Je prvního dubna a Sylvie se dopouští osudové chyby. Opuštěná a sklíčená se vydává do ulic velkoměsta vybojovat si svou lásku zpět. Překonává jednu překážku za druhou a doufá, že svůj vztah zachrání. Netuší, že se řítí k fatální kolizi. Tenhle den, by raději začala znovu. Celovečerní absolventský film Restart vznikl v koprodukci mladé pražské společnosti Axman Production, FAMU a finské Univerzity umění a designu v Helsinkách. Restart vypráví o jednom dni v životě mladé Sylvie (Lenka Krobotová). O dni, ve kterém se její život rozpadne jako domek z karet. O dni, který by raději začala znova.

Moderní a originální vizuální styl filmu Restart je výsledkem spolupráce českého režiséra Julia Ševčíka a finského kameramana Kasimira Lehta. Subjektivně pojaté vyprávění nabízí pohled na okolní svět Sylvinýma očima. Expresivní obrazy vtahují diváka hluboko do nitra hlavní hrdinky.

Restart je osobité, experimentální drama ze současnosti. Česko-finský štáb natáčel film v průběhu roku 2004 na lokacích po celé Praze: v klubech Radost FX a Roxy, v reálných bytech a fast-foodech, v nákladných dekoracích, které postavil architekt Henrich Boráros. Post-produkční práce včetně střihu, zvukového designu a realizace speciálních efektů probíhala ve Finsku. Film byl natočen na formát Super 16mm a následné zvětšen na promítací formát 35mm (1:1,85). Soundtrack filmu obsahuje skladby od The Nihilists a housové tracky Ecsona Waldese. Původní hudbu k filmu vytvořila kapela Khoiba. (oficiální text distributora)

Ony

"Právě si mě vojela!" Aneb pověstně hravá formální stránka, přečkatelný příběh ve stylu z komára velbloud, jen ty postavy kdyby radši držely hubu. ()

liborek_

Scénáristicky značně nevyrovnaný film. Dějová linie se celkem povedeně prolíná s představami hlavní postavy - hysterické Sylvy, nicméně samotný příběh je dost primitivní. Na české poměry je Restart vizuálně velice zajímavý a působivý, ale rozhodně se nedá říct, že by byl nějak příliš originální - spíše kompiluje osvědčené postupy podobně laděných zahraničních filmů. Jako přednost bych viděl především neokoukané tváře, avšak někdy jsem těm jejich postavám moc nevěřil. Dokonce i u Lenky Krobotové mi přišlo, že v úvodu to vyznání "slib mi..." přednáší jako básničku, než jako spontánní hrdličkování... Jako debut se to dá hodnotit docela kladně (předvším díky formě), nicméně to ostatní je děsný podprůměr, který je vlastně jen o přechodu z polohy "slib mi, že se nikdy nevezmeme" do "slib mi, že si mě vezmeš"... ()

hippyman

vizuálně opravdu pecka, to se musí nechat! ale bohužel, k dokonalosti mi tam prostě něco chybí...příběh je prázdný, občas docela nudný... skvělé zpracování žel nezachrání vše... nicméně ojedinělý a shlédnutíhodný počin, to bezesporu! už za experiment a originální provedení bych chtěl bych dát 4*, ale jen snaha a nápad nestačí... takže se připojím k vyprůměrovaným 60% ()

Disk

Už v Restartu se ukázalo, že režisér Julius Ševčík má obrovský talent, který později zúročil v Normalu. Jeho filmy jsou velmi nevšední, i když v případě Restartu by to chtělo trochu doladit scénář, neboť dějová zápletka je banální a nepřekvapivá. Jenže to zpracování! Je to i tím, že si Ševčík k sobě zve talentované mladé lidi ze zahraničí (v případě Restartu z Finska), kteří nejsou ovlivněni mainstreamovou českou produkcí. Díky tomu Restart vypadá mladě a dravě, kašle na inscenačnost televizních "hluboce lidských komediálních dramat", které se omylem dostanou do kina. Restart takový není. Ševčík s finským kameramanem se nebojí experimentovat, kamera je famózní, používá různé barevné filtry a vizuálně je to vůbec pastva pro oči. Hudba Filipa Míška je svěží a neotřelá. Celé je to zkrátka cool a důkaz, že film s neoriginální zápletkou lze natočit moderně, dynamicky, nepodbízivě. Vše je viděno očima hlavní hrdinky, jejíž činy se odehrávají v její mysli a v realitě, přičemž hned není jasné, jestli je to opravdové jednání nebo jen představivost. Což znamená, že film divákovi nedovoluje odběhnout, ale naopak být aktivně přítomen a nespustit oči ze snímku po celou dobu krátké stopáže. Kvůli tomuto tvůrčímu přístupu má Restart (a vlastně i Normal) i několik festivalových ocenění, v Česku je však mainstremovým diváctvem, které chce jen polopaticky vyprávěné příběhy a odmítá aktivně spolupravat, okázale ignorován, což jen potvrzuje teorii o tom, že český divák je konzervativní a slovo invence je pro něj vulgárním výrazem. ()

Vančura

Po novém zhlédnutí po letech ubírám jednu hvězdu dolů, ten film beznadějně zastaral a působí na mě dojmem filmařsky bezvýznamného experimentu, na nějž se dávno zapomnělo. Stupidní dialogy (korunu tomu nasadila Polívková v samotném závěru s tím jejím "Pařííííme"), prostinký příběh (honba za nápravou jednoho nepodařeného aprílového vtípku je na celovečerní film přece jen trochu málo), příšerné obsazení mužských rolí (všichni do jednoho mi přišli opravdu strašní), vše nasnímáno vystajlovanou kamerou (forma přebíjí obsah) v provařených pražských klubech a pražské MHD, kterou se zpovykaná hlavní hrdinka přemísťuje z místa na místo, zmítaná fantazijními vizemi a sužujícími výčitkami, aby to celé v závěru nakonec stejně vyznělo tak nějak do prázdna. Celý ten film na mě působí jako neživotný pokus natočit v českých podmínkách druhou Lolu běžící o život, která je pozoruhodně prosta jakékoli generační výpovědi, o níž se snad (?) tvůrci pokoušeli. Při sledování téhle podívané jsem se nemohl ubránit intenzivnímu pocitu, že navzdory všem těm kecům, jimiž jsme se tehdy po vstupu do EU začali obelhávat, jsme stále zoufale patřili k východní Evropě. ()

HoneyBunny

Tři hodiny po shlédnutí Restartu jsem si nedokázala vybavit, jak vlastně skončil. Tenhle lehce banální příběh je ale zabalený do jedinečného obalu. Kdyby Ševčík příště našel kvalitnější scénář, mohla by to být skoro revoluce v českém filmu. Pro příště bych ale doporučovala ubrat těch obrazových fajnovostí. Filmy se přece netočí, aby se ukazálo, jak šikovný je váš kameraman. ()

swamp

Tento absolventský snímek je jistě zajímavým počinem. Jediné, co mi vadilo, bylo snad nadměrné využívání digitálních triků, jenže co na plat..film vás baví od začátku až do konce a s tím už nic nenaděláte! :) ()

Fingon

70% Úvod odehrávající se v klubu mě nenadchl ani omylem, přesvědčil jsem se, že to opravdu není místo pro mně. A přestože ten příběh mohl být lepší (ale to je, obávám se, úděl všech českých filmů používajících novou technologii, napadá mě třeba Děvčátko nebo Anděl Exit), ale nakonec mě přece jen trochu zaujal... ovšem formální stránka jej vysoce převyšovala. ()

Slarque

Jednoznačné vítězství formy nad obsahem, v tomto roce už druhé, ale narozdíl od Blízko nebe to nenudí. Scénář sice originálně pracuje s fantazií hlavní hrdinky, ale buď to měl trochu odlehčovat humorem, nebo vystavět nějakou dramatickou linii – tady sledujete jednu nesympatickou krávu (nebrat jako výhradu vůči Lence Krobotové, zahrála ji dobře), která se nijak nezmění a na konci je stejně nesympatická, blbá a do sebe zahleděná jako na začátku. Jen vám dojde, jak málo jí vlastně na udržení vztahu záleželo. Pokuď film s výjimkou hudby zachraňují hlavně kamera, střih a zvuk, vypadá to, že tohle utkání vyhráli Finové. ()

dopitak

Když obsah stojí za pendrek, zachrání leccos obsah. Kde nic není, ani nepůvabná Lenka nebere. Je mi docela fuk, jestli je Restart film absolventský, celovečerní nebo oscarový. Pro mě to je hnusná vyblikanina s pošahanou hlavní postavou, nesmyslným motivem, odpornou Prahou a nechutnou rozklepanou kamerou. A ty efekty, ty ať si nechají ve Finsku. ()

sharky

na mě trošku moc chotické, nějak jsem nestíhal, co je představa a co se opravdu stalo a především hlavní hrdinka je extrémně nesympatická, neustále jsem měl chuť nakopat ji kamsi..., nevěřím tomu, že by s ní kdokoli dokázal chodit, ještě takovej docela sympatickej kluk. ()

honajz

Hm. Naprosto jalová historka o hysterické krávě, která by ráda dostala přes hubu, a tak provokuje svého kluka, a nakonec - BACHA SPOILER! - je nasraná, že přes hubu nedostala. Mezitím běhá po městě, den, noc, jedno to je, půjčuje si cizí auta, která nechá stát otevřená na křižovatce, neplatí, žebrá, chodí do podniků, jež sponzorovaly film, div že si sama v Mekáči neuvaří, mezitím má představy (a na divákovi je, aby stíhal odlišit, co jsou představy, a co realita), a do toho hraje a cool muzika z Radost FX, a mladí paří, a světla blikají a filtry filtrují a kamera se zpomaluje jak na povel a barvičky v obraze se mění záběr od záběru, a střihač propadlý epilepsii radostně řádí u svého přístroje, jak si může stříhat film, jak ho v podstatě napadne, neb je to pořád cool a über moderní a artistické. Že Krobotová neumí hrát, toho jsem si všiml už několikrát, a nejde jí to ani zde, kdy se svými dlouhými pohledy snaží cosi vnitřního sdělovat, ale spíše mám pocit, že trpí zácpou nebo totálním výplachem mozku. Výpovědí naprosto zbytečný film, příjemný podobně jako ráno po nějaké podobné diskotékové pařbě s pár drogami a mozkem na barovém stole. ()

hansel97

Jediná funkční věc je schizofrenická kamera, trochu pomáhá dobrý výkon Krobotové, která ale hraje totální krávu, do které se divák nevžije, i kdyby chtěl. Příběhově slabé a vlastně dost WTF, dost mě to zklamalo. ()

mm13

Vďaka komentárom som vedel do čoho idem a tešil sa na obrazové orgie s akým-takým príbehom. Dopadlo to tak, že som poslednú hodinu snímku škrípal zubami a syčal - "tak už kurva začnite rozprávať aspoň nejaký ten príbeh". Ono tam teda skutočne nie je žiaden, pokiaľ za neho nebudete považovať debilné blúdenie streštenej nány. ()

Handle

Vizuálně a filmařsky jsem nemohl uvěřit tomu, že se jedná o český film... ovšem příběhově už jo. Vůbec mě to nebavilo. I když se mi teda zpracování opravdu líbilo, bohužel to nestačí, abych Restart označoval jako dobrý film... ()

Tommassi3

"Sylvie, myslím, že jsme si minule nerozuměly.. Nemám vás ráda, myslím, že jste rozmazlená puberťačka !! A jestli vás Robert opustil, udělal dobře.." ()

Terva

CITÁT - Chceš přijít vo voko nebo vo ucho......... Český film, české prostředí a nevýrazní herci. Hudba je příšerná. Jen kameraman si sem tam pohraje a vytvoří zajímavý záběr. Příběh je celkem slušný, ale nepomáhat nám v tom Finové, asi by to nestálo vůbec za nic. CITÁT - Jsem ti nevěrná. Už půl roku........ Já to vidím tak na 50% ()

hous.enka

Takový rádoby nezávislý zajímavý snímek, který bohužel pohoří na své snaze o intelektuálnost, kdy děvče vyvede vtípek svému milému, kterého se to - světe div se - dost dotkne. Kdyby to nebylo tak špatné, mohlo to být i dobré. ()

SaNcHeZ_cz

Jednoznačné vítězství formy nad obsahem. I přes poměrně prázdný děj snímek stojí, i když už jen díky Ševčíkovu vizuálnímu citu za shlédnutí ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?