Největší představení na světě

The Greatest Show on Earth

Drama / Rodinný / Romantický

USA, 1952, 152 min

George Barnes

Charlton Heston, James Stewart, Cornel Wilde, Betty Hutton, Gloria Grahame, Dorothy Lamour, Henry Wilcoxon, Lyle Bettger, Lawrence Tierney, John Ridgely, Edmond O'Brien, Bing Crosby, Bob Hope, Clarence Nash, Ross Bagdasarian, Cecil B. DeMille, Fred Kohler Jr., Kathleen Freeman, William Boyd, Nancy Gates, Noel Neill, Danielle de Metz, Mona Freeman, Lane Chandler, Bess Flowers, Frank Wilcox, Dorothy Adams, Dale Van Sickel, Paul E. Burns, Lester Dorr, Chuck Hamilton, John Crawford, John Kellogg, Stanley Andrews, Ralph Brooks, William Henry, Syd Saylor, Ethan Laidlaw, Franklyn Farnum, George Magrill, Gertrude Messinger, Milton Kibbee, Helen Brown, Mary Field, Robert St. Angelo, Queenie Smith, Jimmie Dundee, Mona Knox, Hugh Prosser, Eric Alden, Beverly Washburn, Gladys Blake, William Hall, Sydney Mason, Howard Negley, Lee Aaker, Oliver Blake, David Newell, Art Dupuis, Josephine Whittell, Judy Nugent, Keith Richards, Luce Potter, Davison Clark, John Merton, Fay Holderness, Sammy Ogg, Erville Alderson, William Meader, Robert R. Stephenson, Ralph Montgomery, Charmienne Harker, Scott H. Hall, Ottola Nesmith, Rus Conklin, Arthur Q. Bryan, Paula Hill

Cecil B. DeMille

Anne Bauchens

Scénografie:

Hal Pereira, Ray Moyer (set dekoratér), Sam Comer (set dekoratér)

A další kdysi nesehnatelná oskarovka je za mnou. A můžu říct jen wow! V životě bych nečekal že dvouapůlhodinovému filmu z cirkusu dám pět hvězdiček. Jenže DeMille opravdu připravil "největší představení na světě". Velkolepá záležitost s desítkama klaunů, provazoleců, jezdců, skokanů na hrazdách Vás usadí do židle a přenese do cirkusu. Narozdíl od skutečného cirkusu se ale podíváte i do zákulisí - jednak v dokumentárním stylu můžete vidět stavbu šapitó, rozebírání či převoz, ale i nadšené reakce diváků a samozřejmě pár postav, na které se film zaměřuje. Ředitele Brada, který je neskutečný organizátor a cirkusem žije, jenže nemá čas na snoubenku lítačku Holly. Ta dává přednost lítači Sebastianovi, který ji zblbne hlavu a dokáže vzbudit sounáležitost, kterou s Bradem necítí. A pak je tu klaun Buttons se strašlivým tajemstvím z minulosti a film nabídne i pár nečekaných tragédií a krizí. Přesto se tohle děje jen tak mimoděk, na prvním místě je šou, která optimisticky pokračuje na konci navzdory všemu. Charlton Heston je ve svém prvním známějším filmu skvělý, James Stewart navzdory své slávě nesundá ani na chvíli masku. A já musím uznat, že ten Oskar za nejlepší film je možná i zasloužený.(10.6.2018)

Nemam rad cirkusaky a o to vice me tento film mile prekvapil. Zajimavy pribeh, vyborne artisticke cisla a az reportazni pohled na cestovani mezi mesty a predevsim uzasna vystavba chapiteau a jeho nasledna demontaz. Velmi dobra rezie, slusne herecke vykony a uzasna atmosfera, doslova nasata cirkusem (kde se hrabe serial Cirkus Humberto...). Zaver me ale trochu zklamal (vlakova loupez a nehoda a nasledne predstaveni pod sirym nebem). Asi tvurci chteli dat nejakou optimistictejsi tecku na konec, uz v tak nelehke situaci v jake cirkusy po valce a s nastupem novych lakadel pro lidi byly.(23.2.2013)

Celkem povedené, soupeření Sebastiana (Cornel Wilde) a Holly (Betty Huttonová) muselo skončit nějak špatně. Cirkusové výkony byly dobré, ale nepřesáhly dnešní výkony. Další * strhávám za neúměrnou délku a málo propracovaný konec, který je pro mě dost otevřený a nedokončený. A téměř nic nemůže jinak dobrý film zkazit tolik jako nezvládnutý konec.(31.12.2012)

Keby tam nebolo tolko ničnehovoriacich vystúpení, piesní a predvádzaní. Z filmu srší naivita a zbytočný pátos. A na to, že to nie je komédia, to bolo až moc komedionálne...na škodu. Film je ako na hojdačke...chvílu lepšie, chvilu horšie. Film som pozeral len kvoli Hestonovi, ktorý sa svojej role ako inak zhostil velmi dobre. Hodnotenie: 55%(27.7.2013)

Jakmile se do toho člověk trošku dostane a přijde na chuť jednotlivým postavám, které jsou napsány tak, že jim na chuť člověk přijde převelice těžko, tak si snímek přeci jen užije. Charaktery postav jsou neuvěřitelně ploché, děj je neskutečně naivní a předvídatelný. Na cirkusovém představení jsem byl jednou v životě. Předpokládám, že dnešní generace má maximálně mlhavou představu o této formě zábavy. Přesto lze v mých očích považovat tuhle reklamu za úspěšnou. Snímek pojednává s neskutečnou láskou o obrovské cirkusové rodinně, kde by za sebe jednotliví členové v dobách krize klidně i dýchali. Občas snímek dokonce zabrnká na dokumentaristickou notu, takže se za těch 152 minut stane divák prakticky cirkusovým odborníkem - teoretikem. Jak už jsem nastínil výše, zpočátku jsem měl se snímkem celkem problém. Čím hlouběji jsem ovšem zaplul do stopáže, tím byl film poutavější a ve výsledku utekl hrozně rychle, což bývá znakem absence nudy. Přimhouřím očka nad otravným kurevníkem Sebastianem, srážkou modelů vláčků, ba dokonce i nad těžkou nadváhou mnoha zúčastněných slečen. Zůstává mi skoro až rozum stát nad realizací celého filmu. Snímek musel být neskutečně časové, finančně i lidsky náročný. Režisér musel být naprostý cirkusový blázen, jinak by mu zdravý rozum v projektu takového rozsahu zajisté zabránil. Z filmu je hrozně cítit, že je primárně určen rodičům s dětmi. Udělat si takový rodinný výlet do kina kolem doby vzniku, kdy Cirkus měl ještě nějaké to jméno, to musel být zážitek takřka na celý život. Já sice nejsem dítě ani rodič, ale něčím si mě snímek přeci jen taky přitáhl na svoji stranu. Ošklivější 4 kusy.(21.10.2016)

• - Jedná se o první snímek, který ve svém životě viděl Steven Spielberg. Na film ho vzal v jeho 4 letech otec, který mu namluvil, že půjdou do cirkusu. (s.e.p.p)