Sluha dvou pánů (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2000, 157 min

Ivan Rajmont

Carlo Goldoni (divadelní hra)

Ondřej Pechar

Scénografie:

Ivo Žídek ml.

Kostýmy:

Irena Greifová

Skládám hlubokou poklonu Miroslavu Donutilovi za jeho herecký um a schopnost utáhnout dvou a půl hodinové divadelní představení. Bravo! A bravo i všem ostatním, především Alexeji Pyškovi alias Bruci Willisovi! :-) Těžko soudit, jakých kvalit by tato hra dosáhla zpracováním jiného souboru, avšak není potřeba krkolomně hypotetizovat. Kdo chodí do divadla, musí uznat, že Sluha dvou pánů patří do pomyslné TOP divadelních představení.(12.2.2011)

• kajda.l

Mám trošku problém jak se k ohodnocení Sluhy dvou pánů postavit. Jedná se bezesporu o výbornou divadelní hru, ovšem pro mě převedením na televizní obrazovku, ztrácí minimálně polovinu prožitku, který bych měl při sledování v divadle. Donutil samozřejmě naprosto vynikající, potěšily výkony Hanky Ševčíkové a Miluše Šplechtové,ovšem..Sluhu dvou pánů chci ještě vidět, ale pouze na divadelních prknech, nikoliv na DVD(kde je zážitek stěží poloviční)..(17.6.2009)

Na noční mám zapnutou televizi spíš jako zvukovou kulisu, abych se tam sama nebála :-), toto představení běželo včera pozdě večer a přinutilo mě aspoň po částech sledovat, Donutil je opravdu strhující a podává nejen výbornej hereckej, ale i fyzickej výkon, čubrněla jsem, kolik mrštnosti a energie má, příští reprízu doufám vychytám doma, abych nebyla nucena odbíhat a mohla si to vychutnat celý.(10.2.2011)

Pokud hledáte umělecké dílo, jenž skrze staletí své existence neustále zraje jako víno, právě Sluha dvou pánů je více než žhavým kandidátem. Tuto legendární klasiku dramatického subžánru comedie dell'arte jsem viděl již dávno a tudíž jsem vskutku rád za osvěžení a připomenutí stěžejního Goldoniho ikonického příběhu a jakési oprášení ohledně nadčasovosti, díky níž je tato hra tak stále enormně divácky oblíbená i v současnosti. Tato adaptace je totiž absolutní strop činohry Národního divadla, v níž Miroslav Donutil naprosto mistrovsky ztělesnil um vrcholného herectví a já dodnes nepobírám, jak svoji roli dokázal tak unikátně a neobyčejně uchopit. Vidět a zažít tento majstrštyk plně naživo (ne pomocí záznamu), tak se s největší pravděpodobností u pasáže s podáváním večeře totálně zechčiju smíchy - a zde tkví onen zásadní problém, ba i výrazné pozitivum: nejen u ní :))) ... Jedním slovem: nesmrtelné!(16.7.2019)

Skvělá a inteligentní zábava. Donutil byl naprosto excelentní, geniální a jakmile vstoupil na scénu, tak jsem se téměř nepřetržitě smál. Je sice fakt, že jakmile na ní nebyl, tak se dostavila trošku nuda, ale vzhledem k tomu, že byl v záběru (a to doslova) skoro pořád, dá se to Sluhovi dvou pánů snadno odpustit. "Fuj a tenhle jedinej byl dur."(15.9.2010)

• - V představení docházelo během let k častým změnám v obsazení, od samotného začátku až do druhé poloviny roku 2011 zůstal jenom Miroslav Donutil v roli Truffaldina a Jan Novotný jako Brighella. (kosticka7)

• - Premiéra se uskutečnila 22.9.1994, s úspěchem se hraje dodnes a představení se stalo nejúspěšnějším v historii Národního divadla v Praze s více než 500. reprízami. (kosticka7)