poster

Rambo: První krev

 • český

  Rambo

 • USA

  First Blood

 • slovenský

  Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • H34D
  ***

  Rambo, to je pojem, naprosto kultovní jméno, které se dnes běžně používá jako synonymum pro neohroženého svalovce i mezi lidmi, kteří snad film ani neviděli. A stál vůbec za to? Pokud bych se měl rozhodnout jen mezi palcem směřovaným nahoru, či dolů, pak ano, Rambo patří mezi ty lepší akční filmy 80. let. Stallone je sympaťák, jeho eliminace nepřátel jednoho po druhém v džungli ala "Vietnam za městem" má styl a od začátku dělá tak, aby s ním divák co nejvíc soucítil... Což se v podstatě daří. Ovšem za jakou cenu? Příběh je stupidní až to bolí, protože policajti tak hloupě snad ještě nikdy vykresleni nebyli. Takhle to opravdu nechodí, celá zápletka byla jen z nouze ctnost, možná proto, že tvůrce nenapadl lepší obal pro schéma 1 hodný bojovník proti zlé přesile... Světlý moment přichází akorát na konci v podobě výstižného Rambova monologu. 6/10(16.9.2008)

 • DaViD´82
  ****

  Tam kde se pokračování Johna Ramba zvrhla v krystalická béčka bez nápadu, ve kterých neohrožený americký hrdina kosí desítky, ne-li stovky, nepřátel spořádaného amerického lidu, tak přesně v těch místech sází první Rambo na komornost, vynalézavost a syrovost boje o přežití. Kde jsou pokračování směšná, tam je jednička napínavá. Největší chybou prvního Ramba je, že tvůrci nakonec opustili myšlenku na zakončení, ve kterém by hlavní postava zemřela a umožnili tak vznik nedůstojných pokračování...(7.8.2007)

 • CheGuevara
  *****

  Rambo za tu dlouhou dobu nezastárl ani o jeden den a je stále ve skvělé formě. Tahle klasika i dnes s přehledem nakope zadek drtivé většině soudobé akční produkce. Neskutečně uvěřitelný a charismatický Stallone se drží při zemi a je tomu jenom dobře. Áčkový akčňák, který nic ze své působivosti nezapomněl, je dokonalým archetypem akčního dramatu dotaženého do filmařského absolutna.(9.8.2007)

 • ClintEastwood
  *****

  Nestárnoucí akční drama, se spoustou nezapomenutelných scén, podmanivou hudbou a vynikajícím Stallonem. Kouzlo tohoto nadčasového příběhu nevyprchalo ani po téměř třiceti letech a film se dnes právem řadí mezi klasiku žánru. Závěrečná scéna, kdy si Rambo v náručí plukovníka Trautmana vylévá své bolavé srdce a poodhaluje svou rozlámanou vojenskou duši - je neuvěřitelná (doporučuji vidět v originálním znění). Filmová legenda.(17.11.2009)

 • Segrestor
  ****

  Film Rambo: První krev ukazuje teritoriálně úzce omezený ozbrojený konflikt, který se nejčastěji odehrává uvnitř lesa či mezi dvěma lesy. Obyvatelé lesa do nich nejsou přímo zataženy (v roli aktivních válčících stran). Těmi se stává jen hrstka policistů. Pokud dochází k intervenci z vnějšku, jedná se o pokusy Rambovu válku ukončit a nastolit mír. Lokální válka tedy zůstává izolována pouze na les regionálního významu a díky policii se v něm nešíří. Je třeba pochopit jaká je tedy Rambova válka, zda válka ze ziskuchtivosti, válka ze strachu nebo válka ze zásady. V momentě uchopení Rambova motivu, pochopíme i jeho pohnutky a tak i celou filozofickou podstatu celého filmu. Rambo je totiž nevinnou obětí systému. Vymyká se všem zažitým paradigmatům a zcela se tříští při rekognoskaci nového prostředí. To je alfou a omegou celého jinak výtečného filmu. Je tedy naprosto pochopitelné, že všem těm policistům chce roztrhnout prdel až k lopatkám a nezbývá, než film doporučit všem příznivců Truffauta či Tarkovského právě pro svou poetickou hloubku myšlení rozpolceného hrdiny.(7.9.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace