Největší představení na světě

The Greatest Show on Earth

Drama / Rodinný / Romantický

USA, 1952, 152 min

Vůbec by mě nenapadlo, že se pod tímto velikášským názvem skrývá takový klenot! Máte rádi cirkus? Pak se můžete těšit na řadu nezapomenutelných artistických čísel. Ale Největší představení na světě ukazuje cirkus také z jeho druhé, temné, strany. Vypráví o pohnutých, mnohdy až tragických, osudech těch, kteří jej tvoří. Jsou to lidé, jejichž domovem je šapitó a maringotka. Lidé, kteří žijí jen pro pobavení druhých. A někdy i lidé, kteří tu hledají úkryt před světem "tam venku" (klaun). Budete jim fandit, budete se o ně bát. Už proto, že je hrají skvělí herci - a nemám teď na mysli jen Charltona Hestona a Jamese Stewarta. Také řemeslná stránka filmu je bezchybná, ostatně Cecil B. DeMille byl na velké podívané jedním z největších expertů své doby. Ale Největší představení na světě dokazuje především to, že byl i skvělým režisérem, který uměl dobře vést své herce a vyvolávat v divácích silné emoce (závěr filmu je neuvěřitelně působivý). Až budete mít někdy možnost, podívejte se na tento film. A bude-li se vám líbit, neváhejte ho doporučit svým přátelům. V našich končinách totiž příliš známý není. A to je hodně velká škoda!(8.10.2014)

Jakmile se do toho člověk trošku dostane a přijde na chuť jednotlivým postavám, které jsou napsány tak, že jim na chuť člověk přijde převelice těžko, tak si snímek přeci jen užije. Charaktery postav jsou neuvěřitelně ploché, děj je neskutečně naivní a předvídatelný. Na cirkusovém představení jsem byl jednou v životě. Předpokládám, že dnešní generace má maximálně mlhavou představu o této formě zábavy. Přesto lze v mých očích považovat tuhle reklamu za úspěšnou. Snímek pojednává s neskutečnou láskou o obrovské cirkusové rodinně, kde by za sebe jednotliví členové v dobách krize klidně i dýchali. Občas snímek dokonce zabrnká na dokumentaristickou notu, takže se za těch 152 minut stane divák prakticky cirkusovým odborníkem - teoretikem. Jak už jsem nastínil výše, zpočátku jsem měl se snímkem celkem problém. Čím hlouběji jsem ovšem zaplul do stopáže, tím byl film poutavější a ve výsledku utekl hrozně rychle, což bývá znakem absence nudy. Přimhouřím očka nad otravným kurevníkem Sebastianem, srážkou modelů vláčků, ba dokonce i nad těžkou nadváhou mnoha zúčastněných slečen. Zůstává mi skoro až rozum stát nad realizací celého filmu. Snímek musel být neskutečně časové, finančně i lidsky náročný. Režisér musel být naprostý cirkusový blázen, jinak by mu zdravý rozum v projektu takového rozsahu zajisté zabránil. Z filmu je hrozně cítit, že je primárně určen rodičům s dětmi. Udělat si takový rodinný výlet do kina kolem doby vzniku, kdy Cirkus měl ještě nějaké to jméno, to musel být zážitek takřka na celý život. Já sice nejsem dítě ani rodič, ale něčím si mě snímek přeci jen taky přitáhl na svoji stranu. Ošklivější 4 kusy.(21.10.2016)

A další kdysi nesehnatelná oskarovka je za mnou. A můžu říct jen wow! V životě bych nečekal že dvouapůlhodinovému filmu z cirkusu dám pět hvězdiček. Jenže DeMille opravdu připravil "největší představení na světě". Velkolepá záležitost s desítkama klaunů, provazoleců, jezdců, skokanů na hrazdách Vás usadí do židle a přenese do cirkusu. Narozdíl od skutečného cirkusu se ale podíváte i do zákulisí - jednak v dokumentárním stylu můžete vidět stavbu šapitó, rozebírání či převoz, ale i nadšené reakce diváků a samozřejmě pár postav, na které se film zaměřuje. Ředitele Brada, který je neskutečný organizátor a cirkusem žije, jenže nemá čas na snoubenku lítačku Holly. Ta dává přednost lítači Sebastianovi, který ji zblbne hlavu a dokáže vzbudit sounáležitost, kterou s Bradem necítí. A pak je tu klaun Buttons se strašlivým tajemstvím z minulosti a film nabídne i pár nečekaných tragédií a krizí. Přesto se tohle děje jen tak mimoděk, na prvním místě je šou, která optimisticky pokračuje na konci navzdory všemu. Charlton Heston je ve svém prvním známějším filmu skvělý, James Stewart navzdory své slávě nesundá ani na chvíli masku. A já musím uznat, že ten Oskar za nejlepší film je možná i zasloužený.(10.6.2018)

Moc se mi líbilo, jak je film zpracován. Tak trochu film s dějovou linií, přitom působí jako dokumentární sonda do života tehdejšího cirkusového života. Nemůžu vůbec říct, jak moc se poměry za ta léta změnily, ale nejspíš je to pořád o emocích, síle lidí a chuti držet celé představení pohromadě. Asi jako ve všech uměleckých směrech. Člověk vidí velké krásné představení s blyštivými kostými, ale je těžké si představit, kolik úsilí za tím vším je. Je to nebezpečné, namáhavé a určitě ne snadné. A navíc, stíhat si v tom všem zařídit ještě nějaký osobní život... Moc pěkné. Rozhodně stojí za podívání.(12.2.2013)

Keby tam nebolo tolko ničnehovoriacich vystúpení, piesní a predvádzaní. Z filmu srší naivita a zbytočný pátos. A na to, že to nie je komédia, to bolo až moc komedionálne...na škodu. Film je ako na hojdačke...chvílu lepšie, chvilu horšie. Film som pozeral len kvoli Hestonovi, ktorý sa svojej role ako inak zhostil velmi dobre. Hodnotenie: 55%(27.7.2013)

• - Jedná se o první snímek, který ve svém životě viděl Steven Spielberg. Na film ho vzal v jeho 4 letech otec, který mu namluvil, že půjdou do cirkusu. (s.e.p.p)