Góóól!

Goal!

Góóól!

Drama / Sportovní

USA, 2005, 117 min

Na této trilogii se dá krásně odpozorovat, jak kvalitní je kinematografie v různých zemích. Protože ať může někdo nadávat na tu americkou, tak zde je vidět, že patří k tomu nejlepšímu. I druhý díl od Britů je fajn, ten trochu víc sráží příběh. Ale jak to dokázali zmršit a zazdít Němci ve trojce? Hnus. Zpátky k jedničce, kde sledujeme vstup Santiaga Muneze na prvoligovou fotbalovou scénu. Zápasy jsou zpracovány napínavě a natočeny přitažlivě, když si k tomu dodáme nejednu ukázavší se fotbalovou hvězdu, tak hodnocení letí nahoru. Co ho zarazí, to je především několik nelogičností a chyb. I když ne všechny zde zmíněné donem corleonem chybami jsou, viz situace po druhém golu Liverpoolu, kdy ve skutečnosti přichází střih a liverpoolští rozehrávají ne po golu, ale z důvodu začátku druhé půle. 80 % Oblíbená část- Alan Shearer střídající Santiaga na stroji v posilovně(2.8.2011)

Fotbal nemám rád, ale tenhle film je opravdu pěkný, i když vlastně není ničím vyjímečný a originální už vůbec ne. Typické klišé o tom, jak si jde "hodný chlapec" za svým snem s dalšími typickými postavami, zvraty a prostě všemu, co k takovým filmům patří. To, že je to však klišé by mi nevadilo, jen se ten film stává lehce předvídatelný. Nic extra, ale o tom, že se na to kouká příjemně není pochyb. Docela i dobře natočené. 3,5*.(21.7.2011)

Premiere League si zaplatila pořádně velkou propagandistickou akci a kupodivu to vyšlo, i když jde jen o další příběh o sportovním snu, jakých je mezi staršími i novějšími filmy dost. Naštěstí sladkobolných a patetických okamžiků není tolik, kolik by jich klidně mohlo být, kdyby se věci ujal poněkud neschopnější režisér a herci. Skvěle sestříhané a atmosféry plné scény ze hřiště se střídají s těmi zákulisními, a divák tak dostává solidní šanci vidět všechny stránky toho boje za fotbalový sen jednoho malého kluka. Bohužel už se mu nedostane smutného ponaučení, že takový kousek se povede opravdu málokdy a příčinou nemusí být jen zranění. A i když už pronikáte k tomu vysněnému vrcholu, je kolem vás spousta zrádných pastí a lákadel, což zvládne obstarat playboy Gavin a zákeřňák Sean Pertwee. Cameo roličky skutečných čutálistů na čele s peroxidovým modelem Beckhamem jsou až na tu jeho, která musí fanouška fotbalu opravdu rozesmát, příjemným zpestřením děje, ale největší zásluhy na kvalitách filmu nese ústřední trojice Kuno Becker, Alessandro Nivola (který od paranoidního sociopata ve Woově americkém velekusu Face/Off ušel opravdu kus cesty) a Marcel Iures. Obzvlášť Iuresova postava generálního manažéra a nejvyššího kouče je mi díky LMA Manageru skutečně blízká a ty jeho brýlky jsou zatraceně cool:) Úlohu toho, kdo musí být mladému talentu tím hodným mentorem a zároveň tím, kdo ho svými nároky požene výš, a přitom ještě musí dbát o blaho celého týmu, plní skvěle. Výborná je i hudba, která se celou story vine a výborné jsou i dobře naklepané roštěnky, které se tu a tam vynořují. Jen nějak nevěřím, že to všechno byly Britky:) To už je ale jedno. Možná je to tím, že se "mému" Celtic Football Clubu tak vede a slunce jasně svítí, ale prostě jsem byl uchvácen a pohlcen a to občasné zaškobrtnutí jsem ochoten přejít mávnutím praporku pomezního rozhodčího. Výsledek je 80%.(14.4.2007)

Je vela filmov čo sa tíkajú futbalu ale tento zbožnujem.Nielen preto že sa to odohráva v mojej oblúbenej premier league ale aj že človek músí niekedy prekonat aj nemozné aby sa mu mohol splnit sen alebo musí mat pri sebe tú správnu osobu,ktorá vám ktomu vysnenemu snu pomože či jeto babka,namyslená hviezda,neznáma osoba alebo niekto iný.Film sa nedrží čisto len futbalu,ale aj osobných problemov a preto je to unikatne.Len je tu moc morálky,kto pozeral tento film tak vie o čom hovorím.K tomu realny fotbalisti a prostredie futbalovych stadionou a že sa tam aspon na chvílu ukažu legendy fotbalu,to je len a len plus pre kazdeho futbaloveho fanušika.(30.1.2014)

• dobytek

Američani si "soccer" představujou jak Hurvínek válku. I když vynechám takový drobnosti jako to, že hlavní hrdina stihne za tejden odehrát 2 zápasy za A tým + další 2 zápasy za rezervu a do toho ještě několik návštěv různejch diskoték a nočních klubů, tak je to hodně slabej sportovní film. Stejně je od začátku jasný, jak to všechno dopadne. Jinak mě teda dostala ta putyka kdesi v Los Angeles, kde má každej druhej na sobě dres Newcastle United. No možná až tady někde v ČR vlezu do putyky, kde bude mít půlka osazenstva na sobě dres New York Yankees, tak se smát přestanu.(20.8.2008)

• - V jedné ze scén hlavni hrdina (Kuno Becker) líbá svůj přívěšek před standartním kopem. Fotbalisté však k zápasu s přívěskem nastoupit nemohou. (Indy21)

• - Z českých hráčů se ve filmu v barvách londýnské Chelsea objeví několikrát Jiří Jarošík, ve dresu Liverpoolu pak Vladimír Šmicer a Milan Baroš. Všichni v té době za tyto týmy opravdu hráli. Ze známých fotbalistů můžeme ve filmu vidět mj. i Raúla, Zinedina Zidana, Davida Beckhama, Franka Lamparda, Stevena Gerrarda, Alana Shearera, Kieron Dyera, Jermaina Jenase nebo Jeana Alaina Boumsonga. (Peci)

• - Film měl režírovat Michael Winterbottom, ale z projektu odstoupil v momentě jeho rozběhnutí, když zjistil, že FIFA chtěla schválit scénář výměnou za to, že budou ve filmu použité jména reálných fotbalistů, týmů a stadionů. (don corleone)