Zánik domu Usherů

• USA House of Usher (více)

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiální text distributora)

JohnSmith

Slušný Cormanův horor v celkem komorním stylu. Kromě slušné kamery je to nejděsivější postava, kterou hraje Vincent Price, kdy jen jeho přítomnost nahání husí kůži. ()

Dreadd

Autorovi se bohužel nepodařilo přenést do svého díla poutavý vypravěčský styl, kterým Poe tolik oplývá, vypravěče vymazal z děje úplně a věty přetvořil do fádních dialogů (samozřejmě se nedá říct, jestli by pokus o vyjadřování podle předlohy dopadl dobře). Kulisy nejsou nijak ohromující, občas dokonce echt papundekl, ale vzhledem k velmi omezeným prostředkům se zřejmě nedalo tvořit lépe a navíc co ztrácejí na dokonalosti technologické, se promítlo do výtvarné stránky. Ze všech interiérů mě nejvíc upoutala expresionistická galerie rodu Usherů, doprovázená výčtem jejich nepoctivých povolání. A trochu mi vadilo, že Usher, který tvrdil, že má vysoce vyvinuté smysly, na to občas pozapomněl. ()

vyfuk

Dokážu si představit, že vidět tento film na velkém plátně a možná speciálně v datu vydání, by byla docela pecka. Ale ono se to neděje. Je to jinak a složitější. Staromódní, jak se asi i na Poe sluší. A není to špatně, naopak film asi nejlépe reflektuje předlohu, ale i jako milovník autora, tak vidím, že v dnešní době už je to jinde. Staromódní, slušné, ale dnes už neoslnitelné. ()

jatamansi

Čistá klasika. Má oblíbená. I když nutno říci, že má tři silné konkurenty. Na 1. místě knihu. Na 2. Glassovu operu, která byla ve Státní opeře úžasná, truchlivá, působivá. A za 3. animovanou verzi namluvenou Petrem Čepkem. Od domu Usherů jako by opisovalo Psycho i Dům v růžích, myslím architektonicky. Zouvat se, Bože, to se ve slušné společnosti nedělalo a nedělá. Roderick Uher tragický, přecitlivělý. Dramatický v červeném pokoji, červeném županu. Červené svíce, obraz, truhla. Winthrope dojemně přímý, poctivý. Dům jej evidentně uvnitř nechce, stejně jako Roderick. Proč by se Madeleine neměla vdát a mít děti? Protože Usherové mají „podivné zvláštnosti“. Krypta dnes už sice spíš úsměvná, ale pitoreskní portréty předkůopravdu působivé. „Historie Usherů je historií šíleného rozkladu… a vždy v tomto domě.“ V době vzniku to byl jistě výjimečný film, pro dnešního zmlsaného diváka možná trochu vyčpěl. Ale silný literární příběh zůstává. Močál se zavřel. Ubohá Madeleine. ()

lewwin

Jedna hvězdička je za Vincenta Price, druhá hvězdička za námět a třetí hvězdička za záběr domu Usherů v mlze. Jinak je to celkem slabota. ()

ArdathBay

Matheson jako scénárista nerespektuje předlohu (špičkovou - jedna z mých nejoblíbenějších od Poea). Kdo na ni ovšem nelpí vychutná si kvalitní mrazivou podívanou. Záběry Domu Usherů jsou velmi působivé. Price má výborný hlas a nagelovaný Winthtrop působí spíše frajírkovským dojmem než osudovým mužem Madeline. Kvalitní podívaná se zajímavou snovou složkou, která působí i po bezmála 50 letech. ()

coscarelli

Priznanie, ze som to videl ako mláďa nema vplyv na ortel. Pritomnost je dolezita. Všeobecne podmienky.: Pozorovateľ by mal dielo pozerať za tmy, v nočnych hodinach 2) Pozorovateľ by mal sledovať toto dielo sólo 3) Pozorovatel by mal mať holé nohy, aby cítil zakradajucu sa filmovu hmlu kdesi v jeho izbe ,4) Pozorovatel by mal byť totalne zdravy, s cistym nezanesenym nosom, aby cítil antikvariatsku aromu starozitnych vecí,nachadzajuce sa v tomto diele 5) Pozorovateľ musí byt triezvy samozrejme , 6) Pozorovateľ tohto diela neni povinny mat nastudovanu literaturu E.A.Poea 6) Pozorovateľ by mal neocakavat a unasat sa dejom.7) Pozorovateľ by mal byt na koniec filmu spokojny, a zaspavat s mrazivym pocitom. Splnil som si mnou stanovene podmienky. ()

vitekpe

Myslim, ze tuhle barevnou "hruzostrasnou" podivanou zachranuje predevsim Price. Ale i kdyz se snazi ze vsech sil, moc hruzostrasne film napusobi. A bohuzel ani moc psycho, coz by bylo vzhledem k pribehu asi presnejsi zarazeni. Mark Damon jako hlavni hrdina mi do oka nepadnul, takze mi jeho potize byly fuk. O puvabnou stranku se stara Myrna Fahey. ()

Han22

První záběry, kdy hrdina přijíždí na zámek Usherů mi svoji temnou atmosférou připoměly geniální hru Posel smrti. A i zbytek se nese v tomto duchu. Monumentální, nádherné, barevné sídlo z něhož ovšem dýchá zlo a tížívá atmosféra. Tajemná rodová kletba, jejíhož vysvětlení se vlastně pořádně nedočkáme. A k tomu závan šílenství, který visí nad každou z postav v tomto filmu. To vše korunováno naprosto neuskutečně charismatickým Vincentem Pricem v roli Rodericka Ushera. Pocitově, atmosféricky i z hlediska výpravy, kostýmů a barevné kamery naprosto dokonalý film, který má jednu malou vadu. Nic moc se v něm nestane a kdybych děj měl shrnout, stačiliy by mě na to dvě tři věty. Nicméně i tak parádní záležitost. ()

F.W.Colqhoun

Chvíli jsem byl na vážkách, jestli jsem Zánik domu už neviděl. Viděl. Jmenovalo se to Jáma a kyvadlo, autorem byl jen o rok mladší Roger Corman. Jestliže jsem se u Jámy trochu nudil, Zánik ubíjel. Cormanova metoda spočívající v patchworku poevských témat dospěla k výsledku přes kopírák - aby ne, když byly použity podobné záplaty. Starý dům, naivní návštěvník, šílení obyvatelé, slouha a papundeklové kulisy. Film je tristní. Interiérová filmařina ozvláštňujícími nápady nehýří [vnucovalo se mi srovnání s podobně podviživenou výpravou podobně Plesu upírů, u kterého jsem se smíchy plácal do stehen minulý týden; kam se na Polanskiho Corman hrabe], herecky mezi bezxichťáky vyniká jen k popukání nekrofilní Vincent Price a film neozvláštňují na rozdíl od Jámy & kyvadla zajímavé psychedelické výjevy prolínajících se barevných tekutin. Nuda, nuda, šeď, šeď. ()

Anderas

Mně nejmilejší Cormanova pocta Poeovi, snad proto, že děj je víceméně alespoň vzdáleně předloze podobný, snad proto, že Priceova bělostná hlava a rudý kabátec přináší poselství až z Pekel, či snad jen proto, že je film se vší poctivostí, úpřimností a nadšením béčkového tvůrce v průběhu několika dní natočen s takovou láskou a péčí, že jediné oko hororového fandy a Poeova obdivovatele nezůstane suché. ()

Erinye

Tento film budu hodnotit zcela zaujatě. Nejenže je na motivy povídky E. A. Poa, režíroval ho Roger Corman, a objevují se zde moji více než oblíbení herci, v čele s nepřekonatelným Vincentem Pricem. Od samého počátku je zde navozena atmosféra tajemna, blížící se zkázy, a k tomu značně dopomohla práce s kamerou, ponuré kulisy (většinou toto nehodnotím, ale zde se tomu nevyhnu). Tento film je jeden z řady Cormanových filmů, které si můžu pouštět stále dokola a rozhodně mě neomrzí. Díky hereckým výkonům a výše zmíněnému, dávám plný počet (jako u všech Cormanových filmů). ()

Spectre

Vynikajúce, skutočne vynikajúce! Temná, až klaustrofobická atmosféra, podfarbená výbornými hereckými výkonmi, kamerou, hudbou a v neposlednom rade skvelým výtvarným spracovaním. Atmosféra neuveriteľne stupňuje a záver je vynikajúci (aj keď na trikovej stránke na konci je vidieť zub času, na svoju dobu to muselo byť vynikajúce). Jednoznačne odporúčam ! ()

Mikino00

Trochu slabší než Jáma, ale i tak velmi působivé a dramatické. Konec je velmi napínavý a svým výkonem ho zdobí šílený Price. Zatím se mi jeví spojení Poe, Corman a Price jako bezchybné. ()

laepus

Starý dobrý Roger Corman. Charisma a knírek Vincenta Price jsou schopny utáhnout snad každý film a nejinak je tomu i tady. První polovina se tak tajemně rozjíždí a ta druhý už má grády, krásně odsýpá, dobře leká i děsí a končí... Neřeknu, jak to končí. ()

Brejlil

Cormanův první barevný a "vysokorozpočtový" snímek. Price v roli maniakálního Ushera exceluje a Corman se snaží "vymáčknout" z omezených možností co se dá. ()

jorgus

misty hodne roztahane..prece jen je videt ze predloha byla tenci nez na zfilmovanych 80 minit..ale vyborna gradace a pro me hlavne zvolena hudba delaji z tohoto filmu sympatickeho zastupce ery predVriskotovych horroru:) ()

zdeny99

Famózní gothický horor se vším, co má mít. Starodávné honosné sídlo s tajemnými chodbami, hrobka a tajuplná atmosféra okořeněná zazdíváním zaživa a katalepsií. Vincent Price byl dokonalý. Úchvatné zpracování této kultovní povídky Edgara Allana Poea. [1282. hodnocení, 124. komentář, 74%] ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman