Celým jménem se jmenuje Marion Cobretti, ale nemá rád své dívčí křestní jméno, a tak si nechá přáteli i nepřáteli říkat Cobra, což zní přece jen ostřeji a víc chlapsky. Hned v úvodní scéně také předvede, co to v jeho případě znamená být chlap a jakým způsobem léčí chorobu zvanou zločin, když chladnokrevně, téměř rutinně, odpráskne pobudu terorizujícího předměstskou samoobsluhu. Je stejně krutý jako zločin, proti kterému bojuje, což je mu sice nadřízenými vytýkáno, leč není mu v tom bráněno. A právě Cobra dostane za úkol chránit důležitou svědkyni, modelku Ingrid, která jen zázrakem unikla smrti při řádění bandy vedené vrahem přezdívaným "Noční řezník". Sotva převezme úkol, už má plné ruce práce, aby Ingrid zachránil před dalšími útoky gangu zabijáků. A když nepomůže ani to, že ji ukryje na zcela neznámém místě, je jisté, že zrádce je někde velmi blízko a nejspíše také vlastní služební odznak. Zatímco se k jeho skrýši blíží desítky motocyklů se svými smrtonosnými jezdci, Cobra nabíjí zbraně, připravuje granáty a chystá se k nejtěžší bitvě svého života. (TV Nova)

slunicko2

Sly v nejčistší podobě. 1) Úspěšný (!) prototyp akčních filmů vznikl podle rovněž úspěšné novely Pauly Goslingové, která ve svých 35 letech vydala knížku A Running Duck a hned za ni obdržela cenu Johna Creasyho za nejlepší románovou prvotinu roku. Knížku jsem nečetl a ani se k tomu nechystám._____ 2) Film představuje čisté osmdesátky - hudba, oblečení, styl natáčení. Čistá slyovština. Z dnešního pohledu je dost nudný._____ 3) 40letý Sylvester Stallone (charistmatický Cobretti zvaný Kobra) se předvádí v džínách alespoň o číslo menších, než by bylo na místě (moc si ale od věci neslibujte, stejně nic není vidět)._____ 4) Aby divák byl ušetřen byť i jen nepatrné potřeby přemýšlet, je protivník jasný už po pár minutách._____ Neustále se střídají fáze "napětí" před akcí, akce sama, výsměch kolegů, "napětí" před další akcí._____ Vše koření neustálé hlášky. I don't deal with psychos. I put 'em away._____ Snímek neobsahuje ani žádné erotické scény, aby nic nerušilo slastné pocity prepuberťáckých diváků. You're a disease, and I'm the cure._____ 5) Zločinec: The court is civilized, isn't it, pig? Na to Cobretti: But I'm not. This is where the law stops and I start, sucker! ()

type_B

Geniální béčko. Vraždící satanisti jsou žúžo. Navíc je sympatické, že Kobra dvakrát moc nemluví, asi proto, že věčně žmoulá v puse nějakou sirku. ()

Vampireman

Jak je Slyův scénář tuctový, postava Cobry infantilní a hlášky křečovité a superdebilní (je tam asi tak jedna dobrá), Cosmatosova režie je až na pár míst naprosto úchvatná a stylová a hraje do toho klasickej osmdesátkovej synthpop (stylu Depeche Mode, Pet Shop Boys) krásně zapadající i do prostředí ocelárny, kde se odehraje finální zápas s jedním z nejšílenějších záporáků filmového plátna. A Brigitte Nielsen je sexy. ()

decouble

Stalloneho kompendium reaganovských 80. let (Reagan je tu dokonce na obrazu v jednom kanclu). Fotogenické kulisy špinavého LA a Stallone jako macho polda, kterej si prostřílí cestu ke svýmu štěstíčku i navzdory změkčilým nadřízeným a liberálním médiím a soudům. Násilníci a zabijáci jsou zde prostě beztvará masa bláznů, kteří se ráno probudí, aby šlí postřílet supermarket. Nevysvětlitelně se kupící hordy zabíjení chtivých bláznů jsou předzvěst, že se svět řídí do záhuby. Dokud Stallone do tohoto světa nevnese rovnováhu tím, že ty hordy pokosí (zajímal by mě jeho body count v tomhle filmu). No a nebyl by to Stallone, aby si do toho podvnýho žánrovýho mixu thrilleru, krimi řízlýho buddy movie neodpustil trochu těch cheesy osmdestákovejch songů (včetně jedný montáže). ()

Derek

dosť veľká hovadina, ktorá sa vydáva za akčný film. scénar je úplne o ničom (stallone), réžia (cosmatos) je úplne nudná a nevýrazná, herci (hlavne stallone) sú až trápny. niektoré scény pôsobia až hrozne smiešne (cinganie sekier), ale čo je zaujímavé nezaspal som pri tom aj keď som to sledoval neskoro v noci. ()

salalala

Jasně, že je to úplně hloupé, ale když ono to utíká a nenudí. Stalloneho scénář je fakt hodně naivní a hloupý, dialogy jsou až nehorázně tupé. Postavy taky nemají žádnou hloubku, ale co chtít po akčňáku z osmdesátek. Stallone si roli napsal a užil, drsný je nehorázně, a i když některé ty hlášky jsou naivní ("Kde končí zákon, začínám já." "Ty jsi nemoc, já jsem lék."), je to prostě fajn film. Brigitte Nielsen je hodně prkenná, ale Sly ji chtěl ve filmu, no. Záporák je taky skvěle toporný, navíc tu skrz zuby cedí výhružky a hrdinu nazývá ultradrsným slovem pig:))) K tomuhle už nic moc nového napsat nejde. Typický akční produkt osmdesátých let, který se bere hodně vážně, což mu moc neprospívá. Na druhou stranu rozhodně neurazí a jedno zhlédnutí určitě není špatné. Kdo by aspoň na chvíli nechtěl být jako Kobra? 55% ()

Colonist

Slye mám rád, béčkové osmdesátkové akčňáky zrovna tak, ale "Kobra" se pro mě nikdy klasikou nestala. Je to film, který stojí někde na půli cesty. Některé jeho aspekty jsou povedené, jiné zase nic moc. Vzhled drsného policajta, který se s kriminálníky nemazlí a radši hned střílí, než by se ptal, zvládl Stallone na jedničku. Takhle drsně nevypadal snad ani jako Rambo. Estetika 80. let stříká z filmu na všechny strany, v tomto ohledu jde o naprosto ukázkový snímek, který by se dal zařadit do učebních osnov dějin kinematografie. Akční scény jsou povedené a zábavné, jenže jich tu není příliš mnoho. Když nepočítám drobné momenty, tak velké akční scény jsou tu vlastně jen tři - úvod v supermarketu, prostřední automobilová honička a finále, kdy Marion Cobretti kosí padouchy po desítkách. To je na takovýhle typ filmu žalostně málo. Právě v tom spočívá největší slabina "Kobry". Našláplá akce je od sebe oddělena dlouhými hluchými místy. Částečně to zachraňují scény s řáděním členů "Nového řádu", ty vraždy jsou natočeny téměř hororově a nemusel by se za ně stydět žádný slasher. Ale i tak ve filmu najdeme několik nezáživných pasáží, které musí divák přetrpět, než se to zase rozjede. Děj není nic moc, ale béčkové akční filmy na ději nestojí, co si budeme povídat. Já osobně ve filmu postrádám nějakého hlavního záporáka. Máme tu sice kvalitního Briana Thompsona (ta role fanatického zabijáka mu sedí), ale na mě nikdy nepůsobil jako "ten hlavní". Vážně mi tu chybí nějaký velký šéf celé té organizace, který by v závěru pronesl projev béčkového záporáka a hezky přehrával. Když jsem film viděl poprvé, čekal jsem, že se něco takového vyklube z postavy Andrewa Robinsona (vždyť je to přeci Scorpio z "Drsného Harryho", kdo jiný by měl být hlavním psychopatem, když ne on!). Jenže nic takového se nestane. Asi za to může mé přehnané očekávání, za což tedy film nemůže, ale pro mě to je fakt akčňák bez hlavního záporáka. A to je u takovéhoto typu filmu docela problém. Od akčního filmu z 80. let nemůžeme chtít hluboce propracované charaktery, ale v "Kobře" jsou všechny postavy až moc ploché (i na poměry daného žánru). To vlastně nejsou charaktery, jen karikatury. Cobretti je aspoň zábavný, ale třeba postava Ingrid v podání Brigitte Nielsen je hodně špatná. Nic o ní nevíme (kdyby nebylo té WTF montáže s focením mezi roboty, tak nemáme ani šanci zjistit, že se živí jako modelka) a nemá žádné povahové rysy (kromě toho, že je pořád vyděšená a před koncem nadržená). To je úplně zbytečná a mrtvá postava. Romance mezi ní a Cobrettim je do filmu násilně našroubovaná, přichází z ničeho nic a vlastně by tam ani nemusela být, vůbec do toho nepasuje. Nemluvě o tom, že mezi Stallonem a Nielsen ve filmu nefunguje chemie - tady se ale není čemu divit, ti dva spolu mimo kameru prožívali krátké a bouřlivé manželství a rok po natočení "Kobry" se za velkého povyku rozvedli. Abych to nějak shrnul - když je "Kobra" zábavná, je opravdu zábavná. Když je blbá, je fakt blbá. Není to špatné béčko, ale za kultovní akčňák to já osobně nepovažuji. Slabší 3. () (méně) (více)

Anglie

V jedné ruce bouchačku, v druhé Nielsenovou... To je pozice Stalloneho ve většině tohoto filmu. Dobrá akční krimi, která neurazí, ale ani nepřekvapí. ()

Laurent

Obsah snímku celkem odpovídá místu a době vzniku. Fajnová móda v oblékání a strach z rostoucí kriminality. Od začátku 70. let v Americe začaly prudce růst kriminální živly a vrchol nastal právě v druhé polovině 80. let. Dnes už to vypadá jinak, o to víc to působí za vlasy přitaženě. ()

dyfur

...typický film rokov 8O-tych .Dominatný hlavný hrdina,ženský prvok - krásny,ale len do počtu ,skôr ťahaný,vláčený,kričiaci...kde výzor je to jediné o čo ide-taký doplnok drsného hrdinu.V tej dobe bomba -hlavne ak ste to pozerali na VHS-ke so synchronnym dabingom v príšernej kvalite....dnes už to pôsobí ozaj dosť jednoducho a to špáratko v ústach...nechutné vtedy i dnes .Napriek všetkému pre mňa slušný thriller. ()

peto12

Další akčný film 80.rokov so Slyom v hlavnej úlohe. I keď som sa síce trochu bál, ale i tak to bol dosť napínavý akčňák, ktorý sa mi ešte stále páči. ()

Martin741

Cobra je dost sprosta vykradacka Dirty Harryho /1971/. Stallonove vylety mimo ring /seria Rocky/ a dzunglu /seria Rambo/ dopadli v 80. rokoch doslova katastrofalne. Jedinou vynimkou je snad len Tango a Cash. Keby aspon to vykradanie filmu Dirty Harry nebolo tak okate a keby sa tvorcovia snazili trochu zamaskovat to vykradanie, siel by som aj s hodnotenim vyssie. Dokonca z povodneho filmu Dirty Harry tu hraju dvaja herci, co hrali aj vo filme z roku 1971 : konkretne staci spomenut Andrew Robinsona. Je sice pravda, ze nevysoky Stallone si obliekol tesne cervenofordovske rifle, strcil si do papulky zapalku, obliekol cierny plast, samopal dal za opasok, nasadil obrovske cierne slnecne okuliare a vydal sa trestat zlocin. Sexica vedla neho sa vola Brigitte Nielsen /Red Sonja s Arnoldom CiernymCernochom/, ale ona je len do poctu. Plus dej je zasadeny do apokalyptickeho mesta, kde je denne na poriadku 250 znasilneni a kazdych 30 sekund pride k vrazde? No akoze ... LOL- mozno tak na tejto planete je denne 250 zien znasilnenych, to bych veril. Takto len lahostajne na zaver dodam : Precenovany a zbytocne popularny film, ktory si tu popularitu navyse vobec nezasluzi. Zvysujem hodnotenie len preto, ze dobro zvitazilo nad zlom , to kaze i ateista a obstarozny mentalny invalid ako som ja : 40 % ()