Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na pozadí netradičního kriminálního příběhu se odehrává výrazné společenské drama - takzvaně spořádaným lidem stačí pouhé nepodložené podezření, aby takového nešťastníka začali vylučovat ze svého středu a různě mu znepříjemňovat život. Nebývalým počinem je to, že postiženým hrdinou je kriminalista, jemuž pouhé podezření rozvrátí veškeré jistoty a dokonce způsobí rodinnou tragédii, když napadání davu se přenese i na jeho manželku. Protagonista začne na vlastní pěst pátrat po pachateli zločinu, z něhož byl sám obviňován, ale uvědomí si, že sám se kdysi dopustil nechtěného přehmatu, z něhož mohou kořenit nynější vražedné úklady. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

sator 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelný film z r.1990 s .J.Schmitzrem v úloze kriminalisty podezíraného ze znásilnění a vraždy. Je to arogantní ,bezohledný, nesympatický - slovenským dabingem pak k "dokonalosti"- dotažený týpek. Naturalistické scény v československém (ještě bylo ČSFR) filmu nevídané, a to jak erotické, tak scény z míst mordů, nebo potratu hlavní představitelky. V tom filmu jsou prostě všichni odporní a příběh, či jeho ztvárnění, je jen těžko uvěřitelné,a aby to nestačilo, celé se to odehrává v hmľe . Jedna hláška tam za to stála : když vrah požaduje auto, a policista se ptá kam chce jet odpoví vrah " Do Sovětského Svazu asi nie ty idiot " Dávám 40% za J.Schmitzera ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

První setkání s neznámým režisérem Jánem Zemanem. Syrová detektivka o zadaném a přesto samotářském kriminalistovi, plná drsných scén, které doba umožňovala. Můžeme, tak ukážeme všechno, ale co vlastně dřív? Mrtvé tělo znásilněné ženy, detailní pohled do mysli obviněného vyšetřovatele (což byla mimochodem, i po hudební stránce, nejlepší část filmu) nebo krásné tělo Evy Salzmannové? Film je trochu přehlcený a ukvapený. Pohled na mládež z konce osmdesátých let také snímku přidává spíše jen na naivitě. Skvělý poker face Jiřího Schimtzera, starší, profláklé skladby Petra Hapky a velmi slušně se vyvíjející scénář (tedy až na pachatelovu předpověditelnost). To vše ve velmi průměrné režii, sázející hlavně na zmíněnou drsnost. Film bych více ocenil jako čisté psychologické drámo. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé kriminální drama z produkce bratislavského studia vyprávějící o kriminalistovi Rudolfovi Klinovském v podání J. Schmitzera. Policista chodí každé ráno běhat do blízkého lesa, kde byla znásilněna a zavražděna mladá dívka a podezření utkvělo právě na Klinovském. Vyšetřování této vraždy je sice hlavní rovina filmu, avšak neméně zajímavá byla situace v Klinovského rodině v momentě, kdy se provalilo jeho falešné obvinění. Schmitzer, bydlící v domě rodičů jeho manželky půvabné E. Salzmanové musí snášet vzrůstající a vyčerpávající nevraživost a ponižování okolí a s ním i ostatní obyvatelé domu. Velmi vypovídající o Schmitzerově situaci je scéna v hospodě. Tato mimořádně psychicky napjatá situace vyústí v závěru ke krachu tohoto vztahu. Pravého pachatele se podaří vypátrat a v dramatické scéně na konci je tento psychicky narušený jedinec J. Deák, mstící se za Klinovského čin z minulosti, zneškodněn. Ze známých herců ve vedlejších rolích můžeme sledovat V. Zawadskou jako prostitutku Arnoštku a L. Lakomého jako otce manželky hlavní postavy. Snímek J. Zemana mě zaujal jak atmosférou šedivého konce socialismu, tak i psychologickou stránkou příběhu, kdy se musela rodina hlavní postavy vypořádat s neopodstatněnou nenávistí okolí, a proto s klidným srdcem hodnotím průměrně. ()

mh.mail 

všechny recenze uživatele

50% - Spíš psychologický film, než čistokrevná detektivka. Pátrání po pachateli vraždy není hlavním motivem, navíc ho bylo lze identifikovat nedlouho po začátku filmu, ačkoliv jedno překvapení na nás a hlavního hrdinu v závěru filmu přece jenom čeká, tím hlavním motivem jsou vztahy na konci minulého režimu - vztahy mezi kolegy na pracovišti, mezi okolím a rodinou hlavními hrdiny, mezi (novo)manželi a maloměšťáckými rodiči manželky, i určité hledání vztahu k sobě navzájem. Syrová atmosféra jak vnějškově, tak vnitřně. I přes některé na svou dobu určitě odvážné scény to není žádná bomba, ale dá se to vidět bez utrpení újmy na dobrém vkusu. Hapka v některých motivech vykradl sám sebe, konkrétně film „Copak je to za vojáka“. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (5)

  • Distribučný slogan k filmu znel: "Dramatický príbeh o vražde a spravodlivosti, ktorá prišla neskoro". (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Film sa nakrúcal v nasledovných lokalitách: Limbach, Modra, Bratislava - Horský park a Železná studienka. (dyfur)

Reklama

Reklama