Epizody(13)

Spisovatelka Markéta Zinnerová už napsala úctyhodnou řadu úspěšných knížek pro děti. S televizí začala spolupracovat jako autorka pohádek, které dodnes zdobí televizní obrazovku - například "Čarovné prstýnky", "O štěstí a kráse" a další. Pak se rozhodla zkusit televizní žánr nejtěžší - seriál. Hned napoprvé se jí povedl. Vložila do něj všechny své profesionální zkušenosti a hlavně svůj krásný vztah k dětem, kterým tak dobře rozumí. Vypráví v něm o tom, co děti trápí, co je těší, o jejich přirozené touze po harmonických rodinných vztazích, o kamarádství, ale také o dospělých, na nichž hlavně záleží, bude-li dětem dobře na světě.

V úvodním dílu se dozvíme, že otec Vládi Karase se stěhuje do sousední vesnice, aby tu dokončil sjednanou stavbu domku. Jak se ukáže, není to tak docela pravda. Klárka žije s mladším bratrem Vojtíškem u babičky na chalupě a rodiče jí slíbili, že si ji vezmou po prázdninách k sobě do Prahy, aby tu začala chodit do školy. Jenže Klárka i Vláďa mají brzy pochopit, že na dospělé není spolehnutí. (Česká televize)

rakovnik

Celkem příjemný seriál, který je podle mého nejen pro děti, ale i pro dospělé. To kvůli tomu, jak vážná témata se v něm řeší - rozchod rodičů, nové rodinné vztahy. Děti navíc svoje role zvládají a hrají hezky. ()

cariada

Pěkný seriál o přátelství několika dětí na vsi. Jedná se o dívce ,která žije u babičky jelikož rodiče nemají čas se o ní starat. Na druhé straně je tu Vláďa ,jehož rodiče se rozvedou a on těžce nese ,že si našel jinou se stejně starým klukem Zdeňkem ,který mu říká táto. A ještě ke všemu začnou spolu chodit do jedné třídy. Tak že se v lásce moc nemají . Ale všechno se dá urovnat. je tam samozejmě řada dalších postav. Je to velice jímavě propracované a natočené. ()

dr.fish

Ludvík Ráža točí takové polosmutné seriály pro děti. Pomalu se do nich člověk vžíví, ale pak se o to hůř s nimi loučí. Je to prostě tak. A proutěný košík byl prostě fajn. Jednotlivé postavy prokreslené, zahrané, děti super, co víc chtít. 80% ()

Šimpy

Informace pro uživatele Fingon a Mykhaluu...ne, v tomhle seriálu skutečně žádná babička žádná koťata netopila, to bylo ve filmu O sněhurce od Věry Plívové-Šimkové. Jak má pak člověk brát vážně hodnocení uživatelů, kteří ani nevědí, co viděli. ;-) Jinak seriál je to skvělý,  poetičnost dětského světa s prolínáním dospělých osudů, skvělé výkony a nezapomenutelná hudba...ale to člověk musí mít trochu empatie (nebo životních zkušeností), aby to všechno docenil. ()

otík

Takový ten zcela klasický dětský seriál sedmdesátých či osmdesátých let, čemuž dnešní děti snad ani nemohou rozumět. Oslava života na venkově, kamarádství a dobrodružství. Partička kolem asi tak desetileté Klárky a jejího mladšího bráchy zažívá různá dobrodružství. Hudba: Josef Boháč ()

vesper001

Knížka se mi líbila víc, asi že děti mívají ještě jasnější představu o hrdinech než dospělí čtenáři. Má představa byla jasně definována poetickými ilustracemi Zdeňky Krejčové. Podle nich byl Zdeněk parádní sígr a navíc vypadal jako Klárčin vlastní bratr (což v pozdějším věku vedlo k už ne tak poetickým úvahám). Čert byl černý voříšek a ne vyfénovaný bílý gaučák, Ondra měl fousy jako Rumcajs (tady se mi pletl s Donchuánem Karasem a učitelem Meruňkou Meduňkou), sympatická a nesympatická Karasice jsou prohozené (filmaři víc přáli hříšné ženě Boženě), babičku bych chtěla kouzelnou Rosůlkovou, děda Kemr se mi ale líbil. Ale dost rejpání. Tenhle seriál je jako fotka z první třídy, kterou náhodou objevíte. Ukazovat ji nechcete, ale pousmějete se. ()

Monoxid

Přijde mi, že to bylo celkem o ničem, ale hrozně mě bavilo na to koukat. Bůhvíproč jsem z toho seriálu měla vždycky takový uklidňující pocit. ()

vitekpe

Treti hvezdu pridam jen za puvab Jarusky a Nadi. Tento rodinny serial mohl byt podstatne lepsi, ale na trinact dilu ma prilis slaby dej, a nepresvedcive vykony detskych hercu tomu tez nepomohly. Dobra je z nich snad jen Miriam. Radostny pohled na socialisticky zivot tam ovsem zachovan je, a tim serial (jako relikvie) potesi... :-) 3- ()

klúčik

Televízny seriál , ktorý som nemal rád. Jednoducho som mal vtedy 14 rokov , vtedy som nemal moc náladu na takýto seriál. No pamätám sa , že moja mama ho mala strašne rada. Minule som ho znova videl a priznávam, že je to prehliadka výborných českých hercov. Dávam 60%. ()

wosho

Můj oblíbený dětský seriál pana Ráže. Sice za těch více jak 30 let zestárl technicky a ideově, příběh však ne. Je stále aktuální a dobře napsaný, zahraný a zrežírovaný. Prostě moje dětská klasika. ()

Bohemák

Nakonec moc rád vzpomínám na seriály pro děti, kde se to nemuselo hemžit záhadnými obrazci, odhalováním podzemních chodeb atd. ()

Paity

Tohle mě třeba vůbec neoslovilo, přitom těch rodinných záležitostí, kterých bylo natočeno za komunistů spousta mám vcelku rád a když si chci oddychnout, tak se na ně velmi rád podívám. ()

.baris.

Nadprůměrný dětský seriál o tom, jak mají dospělí (mylný) pocit, že problémy jejich dětí nejsou opravdové problémy, a že děti jejich světu nemají šanci porozumět. A tak jim nic nevysvětlují, rádoby je chrání a raději řeknou, že to je složité a "jednou pochopíš", ale přitom zapomínají, že je do toho svého světa zatahují, ovlivňují je svým chováním a svými rozhodnutími a hlavně... Hlavně zapomínají, že jsou za ně zodpovědní. A svojí nezodpovědností a sobeckostí je tak často už v dětství staví před velmi těžké situace a nelehká rozhodnutí. Markéta Zinnerová dokázala tyhle dětské těžkosti přetavit do příběhu s takovou lehkostí, že je Proutěný košík vlastně nakonec něžné počtení, resp.podívaná pro celou rodinu. ()

EllienPM

Krásný seriál, plný dětí, kterým ne každý dospělý rozumí. Ale babička a Klárka ano. Poučení i nostalgie, mám to rád. ()