My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Pikkupiru

Jako by G.B. Shaw napsal postavu Elizy přímo pro Audrey, nedokážu si představit, že by kdokoli jiný dokázal zahrát tuto proměnu tak dokonale jako ona - tu na začátku tak úžasně protivnou a vyřvávající květinářku a na konci pak naopak nádhernou a vznešenou dámu. Kouzelný muzikál. ()

kaze

o tomto filme mám proste všetko, dvd, bonusové dvd, soundtrack, celé to viem od slova do slova a vianoce bez may fair lady nie su vianoce!!!Dakujem Ti, Boze, ze George Cukor toto pre mna urobil! ()

Aere

Dlouho jsem se k němu propracovával, bál jsem se stopáže a nudy, pak jsem si ho dal v originále a nenudil se ani vteřinu. Nádherná Audrey, nádherná hudba, nádherný muzikál. Klasika. ()

Brtniik

Omlouvám se, že otravuji s komentářem, ale nemohu za naši buňku nekonstatovat, že toto dílko je naprosto, naprosto dokonalé a zcela návykové, samosebou dle našeho vkusu. Nejsem zrovna konformní jedinec, ale je mi upřímně líto těch, co hodnotili pod 4h, ale nějakou dobu sleduji, jak mlaďoši vnímají a hodnotí filmy (a nejspíš všechno umění) úplně jiným prismatem než třeba ti, kteří si zacinkali klíči – hrubě stanovená lajna. Samosebou to souvisí s dobou, která je formuje. Přál bych jim, aby třeba za dlouho prozřeli a docvaklo jim, že doba, do které je zasazen tento muzikál byla (alespoň na venek) daleko elegantnější než ta nynější McDonaldovsky mobilní. Samosebou ten konec mne také vždy rozčílí. Von ten profesor vlastně vyhrál! Toť jediná chybka onoho díla. Trochu feminismu by neškodilo - vždyť je to pohádka! ()

Bozvav

Není co dodat, král mezi filmovými muzikály. Dokonalé obsazení, výprava, atmosféra, prostě všechno. Za mne milion hvězdiček. ()

Narciska

Je to klasika, milá, dobře napsaná a ještě lépe zahraná. Ale nebralo mě to, což se mi u muzikálů stává... ne vždy. Pokud se nepletu, za tento zaplatila A. Hepburn poklesem popularity a domnívám se, že je to jasný důkaz toho, jak umí být obecenstvo nespravedlivé... když se nechá unášet emocemi, kterých tento film jinak moc nevzbudil... ()

tragos

Audrey Hepburn byla minimálně stejně charismatická jako Audrey Tautou, což je asi hlavní důvod, proč jsem My Fair Lady nevypl hned po pár minutách. Pak se přidali ostatní herci, příjemná atmosféra a já se nestačil divit, co se to přede mnou odehrává za galapředstavení. Bohužel, tahle hudba není můj šálek kávy, což je jeden z důvodů, proč mám raději West Side Story. 7/10 ()

lsd

Přílišná délka a některé vyloženě zbytečné scény které neposouvají děj kupředu a zdržují¨příběh. To jsou jediné dvě chyby tohoto jinak vynikajícího muzikálu. Nádherně je zde vykreslen rozdíl mezi běžnými lidmi(v tomto případě jde o uplnou lůzu symbolizovanou především Líziním otcem, popelářem) a vysoce postavenou aristokracií. Krásně je zde vidět právě to jejich pohrdání a arogance, a to hlavně ve vztahu Higginse k Líze. Výkony hlavních představitelů jsou dobré. Harrison výborně zahrál samolibého, arogantního a namyšleného lingvistu(až bych věřil, že byl takový i on sám:) a Hepburnové věříte jak tu chudou květinářku, tak dámu právě s té vysoké společnosti(krásný kontrast je ve scéně z dostihu, kde Líza udělá pár chyb ve správném společenském chování). Je to klasika, hudba je taky pěkná, ale bohužel ta stopáž je zbytečná, a to mám dlouhé filmy rád. ()

Angelitos

Muzikál, který je pro mě jeden z nejoblíbenějších je My Fair Lady. Byl to jeden z prvních, které jsem viděla, a zároveň jeden z nejlepších. Příběh ušmudlané nevzdělané dívky, která se promění v cílevědomou ženu je velmi poutavý. Obsazení hlavní role Audrey Hepburnovou bylo vynikajícím Cukorovým krokem. I když diváci zezačátku moc nadšeni nebyli, zejména pak Rex Harrison, Andrey svou roli zahrála báječně, a jistě si film získal pozornost hlavně díky ní. Vůbec nevadilo, že neměla tak výrazný hlas, aby jej pustili do éteru. Moc pěkné jsou však i ostatní herecké výkony. Například při pozastavení při ranním městském shonu, či na dostizích. Kulisy jsou krásné, včetně kostýmů. Tento muzikál nemůže nechat nikoho chladným, už kvůli hercům, či skvělým songům. Kdo si alespoň jednou nezazpíval „A little bit of luck…“ spolu s tatínkem? ()

RedDuck

My Fair Lady je pro mě poněkud rozporuplný muzikál. Co lze pochválit jsou vynikající herecké výkony a vytříběné monology, dialogy a texty písní. Tady opravdu nelze nic vytknout a samo o sobě by to stačilo na velmi dobrý muzikál. Bohužel co mi vadilo byla opravdu dlouhá stopáž, i na muzikál velmi jednoduchý příběh, levné kulisy a nepropracovaná choreografie. Abych zatloukl poslední hřebíček do rakvičky, z písní se mi po hudební stránce nebylo nic úplně TOP, což je pro takto dlouhý a slavný muzikál smutné resumé. Takže pro mě rozhodně toto není špičkový muzikál, tím pro mě zůstává starší ale mnohem svižnější Zpívání v dešti. LISTOPAD UPDATE: Sakra jsem to krásně odsoudil a i po 3 měsících roce se k některým věcem z muzikálu se musím vracet. On se opravdu dostane pod kůži natrvalo. Zvyšuji na 4*....to se mi nikdy nestalo...loverly. ()

GMVajgl

To je skutečná bitva pohlaví! Higgins jako nejzarytější mgtow a Eliza jako oportunistická monkey brancherka. Ve vedlejší roli simp bez prostředků Freddy. Scéna, kdy Eliza po plese předvede hysterický záchvat, protože se jí nedostalo ještě více pozornosti, přestože ples zahajovala tancem s princem, je dokonalý příklad, jak může muž obstát shit-test a zůstat v emocionální rovnováze. I když se to Elize nakonec povede a dostane od Higginse vytouženou validaci. Konec je trochu nejasný, záleží na každým, jak si ho vyloží - ale obecně: jaký si to uděláš, takový to máš. ()

Poirotek

Piesne, kostýmy, herecké obsadenie to všetko má neskutočnú silu. Ani v najmenšom som si nedokázal predstaviť ako tento muzikál ovplyvnil filmy a umelecký svet okolo. Stále som niekde v niečom počul piesne z tohto diela a už viem prečo je to UMELECKÉ DIELO!!! ()

ex.it

Jednoznačně nejlepší muzikál. A výborní herci. Tomuto originálu jsem taky opravdu vděčná za brněnskou verzi, kterou vytvořilo Městské divadlo - My fair lady ze Zelňáku. Tam se můžu vždycky smíchy potrhat a mohla bych to vidět snad i dvakrát ročně, na originál nedám dopustit :) ()