Žár těla

• Česko V žáru vášně (více)

Advokát Ned Racine žije poklidným životem - ale jen do chvíle, kdy pozná "sirénu v bílém" (a s bohatým manželem) Matty Walkerovou. Ned brzy zjistí, že Matty je z žen, pro které jsou muži schopni i zabíjet. A přesně to také udělá. William Hurt a Kathleen Turnerová prudce vzplanou ve filmu Lawrence Kasdana Žár těla. Tento napínavý příběh plný sexu navazuje na "films noirs" čtyřicátých let, ale je nabit energií a vášní, které naplno propukly až v letech osmdesátých. Kasdanův odvážný režijní debut však už obsahuje i předivo citů, které se naplno rozvine v jeho pozdějších filmech Velké rozčarování, Náhodný turista a Grand Canyon. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si současné klasické pojetí hříšného žánru. (oficiální text distributora)

paascha

Role Kathleen Turner jsou skutečně vychytané a nevím, kde se mi líbí nejvíc. Tady je skvělá. Chladná, vypočítavá mrcha, které by jeden podlehl jako nic:-)) ()

Fiftis

Solídny thriller s témou klasického manželského trojuholníku a rafinovane naplánované vraždy nepohodlného manžela. Príbeh, odohrávajúci sa v pomalom tempe je strihaný v klasickom filmovom štýle a rozhodne nenudí. Brilantný koniec zanecháva pocit strachu, beznádeje a strašnej psychickej úzkosti. Veľmi to pripomína klasické filmy noir a je ťažké posúdiť, či v tom nebol tvorivý zámer. Váhu však má obrovskú. Snímka je debutom herečky Kathleen Turner, ktorú poznáme predovšetkým z rolí po boku Michaela Douglasa. A je to slušný výkon Kathleen Turner. Ako jedna z mála herečiek sa mi páči v mnohých kusoch a preto ju považujem aj za veľmi peknú ženu. Teda myslím v minulom storočí. ()

filmfanouch

Když za sebou jako scenárista máte Star Wars: Impérium vrací úder a Indiana Jonese a dobyvatelé ztracené archy, váš režijní debut se nejspíš stane vyhlíženou záležitostí. Scenárista Lawrence Kasdan v roce 1981 po dvou úspěšných scenáristických zářezech pro Lucasfilm skutečně realizoval svůj režijní debut, překvapivě ale nedorazil dobrodružný velkolepý film. Kasdan si totiž za svůj režijní debut (ke kterému si pochopitelně napsal i scénář) zvolil erotický thriller Žár těla AKA Body Heat. Tenhle erotický kriminální thriller je možná tak trochu neprávem zastíněn legendárním Základním instinktem Paula Verhoevena a je to škoda. Kasdanův režijní debut totiž rozhodně stojí za to. O Kasdanovi za psacím stolem se už v té době nedalo pochybovat a to i přesto, že vstoupil v rámci jeho kariéry do dosud neznámého teritoria. Kasdanovo bravurní budování celého příběhu, práce s postavami a schopnost prodat dějové zvraty je obdivuhodná. Kasdan dokázal vytvořit neskutečně silný postavy a dodal jim neskutečně funkční dialogy. Každý charakter a jeho chování jde krásně rozebrat, funguje je to jako kriminálka, thriller i vášnivá romance a především jde jasně rozpoznat, že se Kasdan inspiroval starými filmy, které spadali pod žánr film noir a svým způsobem jim vzdává velice důstojnou poctu. Kasdan měl štěstí na casting - Především právě v Kathleen Turner a jejím podání ´´ bílé sirény ´´. Stejně jako Sharon Stone v Základním instinktu o pár let později Turner dokáže vyvolat pocit, že jde o ženskou, pro kterou by muž vraždil. Jenže to má pochopitelně háček. Hlavní hrdina v podání Williama Hurta je vtažen do nebezpečné hry, kdy je ovládán svými city a dost možná se mu to stane osudným. A funguje to právě i díky silnému výkonu Hurta a především díky tomu, že Turner i Hurt dohromady výtečně fungují. I ve zbytku castingu měl Kasdan strašnou kliku. Mickey Rouke, Ted Danson nebo Richard Crenna do svých rolí naprosto sedí. Takový Rourke například i na malém prostoru dokáže sehrát velké divadlo. Celé to působí tak, že takto přesně si Kasdan ty postavy představoval už při sepisování scénáře a i proto herci do těch rolí tak parádně pasují. Bohužel chvíli trvá, než dojde na pořádně lámání chleba a rozběhnutí hlavní zápletky. Jakmile na to ale dojde, míra budování i atmosféry je na tak vysoké úrovni, že diváka Kasdanův režijní debut jednoduše nepřejde. Kameraman Richard H. Kline zařídil, aby film vypadal tak krásně a do toho hraje výtečný soundtrack Johna Barryho, který ono napětí prodává ještě o stupeň výš. V součtu Kasdan dokázal, že kromě psaní bravurních scénářů dokáže obstát i jako velmi dobrý režisér. Jeho film se možná přece jen chvílemi vleče (délka ovšem nepřesáhne 2 hodiny, takže je to vlastně v pořádku) a problém je také v tom, že divák tak trochu prohlédne, že se děj bude ubíhat tak trochu očekáváným směrem, jenomže jinak si opravdu není na co udělat. Jde o thriller na vysoké úrovni, kde veškerá ta vášeň působí uvěřitelně, působí to natočené sebejistou režijní rukou a krásně se na to dívá. Velmi povedená podívaná, která je filmem 80. let až na půdu a bohužel je skutečně tak trochu přehlížená a v jistých okruzích i velmi nedoceněná. () (méně) (více)

Pepinec

Atmosféra se dala krájet, že by i Rákosníček záviděl, zatímco nádhernou, elegantní, smyslnou, svůdnou, uhrančivou, náruživou, neukojitelnou Kathleen bych polknul celou i s podpatkama a gumou do vlasů. Obraz dokonalé milenky; pane Bože, vždyť ona klečela ještě dřív než Ned vyjel z domu! Moc nerozumím tomu, proč je tenhle žánrový majstrštyk zastrčený v koutě, o to jsem však raději, že jsme si k sobě našli cestu. ()

JohnnyD

Bál som sa, že to bude až príliš bazírovať v noirovskej štylizácii a vykrádať Double Indemnity, tento mix je však veľmi vkusne namiešaný, takže to ani zďaleka nevyzerá ako nejaký povrchný neo-noirovský pastiš (tj. chvalabohu to nerežíroval DePalma). Atmosféra rozhorúčenej Floridy dokonalo rozpaľuje dychberúcu Kathleen Turner, dialógy sú rezké ako v klasikách hard-boiled literatúry a vedľajšie role sú fantasticky obsadené. Navyše mám rád noirovky s "happyendmi", takže prižmúrim oko nad tou lenivo vyrozprávanou záverečnou vysvetľovačkou, nad ktorou sa je lepšie hlbšie nezamýšľať. ()

Aky

Výtečně napsaný scénář Hitchcockovského střihu. Vše, co se děje nad ním - režie, herci, hudba, střih, kamera... celkovému vyznění jen napomáhá. ()

S.Quentin QUALE

Hutný krimi thriller s hlavně v začátku intenzivním sexuálním nábojem, ve kterém exceluje Kathleen Turner jako svůdná děva s povahovými vlastnostmi kudlanky nábožné. Srovnání s Basic Instinctem je na místě, ale ten se přeci jen rozjede mnohem rychleji, takže Body Heat hodnotím o stupínek hůře. Kathleen Turner začala s velkým hraním celkem pozdě, ale i tak byla neskutečná kost. 75% ()

kingik

Právník Ned Racine je nenapravitelný sukničkář, jehož největší zálibou je seznamovat se s pohlednými ženami. Jednou se tak seznámí s vdanou Matty Walkerovou a prožijí spolu vášnivý románek. V cestě jim však stojí Mattyin bohatý a žárlivý manžel Edmund. Rozhodnou se, že jediné možné řešení je zavraždit ho. Svůj plán milenci pečlivě připravují, ale s něčím nepočítali. Dusný erotický thriller je z jedné části o tom, co vydrží v posteli pohledná Kathleen Turner, a ve druhé části už to tolik nezaujme, protože čím méně odhalené nahé kůže hlavní herečky, tak o to větší přesun k nudě. Na svoji dobu možná lehce skandální snímek, který obratně využívá "půjčenou" atmosféru noir filmů, ale k divákovi přilne spíše ta erotická část než ta thrillerová. Z filmu sálal snesitelný žár, ale ne po celou dobu. 60% ()

Anderton

Body heat je neo noir ako vyšitý, lenže dnešnému divákovi môže na základe rôznych neskorších prefabrikátov a lacných erotických filmov z 90tych rokov s podobnou zápletkou pripadať ako gýč. Je to škoda, pretože čím viac máte napozerané z tohto subžánru a zo zlatého veku noir, tým viac dokážete odlíšiť Body heat od plevelu. Samozrejme, že to nie je umenie, ale to snáď nikto nečaká. A mne to pripadá záživnejšie ako precenené, kvázi dusné erotické trilery so Sharon Stone. ()

WANDRWALL

Slušný výkon Kathleen Turner. Jako jedna z mála hereček se mi líbí v mnoha kusech, a proto ji považuji i za moc hezkou ženu, neb bez ducha je i krásná žena bezduchá a tudíž nepřitažlivá. William Hurt jí to moc nekazí, čekal jem horší výkon, ale je jen stínem skvostné Kathleen. ()

Tommy987

Podľa informácií som čakal neo-noir v štýle Základného inštinktu, ale nakoniec som skoro dve hodiny pozeral tento nudný a nezáživný zlepenec, ktorý sa akurát tak tvári ako niečo vážne, ale je naprosto prázdny. Dvaja herci, na ktorých by film aspoň sčasti mal stáť, sú jednak typovo veľmi zle vybratí a takisto podávajú slabé herecké výkony. William Hurt je bohužiaľ väčšinu času k smiechu a Kathleen Turner je od femme fatale, na ktorú sa snaží tak zúfalo podobať, vzdialená tak 3-4 svetelné roky. O scenári, ktorý je neuveriteľne neoriginálny a predvídateľný od začiatku do konca, sa ani neoplatí hovoriť podrobnejšie. Kasdanova réžia je takisto o ničom, žiadne napätie, žiadna atmosféra, všade okolo len nuda. 3/10 ()

dopitak

Výborná detektivka, ze které to horko miamské pláže úplně cítíte. Atmosféra horké letní noci, voní seno, cvrčci cvrkají, zpocená košile se lepí na tělo. Zápletkou podobný Divokým hrám, i když mnohem mnohem serióznější. Český dabing (NOVA, 1998) ještě z doby, kdy i komerční televize dabovat uměly. ()

Chrustyn

Slušný pokus o převedení filmu noir do současnosti, (tedy do 80. let) kde nechybí naivní muž, který se nevědomky dostane do spárů atraktivní blondýny. Film obsahuje pro daný žánr vše co je pro něj typické (nic netušící muž, femme fatale, vražda) ale jelikož se jednalo o Kasdanovu režijní prvotinu je vidět, že se ještě učil. Přesto povedené. ()

classic

Je to zaujímavo napísané i zrežírované, zároveň nasnímané, ale najmä zahrané skvelými hercami- Hurt s Turner sú excelentní, ako vystrihnutí z legendárneho filmu-noir Poistka smrti, a presne v takomto duchu je spracovaný tento napínavý thriller so šialenými zvratmi na konte. «Zručne im sekunduje Ted Danson, čo sa pohybuje, ako tanečník Fred Astaire» . To znamená, že je tu kúsok vkusného humoru, no popri ňom sa postava pochybného právnika Neda Racineho postupne prepadáva do čoraz hlbšej, temnej priepasti, z ktorej sa len tak nevyhrabe, lebo mu poriadne HRABE z novej známosti s kočkou a nymfomankou Matty Walker ho spája intenzívny vzrušivý SEX, či „čo je muž ochotný urobiť pre ženu” ? Áno, prijíma jej ponuku na učinenie jedného kriminálneho skutku, ktorý nebude môcť vziať späť... Budú v ňom namočení až po uši, a čo sa bude diať potom, nechám na fantázii diváka. _ Debutuje nielen Kasdan, ktorý po prvý-krát režíruje, ale aj herečka Kathleen Turner, ktorú si isto pamätáte z nasledujúcich dobrodružných dobrodružstiev s Mišom Douglasom v Honbe za diamantom+za klenotom Nílu. Tu je strašne SEXY, čo definitívne zistil i Ned, inak vyzlieka sa veľmi často, nebojí sa odvážnych scén, provokuje svojou vizážou zvodnej manipulátorky, keď si tohto „obetného baránka” obmotáva okolo prsta. = Sledovanie Body Heat je vskutku vkusnou štúdiou... ()

jojinecko

Oldschoolovka jak prasa, parádna priam „hitchovská“ atmosféra, neistota, dohady, konšpirácie...a k tomu večná pravda: "Cherchez la Femme":) ()

Thomick

Jenom tři hvězdy za tak ukrutně pomalej (hodinovej) rozjezd bez atmosféry, beze všeho ... tohle ani nadmíru slušnej závěr nemůže kompletně spasit. ()

ARI50

Jako vážně tenhle pedo knírek se někomu líbí, no mě příbeh tehle šukací dvojky nelíbil takže nech sa páči jiným. ()

Sawy

Nikterak přelomový a předvídatelný žánrový kousek,který je ale natočený tak dobře a stylově,že se člověk během sledování mockrát nenadechne.Neonoir jak má být,se správně dráždivou atmosférou,nádhernou kamerou a napětím,které je ve spoustě scén gradováno až k maximu.William Hurt sice není člověku dvakrát sympatický (což by měl) ale hraje slušně a to ostatní člověku vynahradí chvilkové zjevení Mickeyho Rourkea.Celkově odvážný a zdařilý počin,kterému větší rafinovanost a více emocí chybí k dokonalosti.V rámci žánru ovšem super. 85 % ()

jhrasko

Film noir toho najvyššieho kalibru. "Hustá" chémia ústredného páru a Kasdanova skvelá réžia boli počiatkom úspešnej spolupráce tandemu Kasdan Hurt. Mickey Rourke v jednej zo svojich prvých úloh. Sexy záležitosť ! ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018