Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

Jermann

Veskrze magická a pro atmosféru nezapomenutelná záležitost. I přes všechnu tu smrtí nasáklou gotickou temnotu je The Crow jedním z nejromantičtějších filmových komiksů, co znám. ()

animaxis

Film je temný.Hodně temný.Také se o filmu říká,že je prokletý a právem.Co si budeme nalhávat,jen při čtení událostí,ke kterým došlo během natáčení může běhat mráz po zádech.Jedna ta událost světu vzala i skvělého herce Brandona Lee,který zde hraje svojí nejlepší roli,kvůli které se i obětoval,aby se natočil tento temný a úžasný film.Dokonce i komixová předloha se kreslila během velmi temného a nekonečného období jeho geniálního autora Jamese O´Barra.Dostávám se tedy konečně k filmu.Už od prvních několika vteřin vám musí dojít,že tento film bude depresivní a i temný.Doprovází nás příjemná hudba a dostáváme se k hlavní zápletce filmu a tou je pomsta ze záhrobí.Spravedlnost,které přichází s šustěním vraních křídel rozhodně není slepá a do filmu přidává i akci.Ani několik výstřelů ale nemění temnou atmosféru filmu a mrtvých přibývá.Odkrývají se tajemství ohledně hlavního hrdiny a napětí se stupnuje.Tyto fakta platí až do konce filmu,který je také dojemný a krásný,jako celý tento film.Nejdokonalejší film,jaký jsem měl možnost prožít a navždy zůstane v mém srdci. ()

Radiq

Jedna ze zdařenějších komi adaptací 90. let. Naprosto tam vyniká atmo ponurého města, hlavně když se pohybujeme ve střechách. Ponuřejší snad mohla být jenom některá hudba, která mi místy nepolichotila a dožrala mě, jak některé účesy a hadry několika postav. Jinak ale nemůžu (spíš nechci) nic vytknout, protože mi to tak trochá zavání kultem. Vůbec bych se nedivil, kdyby někdo brzo znovuoživil tuto sérii. Škoda, že to Brandon Lee takhle schytal, protože další pokračování bez něho už nejsou vono. Úplně mi jeho vzhled a smrt připomněla Heatha Ledgera. ()

stOKYi

Vďaka tomuto filmu sa mohol Brandon Lee aspoň trochu priblížiť ku svojmu ocovi a nakopnúť jeho filmovú kariéru správnym smerom. A Brandonovi sa to podarilo aj keď nie filmovou kariérou, tak aspoň odchodom na druhý svet. Je to naozaj škoda lebo v tomto filme vidieť, že v ňom naozaj talent bol, nie len na dobehnutie svojho otca, ale aj na vykročenie z jeho tieňa. Možno že osud to aj chcel aby si zahral postavu mŕtveho hlavného hrdinu. Výborne vykreslené nemorálne mesto ( veľmi mi pripominajúce GOTHAM z batmana alebo mesto zo SIN CITY) so skvelou hudbou ktorá sa do toho "pekelného" prostredia naozaj hodila. Výborné natočené a je naozaj prekvapujúce že aj taký jednoduchý scenár dokázal zaujať, možno nie komplikovanosťou (však nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása), ale bol priamočiary a keď je dobre vykreslená každá štipka prostredia v ktorom sa odohráva, môže s toho vzniknúť pútavý príbeh kde sa divák z hlavným hrdinom stotožní až natoľko, že prežíva a cíti každú guľku čo Eric Draven schytá :) . Takže konečnom dôsledku, dávam pochvalu aj režisérovi. A na záver. Sladké sny Eric Draven a zároveň aj Brandon Lee. ()

MJMilan

Film s nádechem zla a s posledním výdechem Brandona Lee, herce, který zemřel právě v okamžiku, kdy se mohl stát slavnějším, než jeho otec. Vůbec samotný soundtrack je naprosto vyjmečný a jen dokresluje temnou atmosféru, kde řádí gang ... naštěstí je tu vrána, která se vrací na místo spáchaného násilí a zařizuje tak pomstu. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. ()

bartias

Vrána byla svého času jedinou komiksovou adaptací, která dokázala přesně vystihnout ducha a atmosféru předlohy. Přišla ještě v době před Matrixem a výrazným vizuálním stylem navázala na Burtonovy filmy s Batmanem. Tragédie nešťastné smrti hlavní hvězdy Brandona Lee se dá po několika letech přirovnat ke skonu Heatha Ledgera po natočení Temného rytíře. Ale i sama o sobě je Vrána zajímavým filmem a velký kus ze svého temného kouzla podpořeného dobovým neradostným i novoromantickým rockem si uchovala dodnes. ()

wendelin9

Skvělý film, který ač má jednoduchý a přímočarý děj, mě absolutně pohltil svou atmosférou. Možná je to nehodami (záhadami), které se udály během natáčení, ale i tak se mi film moc líbil. ()

Nivenx

Velice působivý film s parádní atmosférou a dobrými hereckými výkony. První díl byl z celé série rozhodně nejlepší, pak už přišlo jen natahování vybraného potenciálu. 75% ()

Deyw

bomba jako hovado..kult jako svine..film jako krava! bohuzel plnej smutnych udalosti...takhle se psala historie.. :( ()

HorrFi

Tohle slovo se nedá použít zase tak často, ale tady bez váhání řeknu, že Vrána je kult.. věděl jsem o Vráně už leta, ale nechával jsem si jí na nějakej pochmurnej den jako je ten dnešní a shodou okolností je to dneska přesně 22let co šla Vrána do kin.. ()

Sabrewulf

Jako děcku se mi to docela líbilo, ale po letech jsem se zhrozil, jak strašně jalové to je. Dramaturgie naprosto mimo mísu. Jak mám litovat někoho, fandit/chtít dopřát pomstu někomu, koho vůbec neznám a oni mi ho hned na začátku zabijí a nijak ho předem nepředstaví, abych si k němu i jeho snoubence vytvořil nějaké pouto? Druhá zmrvená věc je samotná pomsta. První zabitý záporák před svou smrtí vůbec NEVÍ, kdo ten zmalovanec je a proč ho chce zabít. I ostatní záporáci - vůbec žádný strach, respekt, údiv, že si pro ně jde někdo ze záhrobí, NIC. Reakce postav a dialogy jsou celkově fakt hardcore, třeba ten komplic/ prodavač - ví, že je v blbé situaci a že je Eric nesmrtelný a stejně mu při odchodu začne nadávat? Stejně tak scéna, kdy se Eric vyptává černocha na to, co se stalo před rokem, je dialogem, dramaturgií, reakcemi a hereckými výkony neskutečně braková, to ani nejde popsat, to se musí vidět. Všechno to samozřejmě korunuje extrémně příšerný dabing, za což film sice nemůže, ale tak nějak je mi to jedno. Při vší úctě k Brandonu Lee, tohle by potřebovalo remake jako kráva, protože celý film přijde: Pod-pá-lit! Pod-pá-lit! Pod-pá-lit! ()

Decker

"Ya know, my daddy used to say every man's got a devil. And you can't rest 'til you find him... but if it's any consolation to you, you have put a smile on my face." ... je to sice hrozne pateticky, ale od Wincotta to ma riz jak denaturovanej lih. ()

Triple H

Celý film stojí na geniálnom spracovaní a Proyasovej réžii. Dôkaz, že nie sú potrebné veľké finančné prostriedky na to, aby sa dosiahol pôsobivý výsledok. Výtvarná stránka je síce temná a depresívna, ale zároveň krásna. Rovnako ako atmosféra, ktorá husto tečie z každého záberu. Brandon Lee mi v hlavnej úlohe celkom dosť evokoval Ledgera z Temného rytiera. Ktovie či je to len náhoda... Každopádne smutný, temný, ale formálne krásne spravený film, ktorý si vždy z času na čas rád pozriem. ()

matezzz

Atmosféra je opravdu velmi temná, 96% filmu se odevrává ve tmě nebo v šeru, akce není špátná, příbeh docela zajímavý, jenže na 5 hvězdiček to prostě podle mě nemá. Stále mi tam něco chybělo. Něco, co by mě více zaujalo, s čím bych se alespoň trochu ztotožnil. Ale pořád to stojí za to a Brandona Leeho je opravdu velká škoda... ()

Cedr

Stylové, temné, akční, plné hlášek a odpočinkové - takhle si představuju comicsový film. The Crow má jednoduchý příběh, typické charaktery, nic převratného, všechno jste už "někde viděli" ale přesto to zde funguje. Je smutné, že pro Brandona Lee se jeho role stala osudnou, ztvárnil ji totiž skvěle a byl by to jistě skvělý start pro jeho kariéru. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)