Boj o oheň

• Kanada La Guerre du feu (více)

Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v Medvědovi se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásná kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

Aiax

Zajímavý experiment, pokud se člověk smíří s tím, že holt neuvidí efekty nadupanou adrenalinovou akci, tak si možná vychutná výbornou atmosféru, skvěle vykreslený pravěký svět a dokonalého Rona Perlmana. ()

Thewho18

Dobrodružný příběh v jehoš úvodu zní tajemná hudba záměrně připomínající Vesmírnou odyseu. Cílem strastiplné výpravy je objev jednoho z nejdůležitějších vynálezů lidstva. Film diváka vytrhne z běžného života kolem a připomene mu tu šílenou cestu po které už tisíce let kráčíme a která vede buhví kam. Co to vlastně ksakru je ten Vesmír a co tu všichni děláme? ()

Skip

Nádherná filmová výprava do dob, kdy nebylo vůbec jednoduché přežít ze dne na den. Výborné herecké výkony. Jen ty mamuty bych tam nedával - jinak skvělý film. ()

kinderman

Ve fascinujícím výletě do doby, která pravděpodobně nikdy neexistovala (a nemyslím tím jen onu metaforickou dobu, v níž se setkávájí "různé vývojové druhy"), popouští Annaud uzdu svým sexuálním obsesím. Před „znásilněním“ mnicha (Jméno růže) a souloži v bunkru plném chrápajících Rusů (Nepřítel před branami) ukazuje mimo jiné i to, kterak dívčina z neolitu (?) naučí neandrtálce misionářskou polohu. ()

dee-key

Chápu, že je to hlavně o tom, si zaexperimentovat. Natočit film kompletně bez dialogů a ještě to celé stylizovat do pravěku, to je jistě hodnotné a oceněníhodné. Ale mě to zas tolik nebavilo. ()

Martin741

Iba z ucty voci rezii Jean Jacques Annauda dam 66 %, ale temy ako boj pravekych ludi za ohen a poludstenie idu absolutne mimo mna ..... a pravek ma nikdy extra nebavil. ()

ad

Pamatuji se, jak jsem to videl poprve... Bylo mi asi pet let a dodnes z toho mam male trauma...I kdyz se na to dnes uz divam s malym odstupem, k opicim v zoo chovam porad respekt... ()

laik_60

Dávno videný francúzsky film, svojho casu v našich kinách dosť populárny, Už len kvôli deju som ho nedávno stiahol a ukázal vnukovi , ktorí to mal tuším práve v škole. Musím priznať, že film som si znova pozrel s takou ľahkosťou ako aj po prvý krát. A dosť som sa pri sledovaní aj zabavil, aj keď dnes si už neodpustím pár poznámok. Ide o film kde scenárista troška povolil fantáziu a stvárnil pravekých ľudí a ich vitálne spôsoby žitia, niečo medzi neandrtalcami a kromaňoncami. Vo filme sú dosť výrazne rozdiely vo vývoji inteligencii sociálneho správania a vizáži severských rodín, ktoré mali predsa len viac bližšie k praopom v spôsobe chôdze vo vzhľade postavy v spôsobe žitia, ktorí však už oheň poznali, oproti južanskym rodinám (riečnym), intelektuálne a sociálne podstatne na vyššej úrovni( žili v prístreškoch, tvarovo sa podobali podstatne viac na súčasných ľudi, používali zbrane na obranu (útok) mali pestrejšie verbálne vyjadrovanie mali výrazne členenie v skupine, používali vlastne primitívne masky ošatenie a tak.. Hold tradičný rozdiel medzi Severom a a juhom. Napriek tomu všetkému je film pozerateľny a dávam mu spoľahlivých 4b. ()

C0r0ner

Kdo se chce něco (vlastně všechno) dozvědět o Době ledové, musí vidět Boj o oheň. Není to nic strhujícího, ale je to tak výjimečné, že jsem celou dobu nedokázal odtrhnout oči od obrazovky. Pro dějepisáře splněný sen. Jediný další film, který nabízí tolik informací o tomhle období, je RRRrrrr!!!, ale to je poněkud jiný žánr. 90% ()

Dannysek4U

mooooooc fajn vzpominka na vek batoleci, snad jen skody ty naivity, jez zde vznika jako ulitba pribehu. Proste stovky let evoluce ve dvou hodinach. Ale jinak dokonalej, neuveritelne dobre natocenej obrazovej zazitek, kterej nejde jinak nez doporucit. I kdyby jen kvuli mladymu, dokonalymu Perlmanovi. ()

zette

Napad mozna dobry, me to ale neuveritelne nudilo. Masky mi neprisly nijak oscarove, atmosferu to taky nema a podobna individua potkavam denne na kazdem druhem rohu- asi se uzavira kruh... ()

Juto

Unikátne prehistorické dobrodružstvo prežitia.Jean-Jacques Annaud a spolupracovníci rozprávajú svoj príbeh s dramatickou jednoduchosťou a prakticky bez dialógov, ale predložené body sú silné. Ľudstvo prežije a zvíťazí aj napriek našim slabostiam a chybám. Celkovo pozoruhodné a život potvrdzujúce dielo. 8/10 ()

mortak

Orální sex jako základní kámen změny opice v člověka! A co tomu říkají feministky? Jinak jde vlastně o pohádku Jak hloupý Honza k princezně přišel, jen místo půlky království je tu oheň. V některých místech prvoplánové až běda - smích či změna uspokojovací polohy, ale jinak to je vcelku neškodné fantasy. ()

WinnJets

Tenhle film jsem dlouho scháněl a musím říci, že snad jěště předčil všechna má očekávání. Tohle prostě nemá chybu. Od samého počátku jsem ani na chvíli nezapochyboval o tom, že by tohle snad nebyl pravěk. Ta bezchybná atmosvéra, příroda, skvělý děj,(někomu se může zdát zápletka velmi banální, ovšem je třeba si uvědomit, že tehdy to byla otázka života a smrti) naprosto věrohodní herci, kteří jen pomocí jakýchsi skřeků a hekání dokáží vyjádřit v podstatě vše co je v daný moment nutné i skvělá práce s kamerou. Za tohle vše zaslouží Jean-Jacques Annaud totální absolutorium. Jsem naprosto unešen... ()

tom88

Jedinečný, originálny a veľmi podarený prehistorický film. Vždy som chcel vidieť prehistorický film, kde sa vôbec nehovorí a tu ho máme. Boj o oheň je skvelý film a živý príklad, že film bez hovoreného slova môže byť skvostom a očividne sa to dá. Neviem prečo vo svete netočia viac podobných filmov, veď nie sú ani natoľko finančne náročné a herci sa nemusia učiť texty :) Postačí kvalitná kamera a hlavne človek čo ju ovláda, pekné nedotknuté prostredie prírody a do toho atmosferickú hudbu, ktorá dodáva napätie v akčnejších scénach tak ako je to v tomto filme. No a samozrejme kostými a masky na dnešnej úrovni. Bola to taká exhibícia pre hercov. Pre Rona Perlmana je táto úloha spolu s Hellboyom asi najlepšia, no a maskéri s ním ani nemali toľko práce, lebo všetci vieme, že taký face sa toľko maskovať nemusí :) Len škoda, že príbeh nebol o niečo silnejší, inak sa vyskytuje aj zopár pamätnejších scén. 80% ()

Radiq

Místama hodně komickej film, ale nejvíc komickej asi pro přívržence názoru, že svět byl stvořen bohem za 7 dní, chch. Annauda mám rád a chápu, že tenhle film má určitej význam, ale většinu času jsem se musel smát. Opičí chování, zvířata maskovaný současný zvířata (slon převlečenej za mamuta, lev za šavlozubýho atd.), vydávané zvuky, chování, šuky šuky u potoka, pralidské masky a tak... Taky dost pobavil Ron Perlman, kterej se do té role vyloženě hodil. Everetta McGilla jsem vubec nepoznal a až teď mi došlo, že to je ten z Twin Peaks. Na druhou stranu dobrej pokus o zobrazení pravěkého života, což je docela odvaha, když si to všechno mužem jenom domejšlet. Dobry, že člověk nemusel číst titulky, protože se tam místo mluvení jenom hekalo a hukalo a hýkalo a šukalo. ()

SoolenJV

Ve své podstatě ztělesnění "čistého filmu". Annaud ukazuje, že je stále možné vyprávět jen obrazem a zároveň vyprávět srozumitelně a napínavě bez berliček ve formě mezititulků. Peter Greenaway, který byl před pár lety na PAFu v Olomouci nešťastný z toho, že film, místo aby byl vizuálním uměním, je uměním verbálním, by musel radostí skákat do stropu. Konečně pořádný pravěk - kam se hrabou adaptace Eduarda Štorcha. ()

SeanLSD

Fascinujúce prvotné putovanie za spásou a inováciami. Vďaka takým ako oni dnes pozeráme z pohodlia svojich domovov na plazmových televízoroch ich príbeh, esenciálnu drámu, jednu z tých úplne najstarších. VESMÍRNA ODYSEA začína opočlovekom. V tomto filme podniká opočlovek odyseu za ohňom, ktorý je zjaveným a uctievaným božstvom namiesto monolitu. ___ Je tu istý problém. Mohla to byť dokonalá filmová archeológia, tak ako napr. MARKÉTA LAZAROVÁ alebo ANDREJ RUBLEV. Ale nie je. Miešajú sa tu rozličné obdobia. Pravdaže, ani zďaleka nie je vylúčené, že rozličné vývojové stupne človeka mohli prežívať rôzne dlho, pravdepodobnosť, že viacero ľudských druhov koexistovalo popri sebe, je dnes už neodškriepiteľná, takisto mohli súčasne žiť úplne odlišné druhy humanoidov vyvinutých z rôznych primátov... ale v BOJI O OHEŇ je to všetko trochu moc nakope a u mňa sa to bije s celkovou a nádhernou surovou realistickosťou. V takom prípade sa musím pýtať sám seba – čím sa to v premise líšilo od (aj mnou) zatracovaného 10 000 BC ? Spracovaním, odvahou a kvalitou, pravdaže! Ale ak sa naši prahrdinovia všetko naučili od iných, vyspelejších učiteľov (podobne ako v tej ODYSEI), nevidel som tam vlastne to podstatné, tie okamihy objavu a uvedomenia, aj keď vynašli humor a misionársku pozíciu v medzidruhovom krížení... ___ P.S. Jedna z mála úloh v ktorých dokonale využili Rona Perlmana. Kde sa ten chlap fyziognomicky hodí viac ? Tá jeho lebka! ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu