První velká vlaková loupež

• Česko Velká vlaková loupež (více)

Uloupit zlato z jedoucího vlaku? Všechno je jednou poprvé... Odvážnou vlakovou loupež, která vstoupila do dějin kriminalistiky, uskutečnil v roce 1855 lupič-gentleman Edward Pierce. Jeho cílem se stal vlak dopravující velké množství zlata na výplatu žoldu vojáků v Krymské válce. V románové, značně zromantizované podobě zachytil celou událost známý spisovatel Michael Crichton a poté, co se jeho kniha stala bestsellerem, ji jako režisér sám převedl na filmové plátno. Nejprve sledujeme pečlivé plánování celé akce a dlouhé přípravy. Než se totiž vlak rozjede, je nejdůležitější částí loupeže získání duplikátů čtyř klíčů potřebných k otevření trezoru ve vlaku. Jednotlivé klíče jsou přitom svěřeny do opatrování různým lidem. Pierce musí vymyslet důmyslné způsoby, jak se jich zmocnit, v čemž mu pomáhají jeho společníci: Miriam, dáma s pochybnou pověstí, která pro úspěch plánu neváhá využít ani své tělo, a schopný kasař a duplikátor klíčů Agar. Hlavní atrakcí filmu je však samotná loupež, kterou kamera sleduje doslova krok za krokem. Ústřední trojlístek ve filmu ztvárnili Sean Connery, Donald Sutherland a Lesley-Anne Downová, přičemž velké uznání zaslouží především Sean Connery, který většinu kaskadérských kousků provedl sám. (Česká televize)

majec4

Miestami je to trosku naivne, ale inak som bol spokojny. Vidiet Sutherlanda a Conneryho v tak dobre natocenom filme je proste lahoda. Pacil sa mi aj soundtrack, ktory filmu pridava na dobrodruznosti. Niektore vtipy boli tiez trefne. Hlavne zaverecne: "I wanted the money." Pacilo sa mi aj prevedenie, mam na mysli kameru, kostymy a sceny. Proste sa na to velmi dobre pozeralo. Ako je to sem-tam naivne, tak je to aj z casu-nacas trosku nudne. Zub casu sa prejavi na vsetkom. Rok vyroby vsak nemoze odradit. ()

Pawlisman

Bezvadně natočené, napínavé bez nudných pasáží. Pěkný nervák se skvělými výkony, produkcí, kamerou a všem okolo. Myslím, že ho řadím mezi další nesmrtelné filmy, které lze vidět dokola a dokola. 8/10 ()

Vesecký

Nevím, proč je v Česku uváděna nepřesně jako Velká vlaková loupež, protože stejný film známe o úplně jiné vlakové loupeži. Tahle klasika s S. Connery je velmi vydařenou adaptací knihy, snad i proto, že scénáře i režie se ujal sám její autor, takže mohl ve filmu vyjádřit své představy. Film měl výborný dějový spád, nepostrádal napětí i výborné výkony herců, je zajímavé, jak diváci v takovýchto filmech fandí lupičům... ()

El-Barto

Chtělo by to remake. Dobovej, napínavej, svižnější, s delší pasáží ve (ne jen na) vlaku a trochu lepším koncem. Do hlavní role takovej Tom Hiddleston, Martin Freeman, Anne Hathaway a za kameru Guy Ritchie. ()

Person

Film jsem si opravdu hodně užil především díky výborným hereckým výkonům a poutavé atmosféře. K dokonalosti mi chyběl jen o něco rozvinutější děj. Hodně se mně nabízí porovnání s v mnohém podobným Podrazem, který byl právě díky pestrosti příběhu ještě povedenější. Můžu ale doporučit, byla to víc než příjemná zábava. ()

Raziel_cz

Heist movie maskovaný jako feel-good dobrodružná komedie. Náladou (a morálkou) je to někde na úrovni Půlnočního běhu. V hlavních rolích jsou ti špatní, kteří jsou ale tak sympatičtí, že jim stejně fandíte. Loupeže jsou tu vlastně celkem tři nebo čtyři – před tou vlakovou je potřeba dostat se ke čtyřem klíčům od trezoru – a u všeho vidíte proces přípravy a následné exekuce a všechno je to zábavné a napínavé a stylové a poutavé, protože všechny postavy jsou profesionálové a sledovat profesionály při práci je vždycky potěcha. Sean Connery hraje v podstatě Dannyho Oceana devatenáctého století – s tím, že kromě obligátního: "I wanted the money," nemá a ani nepotřebuje jinou motivaci, než že ho to prostě baví. Donald Sutherland je vždy divácky vděčný a tady v roli jednoduššího kapsáře, ovšem s nejrychlejšími prsty v Londýně, funguje jako zdroj mnoha vtipných hlášek a Lesley-Anne Down jednou z nejvíc sexy dam, co kdy chodily po téhle planetě. A samozřejmě, výprava a kostýmy jsou kapitola sama pro sebe. Dejte mi cokoliv, v čem mají hlavní roli dlouhé kabáty a cylindry a byl bych spokojený, i kdyby to bylo jenom z půlky tak dobré jako tohle. Ale u tohohle ústupky dělat nepotřebuju. Tohle je dokonalý film. ()

Harry_

Známý spisovatel si tady napsal knihu, scénář a film si i zrežíroval. Herecké umění Conneryho a Sutherlanda přehluší pár nesmyslů. Hezká krimi pohádka, ve které myslím ani nepadl jediný výstřel. Je zajímavé, že jsem tuto klasiku viděl až ve 44 letech (filmu ;) ()

waska

Connery jako lupič gentleman je úchvatný, Sutherland mu skvěle sekunduje. Pěkná dobrodružná komedie a nenapravitelném bankovním lupiči. ..."Proč jste to ukradl? Chtěl jsem ty peníze".... ()

Enterprise

Na můj vkus z tohoto filmu příliš číší duch staré dobré Anglie - přiliš suché, pomalé a bez emocí. Víc jak tři hvězdičky dát nemůžu. ()

BigBang

Slušný spád a spousta krásných exteriérů. Celé to stojí na tom, že hlavní hrdina je okouzlující kocour a že divák tomu uvěří. P. Connery tento úkol splnil - jeho postava je přesně taková. ()

RajAthen

Vítejte do dob, kdy dobrodružný film byl provázen úsměvnými bonmoty a mohla se na něj podívat celá rodina, aniž by se někdo rozplakal, usnul, zvracel či se mu zcela pokřivil vývoj mladé osobnosti. Film je skvělý a dostanete přesně tolik, kolik získáte z jeho názvu. Velmi těsně nedostává pětku jen proto, že zkrátka mi tam chybělo to něco, co pro co bych ho chtěl vidět někdy v brzké budoucnosti. Pokud chcete vidět ten malý rozdíl, podívejte se na žánrově velmi podobného Muže, který chtěl být králem. ()

West

Sean Connery a Donald Sutherland to spolu váleli jako profíci na zločinecké dráze. Tuto dobu mám velice rád. Film vás vlastně nenechá moc dlouho otálet a hned od začátku se jde na věc a tak přijdete o ty nudné a srdceryvné pasáže jako u jiných snímků, a naopak vám zbyde to nejlepší.. Michael Crichton jak skvělý spisovatel a scénárista , kterého mám rád už jen za to že kdyby nebyl on, tak neni žádný Jurský Park , si tento film i sám zrežíroval, a já se náramně bavil. ()