Je prvního dubna a Sylvie se dopouští osudové chyby. Opuštěná a sklíčená se vydává do ulic velkoměsta vybojovat si svou lásku zpět. Překonává jednu překážku za druhou a doufá, že svůj vztah zachrání. Netuší, že se řítí k fatální kolizi. Tenhle den, by raději začala znovu. Celovečerní absolventský film Restart vznikl v koprodukci mladé pražské společnosti Axman Production, FAMU a finské Univerzity umění a designu v Helsinkách. Restart vypráví o jednom dni v životě mladé Sylvie (Lenka Krobotová). O dni, ve kterém se její život rozpadne jako domek z karet. O dni, který by raději začala znova.

Moderní a originální vizuální styl filmu Restart je výsledkem spolupráce českého režiséra Julia Ševčíka a finského kameramana Kasimira Lehta. Subjektivně pojaté vyprávění nabízí pohled na okolní svět Sylvinýma očima. Expresivní obrazy vtahují diváka hluboko do nitra hlavní hrdinky.

Restart je osobité, experimentální drama ze současnosti. Česko-finský štáb natáčel film v průběhu roku 2004 na lokacích po celé Praze: v klubech Radost FX a Roxy, v reálných bytech a fast-foodech, v nákladných dekoracích, které postavil architekt Henrich Boráros. Post-produkční práce včetně střihu, zvukového designu a realizace speciálních efektů probíhala ve Finsku. Film byl natočen na formát Super 16mm a následné zvětšen na promítací formát 35mm (1:1,85). Soundtrack filmu obsahuje skladby od The Nihilists a housové tracky Ecsona Waldese. Původní hudbu k filmu vytvořila kapela Khoiba. (oficiální text distributora)

mustafa

Vizuálně naprosto poutavé a velmi krásné. Po formální stránce nemá Restart absolutně žádnou chybu. Kamera je originální a neustálé zpomalování záběrů či vhodného použití filtrů či časté střídání ruční a statické kamery činí tento snímek nezapomenutelným. Dalším nepochybným kladem je hudební doprovod v podání Khoiby či Escona Waldese, jejichž hudba skvěle doplňuje prostředí a dodává filmu hodně potemnělý ton. Pro mě je Restart opravdu hodně velkým a hodně milým překvapením. Očekával jsem zcela něco jiného a popravdě - méně kvalitního. Pokud mi něco vyloženě vadilo, pak to byla postava Anny Polívkové. Ztvárnění její postavy zavání až přehráváním a to na mě působilo až příliš výstředně a rušivě. Příběh je jednoduchý a přímočarý, ovšem takové miluji a scény "co kdyby" příběh alespoň trochu příběh okořenily. Podle mě je to nejlepší způsob, jak upoutat divákovu pozornost a donutit ho nad smysluplností celého příběhu přemýšlet. Alespoň u mě to tedy fungovalo perfektně.. ()

Davson

Velice příjemný závan svěžesti v českém filmu. Julius Ševčík se nebál natočit film v moderním stylu a podařilo se mu to, aniž by sklouzl ke kýči či stupidnostem (jako třeba Brak nebo Chooking Hazard). Scénář, přiznávám, sice není z nejlepších a styl vyprávění, kdy se nejdřív odehraje představa hlavní hrdinky a až pak skutečnost, nemusí sednout každému, mě se to však líbilo a rozhodně jsem se nenudil. No a konečně po seriálových tzv. "hereckých objevech" přišli mladí, noví, neokoukaní herci kteří umí hrát doopravdy. Na závěr snad jen, že jsem zvědavý na další díla začínajícícho režiséra Ševčíka. ()

Sandiego

Netradiční filmový zážitek v podmanivém cool stylu, který je tak svěží, že je hřích obviňovat jej ze samoúčelnosti. Máí svoji funkci a to natahovat jednoduchou linku příběhu, avšak alternativní představy i tak něco vypovídají o hrdince, poodkrývají její zkreslené chápání skutečnosti a tak trochu jí zbavují protivnosti, kterou na mě zvnějšku působila, Krobotová ji podala přesně, ale přeci jen občas přehrávala a dialogy z jejích úst zněly až afektovaně, což úž vůbec neladilo s mdlými výkony mužských představitelů (opět nešťastný Jiráček), nejlepší výkon bych přiřadil přirozené a svérázné Polívkové. Pro mě tedy delší a ambiciózní filmařské cvičení, kterému kino sluší a jednoznačně příslib do budoucna. ()

Freemind

Režisér má rozhodně talent, scénář je také velmi svěže zkonstruován - bohužel mi dojem kazí představitelka hlavní role a - i když a protože mám rád vizuální efekty - jejich přílišné a někdy dost nešťastné využívání. Každopádně je to nový talent, uvidíme, co bude dál. ()

anniehall

Nezatížen předsudky ani komentáři zdejších uživatelů, usednul jsem před monitor a shlédnul RESTART. Ajajaj. Dokázal bych si představit příjemněji strávený večer. A začalo to tak slibně. Výtvarně stylizovaný úvod, časté používání filtrů, zpomalené záběry, časosběrné použití kamery, zajímavá hudba.... pravda, to všechno už jsme viděli u Tykwera, Aronofského a jiných, ale na českém filmovém políčku se to takhle pěkně ještě nikomu nepovedlo... Ale ten zbytek!!! Nazývat tu banální epizodu ze života jednoho přežvýkavce se čtyřmi žaludky příběhem je rouhání a vytvořit z tohoto upoceného chuchvalce vlasů, mýdla, slov a semene scénář - tak to už je skutečně na žalobu. Něco tak nudného, hloupého a zbytečného jsem dlouho neviděl. Je mi to líto - protože režisérský záměr, natočit moderní, vizuálně strhující film - se nemohl podařit díky naprosté ideové placatosti a upatlanosti scénáře. Budu se těšit , až se podobný realizační tým potká napříště s nějakým slibným scénáristou a slušnými herci. Ihned po shlédnutí jsem označil ikonku s filmem na mém počítači a zmáčknul DELETE. A potom ještě raději RESTART, aby se ten film nedej bože neobjevil v kompu znovu! ()

slunicko2

Vskutku cool film. 1) Snímek má koule a drive a jakýsi záchvěv světovosti, překračující zatuchlý smrádek českého rybníčku. Zobrazuje nepěkné lidi s nepěknými osudy, lidi, kteří jsou mi natolik cizí a protivní, že s nimi nemohu ani soucítit a politovat je._____ 2) 27letý režisér a spoluscénárista Julius Ševčík je cool až Pánbů brání. 26letý spoluscénárista Ondřej Ládek (jinak písničkář Xindl X) sepsal tento bakalářský příběh a 28letý Fin Kasimir Lehto jej doprovodil svou nervózní kamerou._____ 3) 28letá Lenka Krobotová si zahrála mimořádně protivnou nezodpovědnou krávu Sylvii s chutí a s přesvědčivostí hodnou, chtělo by se poznamenat, lepší věci. 31letý jako vždy milý Filip Čapka nastavil svou sladkou tvář, no a to je asi všechno._____ 4) Film dobře vystihuje anglický výraz cool v širokém vějíři svých významů. Posuďte sami: Cool = chladný, lhostejný, nevlídný. Cool = bezva, parádní, bombový (hovorově). Cool = neuvěřitelný, šílený (hovorově). Pařííííme!_____ 5) Výstižný koment: honajz *, sator *, gudaulin *. ()

Damiel

62 % - Vizuálně super, jenže příběh je skoro úplně o ničem. Místy mě tedy chytala nuda, i tak ale Restar považuju za to lepší, co tady v poslední době vzniklo. Navíc že se jedná o debut. Ševčík prostě "má koule" udělat věci jinak, než je v české kotlině obvyklé, takže snad jeho příští film bude opravdu bomba i po stránce obsahové. ()

cineman

Ve srovnání s ostatními hojně uváděnými českými výtvory letošního poletního období je to nadprůměr. Nebýt dobrého výběru hudby (Khoiba, The Nihilists) a roztěkané, každým coulem překvapující kamery, nemusel bych nad hodnocením tolik přemýšlet. To jsou také jediné zapamatovatelné vzpomínky na tento film (alespoň pár hodin po titulkách). Některé scény jsou jak vytržené z traileru, který mě připravoval na trošku odlišný film,, to je ale vlastně dobře. ()

CageDepp

Nemá pochopení pro lidi s kocovinou. Takový lidi jsou na odstřel. Znám dobře, co to znamená jít s kocovinou do práce. ()

Efik_CZme

Zamiloval jsem se do filmu... Po všech Samotářích, Příbězích obyč. Šílenství mě dostal scénář Xindla a hudba Khoiby ve filmu Restart. V hlavní roli Praha a její degenerativní vliv na náše životy. Kurvíme si je každý originálně svým způsobem. ()

Eldrick

Po SAMOTÁŘÍCH asi to nejlepší, co jsem u nás po revoluci viděl. Silný a depresivní jako svině zároveň. Julius Ševčík se vytasil s moderní vizuální formou vyprávění inspirovanou jednak Tykwerovou LOLOU a především Tony Scottem. Rána do hlavy, která ve vás bude ještě dlouho rezonovat, protože reálně zachycuje typicky české rozvrácené vztahy plné her, bez kterých jako by se česká povaha neobešla. ()

Kosmik

Hodně kontroverzní film, který je originálně natočený a střižený jak pod smrtelnou dávkou Stilnoxu (hypnotika, kterými se předávkoval Heath Ledger). V první půli mi přímo silně lezl na nervy a hlavně hlavní hrdinka. Teprve ve druhé půlce jsem zjistil, že mne i docela triviálním příběhem režisér Ševčík dokonale strhnul. Lenka Krobotová velmi zdařile zahrála rozmazlenou ženskou potvoru, které jsem to sežral i s navijákem. Prvotní emoce z příběhu mne tlačily k hodnocení spíš kolem 3 bodů, až pak jsem si uvědomil, že to byl záměr. Přistupuji na hru, ale bod do plného hodnocení si ještě nechávám do rezervy. ()

easaque

jeden z těch filmů, od kterých jsem nic neočekával a nakonec překvapil. Sice je hlavně o světě mladých, kterým už nerozumím a začínám je kritizovat, ale byl pojat hodně moderně a poutavě a navíc mám pocit, že se dost vymyká českému filmovému klišé a dokázal by udělat i díru v zahraničí. Do těch mladých herců bych to nikdy neřekl, ale zahráli to slušně - režisér je zvládl dobře. Téma nepříjemné, postavy nesympatické a stylově však natočeno téměř na jedničku, proto dávám slabší 4* [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

maverick10 odpad!

Mám chuť se zabít a pak zabít tu rozmazlenou postmoderní čubku co neslezla z obrazovky. A ty jednotlivé restarty, kterých bylo ve filmu jak much na kozí farmě, bych nechal zrestartovat!!! ()

honajz2

Jak ono by to chtělo být strašně inovativní! A ono taky částečně je, po filmařské stránce je to celkem slušné a zajímavých kameramanských a režijních nápadů je tu docela dost, ale jenom to kvalitní film netvoří a Restart, byť krapet odlišný od ostatní české tvorby, selhává na úplně všem ostatním. Ono taky není nic zajímavého sledovat celou dobu naprostou krávu, která si všechny problémy způsobila sama, snaží se je řešit úplně nejpitoměji, je strašně nesympatická, její charakter člověk po čase ani nechápe a pohybuje se okolo podobně sympatických lidí, takže zájem jsem tam neměl vůbec o nikoho. Vlastně mi i bylo jedno jak to dopadne a jsem za to rád, protože na konci se ukáže, jak pitomá ta holka celou dobu byla a že si plně zasloužila takhle skončit. Zahrané je to navíc dost mizerně, Krobotové jsem tu nevěřil naprosto nic a ani ostatní nebyli o moc lepší. Je to prostě další příklad českého filmu, který vypadá skvěle jen do té doby, než tam někdo promluví. A není to kvůli češtině, ale kvůli tomu, že tam nikdo neumí pořádně hrát. Kvůli tomu všemu to prostě nefunguje. 2* ()

deepend

Restart mi bohužel v kině utekl, tož jsem se pro něho vydal do půjčovny. Tam se mě snažili odradit, že prý další česká ptákovina. Opak je pravdou po delší době zajímavý český film. Lenka Krobotová byla docela zajímavá, ale ještě lepší mi přišla Anna Polívková, škoda že tam neměla více prostoru. Jo a má to dost dobrý soundtrack, kde zazní např.KHOIBA..... ()

bogomira

Slabej příběh, nepochopitelný jednání postav, parodie na hudbu a onanistický vizuální zpracování. K tomu ta neskutečná hlavní postava, kterou jsem nenáviděl od první chvíle. Tudy ne. ()

selviskhed

Jeden telefonát z klubu na číslo vašeho přítele a po příchodu domů pozdě v noci zjistíte, že je celý váš byt pomalovaný slovy "sbohem". Rozchod se vší parádou. Pokud se pozorně díváte na nějaký českém filmu a přesto neuvidíte ani jeden sovětský tank, který přijíždí okupovat naši stověžatou matičku, jde na naše poměry o moderní film. Pokud si v průběhu filmu nevšimnete ani nejdné narážky na vpád spojeneckých vojsk v roce 1968, jde o supermoderní film. Restart je podle všeho supermoderní film. Scénář mi nepřišel nijak zvláště nedůmyslný, ale to je možná jen proto, že nemám dost nakoukáno. I některé scénaristické drobnosti, které jsem zatím jinde neviděl mě zaujaly (např. znásilnění). Vzhledem k tomu, že jsem neviděl např. Lolu jde také o jedno z mála děl, kde je hlavní hrdinkou žena (napadá mě jen Persepolis a Jana Eyrová) a tato hlavní postava je navíc vcelku pozoruhodná. Nejde totiž o klasického hrdinu (je velmi na místě aby ne-klasický hrdina byl hrdinka:)), která vám má být sympatická. Běžně bývá hlavním hrdinou člověk, kterej semtam zlikviduje pár lidí, ale vždycky je to "sympaťák", takže je divákovi to co dělá šumafuk. Sylva je hrdinka, se kterou se člověk ztotožňuje jinak než na základě sympatií a toto ztotožnění samo vyžaduje od diváku jistou vnitřní pokoru. Tolik je asi třeba říct ke komentářům jako "chtěl jsem ji cely film nafackovat" atd. K vizuální stránce asi není třeba se vyjadřovat, je to fantazie, obrovský příslib do budoucna. Julius Ševčík je první český režisér, se kterým doopravdy sympatizuju a na jehož další práce se doopravdy těším. Rozhodně je to autor, jehož tým si zaslouží dostat do rukou peníze na pořádnou produkci. První film - filtry a Khoiba, druhý film filtry a Muchow. 30.12.2008 ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?