Největší představení na světě

The Greatest Show on Earth

Drama / Rodinný / Romantický

USA, 1952, 152 min

Celkem povedené, soupeření Sebastiana (Cornel Wilde) a Holly (Betty Huttonová) muselo skončit nějak špatně. Cirkusové výkony byly dobré, ale nepřesáhly dnešní výkony. Další * strhávám za neúměrnou délku a málo propracovaný konec, který je pro mě dost otevřený a nedokončený. A téměř nic nemůže jinak dobrý film zkazit tolik jako nezvládnutý konec.(31.12.2012)

Moc se mi líbilo, jak je film zpracován. Tak trochu film s dějovou linií, přitom působí jako dokumentární sonda do života tehdejšího cirkusového života. Nemůžu vůbec říct, jak moc se poměry za ta léta změnily, ale nejspíš je to pořád o emocích, síle lidí a chuti držet celé představení pohromadě. Asi jako ve všech uměleckých směrech. Člověk vidí velké krásné představení s blyštivými kostými, ale je těžké si představit, kolik úsilí za tím vším je. Je to nebezpečné, namáhavé a určitě ne snadné. A navíc, stíhat si v tom všem zařídit ještě nějaký osobní život... Moc pěkné. Rozhodně stojí za podívání.(12.2.2013)

A další kdysi nesehnatelná oskarovka je za mnou. A můžu říct jen wow! V životě bych nečekal že dvouapůlhodinovému filmu z cirkusu dám pět hvězdiček. Jenže DeMille opravdu připravil "největší představení na světě". Velkolepá záležitost s desítkama klaunů, provazoleců, jezdců, skokanů na hrazdách Vás usadí do židle a přenese do cirkusu. Narozdíl od skutečného cirkusu se ale podíváte i do zákulisí - jednak v dokumentárním stylu můžete vidět stavbu šapitó, rozebírání či převoz, ale i nadšené reakce diváků a samozřejmě pár postav, na které se film zaměřuje. Ředitele Brada, který je neskutečný organizátor a cirkusem žije, jenže nemá čas na snoubenku lítačku Holly. Ta dává přednost lítači Sebastianovi, který ji zblbne hlavu a dokáže vzbudit sounáležitost, kterou s Bradem necítí. A pak je tu klaun Buttons se strašlivým tajemstvím z minulosti a film nabídne i pár nečekaných tragédií a krizí. Přesto se tohle děje jen tak mimoděk, na prvním místě je šou, která optimisticky pokračuje na konci navzdory všemu. Charlton Heston je ve svém prvním známějším filmu skvělý, James Stewart navzdory své slávě nesundá ani na chvíli masku. A já musím uznat, že ten Oskar za nejlepší film je možná i zasloužený.(10.6.2018)

Docela nejednoduchý příběh, který ve skutečnosti slouží pouze jako kostra, na kterou je navěšená óda na cirkusová čísla, na život u cirkusu, na jeho atmosféru, romantiku, při neustálém připomínání, že je to ve skutečnosti dřina.... Což se všechno velice povedlo. Natolik, že film docela odolává plynoucímu času - nikoliv v rovině romantických lásek, ale v základním plánu o cirkusovém kumštu.(4.1.2013)

Vůbec by mě nenapadlo, že se pod tímto velikášským názvem skrývá takový klenot! Máte rádi cirkus? Pak se můžete těšit na řadu nezapomenutelných artistických čísel. Ale Největší představení na světě ukazuje cirkus také z jeho druhé, temné, strany. Vypráví o pohnutých, mnohdy až tragických, osudech těch, kteří jej tvoří. Jsou to lidé, jejichž domovem je šapitó a maringotka. Lidé, kteří žijí jen pro pobavení druhých. A někdy i lidé, kteří tu hledají úkryt před světem "tam venku" (klaun). Budete jim fandit, budete se o ně bát. Už proto, že je hrají skvělí herci - a nemám teď na mysli jen Charltona Hestona a Jamese Stewarta. Také řemeslná stránka filmu je bezchybná, ostatně Cecil B. DeMille byl na velké podívané jedním z největších expertů své doby. Ale Největší představení na světě dokazuje především to, že byl i skvělým režisérem, který uměl dobře vést své herce a vyvolávat v divácích silné emoce (závěr filmu je neuvěřitelně působivý). Až budete mít někdy možnost, podívejte se na tento film. A bude-li se vám líbit, neváhejte ho doporučit svým přátelům. V našich končinách totiž příliš známý není. A to je hodně velká škoda!(8.10.2014)

• - Jedná se o první snímek, který ve svém životě viděl Steven Spielberg. Na film ho vzal v jeho 4 letech otec, který mu namluvil, že půjdou do cirkusu. (s.e.p.p)