poster

Rambo: První krev

 • Česko

  Rambo

 • Československo

  Rambo I

 • USA

  First Blood

 • Slovensko

  Rambo

 • Austrálie

  First Blood

Akční / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Subjektiv
  ***

  Motiv navrátilce z války, kterou sám jistě nezavinil, v níž nasazoval krk, byl mučen a která ho nakonec paradoxně vyloučila ze společnosti obyčejných a "slušných" lidí, právě tento motiv zaznívá v prvním Rambovi velice silně a oprávněně. Fakt, že cílem filmového ostří nejsou špičky společnosti, ale společnost jako taková, považuji za cenný už proto, že reálně (ano, mimořádně si to opravdu myslím) může vést k divákově (přinejmenším v Americe) sebereflexi v tom nejlepším slova smyslu. Zdejší filmové postavy mohou být sice ploché, vývoj událostí dosti nereálný, film mnoho dalšího nesděluje, ale nic z toho ho zcela nepotápí. A rozhodně ho nepotápí uměřená, prostředí přizpůsobená akce, skrz kterou Rambo, Vietnam v sobě nosící, přinese jej až domů a zaměstnání i těm, kteří jeho skutečnou podobu jen tušili. Silné ***.(17.6.2009)

 • genetique
  *****

  Takto sa to má robiť. Ukážka toho, že aj akčný film si môže získať "slabého" diváka a dramatickou líniou to potvrdzuje. Takto má vyzerať film, ktorý nestráca na atraktivite, natočený za pár miliónov a nestratí atraktívnosť ešte veľmi dlho. Takto si chcem pamätať Sylvestera navždy. A vďaka za to, že bol natočený alternatívny záver, pretože mohli vzniknúť ďalšie diely. 95%.(10.6.2007)

 • Phobia
  ****

  S překvapením musím konstatovat, že tenhle akční film neztratil grády a myšlenku ani po dlouhých letech od prvního shlédnutí. Sly je sice ve svých hereckých kreacích povětšinou prkenný, naštěstí alespoň nepostrádá charisma, a vlastně jediný chvályhodný výkon předvádí zcela přirozený a přesvědčivý B. Dennehy, přesto nemůžu než hodnotit kladně. Napínavé akční drama, v atraktivním přírodním prostředí, s výraznou myšlenkou (trauma z Vietnamu, přístup společnosti k veteránům a k odlišným lidem všeobecně), oproti knize slabší závěr, ovšem stále jde o vysoký nadstandard v žánru. 85%(19.5.2009)

 • kinej
  ****

  Stallone umí zahrát dvě role opravdu dobře. tou první je samzozřejmě prosťoučký boxer Rocky a tou druhou je psychopatický Rambo. Obzvlášť v jedničce je John J. celkem slušnej blázen, tento rozměr jeho postavy potom bohužel v následujících dílech upadá. Bohužel Sylvester jinak dobrý herecký výkon trošku pokazil v závěru, kdy se Rambo zhroutí a pláče. Myslím, že věrohodný pláč je pro Slyho, nedosažitelná herecká meta a tak měl spíš postřílet pár zloduchů. Jinak má Rambo na akční film až pozoruhodně dobrý příběh, a co je zajímavém je politicky zcela opakní vůči atmosféře panující ve státech v době vietnamnské války. Pacifistické písně hippies nahradil až reaganovsky přímočarý a nekomprosmisní válečný patriotismus. Navíc při filmu člověk pocítí silný pocit zadostiučinění, když Rambo začne kosit cajty, co ho šikanují.(7.11.2004)

 • Dever
  ****

  Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Home Coming [2:28] ,2. Escape Route [2:43] ,3. First Blood [4:41] ,4. The Tunnel [4:05] ,5. Hanging On [3:34] ,6. Mountain Hunt [6:10] ,7. My Town [2:00] ,8. The Razor [3:13] ,9. No Power [2:56] ,10. Over the Cliff [2:09] ,11. It's a Long Road [2:57] ,12. It's a Long Road - Dan Hill [3:21],(18.6.2011)

 • - Mnoho komparzistov boli miestni obyvatelia, ktorí zostali bez práce, keď prestali pracovať pre okolité továrne. (WalterIK7)

 • - Vo filme je Will Teasle (Brian Dennehy) šerifom. V románe Davida Morrella je šéfom polície. (WalterIK7)

 • - Počas natáčania bol odcudzený nákladný automobil, v ktorom bolo 50 strelných zbraní pre potreby natáčania. (WalterIK7)