Sluha dvou pánů (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2000, 157 min

Ivan Rajmont

Carlo Goldoni (divadelní hra)

Ondřej Pechar

Scénografie:

Ivo Žídek ml.

Kostýmy:

Irena Greifová

Na noční mám zapnutou televizi spíš jako zvukovou kulisu, abych se tam sama nebála :-), toto představení běželo včera pozdě večer a přinutilo mě aspoň po částech sledovat, Donutil je opravdu strhující a podává nejen výbornej hereckej, ale i fyzickej výkon, čubrněla jsem, kolik mrštnosti a energie má, příští reprízu doufám vychytám doma, abych nebyla nucena odbíhat a mohla si to vychutnat celý.(10.2.2011)

• waits

Tohle představení stojí jen a jen na Donutilovi (s milou podporou Alexeje Pyška) a ten svou roli hraje tak, jak žánr žádá - afektovaně, s přehnanými gesty a expresivní komikou. Přesto je můj dojem dosti rozpačitý. Některé části jsou vyloženeně estrádní a to nemyslím jako pochvalu, u jiných jsem si zkoušel do role dosadit Josefa Dvořáka, který by se v Trufaldinovi citil určitě dobře. A vlastně bych radši viděl jeho (anebo Donutilovo) podání na prknech malého divadla, bez dechovkovitého hudebního doprovodu a s herci, u kterých se nenudím, když hlavni tahoun není zrovna na scéně. Nechci být ošklivý, ale občas jsem měl totiž pocit, že se dívám na představení oblastního divadla, ve kterém v hlavní roli hostuje umělec z Prahy. V Národním jsem nebyl velmi dlouho, chodím spís do menších divadel (Jizerka, Palmovka, Bez zábradlí nebo Ćinoherní klub) a všechna představení za poslední léta byla nakonec zábavnější než tohle one man show.(9.2.2011)

• WANDRWALL

Jednu hvězdičku dávám jenom za to, že mě zaujalo, kolik lidí se při divadle bavilo, a já ne, protože mě to přišlo nevýslovně naivní a trapné. Už tolikrát jsem tyhle kousky viděl a smát se jim ? Pro mě nebylo čemu. Ve své době (snad tu a tam i po ní) mohla tahle divadelní hra vyvolávat smích, dočasně, jako každý dobrý vtip. Ale opakovaný vtip, některý, se přejí.(9.12.2011)

Z předchozích divadelních inscenací jsem myslel, že žádné nedám 3* a miň, ale stalo se. (Dů)Vtip Goldona nebo Rajmonta mi nesedne (vinu posoudím při další shléhnuté praci jednoho či druhého). Ale nebudu jen negativní, přece jsem se zasmál "Tady je hovězí... nedívej se na mě jako na vola." anebo "Horní vrstvy nemají chleba a lůza má z toho srandu"(jak si to pamatuji). A to je zajímavý, vztah jeviště vůči hledišti. Délka zapříčiní nejen mou občasnou nudou (Proboha, div. Inscenace, komedie přes 150 minut, no fuj.), ale taky budu svědkem Donutilova přehrávání.(13.2.2011)

9.10.2007 v 18:00:00 v Národním divedle sem ještě netušil takřka co mě čeká, sice jsem měl určitý představy, ale nemohl sem vědět že se další 3 hodiny budu smát. Kam se hrabe film proti divadelní hře, to je umění...Zanechalo to ve mě silný zážitek, jsem si jistý že sem na tom nebyl naposled...neuvěřitelné a nezapomenutelné...(10.10.2007)

• - Premiéra se uskutečnila 22.9.1994, s úspěchem se hraje dodnes a představení se stalo nejúspěšnějším v historii Národního divadla v Praze s více než 500. reprízami. (kosticka7)

• - V představení docházelo během let k častým změnám v obsazení, od samotného začátku až do druhé poloviny roku 2011 zůstal jenom Miroslav Donutil v roli Truffaldina a Jan Novotný jako Brighella. (kosticka7)