Přejezd Cassandra

• Československo Přejezd Kassandra (více)

Skvěle obsazený katastrofický thriller plný napětí o tom, jak teroristé při přestřelce ve výzkumném ústavu rozbijí baňky s plicním morem a ukryjí se pak v mezinárodním expresu. Ten je izolován a má být odvezen do karanténního tábora... Mezinárodní zdravotnickou organizaci v Ženevě přepadnou teroristé. Postřelený strážný stačí zalarmovat ostrahu, jeden z teroristů však unikne. U druhého doktorka Stradnerová diagnostikuje vysoce nakažlivý plicní mor, kterým se nakazil v přepadené laboratoři. Pacient zanedlouho zemře. Terorista, kterému se podařilo uprchnout, se schová v transkontinentálním expresu směřujícím do Stockholmu – i on je s největší pravděpodobností nakažený. Případ vyšetřuje plukovník Mackenzie. Při kontrole seznamu pasažérů expresu zjistí, že ve vlaku se nachází též známý neurolog Jonathan Chamberlain. Plukovník se s ním zkontaktuje a pověří ho, aby zjistil, zda se terorista opravdu nachází v tomto vlaku. Jonathan se svou exmanželkou Jenny objeví teroristu ukrytého v zavazadlovém prostoru. Zdá se, že nákaza u něj už značně pokročila a protože se předtím pohyboval mezi cestujícími, u mnohých z nich se také začínají projevovat příznaky plicního moru. Situace je kritická. Mackenzie dostane příkaz odklonit vlak přes přejezd Cassandra do Polska, kde má skončit v karanténě. To by ale pro většinu postižených znamenalo smrt… (TV Prima)

hanagi

Pořád si to pamatuju! Klasika ve svém žánru! Skvělé herecké obsazení, dobře budované napětí, lehká obžaloba systému (ta zřejmě dovolila nasazení do kin v osmdesátých letech) a vlak, který jako horký brambor nakonec putuje k našim severním sousedům - do Polska! Jediná šance na přežití je proto nakonec v rukou cestujících...! ()

noriaki

Nebýt donebevolající tuposti scénáře, byl by to výtečný katastrofický thriller. Takhle jsem musel přetrpět příběh vršící jednu kravinu za druhou. Postupně jsem rezignoval na snahu zjistit, proč cestující nedostali špičkovou lékařskou pomoc, proč vlak jede mermomocí do Polska, proč je cesta naplánovaná přes zjevně poškozený most a proč si USA mizerně brání své bakteriologické zbraně. Proč, proč, proč. Odpovědi jsem nedostal a ještě jsem musel sledovat, jak se z původně paranoidního dramatu stává akční film. ()

Kubaso

Film se slibným námětem, vezoucí se na módní vlně katastrofických filmů, vyžívajících se v hromadném masakrování známých tváří. Daří se mu sice navodit jakous takous atmosféru stísněným prostředím vlaku jedoucího do záhuby, ale selhává stereotypními postavami a několika uměle vykonstruovanými "akčními" scénami. Přesně tím ovšem trpí snad všechny podobné snímky, takže ani nemá cenu se o tom dál šířit. V paměti naopak utkví správně drsný závěr, ve kterém šly konečně všechny servítky stranou. ()

JohnSmith

Tenhle film jsem viděl kdysi dávno a moc se mi líbil.Když jsem ho viděl nyní znovu,zjistil jsem že se mi pořád líbí.Cosmatos dělal dobrý filmy,škoda,že se těch lepších scénářů nedržel iu v posledních filmech. ()

jitrnic

Potěší lahůdkové herecké obsazení, mimořádně působivá závěrečná scéna havárie vlaku na mostě a skvělá hudba Jerryho Goldsmithe. Horší je to s logikou pžíběhu a věrohodností charakterů. A ty přestřelky působí trochu směšně. ()

mirec88

Úžasný thriller, ktorý má správnu nepokojnú atmosféru po celý čas. Mám rád filmy odohrávajúce sa v jednej miestnosti alebo vlaku, autobuse, ale tento bol fakt nervy drásajúci. Som rád, že vďaka lacným DVD sa viem dostať aj k takýmto starým, ale dobrým skvostom. ()

Kalidor_

Jeden z nejlepších katastrofických filmů co jsem viděl. Takovou dusnou atmosféru jsem si fakt vychutnával. Mimochodem taky krásný hudební motiv Jeryho Goldsmithe "It´s all the Game". ()

jatamansi

Tak za prvé mí oblíbenci – Burt Lancaster a Richard Harris. Ava Gardner, stárnoucí žena s překrásnými kotníky a stále při chuti. A s krásnými šperky. Lorenovou nemusím, je na ní všeho moc – moc velké oči, moc hluboko, moc velké rty, moc vlasů, zubů, vyholeného obočí, dmoucích se ňader. Jasná pravidla katastrofického filmu, koho potká, koho mine, kdo se nakazí, kdo uzdraví? Osazenstvo vlaku úctyhodné – žena zbrojařského magnáta, pašerák kokainu, věhlasný neurolog, úspěšná spisovatelka či falešný kněz – no jistě, O.J.Simpson. Lancaster jako padouch, a jak mu to slušelo. „Žádná civilizovaná země nedovolí otevřít vlak na svém území.“ Vzápětí: „ Vyvolá se pocit nutnosti a neřekne se vše na rovinu.“ Nepřipomíná vám to něco? Doba, kdy i kladní hrdinové ve filmu kouřili. Izolace vlaku byla blesková a děsivá, v éře socialismu film působil jako zjevení. Dějová linie byla propracovaná a rozuzlení čisté a jednoduché, nebylo ještě třeba krkolomných konstrukcí jako v současných katastrofických filmech se zdravotní tématikou. (Ale fakt je, že už je hodně vyčerpaná). Průběžné pohledy na zrezivělý most, skřípání, poletující odpadky, uvolněné nýty, jak působivé, včetně vrzání, skřípání, houpání. I ten Goldsmith se dal poslouchat. A i Lancaster se občas mýlí… ()

Aqualung

Viděl jsem to kdysi dávno a tenkrát jsem to baštil.Dnes tenhle film vyvolává jen úsměv.Je pravdou, že plicní forma moru je bakteriální a ne virové onemocnění, dále je vysoce infekční.Ovšem ve filmu a vlaku si yersinia pestis vybírá jen tu a tam někoho.Hned tak někdo, třeba náhodně přítomný lékař jí "nechutná".Ovšem "řešení" celého morového problému je naprosto fantastické.Pochybuji, že by polská vláda, či obecně vláda jakékoliv země v Evropě dovolila vjezd takto "ošetřeného" vlaku na své území a nechala vše skončit tak jako ve filmu.Hromady mrtvol plující ve vodě promíchané s vagony.To je šílené.No a taky docela "zajímavý" je plán cesty do "tábora" přes jablunkovský průsmyk z Německa. A co naše republika? Tu asi nějak "přeskočili".No nic! To stačí. ()

ArdathBay

Na svoji dobu velmi slušný katastrofický film. Jen mě nějak nechytil. Napětí bylo budováno hodně dobře - klaustrofobie pasažérů s vědomím smrtelné nemoci ve vlaku, který má zatlučená okna musí být psychicky zničující. Americká armáda je líčena jako ta špatná - jen dobře. Ovšem to jak se nemoc "léčí" mi přišlo dost vycucané z prstu. Krásná Sophia Loren je příjemným bonusem, zvláště pak v negližé. Finále je takové pro mě trochu nedotažené do konce. ()

iXtr3m3

Legendárny triler so super obsadením. 70-te roky mali čosi do seba a v podstate nás pripravovali na legendárne 80-tky. ()

Billie777

Ačkoliv se nejprve zdá, že hlavním problémem, se kterým se musí cestující ve vlaku potýkat, je smrtící virus, nebude tomu tak. Hlavní problém je teprve čeká a bude mít katastrofické následky. Film je velmi napínavý, atmosféra působivá a postupně graduje víc a víc a v neposlední řadě zdobí film slavná herecká jména k tomu. ()

Han22

Klasika z mého dětství a začátků Novy, kterou jsem tehdy párkrát viděl, ale pak čtvrtstoletí ne a natolik ji zapomněl, že jsem to mlhavě považoval za akční film. A on je to typický katastrofický film, možná první a zároveň nejlepší z ranku "smrtící epidemie". Terorista nakažený plicním morem se dostává na palubu vlaku cestujícího napříč Evropou, hrozí děsivá epidemie a na plukovníkovi velícím operaci zbývá rozhodnout co dál. Nestavící a později hermeticky uzavřený vlak nabírá "lékaře" se samopaly, míří do sběrného tábora v Polsku, ale v cestě mu stojí chatrný most. V divákovi roste podezření a v cestujících taky... Tady prostě funguje všechno. I to "nudné" seznamování s postavami, protože je stříháno s plánováním z centrály a protože postavy jsou fantastické nikoliv nudné. Ať už zbabělý dealer měnící se v hrdinu, kněz/policajt, menší postavičky. A samozřejmě cynický doktor a povrchní spisovatelka, kteří ze sebe v krizi dostávají to nejlepší z lidství a zároveň obnovují svůj vztah. Film si pro mě ale ukradl starý Žid, k smrti zděšený, že jede zabedněným "dobytčákem" do svého starého tábora. Skvělí herci (Harris, Lorenová, Sheen, "záporný" Lancaster" a další), krásná kamera, Goldsmithová hudba co se mění z nervní na baladickou. A samozřejmě finální část měnící se v boj o život a defakto akční film plný přestřelek. SPOILER: Jediné co jsem si bohužel pamatoval byl srdcervoucí, děsivý konec, který fakt zamrzel... ale 5* si to zaslouží. ()

bila.tecka

Velmi přesvědčivý thriller odolávající zubu času. Hvězdné herecké obsazení na sebe neupozorňuje, jak bývá v současnosti zvykem, výtečný je i střih. Jen mám problém s občas příliš dramatickou hudbou Jerryho Goldsmithe. ()

Hanes88

Hodně drsný příběh a film velmi povedený. Na tu dobu to bylo i skvěle natočeno. Není tedy o čem tady dlouze psát. 80%. ()

spiritus

Další velice povedený katastrofický snímek sedmdesátých let.Byly časy kdy jsem ho musel vidět alespoň jednou týdně, přičemž konečnou scénu jsem si vždy pustil alespoň 3x.Příběh je poutavý a logický, herecké výkony jsou velmi povedené a přesvědčivé.Z filmu navíc číší nadměrná dávka klaustrofobie a bezmoci.Je to zkrátka film jak má být. ()

Alf

napínavé, efektní, plné klišé, to tento film je, především je to ale agitka, oblíbená v sedmdesátých letech minulého století a snad ještě oblíbenější v současnosti, která odhaluje zrůdnost americké armády v plné nahotě (ač jsou všichni její příslušníci předpisově upjati do uniforem či převážně ochraných kombinéz), doufám, že soudruzi z Mosfilmu poslali ve své době svým (sou)druhům z Hollywoodu děkovnou zdravici, dnes by to za ně mohli udělat mnozí jiní... ()

Mikino00

Ze začátku slušné drama, pak už je to pohádka se trochu směšným koncem. Celou dobu jsem podporoval Lancastera, jehož rozhodnutí chránit většinu mi přišlo nejlepší, naopak extrémně nesympatický Harris a Lorenová mi celou dobu lezli na nervy. ()

Brejlil

Všechy nectnosti napínavých filmů 70. let pohromadě. Nervní hudba, odlidštěná prostředí, spiklenecké teorie, mnoho hvězd s minimem práce, zápletka, která nedrží pohromadě. Má tento film nějaké klady? Na zabití nedělního deštivého odpoledne je docela dobrý, a milovníky železnice jistě nadchnou některé záběry ze švýcarských tratí. Toť asi vše. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson