Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní… Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou „dospělou“ roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby. (Česká televize)

lennyd

Skvělý výkonu Jodie Forsterové (co jí proboha prováděli každý den před natáčením?), kterému ostatní herci jen zdálky přihlížejí... ()

Pavlínka9

Skvělá Foster v příběhu, ze kterého "mrazí", když nejen slyšíte, co se jí stalo, ale také to poté i vidíte, jak to probíhalo...Skvělé výkony, silný příběh a do toho "mladická" nerozvážnost, uvolněnost s lehkost života...Rozhodně doporučuji a ráda uvidím znovu. ()

PetrPan2

Mladá a krásná Jodie Foster brutálně znásilněná ve špinavé špeluňce partičkou místních ožralů... tomu prostě musím dát čtyři hvězdičky. ()

Mishqo

Surový film o znásilnení jednej ženy (Jodie Foster) s pochybnou povesťou. Síce málo emocionálne, ale za to prirodzené. Scéna samotného znásilnenia je asi kinematografický top filmov s touto tématikou (aspoň čo som ja zatiaľ videl). 75-80% ()

zdenny

Já to zase neberu jako nějaké nadupané soudní drama, které by mělo lidi přinutit zamyslet se nad fenoménem znásilnění a postavení žen v západní společnosti. Prostě parta buranů znásilnila holku, která před a při svém vyzývavém tanci mohla budit dojem, že to i chce. Samozřejmě znásilnění jako takové rezolutně odmítám a nemám pro něj omluvu. Ale dělat zrovna z tohoto filmu nějaký morální apel? Navíc ten vztah mezi advokátkou a její klientkou byl takový zvláštní. „Já je nechám zavřít, odskáčou si to“…“no, ale nebude to znásilnění, ale jen napadení.“ A: „Já už vás nechci, kašlete na mě a nic neumíte“, „a teď už vás zase chci, jo, jdeme do toho, ukážeme jim“. A tak pořád dokola. A nakonec to vypadá, že větší svině byli ti, co povzbuzovali než ti, co ji tam na tom automatu znásilnili. Takže pro mě rozhodně žádná pecka. ()

Master19

Velmi nepříjemný film, s krutě přesnou Jodie Foster. Těžko se na to dívá, těžko se to i hodnotí. Zajímavý je pohled na věc z prostředí před třiceti lety. ()

Autogram

Jodie Foster tu bola naozaj výnimočne presvedčivá, ale je to hlavne scenár, čo urobil z filmu celkom inú drámu oproti bežným súdnym prípadom. Celého objasnenia, čo sa vlastne stalo, sa dočkáme až na konci a to bol osvedčený spôsob, ako udržať diváka v strehu, aby sa nenudil súdnym procesom. –––– To nebylo jenom koukání, to byl zločin! ()

dafidsch

Film z hnusnými zisteniami. Chlapi dokážu byť zvery ak popustia uzdu...bolo to hnusné. Ženy vedia tiež k tomu veľa napomôcť... Jody som veril jej každý pohyb, zahrala to skvelo - klobúk dole (79%). ()

SG-1

"Víte co, Jessi, já zavolám do ústavu lihovin a řeknu jim, jak jste tady nalejval chlast, zatímco se těžký zločinci schovávali ve vašem skladě." -detektiv Duncan- ()

zbysik

Skutečně silný příběh s uvěřitelným jednáním jednotlivých protagonistů. Před zhlédnutím jsem pronesl, že hlavní ženská role byla praktiky předurčena pro zisk sošky za hlavní ženskou roli, ale po zhlédnutí musím uznat, že si ji Jodie plně zasluhuje jen a jen za svůj herecký koncert. ()

bloodline

Prvá polovica sa nesie v mierne apatickom nádychu, kde vláčna atmosféra len zdanlivo evokuje filmový leitmotív. Prelieva sympatie na úrovni priemeru drámy zo súdneho prostredia. Vyššie a ťažko zabudnuteľné obrátky vysolí do pléna druhá polovička. Na jej základe môžete z opovrhovania ľudskou dôstojnosťou vyrobiť vianočnú zberateľskú edíciu trhacieho kalendára a v určitej fáze aj žalúdok poprosí o kinedryl (nielen pri pohľadoch na trvalú). Škoda hodinovej predohry. S fantastickým predvedením Jodie Foster sa núkala narobiť väčšia kinematografická paseka. ()

Schuldiner

Film jako takový šel možná natočit lépe, možná sugestivněji, dynamičtěji, ale Jodie Foster tyto menší nedostatky maže (nebo alespoň trochu zakrývá) svým perfektním výkonem. Samotná scéna znásilnění, především to chování přihlížejících, mohlo být taky trošku realističtější. Ale celkově se jedná o dobrý film, nikoliv vyjímečný, ale dobrý určitě! ()

Piškotka

Děsivý námět s děsivým proroctvím, že každých 6 minut je znásilněna jedna žena. Jedni by řekli, že si Sára o to koledovala, byla opravdu provokativní a sexy, ale její ne bylo prostě ne. Přítomní skandující diváci vyloženě hecovali ostatní, už už to vypadalo na pěknou frontu. Jen Ken, dle prokurátorky senzitivní a vnímavý muž, nahodil znechucenou grimasu. Choval se jak zbabělec, ale ve jménu spravedlnosti nakonec svědčil proti nejlepšímu kamarádovi. Sára rozetla jeho dilema a podpořila ho v jeho smyslu pro pravdomluvnost. Zajímavá a u nás možná diskutabilní byla obžaloba těch, co lačně přihlíželi, tleskali.... Jodie Foster se tady ukázala jako rajcovní žába s přemírou sex-appealu, do své role se položila velmi dobře. Kelly McGillis mi přišla jako zarytá bojovnice za ženská práva a přitom velmi přirozená s reálným pohledem na svět. ()

derryl

Jednoznačně potřebný film, který vypovídá o americkém soudnictví víc, než by si chtěl připustit, proto nejvyšší hodnocení: za odvahu k danému tématu, za otevřenost a za strhující výkon Jodie Foster. ()

prezdivaka

Film je velmi dobrý a mladá Jodie rovněž. Jen si nemohu znova nepostěžovat na distributora a pitomý český název. On si od něj slibuje větší zájem, ale myslím si, že je to naopak, hlavně ze strany žen. Kdyby název filmu zněl tak, jak je v originále - Obvinění, bylo by to jistě správnější. ()

Klajnik

Nepříliš zajímavý - až nudný scénář i nudné statické zpracování. O čem bych měl u tohoto filmu přemítat? Jestli si Jodie Foster zasloužila znásilnit, když si o to tak "koledovala"? Nebo je její vyzývání polehčující okolnost pro viníky? Či snad je to od mužu stejně bezcitné a zlé ať už tomu předcházelo cokoliv? Nad ničim takovym přemýšlet nepotřebuju. Když žena řekne: "Ne!", tak je to snad jasný. Musí být znásilněna už jen z toho principu, že si dovolí muži odporovat. Ha ha ha. Spíš by muži měli mít pod kontrolou svuj chtíč. Přeci to neni tak těžký. A pokud lze předpokládat, že buránům, či jiných příslušníku mdlé morálky nelze příliš důvěřovat, tak tomu musim přizpůsobit své jednání. Holka byla natolik opilá, že odpálkovala kámošku a balila cizí chlapi pozdě v noci, ale chlapa domů si vzít nechtěla, protože zítra měla mít práci. Najednou s ev ní probudil smysl pro povinnost? To, co bylo předvedeno v klíčové scéně v baru, bylo stupidní. Já k oběti ve filmu necítil žádné sympatie ani lítost. Samotné znásilnění bylo nevěrohodné a tedy těžce nepůsobivé. Těžko si lze představit, že by něco takového mohlo proběhnout v baru plnym lidí, z nichž minimálně polovina nic neřešila (přičemž film se mi snaží namluvit, že skandování partičky nadrženců a řev nebyl přes zapnutou televizi na druhém konci baru slyšet). A kdyby ten film ještě trochu přitvrdil, tvůrci byly odvážnější, udělali z postavy oběti pěknou píču, která ještě u soudu neuspěje, myslím, že by to mělo větší morální hodnotu a podmětnější průběh. Je to ale typická šablonovitá sračka. Gaspar Noe zajebal film mnohonásobně lépe (ač ten na žádnym ději nestojí) ()