Rivalové pod rudým sluncem

• Česko Rudé slunce (více)

Jaro 1871, japonský velvyslanec, doprovázený dvěma samuraji, jede v soukromém vagónu Transkontinentálního expresu na návštěvu k prezidentovi Spojených států, aby mu přivezl velmi cenný dar – samurajský meč nevyčíslitelné hodnoty. Do vlaku však nastoupili i členové bandy vedené desperáty Linkem a Gotchem. Zajímá je poštovní vůz, který převáží zlato, jež je střeženo vojenskou kavalérií. Zlato je uloupeno, ale jejich pozornosti neujde bohužel soukromý vagón. Jeden ze samurajů je zabit, cenný meč ukraden. Samuraj Kuroda má sedm dní na to, aby přinesl meč zpátky. Uprostřed Divokého západu stojí člověk, který žije a koná podle kodexu bušidó, zákona samurajů... Rudé slunce je western natočený v roce 1971 s mezinárodním obsazením. V hlavních rolích se vedle sebe objevil americký představitel tvrdých mužů Charles Bronson, legenda japonských filmů Toširó Mifune, francouzský herec Alain Delon a švýcarská herečka Ursula Andressová. Film byl natočen ve Španělsku britským režisérem Terencem Youngem. (Česká televize)

Yoshitsune

Dle mého skromného názoru, si troufám tvrdit, že se jedná o jeden z nejlepších westernů. Ano na Divokou Bandu, to nemá, ale ruku na srdce Divokou Bandu, jen tak něco nepřekoná, ať už z dřívější doby nebo i z dnešní. To jen tak na okraj, nicméně tahle vynikající kombinace, hubatý Bronson, na všechny strany hrůzu pouštějící Mifune, sexy a lehce úlisná Ursula a nebezpečně rychlý Delon, je prostě vynikající kombinace, která se člověku vryje do hlavy. K tomu ještě připočte tlupu nasraných indiánů, kteří si všechno berou osobně a samurajský meč, který musí být navrácen, jinak bude zle a máte tu vynikající western. I akční stránka filmu se nemusí za nic stydět, rychlé přestřelky, střídají ještě rychlejší rozseknutá břicha a jak se hrdinové, neodvratně blíží ke svému cíli, tím akční tempo ještě nabírá na intenzitě. I soundtrack nedělá žádnou hanbu, hlavně ke konci, když film graduje tak se Maurice Jarre rozjede a končí až posledním výstřelem. ()

dopitak

S přivřeným okem se to dá (komanč obvykle s kopím nešermuje; ještě jsem neviděl suchou trávu, která by kvůli posečení nehořela atd.). Jen nevím, zda bylo angažování Alaina Delona coby záporného záporáka promyšleným tahem nebo pastí na diváka, protože já osobně jsem mu fandil víc, než kladnému záporákovi Bronsona. Samuraj na Západě- inu originální myšlenka. Jen nevím, jaký "cut" jsem to měl k dispozici, můj film měl "jen" 109 minut (což odpovídá infu z imdb). Dobrý dabing Švehlíka a bídný Adamovské. ()

korbitch22

Jeden z těch zapomenutějších westernů,který má hlavně sílu v obsazení, poslouchat totiž celou stopáž jak si Bronson dělá prdel z Mifuneho a do toho tam běhá démonický zlý Alain Delon,s hláškama tak vostrejma že Mifuneho katana je proti tomu příborák je k nezaplacení. 75%. ()

classic

Od režiséra prvých troch "bondovských" dobrodružstiev a vskutku nadštandardne excelentného, kriminálneho príbehu, som skrátka očakával asi oveľa viac, než čo mi v skutočnosti ponúkol, keďže sa považujú za jednoznačne tie najlepšie spracovania z tejto inak extrémne dlhočiznej série, datujúcej sa až do roku 1962. Na príčine bude zrejme zmena žánru z akčného thrilleru na dobrodružný western, čo sa mu až tak očividne ne(po)darilo skĺbiť do výsledného zovretia, ktoré mi prišlo strašne uťahané a mimoriadne "roztržité", že vďaka tomu som začal postupne znižovať, už aj tak naštrbené hodnotenie, keď tomu bohužiaľ nepomohlo ani bujné poprsie nádhernej Uršuly Andressovej, ktorým si ma chcela omotať okolo prsta ! Síce nepopieram, že je to jej "tajná zbraň", ale na druhej strane si zase myslím, že hereckého talentu na rozdávanie príliš nemá, ktorého určite skôr majú dvaja protagonisti → Charles Bronson a Toširó Mifune, kedy niekdajší, dvorný herec → režisérskeho velikána Akiru Kurosawu, v podstate stelesňuje opäť to isté, t.j. hrdinského samuraja, len samozrejme zmenil prostredie, a tak teda nič nové pod slnkom, jedine tak kvitujem najmä to, že sa spomínaní, obidvaja hereckí matadori, voľakedy objavili v legendárnych "sedmičkách" na ten istý spôsob, že zainteresovaní diváci už teraz vedia, čo mám tým na mysli... Ansámbel ešte dopĺňa i charizmatický Francúz Alain Delon, ktorý bol v role antagonistu až nadmieru "charizmatickým", čo mimochodom prinášalo so sebou i kopec (ne)predvídateľných situácií, z ktorých sa vysomáriť bol miestami dosť veľký problém. Asi vôbec najväčší "kameň úrazu", vidím doslovne v prekombinovanom scenári, kvôli čomu sa postavy správali nielen zvláštne, ale aj samotná réžia sa tomu väčšinou prispôsobovala, že do toho súčasne zamiešala i ďalšiu problematiku, automaticky sa spájajúcu s novodobými osadníkmi, čiže divák si už pomaly ani nevedel dať rady s tým, na čo sa to vlastne pozerá, keď mal popritom i reálne zdanie, že ten film netrvá "len" 2 hodiny, ale aspoň o dobrú hodinku viacej... ? Nebyť možno ozaj ukážkovej kompozície obrazu pod taktovkou Henriho Alekana a pohodovej hudby môjho obľúbencaMauricea Jarreho, tak som presvedčený, že výsledok by bol ešte horší, než je zrovna v tomto prípade, čiže dve hviezdičky nakoniec udeľujem predovšetkým za jednak technickú zložku filmu, doplnenú i o príjemný posluch tohto soundtracku. ()

Šandík

Film, z něhož producentská "sázka na jistotu" trčí jak sláma z rozšmajdaných bot mexického zemědělce. To by samo o sobě nevadilo, horší je, že za tou řadou hereckých es stál pouze průměrný režisér, jemuž sice nedělalo problém dobré řemeslo, jenže předvedl právě jen to a nepřidal k němu ani ždibec čehokoli dalšího. Kamera sice není špatná, ale mohla být o poznání vynalézavější, hudba otravná a střih mdlý. Scénář dosti předvídatelný, ale to u westernu zase tolik nevadí, je jasné, že nakonec dobro víceméně zvítězí a k tomu konci povedou potoky krve. Suma sumárum, jako odpočinkový film na sobotní odpoledne to není špatné, ale pokud si ho člověk odpustí, zase o tolik nepřijde. Pokud by se filmu ujal takový Leone, byla by to nepochybně dost jiná káva... Celkový dojem: 65% ()

Flego

Japonec, Francúz a Američan v zábavnom westerne, aký tu doposial nebol. Nuž, vydajme sa za dobrodružstvom pod horúcim červeným slnkom... Nikoho neurazí a dobre pobaví. ()

borsalino

Velmi zajímavý a netradiční snímek, ve kterém režisér kombinuje klasický westernový model s japonskými samuraji, jejich mentalitou a především chápáním své vlastní cti, která je pro většinu středoevropanů obtížně pochopitelná a hlavně v ostrém kontrastu s pravidly Divokého západu. Po přepadení vlaku a jeho "standardnímu" vyloupení si A. Delon všimne několika japonských cestujících, které jsou na Divokém západě trochu jako zjevení. Jeho parťák v podání Ch. Bronsona i tyto Japonce okrade, a to mu stačí. A. Delon si však všimne samurajského meče, který velvyslanec japonského císaře veze americkému prezidentovi, a vezme si ho jako bonbónek. Japonský samuraj má sedm dnů na to, aby meč získal zpět, což chápe jako věc cti. K ruce mu je Ch. Bronson, kterého A. Delon nechal u vlaku a ujel. Tak se Ch. Bronson a japonský samuraj vydávají po jeho stopách... ()

stub

Ty dvě hodiny utečou jako nic - nenudil jsem se ani chvíli. Nelze očekávat žádnou intelektuální pastvu, ale prázdné to taky není. Prostě slušný western, který navíc zdvihá herecké obsazení. Je zajímavé, jak dvojice Bronson/Mifune funguje, i kdybychom nebrali v potaz, že Mifune repliky odříkával se svou mizivou znalostí cizích jazyků. ()

Caszidy

Vcelku zajímavý crossover westernu a samurajských filmů. Ústřední dvojice Bronson - Mifune se výborně doplňuje, padouch v podání Delona je dokonale slizký a kráska ztvárněná Ursulou Andress dostatečně krásná a "otravná". ()

Tommassi3

"Revolver.. Meč.. Smrt je jen smrt.." Druhý biják, v němž se sešly dvě velké star, na první pohled dost nečekaně, totiž převážně mlčenliví hrdinové Bronson s Delonem.. Nutno přiznat, že tahle inspirace Tenkrát na východě i po těch letech platí za nesmírně zábavný a převážně i zdařilý a funkční filmový hybrid.. Klasik Terence Young stvořil další jedinečný kus, ačkoli označení westernová roadmovie by tomu na papíře zrovna dvakrát nenasvědčovalo.. ()

argenson

Od začátku je jasný, že jeden z těch tří zakuká. Všichni tři mají dostatek charismatu na to, aby si získali vaše sympatie, takže časem je celkem jedno, kterej z nich to bude (v otázce sympatií to tady ale celkem projel Alain Delon). Jako, představa, že se po Divokým Západě prohání samuraj, je vlastně dost přitažená za vlasy, ale já jsem si to moc užil. ()

Padme_Anakin

Zdařilý dobrodružný western, ve kterém okrádá zloděj zloděje a čestný muž je tu jen jeden.. Hned v úvodu snímku jsem si tipla, kdo bude největší všivák a vyšlo mi to.. Herecký trojlístek Alain Delon, Toširó Mifune a Charles Bronson jedním slovem skvělý.. Závěr se zavěšeným mečem nemá chybu.. ()

liquido26

Nejstatečnější ze sedmi statečných, nejsamurajštější ze sedmi samurajů, nejbábovkovitější ze všech bábovek a Alain Delon se setkávají pod krvavým sluncem. Docela zajímavý a originální western se skvělými herci. ()

curunir

Okamžite po prečítaní obsahu ma napadlo, že sa bude jednať o dobrú vtákovinu, dokonca aj keď som zistil, aké tu má film slušné hodnotenie, ešte dlho mi trvalo, kým som sa ho odhodlal pozrieť. Hneď od začiatku však pôsobí dojmom príjemného dobrodružstva, ktorým po celu dobu aj ostane, navyše v rámci svojich možností ponúka nevšedný, ba až originálny príbeh. Z hviezdneho odsadenia je rozhodne najlepším ,,večný samuraj" Toshiro Mifune, za ktorým zvyšok osadenstva výrazne zaostáva. Charles Bronson je tak tradične drsný, zároveň však plný úlohu akéhosi pohodára s naoko vtipným charakterom. Delona som nikdy zvlášť nemusel (asi tým, že som chlap), no a Ursula Andress neostáva nič dlžná svojej povesti a opäť tu najmä pre potechu mužského oka ukáže čosi zo svojich predností. Filmu trochu uberá aj niekoľko menej logických scén, najviac ma prekvapili Japonci plynule ovládajúci angličtinu (aspoň že v originálnom znení je efekt o niečo lepší). Finále ponúka slušnú akciu, prekvapil ma však smutný koniec, aký je z dovtedajšieho vývoja nečakaným. No a tá železničná stanica sa myslím naozaj pár rokov dozadu objavila v jednom kultovom westerne nemenej kultového talianskeho režiséra. Veľmi rád by som si pozrel prípadný remake. ()

ledzepfan

ani na chvilku nenudící, vtipný a přitažlivý western.....Všem hercům padnou charaktery postav přesně na míru/jako prdel na hrnec...Duo Bronson-Mifune funguje až překvapivě parádně-jeden druhému nahrávají na smeče s lehkostí a hravostí, je mezi nima ta "chemie"(jak se dnes říká)-a člověk si prostě musí říct, že ,,jsou to zatracení frajeři(!)" ()

Korbitch

Parádní snímek hrající na exotickou westernovou notu a zaběhlý standard. Bronson, jako zástupce klasických, ostřílených chlapíků na divokém západě, Delon jako zástupce francouzských gentlemanů a Mifune prostě jako Japonec. Tak tahle skvadra mě rozhodně bavila po celou dobu stopáže. Ke konci to sice vypadá, že scénáristovi došla páska v psacím stroji, ale jedná se celkově o svižný western, který dobře uteče a má pár legendárních momentek. Jo a samozřejmě Ursula Andress byla tehdy k u......í. ()

Orlau32

Tento western patří rozhodně mezi nadprůměrné v tomto žánru ! Viděla jsem film kdysi v 70. letech, ale teprve teď jsem si ho vychutnala ! Jen si vzpomeňte hned na počátku filmu scéna na nádraží, kdy přijíždí vlak, z něj vystoupí Japonec-samuraj a na něj se dívá opřen o zeď nádraží Charles Bronson. Ten záběr je dosti dlouhý ...proč ? Protože takhle poťouchle se uměl podívat pouze Charles BRONSON !! Japonský (v té době) krasavec - samuraj mu skvěle sekundoval a tak téměř zastínil Alaina DELONA, který jako by hrál pomocnou (i když zajímavou) roli ve filmu. Nicméně závěr filmu je strhující, překvapivý a klidně řeknu BRAVURNÍ ! ()

Tony.cs

Western s vtipkujícím Bronsonem, nasraným Japoncem a charismatickým hajzlem Delonem....no sakra a ono to funguje. ()