My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

manonfire

Velmi milé. Dnes je taková atmosféra pro naší dobu neuskutečnitelná. Audrey je a vždycky byla k sežrání ve své prvoplánovité upřímnosti. Harrison je velmi vhodně britský, odměřený a antiempatický. V podstatě velmi romantické bez klasických romantických momentů, krom toho popelkovského. 70% ()

venca163

Jedna z mála věcí, co nám pouštěli ve škole a nebyla to totální debilita. Mě se to líbilo, což jsem musel tehdy před spolužáky tajit =). Skvělé herecké výkony a tý holce jsem fandil od začátku. (70%) ()

IMPAIRED

Tohle bylo naprosto úžasný. Když si vezmeme skoro 3 hodiny filmu a celou dobu je to neskutečně zábavné, režírovat to všechno a navíc točit napřeskáčku, a až na ty nejdrobnější chybky veskrze dokonale... A Audrey Hepburn je prostě dokonalá, jako pouliční prodavačka i jako urozená slečna; u scény kde ji tahnou do vany jsem slzel smíchy. 100% protože tohle už líp ani udělat nešlo. Ve všech jejích filmech jsou všichni tak vychovaní a slušní a ona navíc roztomilá a hodná, prostě paráda. ()

padmé

Naprostá klasika....jeden z důvodů proč tak moc miluju filmy:) Role Lizi Doolittlové okouzlující Audrey naprosto sedí..jedna z jejich skvělých rolí...a Higgins v podání Rexe Harrisona je přesně takový jak ho G.B.Shaw napsal. ()

ZkuKol

Naprostá klasika a legenda mezi studiovými muzikály holywoodského střihu. Barvy Technicoloru, kamera na jeřábu, spousta figurkovitých postav se svými epizodami a samozřejmě klasická (a dostatečně známá) předloha. Jenže stopáž je opavdu na muzikál smrtelná, taneční scény jsou tu spíž ve formě procházek a často i ten zpěv je spíš recitování do melodie. Chybí tu hit, charakteristické téma, více driveu, možná i ta závěrečná pointa mohla být silnější (ne že všechny vedlejší postavy postupně zmizí a pak přijde happy end). Navíc u Audrey je poznat, že nezpívá ona a ani playback jí moc nesedí (přitom zpívat uměla). Jinak je samozřejmě kouzelná (ale občas už jsem si říkal, jestli netočili v ateliérech jen proto, aby ji neodnesl vítr;-). Chlapci jsou zkušení rutinéři a nebýt Fredyho, řekl bych, že zde nikdo nezaostává, ale on je tragéd. Jinak fajn zábava, ale na Sound of music to prostě nemá. Holt je poznat, že Cukor je mistr staršího data. Elisa prodává květiny a mluví jako dlaždič, co udělá s jejím životem profesor Higgins a jeho pedagogické pokusy na její maličkosti?... 70% ()

Cejny

Muzikálová báseň jedna radost, ale 3 hodiny je až moc. Divím se, že jsem u toho vydrželou celou dobu, ale tak kupodivu mě to celkem zaujalo. Přeci jen slyšet ten nádherný anglický přízvuk je lahoda pro mé uši. ()

Babous

Zbytečně dlouhé, nudné písničky - mám pocit, že bez nich by to byl lepší film - a Audrey Hepburn zošklivená k nepoznání. Oceňuji jedině poměrně věrné zpracování Shawova Pygmalionu. ()

Germanotta

Veľmi pekný muzikál, Audrey vedela tak isto skvele zahrať rolu úbožiačky ako aj rolu aristokratky. Hned ako som dopozerala film musela som si ísť stiahnuť soundtrack, jednoducho každá pesnička vás chytí za srdce. Veľmi pekný muzikál, len keby My Fair Lady nebol tak nesmierne dlhý muzikál :-) ()

widla

Pokaždé, když se tento film objeví v TV musím se na něj podívat. Viděla jsem ho snad tisíckrát. A pokaždé mi zvedne náladu a rozesměje. A to, že Audrey je má oblíbená herečka je v tomto případě opravdu nepodstatné. Je to výborný film, který má krásné písně a prostě stojí za shlédnutí. ()

CSSML

Jeden z mála muzikálů, který se mi opravdu líbí. Skvělí herci, zajímavé kostýmy, prostředí Velké Británie na začátku 20. stol a rozverná hudba mistrně zapracovaná do děje. A ta angličtina! Scény s profesorem Higginsem a Elizou Doolittle by si zasloužily šest hvězdiček. Slabší částí filmu jsou jen písně pana Doolittla, otce Elizi – jeho svatební píseň jsem byl nucen pro její délku a otravnost přeskočit. – „Why can't a woman be more like a man?“ ()

xaver

Klasický muzikál, který dnes už těžko dokáže někdo natočit. Vynikající herecké obsazení i výkony, nádherná hudba to vše na motivy klasické povídky G.B Shawa – Pygmalion. Snímek byl natočen ve zlaté éře Hollywoodu i ve zlaté éře muzikálu. Nádherná Audrey Hepburnová, jakoby se od natočení dalšího nesmrtelného snímku Prázdniny v Římě vůbec nezměnila. A to ty snímky dělí 11 let. Prostě muzikál všech muzikálů. Těch pět hvězdiček, které dávám je hodně málo, když si uvědomím, kolik dalších snímků zdaleka nedosahujících kvality tohoto filmu taky dostalo 5*. ()

Han22

Poslední film roku 1964 tradičně zarezervovaný pro Oskarovku. My Fair Lady je klasika všech klasik, spolu s West Side Story pro mě asi nejlepší klasické muzikál, film který milovala máma a který jsem několikrát viděl. Fonetik Higgins se vsadí s přítelem, že z pouliční prodavačky květin Lizy Doolittlové udělá za půl roku dámu a začíná souboj pohlaví i kultur. Na tradiční muzikál je My Fair Lady překvapivě vtipná, ať už slovní souboje, nebo i spousta písniček (geniální je hlavně With a Little Luck), nechybí legendární hláška "hejbni tou svou shnilou prdelí" :D :D Rex Harrison hraje dokonalého snoba, Oskara si zasloužil. Audrey Hepburnová ho však naprosto válcuje - jako umouňená, hulvátská holka, vzdorující žačka, probouzející se dáma, rozpolcená a nakonec sebejistá žena. I když nezpívá, to že nedostala Oskara za svou životní roli je ostuda. Po letech vidím i ty chyby - kulisovost, písničky sází spíše na text než na zajímavou melodii a aranže, Rex Harrisson spíše vypráví než zpívá.,A Higgins je bezcitný, samolibý a nevychovaný snob a absolutně nechápu, proč by se za ním Líza nakonec vracela, když je jasné že se nikdy nezmění a když o ni stojí Freddy. Ale budiž, jiná doba. My Fair Lady je přes všechny výtky na 100% největší a nejznámější a asi i nejlepší film roku 1964 a Oskara si zaslouží. ()

Tery16

Tak tohle je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Nejenže Audrey Hepburn je úžasně roztomilá, písničky jsou skvělý a režie George Cukora přímo vynikající, ale je to prostě takový příjemný jednoduchý oddechový filmeček. ()