My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

GoldenGecko

Je to klasika. A to je asi hlavní důvod pro moje hodnocení ( ještě vlastně Audrey Hepburn ). Nemůžu si pomoci, ale na 2 hodiny je tenhle příběh smutně prostý a nestojí na nijak zajímavé zápletce. A nevykládejte mi, že jsem jen zvyklá na dnešní romantický filmy, vždyť taková o 20 let starší Casablanca má toho v sobě pětkrát víc než My Fair Lady. Ani přes velkolepou výpravu a hudbu, ve mě nevyvolala žádné silné emoce. Nemůžu si pomoct, ale je pro mě průměrným zážitkem. ()

emma007

Náladotvorný muzikál so skvelými piesňami, ktoré už poznám naspamäť. Ako vždy úžasná Audrey, ktorá je krásna aj ako zašmúľaná Eliza Doolittleová. Rex Harrison ako nenapraviteľne cynický a napriek rokom šarmantný Henry Higgins. Všetko má svoje miesto, od posledného kvietku na Lízinom klobúku až po šmuhy na tvári Alfieho P. Doolittlea. Najlepší muzikál, ktorý nikto neprekoná z jednoduchého dôvodu - lebo už nebudú mať Audrey. ()

Gig

Klasika patřící do stejné školy jako Hello, Dolly!. Kdybych byl ženou zazpívala bych: "Chtěla bych tančit jen...", ale takhle se zmůžu leda: "Máš-li kapičku, máš-li kapičku - toho pokakanýho...." ()

DR.SZ

I když tento muzikál ve vás zrovna nevzbuzuje pravý romantický klid (jako v Mary Poppins či Za zvuků hudby), oprávněně byl zařazen jako nejlepší film v Oscarech. Snímku občas nerozumím a rychlá přeměna Lisy z buranky na dámu je podezřelá, ale z filmu číší naprostá čistota, že se i občasné kvílení Hepburnové dá odpustit. Rex Harrison také získal za svůj psychický boj zaslouženě Oscara a vůbec i všichni ostatní. Dočkáte se několika poučení (zejména změna profesora způsoběná změnou květinářky), originálního námětu, jenž pak převzaly ostatní filmy a samozřejmě parádních písniček a hlášek. 87% ()

iwusha17

Najhorší muzikál aký som kedy videla. Strašne veľa to naťahovali pesničkami v ktorých sa často opakovalo par viet dokola. Nuda ako vyšitá. ()

lobo87

Tých 170 minút bolo utrpením. Spraviť z toho 100 minútový muzikál, bolo by to fajn. Nezdieľam tunajšie vysoké hodnotenie. Príbeh bol síce zaujímavý, ale konanie postáv často nelogické, vzťahy nevypointované, konanie bez motívov. Pesničky ma nechytili a celé to zachránila miestami afektovaná, ale stále očarujúca Audrey Hepburn... 60% ()

DanielaE

Moje romantická "úchylka". Dnes sleduji a znám každou, každičkou scénu, vlastně většinu detailů, tanečních figur, dekorací, kostýmů. OK, oblíbený film. Jenže já si uvědomila, že jsem to viděla za svůj dlouhý život tak 3x max a pak možná párkrát po kousíčkách, protože to většinou dávají o svátcích a to většinou 3 hodiny v kuse nemívám. Přesto mi to zůstalo pod kůží. Je to kombinace všeho vybroušeného málem k dokonalosti (v intencích žánru), nejvíc bych však vyzdvihla choreografii muzikáových čísel. Jako malou a mladou mě hudební filmy přiváděly k nepříčetnosti. Přišlo mi úchylné, že lidi jsou po ulici, povídají si nebo co já vím jdou do školy a najednou začnou křepčit a zpívat. Ale tady je každé, každičké číslo tak přirozené, choreografie je propracovaná, ale pokud tančí Doolittle se svými kumpány, jakkoli dělají stejné kroky, není to balet, zpěv Higginse je spíš jeho cynické glosování a Elisa prostě sní nebo se strašně rozčiluje. Muzikálový a romantický klenot. ()

WeeLass

Pouliční květinářka Eliza Doolittle s otřesným anglickým dialektem má od života jen jedno přání - mít své vlastní květinářství. Když potká lingvistu Henryho Higginse, nejsou sebou zrovna nadšení. Hned druhé ráno se ale Eliza za směšnou sumu doprošuje jeho výuky a i přes prvotní zaváhání se Henry rozhodne Elizu učit nejen korektnímu přízvuku, ale také slušnému chování anglické smetánky. Budu asi vystupovat s mým hodnocením z davu, ale mě to vůbec neoslovilo. Na přepísklou stopáž jsem u muzikálů už zvyklý, ale My Fair Lady je naprosto nekonzistentně rozložený film. Písničky jsou povětšinou násilně vynucené a neustále jsem zapomínal, na co se to vlastně dívám. Samotná Audrey si slávy ve filmu moc neužila, spíše se soutředíme na lingvistu Henryho, jejího otce nebo náhodné vedlejší postavy. Vlastně i když je Audrey v záběru, tak nám toho stejně moc nepoví. Posléze jsem zjistil, že Audrey ani neumí zpívat, protože v jejích písničkách jen otevírala pusu do hlasu dabující pěvkyně Marni Nixon. Co se týče závěru, rozumím tomu, že byl záměrně otevřený, ale podle mě i odbytý. Můj názor je, že producent Jack Warner udělal při obsazení Audrey do role Elizy velkou chybu. Ač byla na plátně slavnější, její dovednosti se nedají srovnávat s v té době sice ještě filmově neznámou, ale zato skvělou herečkou s úžasným hlasem, Julie Andrews, která roli hrála 7 let v divadle. My Fair Lady je filmovou adaptací divadelní předlohy Pygmalion, která měla premiéru v roce 1913, z níž čerpala i známější stejnojmenná broadwayská předloha z roku 1956. Muzikálová čísla mělo na starosti slavné duo Lerner a Loewe, ale na rozdíl od příjemného překvapení z jiných muzikálů (např. Paint Your Wagon) tady musím písničky bohužel zkritizovat. / Mé oblíbené písničky - žádné / 40% - hodnocení zvedám za kostýmy a humpoláckou výslovnost (pokud ovšem nebyla dabována i ta) ()

Elessar.

Je to slávne, je to muzikál, sú tam krásne kostýmy a všetko, ale mohlo by to fungovať aj ako mučiaca taktika. Muzikály teda nejako moc nemusím. ()

Gawain

Asi jediný "klasický" musikál, který nejen, že mi nevadí, ale naopak se na něj vždy velmi rád podívám... ()

mandella

Nejlepší muzikál, jaký jsem kdy viděla. Od prvního shlédnutí už nějaká doba uplynula, ale když běží v tv, vždy se k okouzlující Hepburnové a bručounovi Harrisovi ráda vracím. Navíc je to špičková přehlídka krásy anglického jazyka. ()

bajahor

Já si nemůžu pomoct, ale mně to nenadchlo. Dodívala jsem se až napotřetí. Písničky moc chytlavé nebyly, herci to přehrávali, bylo to zbytečně dlouhé. Muzikály nejsou můj šálek kávy, ale když to měla být taková klasika, mohlo mi to "říct" víc (jako např. Pomáda). ()

vancho

To je pre mňa najlepší muzikál všetkých čias. Očarujúca Audrey Hepburn, charizmatický Rex Harrison v úlohe intelektuálneho snoba, komický Stanley Holloway ako predstaviteľ "robotníckej triedy". Jedna pieseň lepšia ako druhá, inteligentný humor a od G.B. Shawa prebraté pointy. Film môžem pozrieť aj stokrát, vždy v ňom nájdem niečo nové a zaujímavé. "The rain in Spain stays mainly on the plains". ()