)

• - Jméno Rambo bylo údajně převzato z označení odrůdy jablek. V japonštině znamená "rambo" násilí. (don corleone)