Velký útěk

• slovenský

Veľký útek

Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 1963, 172 min

Opravdu jsem netušila, že tento slavný snímek bude zpracován až takto odlehčeným způsobem:) Na to, jak jsem očekávala, vzhledem k tématu, silné drama, mi Velký útěk spíše přišel jako pobyt na letním táboře:) Podobný pocit jsem měla i z Frajera Luka, ovšem ten mě nezaujal ani zdaleka tolik jako tento film. Obsazení "Top Class", v čele se Stevem McQueenem, skvělý scénář se spoustou vtipných slovních přestřelek a hlášek. Fenomenální rovněž závěrečný, nekonečný "Velký útěk" Stevea McQueena na motorce. Ale nakonec filmu ona odlehčenost i nadhled seděly.(16.2.2013)

Skvělé! Fantastické! Film s velkým F!(3.9.2007)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nádherný film Johna Sturgese s hudbou Elmera Bernsteina na motivy skutečných událostí. Odvážní a schopní letci, kteří si dokázali v zajateckém táboře prakticky z ničeho vyrobit perfektní doklady a civilní šaty a prokopat se na svobodu. A ještě si stihli dělat z Němců blbce - např. ty sborové zpěvy kryjící rámus z kopání, troušení hlíny na záhonky a malování ptáků zakrývající výrobu padělaných dokladů. Nejvíce mne potěšily scény na vozíčku v tunelu, Steve McQueen svým útěkem na motorce a taky "dodavatel" James Garner, James Coburn a klaustrofobní tunelář Charles Bronson. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=xkwmIDx9RwQ(18.9.2009)

Od první do poslední z těch 180 minut napínavá a výborná podívaná. Fandíme hrdinům, držíme jim palce a ani chvíli se nenudíme. Zároveň je to chytré a realistické. Lépe už to snad ani nešlo.(8.5.2010)

Film se dá rozdělit na 2 části. První část ze zajateckýho tábora mi připadala spíš jako komedie typu Kam se poděla sedmá rota? nebo Velký flám. Zajatci plánujou útěk, snažej se prokopat tunel na svobodu a do toho pořád nějaký vtípky a taková veselá muzika. Navíc ten zajateckej tábor teda vypadal spíš jako rekreační tábor, kam posílaj válečný hrdiny za odměnu. Němci je tam prakticky nechaj, ať si dělaj, co se jim zachce a jídla jim taky asi dávali dost, když zajatcům nebylo líto si z brambor vypálit kořalku. A když někdo něco proved, tak jim hodnej velitel tábora maximálně řekne: "Ty, ty, ty, to se nedělá. Za trest půjdeš na tejden na samotku." Já bych teda odtud ani neutíkal a v klidu bych si tam počkal na konec války :-) Když se zajatcům konečně povede dokončit ten tunel a dojde k samotnýmu útěku, rozjede se najednou úplně jinej film. Najednou jde hlavním postavám o život, Němci se přestanou chovat jako banda hodnejch strýčků a naivních idiotů, nechybí napětí, atmosféra, akce, atd... Bohužel v tuto chvíli už jsou skoro 2/3 filmu pryč. Část, která se odehrává přímo v táboře, je pro mě za 3 hvězdy. Závěrečná hodinka na útěku je sice lepší, ale dohromady to moc nefunguje. Jako kdybych se díval na 2 různý filmy... 65%(5.12.2011)

• - Německá policie poblíž místa natáčení chytila několik herců včetně Steve McQueena za překročení povolené rychlosti. Šéf policie údajně řekl McQueenovi: "Pane McQueen, dnes jsme chytli už několik vašich kamarádů, vy jste ale vítěz." (kvůli nejvyšší rychlosti) McQueen byl krátce zadržen. (džanik)

• - James Garner pro svoji filmovou postavu ("Scrounger") čerpal z osobních zkušeností posbíraných v Korejské válce. (džanik)

• - Když se zázemí Bavorského studia ukázalo jako příliš malé, produkční tým získal povolení německé vlády natáčet v přilehlém lese. Po skončení natáčení filmová společnost zasadila zpět kolem dvou tisíc boroviček jako náhradu za ty, které byly zničeny během práce na filmu. (džanik)