Do benediktinského opatství na severu Itálie přijíždí v roce 1327 vzdělaný františkánský mnich William z Baskervillu s novicem Adsem z Molku. Mniši se chystají na koncil o vleklém sporu s františkány, kteří žádají, aby byla katolická církev zbavena majetku. Na koncil se mají dostavit i papežovi vyslanci. Opat požádá Williama, aby pomohl vyšetřit tajemnou smrt jednoho z nejlepších iluminátorů, bratra Adelma. Ten byl nalezen znetvořený krupobitím pod věží opatství, jejíž okno nelze otevřít... William zjistí, že Adelmo měl homosexuální sklony. Když William s Adsem hledají stopy před budovou, Adso si všimne dívky, která s chudinou sbírá odpadky z opatství. Zanedlouho mniši najdou překladatele z řečtiny bratra Venancia utopeného v kádi s prasečí krví. Venancius pracoval ve skriptoriu s Adelmem. William si všimne, že v písárně je velmi málo knih. Opatství je přitom proslulé jednou z nejbohatších knihoven v Evropě. Část knih najdou s Adsem ve věži – a také útržek pergamenu s řeckými písmeny, který měl v rukou Venancius... Dívka, která poskytuje mnichům za jídlo sexuální služby, svede mladého Adsa a on se do ní zamiluje. William dojde k závěru, že pergamen patřil nejdříve Adelmovi, který dostal od pomocného knihovníka Berengara klíč od tajné knihovny, kde si Adelmo četl v řečtině zakázanou knihu. Berengar chtěl jako protislužbu sex. Adelmo plný výčitek pergamen předal Venanciovi a skočil z věže. Venancius se dostal do zakázané knihovny, začal knihu číst.a vypisoval si citáty. Zemřel s černou skvrnou na prstu. Berengar jeho tělo objevil a odtáhl ho do kádě, aby na něj nepadlo podezření. V kádi na koupání je také nalezen mrtvý Berengar, opět se skvrnou na prstu jakoVenancius. Začal zakázanou knihu číst a zemřel v bolestech. Opat se rozhodne další vyšetřování svěřit Svaté inkvizici... William s Adsem najdou ve věži labyrint s dalšími zakázanými knihami plnými vědeckých poznatků o světě. Objeví i tajný vchod, do kterého se ale nemůžou dostat. Do opatství přijíždí inkvizitor Bernando Gui. S Williamem se znají, William byl dřív také inkvizitorem, ale v době, kdy inkvizice ještě snažila lidi vést, a ne trestat. Později byl sám inkvizicí stíhán. Gui zadrží pomateného mnicha Salvatoreho, když se za slepici snaží získat přízeň neznámé dívky. Gui je obviní, že dívka je čarodějnice a Salvatore kacíř... (TV Prima)

pold

Tak mně se film líbil. Vizuální pojetí super - smradlaví, nemytí a nechutní jsou i mniši, natož zbytek. Ale kdybych kdysi před lety nečetl předlohu, a v té souvislosti si nezjistil (1) kdo to byli dolcinité a (2) tvrzení o údajně napsaném a ztraceném druhém dílu, byl bych asi celkem v řiti. Do plusu - Ron Pearlman jako obvykle parádní netvor. Do mínusu - změna závěru mně tak nějak na konci rozladila, a konečný závěr byl zase tak nějak zjednodušeně dotvořen trochu do ztracena. Navíc Bernardo Gui není Heinrich Franz Boblig, a tady ve filmu je alespoň dle mých chabých historických znalostí poněkud (hodně) démonizován, a trochu se svezl na obvyklém a chybném ztotožnění inkvizice = mučírna + poprava (čarodějnické procesy). Ale za vidění to rozhodně stojí, a uvedené výhrady nic nemění na tom že jde (se znalostmi dějepisu na úrovni střední školy) s o špičkový kousek. ()

RebekaFox

Těžko si asi představit náročnější úkol než převést na filmové plátno dokonalou knihu. Režisér Jean-Jacques Annaud tímto filmem dokazuje, že to možné je. Dvouhodinový film sice nemohl obsáhnout všechny vrstvy a linie knihy, ale i tak je to výborná adaptace se skvělou dobovou atmosférou a napětím a v neposlední řadě i s velice charismatickým Seanem Connerym:-) ()

Bodos

Při hodnocení tohoto filmu jsem značně rozpačitý. Nechci tvůrcům zazlívat, že mnohavrstevnost příběhu zmizela, to ostatně asi jinak nešlo.. Zjednodušení na pouhou detektivku by mi tedy až tak nevadilo, ale.. Proč? Proč jsou některé detektivní linie zcela opomenuty, a jiné zásadně změněny? Závěr filmu je překvapivě rychlý, zatímco první hodina a půl plyne zlehka. Nicméně herecké výkony a režie jsou perfektní, to se musí nechat. Kdybych měl hodnotit film samotný, dám 5*. Kvůli znalosti knihy 3*. Výsledkem jsou tedy kompromisní 4* - ale s tím, že kniha a film jednoduše srovnat nejdou. ()

Saxos

Klady: knižní předloha; žádní naondulovaní herci a prostředí - všude fakt středověká špína; nadčasovost zpracování a atmosféra kláštera. ()

zigy

Hlavní problém mám s prostředím plném hnusných středověkých mnichů - fakt si umím představit atraktivnější lokality.....ale dost to zachraňují zajímavá filosofická moudra, které ze sebe vypouští Connery jak na běžícím pásu....škoda, že není první dabing...ale i ten nový je díky Brabcovi snesitelný. ()

J.Bakhita

Kniha Jméno Růže byla jedno z nejúžasnějších děl, které jsem kdy vzala do ruk. To se ovšem nedá říct tady o tomhle filmovém paskvilu a spíše špatné parodii na již zmíněný knižní román. Scénáristé a režisér byli zřejmě naprosto vedle z toho, že mnich se může zamilovat a z vedlejší linie, která navíc sloužila spíše k ukázce drsného života středověku, udělali linii hlavní. Na silné poslání knihy, či jasné objasnění všech vražd (a dokonce na poslední oběť) se jaksi pozapomnělo. Všichni mniši vypadají jako vedlejší postavy ze Scary Movie (včetně Berengara, podle kterého byl strýc Fester z Adamsonovy rodiny rozený princ Charming) a řekla bych, že mají působit negativně, ačkoliv to byly postavy (až na pár výjimek) víceméně kladné. William se po celý film vyžívá ve svých schopnostech a knihách a na nic jiného nemyslí. Adso nemá jediný záběr ve kterém by neměl vytřeštěné oči a otevřenou pusu (nehledě na to, že v knize je benediktýn a ne františkán!). Film je naprosto nemožně sestříhaný a jako celek velmi nelogický. Konec se odehrává již zcela podle fantazie režiséra. Absolutně nevím co měla znamenat ta snaha o upálení na konci. A ještě na území opatství, což by v té době bylo naprosto nemyslitelné a stejně tak v knize. Možná je to ukázka toho, že tak geniální a promyšlené dílo nejde natočit ani se Seanem Connerym v hlavní roli... ()

Dacsus

Jeden z najatmosférickejších filmov - samozrejme, je to len môj názor. A keď som to videl ako 16 ročný sopliak v 1988mom v kine (jo, šlo to vtedy v našich kinách - dôvod je zrejmý), bol som z toho totálne paf. ()

Gregor_Samsa

Sean v roli středověkého Sherlocka ve slušivé kápi prochází filmem a vždycky tak nějak odtuší, co se stalo a proč a jak. Prostě ví moc. Jeho mladý učedník na to všechno dost zírá a příběh směřuje ke svému rozuzlení, jenžtojsem bohužel tak trochu čekal, v paměti maje pár podprahových dojmů a velmi hluboko uložených pocitů z četby Ecovy brilantní vícevrstevnaté literatůry. No zpátky k filmu, konečně jsem to viděl, jsem rád, detektivní linie hraje prim, ale motivy středověké krutosti společně s nadčasovým a vždypřítomným politikařením z filmu vyzařují rovněž poměrně jasně. Díky za tenhle biják! [80%; 2019-05-20 Home sweet home] ()

Montcalm

Oproti úžesnej knihe je film značne okresaný. Ponurá atmosféra stredovekého kláštora, ako aj výber hercov a kostýmy sú zvládnuté dobre, no predsa mi niečo na filme chýba. Z knihy som cítil ten odveký zápas kresťanských dogiem a kritického myslenia a detektívnu zápletku som vnímal skôr okrajovo, no film práve stavia na nej. Naproti tomu tú pre mňa veľmi dôležitú podstatu diela vyobrazuje len veľmi marginálne. ()

DaNvYto

Odkládal jsem prvotinu tohoto snímku dlouho, a až při včerejší Halloweenské smrti Sira Conneryho jsem k tomu nabral odvahu. Jsi pán Seane! ()

Felix22

Jako středověká detektivka s atmosférou tajemna je to solidní záležitost, ale coby věrná adaptace Ecova tzv. mnohovrstevnatého románu už tolik ne. To by ten film musel trvat skoro tři hodiny, aby pojal i jednotlivé filozoficko-náboženské rozhovory a disputace z knihy a upřímně řečeno už by to nebylo tak poutavé a mnoho lidí by to jistě unudilo. Takhle to má poutavou detektivní zápletku se zajímavou pointou. Jinak ona náboženská část je pouhé torzo. A samozřejmě Connery je charismatický a celý snímek stojí na něm. Mladý Slater coby Conneryho žák je taky bez problému. ()

Robopes

Bylo to zjevení, když jsme si v osmdesátých letech mohli na tenhle film zajít v Československu do kina. K tomu vynikající/světový dabing. No prostě lahůdka. A to i po letech. ()

PTuranyi

Vynikajúca stredoveká detektívka, v ktorej františkán William of Baskerville so svojím žiakom Adsom skúma podivné úmrtia mníchov v opátstve. Na svojej ceste za odhalením tohto tajomstva musia rozlúštiť nejednu hádanku. Produkcia je výborná a temná dusivá stredoveká atmosféra postupne rastie každou ďalšou mŕtvolou. Veľký podiel na tom majú ponuré priestory opátstva a odpudzujúci vzhľad jeho osadenstva. Prítomnosť inkvizície naďalej stupňuje napätie. Sean Connery je vynikajúci v úlohe pátrajúceho mnícha Wiliama ale aj všetci ostatní herci hrajú svoje postavy výborne. 90% ()

alky

Ještě že jsem nečetla předlohu a nemůže mi tedy nic zkazit ten dojem, mimochodem naprosto děsivý dojem ()

drozd

Unikátní zážitek. "Styl" literární předlohy je sice trochu pozměněn (podle filmu to vypadá, jakoby předlohu nenapsal Ecco ale Dan Brown), ale to ještě nemusí nic znamenat. Je to prostě středověké krimi jak má být. Sean Connery působí naprosto přesvědčivě. Kdybych byl křesťan, nechal bych se od něj pokřtít. ()

zurivymlok

Než jsem začal psát tuto recenzi, musel jsem si řádně rozmyslet nakolik budu v hodnocení zohledňovat literární předlohu Umberta Eca. Román Jméno Růže patří mezi literární skvosty, tudíž převést jej na filmové plátno je náročný a riskantní počin. Vzhledem k myšlenkové bohatosti a rozsahu je nemožné tento styl knihy nacpat do jednoho filmu takovým způsobem, aby u toho divák neumřel nudou nebo film nezabral čtyři pět hodiny. Často kritizované osekání na pouhý detektivní rozměr příběhu tudíž považuji za nutné. Co ovšem za nutné nepovažuji, je tradiční změny v příběhu. Konec je naprosto přepsán. Scénáristi a režiséři si mnohdy asi myslí, že mají na to, aby mohly vylepšovat klasiku, která si získala po světě miliony srdcí. To beru jako hlavní zápor filmu. Když to vezmu jako samostatný film, tak musím ocenit velmi povedenou (takovou bezútěšnou) atmosféru, která mě opravdu vtáhla.. Atmosféru považuji za nejsilnější stránku filmu. Celkově, když srovnám například adaptace Kingových románů (samozřejmě vyjma Zelené míle a Vykoupení z věznice Shawshank, což jsou skvělé filmy) nebo katastrofu nazvanou Troja, tak musím uznat, že se film ještě docela povedl i když knihu zohledním. Myslím, že tak 70 % je spravedlivé hodnocení. ()

Kvico

existujú dva pohľady na tento film, a to buď pohľad diváka, ktorý knihu prečítal, alebo ktorý je ňou nedotknutý. ťaťko môžem hovoriť ako by som bral film ak by som knihu nečítal a preto sa sústredím iba na pre mňa prilehajúci prípad. meno ruže ako film by sa dal rozdeliť na dve etapy. prvou je tá, v ktorej sa Annaud drží toho, čo Ecco napísal(snáď na pár detailov, ktoré nie podstatné pre dej). tu je jasné, že ani z daleka nemôže prebrať toľkú bohatosť, koľkú dal autor jeho knihe a tu padá kosa na kameň, pretože sa obmedzuje na najzákladnejšiu líniu knihy, ktorou sa dej posúva dopredu, no film vďaka tomu stráca svoju šírku a mnohostrannosť ktorú má knihy. úžasné zakomponovanie a zasadenie deja do reálnych historických súvislostí a ich vysvetlenie v plnom meradle sa naozaj od filmu nedá očakávať a je to sladká čerešnička pre tých ľudí, ktorý sa v tomto dejinnom vývoji aspon z časti orientujú. aj z tohto dôvodu tam, kde boduje kniha na plnej čiare film žiadne plusy pre seba očakávať nemôže. no akonáhle režisér upustí od redukovania ecca a pustí sa vlastnou cestou, dokáže zaujať a nadchnúť. historické filmy ťažia v značnej miere z krásy, exotiky a pôvabnosti prostredia v ktorom sa odohrávajú, no v tomto prípade je stredovek temný a nedokáže diváka fascinovať do takej miery, aby ho samovoľne a bez námahy vtiahol do príbehu. no túto ingredienciu nahrádza inou. priam magnetom je však viac než vynikajúci Sean Connery, s ktorého stvárnením nemôže mať žiadne námietky anit Ecco...film celkovo určite neprevyšuje knihu, no myslím si, že v rámci možností bolo vykonané maximum ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)