Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

SonG

Musím se přiznat, pro Audrey Hepburn mám slabost. Troufám si tvrdit, že lepších hereček, než byla právě ona, moc nebylo a není. Wait until dark (viděno v barevné verzi) je výborný psychologický thriller, umocněný o to více, pokud se do postavy Susy opravdu vcítíte. Určitě bych ale v dnešní době nedával filmu nálepku "horror", přece jen, doba pokročila. Na filmu je znát, že vychází z divadelní předlohy (jeden pokoj, důraz na konverzace), nicméně skoro dvouhodinová stopáž utekla ohromně rychle, navíc mne film dokázal opravdu párkrát napnout tak, že jsem skoro nedýchal. Do toho všeho výborně zahraný Mr. Roat v podání Alana Arkina, ze kterého jde i po letech mráz po zádech. ()

honajz2

Uznávám, že je to velmi dobře natočené, skvěle zahrané (obzvlášť výkon Audrey Hepburn v roli slepé ženy je naprosto dokonalý) a i ten příběh je veden dobře, horší je to co se týče napětí a atmosféry. Celou první hodinu jsem se do toho nějak nemohl dostat, ani mi to nijak napínavé nepřišlo, pak se to naštěstí začalo zlepšovat a poslední čtvrt hodina byla napínavá jako prase, jenže to se bavíme o 15 minutách ze skoro dvouhodinového filmu. A když k tomu připočteme tu část, kdy jsem se do toho konečně nějak dostal, tak to máme tak plus 25 minut, jenže i tak jsem se prostě většinu filmu nudil. Připomíná to sice Hitchcockovy filmy, jenže ten s atmosférou a napětí umí pracovat naprosto mistrně, tady to úplně nefungovalo. A stářím filmu to už určitě není - když si třeba vezmu Na sever severozápadní linkou nebo Provaz, u kterých jsem se ani minutu nenudil, navíc Provaz se odehrává taky celý film vlastně jen v jedné místnosti a "beze střihu". Na víc jak silné 3* to bohužel nevidím, byť to finále bylo hodně napínavé. ()

Hennes

Pomalý rozjezd filmu postupně přechází do velmi slušně zpracovaného napínavého snímku, kdy slepá dívka stojí proti nelítostnému zabijákovi. Ten je pro zisk dětské panenky ve které jsou ukryty balíčky s drogami schopen udělat vše. Nejedná se o snímek plný krve a násilí, ale o napínavou podívanou, která brnká na nervy diváků. Divadelní hra předvedená na plátno se zaslouženou nominací na Oscara pro Audrey Hepburn. ()

M.i.k.e

velmi dobře zahraný thriller,který se sice v určitých momentech příliš nekamarádí s logikou,ovšem vynahrazuje to solidní atmosférou a pracuje s napětím,které může závidět 90% současné produkce...80% ()

Martin741

Perfektny fryler, ktory natocil reziser Terence Young o slepej pani /skvela Audrey Hepburn/, ktorej v byte sa zacali roztahovat podozrive zivly. Alan Arkin zahral psychopatickeho zaporaka genialne, a uspesne mu sekundoval aj Richard Crenna /Sam Trautman zo serie filmov o Johnovi Rambovi/. Mrazive, psycho, dokonale, nadcasove. 100 % ()

Hees

Vynikajúci film, v ktorom predviedla vynikajúci výkon Audrey Hepburn (dalo sa to čakať?). Takýto excelentný film, ktorý sa odohráva len v jednej miestnosti a v jednom exteriéri som teda určite nečakal. Človek by až neveril čo sa dá na jednom mieste vymajstrovať za film, ale dôkazom, že sa to dá nie je len tento film, ale veľa iných (napríklad 12 či 12 Angry Men). Najdôležitejšie na filme je napätie a to, že divák sa bojí o hlavnú hrdinku a drží jej palce nech sa jej podarí dostať z riadnej šlamastiky, do ktorej ju dostal v podstate jej muž. Toto napätie narastá po celý čas filmu a tak film stále graduje a graduje a keď si myslíte, že nemá už kam gradovať prekvapí vás na konci. Ďalšia vec, ktorú pochopíte až po pozretí filmu je vynikajúci výber názvu filmu Wait Until Dark. Film odporúčam ako výborný Thriller. Vtipné je aj to, že herci hrajúci vo filme, hrajú niekoho iného, aby obalamutili hlavnú hrdinku. Určite tento film odporúčam a je v ňom plno zaujímavých nápadov a najviac potešia tie nápady na konci a posledné scény, kedy sa odohrá strhujúci súboj v jednej miestnosti. ()

MrPierc

Susy má panenku. Dealer drog ví, že Susy má panenku. Panenka se někam ztratila. Dealer svojí panenku chce za každou cenu. Dealer najme podvodníky na audio divadlo určené pro Susiiny uši, která je slepá po nehodě. Susy je sice slepá, ale není hloupá. Časem poznává, že všechno není v pořádku. Susy se ale nevzdá a začne bojovat tak, jak umí. Její slepota je zároveň i její výhoda. Při sledování jsem si uvědomil, jak je pro nás zrak automatický pomocník a až když o něj přijdeme, je pro nás velmi těžké fungovat jako dříve. Audrey Hepburn prožívala naplno svou roli a výkřiky, pláč i chování byly svérázné i divadelní. Byla to krásná a křehká herečka. ()

joker.george

Spoustu času se věnuje uvedení do děje a rozdání karet. Ty však dostane jenom divák, takže když se poprvé na scéně objevila Audrey Hepburn, tak jsem ani nedutal. Podobných momentů se přitom ve filmu objeví víc, přičemž například k jednomu z nich bohatě postačila pouhá černá obrazovka a ťukání slepecké hole. A postupně jsem měl radost čistě z toho, že jsem se na snímek mohl koukat a užívat si jeho preciznost. ()

starbrejkr

Dokonalé, až nebezpečně dokonalé. Asi jsem v poslední době neviděl lepší film.....Mistrovsky gradovaný snímek, kdy nejprve žasnete nad hrou, kterou okolo jedné slepé ženy rozehrály trojice lumpů (z nichž ty dva "hodnější" si musíte oblíbit) a pak trnete u mrazivého konce. Důkaz, že když na ČT2 běží v odpoledních hodinách thriller, nebude to jen tak něco.... ()

nithiel

Tenhle snímek stojí a padá s výkonem Herpunové v hlavní roli a vzhledem k tomu, že si v těžké roli slepé ženy počínala s neuvěřitelnou bravurou, si u mě stojí snímek opravdu hodně vysoko. Hlavně scéna, kdy Suzi poprvé přijde domů je naprosto dokonalá. ()

tomtomtoma

Velmi solidní a kvalitní kriminální thriller s trochu překombinovaným průběhem i dějem, ale to by pak nevyústilo v tak krásně mrazivý závěr. Slepá žena Susy Hendrix (dobrá a elegantní Audrey Hepburn) stojí proti dvojici vykutálených podvodníků a jednomu sadistickému maniakovi, který jde za svým cílem tvrdě a nevybíravě. Roat (dobrý Alan Arkin) si rád pohrává s ostatními rafinovaným způsobem, kterým uspokojuje svoji zvrácenou sadistickou povahu. Díky jeho rafinované podlosti a samozřejmě také díky možnosti dobrého výdělku se k němu přidává dvojice dobře sehraných podvodníků Mike Talman (Richard Crenna) a Carlino (Jack Weston). Rozehrávají nezvyklou hru, eskalaci důvtipu, výřečnosti a šibalství. Ale naráží na inteligentní Susy a její dotěrně malou pomocnici Glorii (Julie Herrod), která do všeho ráda strká svůj zvědavý a nevycválaný nosánek. A tak Roat bere vše nevybíravě do svých rukou. Ale Susy je důstojným protivníkem. Napínavé, mrazivé, krvelačné, ale i zábavné a se špetkou humorného vstupování. ()

laik_60

Videné prvý krát pred 46 rokmi. Vnímali sme to ako napínavý americký trhák každy bol zvedavý Hepburnovú bol to jeden z mála hollywoodskych filmov, co sa v tých rokoch u nás premietalo. Dnes je to taká sladká nostalgická spomienka na časy a filmy aké sa v tedy točili. Ale musím konštatovať , že celkom príjemná. :). ()

C0r0ner

Na první i druhý pohled by člověk řekl, že to musel natočit Hitchcock, protože to má jeho přesný rukopis. Parádní scénář, jedno místo, pár postav a přidaná hodnota v podobě napětí a skvělé atmosféry. Staré filmy obecně příliš nemusím, ale Čekej do tmy je špičkový zástupce dob minulých, na které není radno zapomínat. 90% ()

dubinak

Starší filmy umím docenit, ale Wait Until Dark šlo teda tentokrát mimo mě. Obecně je ten námět velmi znepokojující, začátek rozjíždí slibnou podívanou, nicméně moje pozornost měla tendenci se převažovat spíše na ty negativní faktory. Postupem stopáže to totiž začalo být nějak nelogické a často tam byly nepěkné naivní kiksy ve scénáři. Chování postav také neřadím k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla. Zkrátka to scénáristicky začalo upadat. Nicméně příběh odehrávající se v jednom bytě, respektive v jedné mistnosti mě bavit nepřestal. Vůbec Wait Until Dark nemůžu hodnotit jako špatný film, jen je v naší době prostě nemožné tímto scénářem odrovnat publikum, přesto, že se jedná o kvalitní režii. Tentokrát tady asi zapůsobil vroubek času. ()

Topco

Hitchcockovsky komorný thriller odohrávajúci sa v jednom byte (podobne ako Povraz, Okno do dvora, Vražda na objednávku). Musím podotknúť, že ak by to nemalo slepú postavu a úžasný výkon Audrey Hepburn, strácalo by to dych. A celkovo, nebyť Audrey, idem asi s hodnotením nižšie. Takže kasting na výbornú (aj vo vedľajších úlohách) + výborný balans medzi filmovosťou a divadelnosťou (na minimálom priestore maximálne napätie). PS: Hepburn, Mancini a Lang spojili sily aj pri inej, výrazne hitchcockovskej veci – Šaráde (1963). ()

Wormboy

Vynikajuca psychologicka drama, ktorej absolutne postacuje niekolko hercov, jeden byt a jeho prilahle okolie, aby zaujala na cely cas a este popri tom aj riadne napinala pruzinky v nervoch. 4,5/5* ()

danecek24

25. Zlatý Glóbus za rok 1967 - nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Audrey Hepburn, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Efrem Zimbalist Jr. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin