Velký útěk

• slovenský

Veľký útek

Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 1963, 165 min

Režijně a herecky dokonalé (Richard Attenborough!), bohužel scénář na mne působil strašně naivně. Zvlášť když je snímek točený podle skutečných událostí, nebylo by imho vůbec na škodu, aby děj opravdu reálně působil. Kdyby byla celá první půle stejně nekompromisní jako závěr, tak neváhám s absolutoriem, ale dojem, který jsem během sledování nabyl - totiž že vězni neutíkají z německého zajateckého tábora, nýbrž z nějakého relativně pohodového pionýráku, mě poměrně rušil. Jinak ale spokojenost.(21.8.2009)

Opravdu jsem netušila, že tento slavný snímek bude zpracován až takto odlehčeným způsobem:) Na to, jak jsem očekávala, vzhledem k tématu, silné drama, mi Velký útěk spíše přišel jako pobyt na letním táboře:) Podobný pocit jsem měla i z Frajera Luka, ovšem ten mě nezaujal ani zdaleka tolik jako tento film. Obsazení "Top Class", v čele se Stevem McQueenem, skvělý scénář se spoustou vtipných slovních přestřelek a hlášek. Fenomenální rovněž závěrečný, nekonečný "Velký útěk" Stevea McQueena na motorce. Ale nakonec filmu ona odlehčenost i nadhled seděly.(16.2.2013)

Já si nemohl pomoci, ale ta první polovina v zajateckém táboře mi přišla hrozně dlouhá a hlavně ten režim, co tam měli mi připadal směšný. To bylo pomalu jak někde na skautském prázdninovém táboře v krásné lesní lokalitě. Nezlobte se na mě, ale ty nacisti je naprosto nehlídali. Navíc instantní potíže jako že Charles Bronson má najednou klaustrofobii, když předtím celej tunel vykopal a ani nepíp, nebo že Donald Pleasance najednou oslepne (to by se dalo pochopit, že tam kalil tu kořalu). Po úniku z tábora to má už mnohem větší grády o tom žádná. A obsazení je perfektní o tom doubležádná.(22.8.2009)

Podle mě nadčasový snímek, na který se dá podívat v podstatě kdykoliv a vždycky z něho budete mít pozitivní dojem. Hudební génius Elmer Bernstein ho opatřil chytlavou melodií a herecký génius Steve McQueen si nezadá s dnešními akčními hvězdami, a dost možná jim nakope v pomyslném souboji zadek. A zvučných hereckých jmen je tady požehnaně. Dobrý film. 60%(22.2.2012)

Strhující a vynikající dobrodružné drama. Vtáhne diváka hned na začátku a ten je "nucen“ s ním báječně a krásně prožít celé tři hodiny. Nabízí nám řádnou porci napětí (posledních cca 20 minut jsem ani nedýchal), humoru, ale i prvky pravého, nefalšovaného dramatu. Herci v hlavních rolích jsou bez výjimky skvělí, ve vedlejších přinejmenším sympatičtí. Hudba asociuje Sedm statečných (k oběma filmům ji složil Elmer Bernstein a oba natočil John Sturges) a celkovou kvalitou jim velmi šlape na paty. A jeden nápad prostě nemohl neinspirovat i slavné Vykoupení z věznice Shawshank, kterému se Velký útěk kvalitativně taktéž přibližuje. Zkrátka chytré, výborné a nezapomenutelné dílo! 90 %(26.8.2004)

• - Tento film je natočen podle skutečné události, podle velkého útěku ze zajateckého tábora Stalag luft III v roce 1944. Film natolik zaujal společnost SCI, že přesně podle něho v roce 2003 vytvořila počítačovou hru The Great Escape. (Fondak)

• - Když se zázemí Bavorského studia ukázalo jako příliš malé, produkční tým získal povolení německé vlády natáčet v přilehlém lese. Po skončení natáčení filmová společnost zasadila zpět kolem dvou tisíc boroviček jako náhradu za ty, které byly zničeny během práce na filmu. (džanik)

• - Hlavná postava filmu kapitán Hilts (Steve McQueen) nosí hodinky značky Rolex Speedking. (dyfur)