Góóól!

Goal!

Góóól!

Drama / Sportovní

USA, 2005, 117 min

Krásný příběh fotbalisty Santiago Muneze, který se dostane až do klubu New Castle United přes nevoli svého otce s kterým seká trávníky bohatým lidem. Spousty dramatických momentů, zvratů, romantiky a tak.... prostě všechno co k tomu patří. Příběhu snadno uvěříte, fandíte mu a prožíváte to s ním. Jen je škoda, že film neměl zas až takovou reklamu, aby se dostal do šišího publika.(6.9.2007)

Vždy jsem rád honil kulatý nesmysl po hrbolatém plácku a s nadějí v očích sledoval, zda z nějakého křoví nevykukuje bystrý agent Realu Madrid. Co se kupodivu nezdařilo mně, tak to zachytila pohádka o Santiagovi a jeho cestě od papírových holenních chráníčů do černobílého dresu Newcastle United. Samozřejmou nezbytností přitom bylo třepání ploutví s Davidem Beckhamem, Zinedinem Zidanem či Raulem Gonzalesem a honění míče společně s Alanem Shearerem, Stevem Gerrardem či skórujícím Milanem Barošem. Poněkud zbytečným se mi sice jeví vysvětlování žhavému kandidátovi na profi smlouvu, že míč je rychlejší než hráč, ale základní pravidlo kolektivních sportů o tom, že jméno na hrudi je důležitější než to na zádech, by bylo vhodné některým přeplaceným primadónám neustále vtloukat do hlavy pneumatickým kladivem.(20.12.2012)

Upřímně? Vrchol svého žánru! No more comments! 90%(23.10.2008)

Člověk přesně ví, co se bude dít, ale je to prostě fajn film.(30.1.2011)

• anais

Film, který jistě potěší fotbalové fanoušky. Já fotbal nesleduji. V tom případě však musím napsat, že Gól je od počátku do konce lehce předvídatelný, chvílemi ve své snaze poskytnout divákovi dojemné momenty spíš trapný. Je tu ukázkově chudá rodina hlavního rodiny, otec, který se snaží synovi zabránit v nejisté fotbalové kariéře (scéna kdy přijde do hospody a dojatě sleduje svého syna skórovat v tv působí uvěřitelně snad jen v Zoolanderovi), zdravotní problémy ve formě inhalátoru, nepřející spoluhráči, démon bulvární tisk, skutečná láska, manažer, kterému jde jen o peníze, manažer-kámošjsou tu desítky tak strašně profláknutých věcí, že se nedají ani všechny vyjmenovat. A jelikož se má jednat o celou trilogii, dovolím si, v duchu výše zmíněných klišé, odhadnout děj následujících dílů. Dvojka bude pojednávat a skutečném vzestupu a následném pádu, přičemž na konci se hrdina vyrovná se svými traumaty a narodí se mu syn (možná uvidíme i první kojencovo kopnutí do míče a dojatě slzícího tatínka). A třetí díl? No to už milý Santiago bude za zenitem svých hráčských možností a stane se z něj trenér! Bude bojovat s nějakým vzpurným, leč nadějným mladíkem, který mu připomene sebe samého v mladších letech (v prvním dílu). Abych byl spravedlivý, tak musím podotknout, že kdo má rád britské kytarovky, soundtrack mu přijde k duhu (Oasis, Kasabian). Za zmínku stojí i přepálené filtry, pomocí nichž se filmaři rozhodli odlišit britské (modrá) od latinskoamerického (žlutá) prostředí. Trochu jako Horem pádem, ale uděláno s rutinou reklamních mágů. Někomu to sedne, někomu ne, ale profesionalita je znát(15.10.2005)

• - Největší logická chyba se týká hlavního hrdiny. V anglické Premier League může nastoupit hráč mimo EU pouze s pracovním povolením. V případě fotbalisty ho dostane pouze ten, který zaznamenal alespoň jeden start za svůj národní tým. (don corleone)

• - Film mal viacero alternatívnych názvov, ako napríklad Goal!: The Impossible Dream či Goal! The Dream Begins. (MikaelSVK)

• - Původně se měl ve filmu objevit i Stellan Skarsgard, ale když z něj odešel Winterbottom, odstoupil od smlouvy. Podle svých slov byla práce s tímto režisérem jediným důvodem, proč chtěl film natočit. (don corleone)