Velký útěk

• slovenský

Veľký útek

Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 1963, 165 min

No... takže to vlastně k ničemu nebylo... když většinu z nich pochytali a/nebo postříleli. Nevím, přišlo mi to silně přitažené za vlasy a nevěda, že je film natočený podle skutečné události, ani bych tomu nevěřil. Všechno to oblečení, všechny ty materiály (Němci si nevšimli, že jim rozebrali půlku chatek?), všechny ty dokumenty, všechno to... všechno. Notabene když si Němci nastrkali všechny experty na útěky z táborů do jednoho? Film to nebyl (vyloženě) špatný, ale jednou to stačilo... 60%(12.5.2016)

Velkofilm v pravém slova smyslu, dobrodružný epos o megalomanském útěku celého zajateckého tábora, jehož hlavní předností je zajímavost a zde bych rád toto slovo ještě dvakrát podtrhl, neboť to nemyslím jen jako frázi, ale jako přívlastek nejlépe charakterizující celý film. Děj je (vzhledem k tématu) všeobjemný, ucelený, neokoukaný, podepřený slušnými scenáristickými základy a hnán kvalitním motorem plným znamých hereckých jmen. Co mě však zaráží je až nepochopitelně "pohodová" atmosféra tábora plného mírných a kamarádských stráží a poměrně nízká obtížnost útěku. Film tak zbytečně rezignuje na možné napětí, nevyužívá plně svého potenciálu intenzity a... Je dost dlouhý :) 8/10(20.10.2008)

Režijně a herecky dokonalé (Richard Attenborough!), bohužel scénář na mne působil strašně naivně. Zvlášť když je snímek točený podle skutečných událostí, nebylo by imho vůbec na škodu, aby děj opravdu reálně působil. Kdyby byla celá první půle stejně nekompromisní jako závěr, tak neváhám s absolutoriem, ale dojem, který jsem během sledování nabyl - totiž že vězni neutíkají z německého zajateckého tábora, nýbrž z nějakého relativně pohodového pionýráku, mě poměrně rušil. Jinak ale spokojenost.(21.8.2009)

No ze začátku to vypadalo spíš jak dětský tábor, kde nacisti vodí neposlušné chlapce za ruku, aby si šli umýt ruce, radí jim co na sebe, aby jim nebyla zima, zpívají společně Vánoční koledy, slaví den nezávislosti a je to prostě prča :-) ---- sice malinko přeháním, ale ten přístup nacistů a celkový režim v táboře mi přišel směšný. Možná šlo o záměr udělat to odlehčeně. I hudba koresponduje spíš s tím, že jde o humorně-dobrodružný snímek než o drama, ikdyž na závěr začne přituhovat... Každopádně co se týče samotného útěku, je nutné zmínit, že je to provedeno přesně, inteligentně a chytře. Ke všemu herci jsou fantastičtí - tak ještě aby né, když jde o herce ze sedmi statečných doplněné dalšími nadprůměrnými herci. Délka je poněkud přetažená, ale i tak jsem spokojený s tímto filmečkem a myslím, že 4 hvězdičky mu sluší nejvíc.(19.12.2009)

Plynulé tempo dáva všetkému prirodzený poriadok a tak máme možnosť vidieť neuponáhľaným dojmom prípravy, riešenie problémov, samotný útek a ďalšie nasledujúce udalosti. Atmosféra sa nesie odľahčeným dojmom, takže absencia nervydrásajúcich scén či brutality nebráni film vzhliadnuť aj mladším divákom. Pre tých starších je samozrejme rozporuplná atmosféra v tábore, kde nie je núdza o dobrú stravu, čisté oblečenie a zábavu, ale takéto vyobrazenia nie je nič neobvyklé. Čo sa týka filmového spracovania, filmu nemožno nič uprieť. Po remeselnej stránke mu nič nechýba. Má to osobitý štýl, príbeh nepostráda napätie, dej plynie v slušnom tempe, poskytne aj zábavu a to všetko v skutočne veľkom štýle. Ako dobrodružný film je to bezchybné. Všetko podčiarkuje výborné herecké obsadenie s plejádou hviezdnych mien svojej doby. Herecký koncert dáva zabudnúť na nezmyselnosť príbehu a divákov vtiahne do deja tak, že nevnímajú predlhú stopáž.(15.9.2019)

• - Bedřich Dvořák a Ivo Tonder byly dopadeni až mezi posledními. Ivo Tondera dopadlo gestapo s jedním Britem u Liberce a Bedřich Dvořák se dostal s jedním britským důstojníkem jihoafrického původu do Prahy, byl i v Pardubicích, ale kvůli úpornému pronásledování odjel na Šumavu, odkud se chtěl pěšky dostat do Švýcarska. Tam jej i s kolegou dopadli v Klatovech na Velikonoční pondělí čeští četníci. (ajaxx)

• - Richard Attenborough byl během druhé světová válka bojovým pilotem u RAF, stejně jako jeho postava. (Charpy)

• - Ve skutečnosti, ač většinu vězňů účastnících se velkého útěku vybrali hlavní organizátoři z mnoha zájemců losem, všechny tři Čechoslováky zapsali za mimořádné zásluhy při organizaci útěku na seznam bez losování. Arnošt Valenta totiž učil budoucí uprchlíky základům němčiny a češtiny (útěk do Švýcarska byl možný jen přes tehdejší protektorát) a Bedřich Dvořák zase vedl podzemní krejčovskou dílnu, kde šili civilní obleky, jelikož před válkou pomáhal svému strýci, krejčímu. (ajaxx)