Roku 1607 připlouvá do Nového světa ke břehům Virginie anglická loď. Na její palubě se nachází spoutaný kapitán John Smith (C. Farrel), který má být krátce po přistání popraven za pokus o vzpouru. Je však velitelem výpravy, kapitánem Christopherem Newportem (C. Plummer) omilostněn a pověřen navázáním kontaktů s místními domorodci a získáním zásob pro nadcházející zimu. Na své cestě je zajat a život mu zachrání dcera indiánského náčelníka Pocahontas (Q. Kilcherová). Oba se do sebe zamilují, Smith Pocahontas učí svůj jazyk a ona mu zase ukazuje krásy svého světa. Jejich láska je však ohrožena, když začnou narůstat konflikty mezi nově vzniklou kolonií Jamestownem a indiány, které přerostou v otevřený boj… (Česká televize)

Aelita

Možná to je Picasso, který se konečně odnaučil malovat jako dospělý, ale já si myslím, že to je spíše Malick, který zdětinštěl. Možná to je těžký autorský art, ale mně se zdá, že to je lehká režisérská demence. Možná to je legenda a podobenství, ale nejspíše to je vnitřní monolog s vnějším patosovým poselstvím k americkému národu ba dokonce k celému lidstvu. Naivní. V jeho letech moc naivní. ___ "Vybudujeme skutečně spravedlivé společenství. Naší ctností bude tvrdá práce a soběstačnost. Nebude žádných pánů, kteří by tu žili z plodů naší práce. Nikdo už nebude lehkomyslně jíst to, co jeho přítel získal tvrdou prací, nebo krást, co si uložil na horší časy. Lidé už nebudou využívat ty druhé. Unikneme starému světu a jeho okovům. Začneme znovu a dejme nový příklad celému lidstvu. Vytvořme zemi, v niž člověk povstane ke své skutečné velikosti, zemi budoucnosti, království ducha" (Terrence Malick). "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb" (Karel Marx). Protestantské ctnosti křížené s marxismem a okořeněné new agem. "Matko moje". ___ Co se týká filmové stránky: není to ani příběh, ani obraz, ani vhled, ale rozrůzněné útržky jakýchsi myšlenek poletujících dle libosti autora sem-tam mezi postavami, rostlinami a nad vodou. V šedesáti si pokládat pseudohlubokomyslné otázky Kdo jsem? Kam jdu? Proč tu jsem? svědčí o nezralém bloudění v kruhu. Krátce řečeno je to film Terrence Malicka pro Terrence Malicka ve společnosti Terrence Malicka. Divák je tu jaksi navíc. ()

Crawler-D

Lyrika filmového světa pojednávající o kolonizaci amerického kontinentu úplně jinak než dříve. Pomalé plynutí děje, kamera užívající si nedotčenou přírodu indiánských kmenů a meditativní Colin Farrel. ()

zuzinka2

Nejnovější film Terence Malicka je poetické dílo, které potěší oko, duši i sluh. Nádherné záběry přírody (musím říct že jsem si užívala každý záběr kamery) podbarvené krásnou hudbou plus dojemný příběh indiánské princezny a jejího střetu s evropany, jejich kulturou (zajímavý mi přišlo jak se z indiánské dívky stává mladá dáma, oblíkaná podle evropských pravidel) a osudovou láskou k jednomu z nich. Herci jsou výborní a naštěstí ani nejden z nich na sebe nestrhává pozornost na úkor filmu. Tu jednu hvězdičku ubírám za to, že jsem se chvílemi trošku nudila (hlavně v prostřední pasáži). ()

BUD-SFIS

Dve hvezdicky dat nemuzu to si ten film nezaslouzi. Uz jen pro kameru a pro mne podarene strihy. Pribeh a scenar je opravdu nudny a promlouvani osob k sobe samym mi prijde zbytecnym. Mallick se asi snazi udelat romanticky pribeh nevsednim zpusobem ale to se mu vubec nedari. Herecke osobnosti jen aby film vypadal. Dovedu si predstavit hodnoceni, kdyby ve filmu nehrala ani jedna hvezda, myslim, ze by to byl trosku propadak. Herecke vykony nemastne neslane. Jen Q'Orianka Kilcher mi prisla vynikajici. Zbytek se straci v nudnem pribehu. ()

Wormboy

Po Thin Red Line som cakal od Malicka dalsiu meditativnu pecku.Prva polovica Noveho sveta mi ju aj dala.Krasna priroda,vnutorne monology hrdinu,vsetko bolo tak ako malo byt.Potom vsak prisiel zlom,ked film z filozofickej rozpravy o osidleni Ameriky sa zmenil na romanticku basen.Niezeby ta zmena bola zla,ale proste mna podstate viac oslovila prva polovica filmu.Dalsi problem vidim v nevyraznej Hornerovej hudbe. Vsetci si velmi dobre pamatame GENIALNE dobijane kopca v Thin Red Line podfarbene nadpozemskou Zimmerovou hudbou, tu sa k tomu neda nic ani vzdialene prirovnat.Kazdopadne vsak dufam,ze Novy svet sa mi podari niekedy uvidiet v kine s velkym platnom,pretoze ziadny televizor ani sebalepsi monitor nenahradi kino a Malick si je toho velmi dobre vedomy,skoda len,ze distributori nie. ()

Dannysek4U

Původně jsem tu měl pokrafání asi na patnáct řádků, ale pak jsem to radši smazal - nejlíp když se na Novej svět kouknete a svůj ortel pak vyřknete sami. Čtyři hvězdičky chápejtě jako 4 a půl, resp. jako nedostatek odvahy dát 5 za poetiku, ktzerou jsem ne uplne stravil. ()

Fallen_One

Není to film pro každého. Někoho může zaskočit dlouhá stopáž, které šlape na paty snad už jen Pán prstenů, ale stojí to za to. Kdo má rád historii, přírodu a je tak trochu nevyléčitelný romantik, tak se mu film bude určitě líbit. Skvěle natočené, mistrá kamera, propracovaná výprava, krásné scenérie a dobré herecké výkony (hlavně ta rozkošná latinka Q´Orianka Kilcher) zvedají tenhle film na 5 hvězd, které si stopro zaslouží. ()

Gaaron

Pocahontas bez mluvící vrby, zato prodchnutá Malickovou tolik mi blízkou poezií Života. Terrenci, já ti to žeru i s navijákem! ()

campix

Úplně klasický Malick. Opět je strašlivě těžké najít se k jeho dílu cestu. Některým se to povede a jsou unešeni, jenže my co jsme zrovna hledali něco stravitelnějšího, budeme celkem unuděni. V Novém světě nejde ani tak o objevné cesty našich evropských předků, ale především o jejich pocity. Jedné se tady hlavně o ten vnitřek a celkový děj je pouze na druhé koleji. Bohužel se Malickovi nepovedlo nadchnout mě ani na druhý pokus. ()

Juto

Režisér Terence Malick je úžasný.Jeho vnútorné myšlienky sa vo filme skvelé hodili.Krásna výprava. 9/10 ()

emo

Nemôžem si pomocť, ale mne Mallickov štýl absolutne nesedí... Tak ako ma neslovila Thin Red Line, tak ma obteká aj tento jeho počin... Ukecané a neuveriteľne rozťahané, bez toho, aby to pôsobilo hodnoverne. Namiesto toho, aby sa venoval vzťahom medzi hlavnými postavami, vyobrazuje krásnu prírodu a dej pomaly mizne to stratena... Snaha o poetiku je síce pekná vec, ale ako pseudofilozofický rozťahaný blábol asi účel veľmi nesplní.... ()

messiah

Na štědrý den bych si rozhodně představoval k prožití večera u televize mnohem lepší film, než tento rozvleklý, romantický, absolutně nedramatický, prázdný a nudný počin s až trestuhodně nevyužitým, zejména hereckým potenciálem. Ale vzhledem k tomu, že ke sledování "Hledání země nezemě" vysílané ve stejnou doubu na ČT1, mě nedokázal přimět ani Johny Depp v hlavní a Dustin Hoffman ve vedlejší roli, a taky vzhledem k tomu že mou hlavní náplní večera bylo jídlo, dalo se u toho celkem pohodlně vydržet. A mimochodem by mě celkem zajímalo kdo má na svědomí hudbu k Novému světu. Něco absolutně příšerného!!! Ne samo o sobě, ta hudba není ve své podstatě vůbec špatná - chraň bůh abych si bral do huby klasiku, ale absolutně se nehodí. Od začátku filmu až do konce mě udivovalo jak k tomu co vidím mohl někdo bezhlavě naprat to co slyším. ()

Plangi

To, co jsem od Nového světa čekal, jsem nedostal. To, co jsem dostal, jsem teda opravdu nečekal. A je to jenom dobře. Místo klasické opulentní, historických faktů se držící podívané, kterých Hollywood vysypal už poměrně dost, jsem se mohl nechat pozvolna unášet krásným poetickým příběhem nejen velké lásky (pěkně to zahýbalo mým žebříčkem top love story), nezdolnosti lidského ducha, ale především touze po poznání nových světů. Způsob, jaký režisér zvolil pro zprostředkování tohoto příběhu, nebude nejspíš pro každého lehce stravitelný. Všudypřítomné obrazy přírody, útržkovité monology a dialogy, pohledy a výrazy postav…zní to jako kýč? Ano. Je to kýč? V žádném případě. Až doposud jsem žádné Malickovo dílo neviděl, ale po Novém světě vím, čí režijní filmografii vzít útokem. Nebudu zbytečně stupňovat slovo nádherný, snad stačí když zmíním, že pro cíťu jako jsem já, to byl jeden z nejemotivnějších filmových zážitků vůbec. ()

papaJA21

Vždycky mě zajímaly pohanské kultury, takže na filmy o nich mám trochu slabost. S podmanivou hudbou a exotickými záběry je tento film zkrátka neodolatelně dojemný. Podle mně hodně nedoceněný a opomenutý snímek. Škoda ()

majo25

V niektorých chvíľach to pripomínalo viac Rómea a Júliu ako dobytie nového sveta, aj keď Rómeovia boli vlastne dvaja. Tej romantičnosti spojenej s baladičnosťou bolo na môj vkus priveľa. Ale inak pôsobí nový svet a jeho skultivovanie vierohodne, Pocahontas veľmi dobre zahraná a aj súboje bielych proti indiánoch sú zaujímavo natočené. Už to len o niečo skrátiť. ()

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (více)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (více)