Filmy Zuckerů a Abrahamse mám moc rád, Žhavé výstřely a Bláznivé střely jsou pro mě posvátné a geniální filmy, tak není divu, že jsem chtěl vidět ten legendární film, který to všechno odstartoval. Už téměř od první chvíle je jasně vidět, že celý film má ten typický rukopis Z-A-Z. Je sice pravda, že je film o trochu slabší než BS a ŽV, ale i tak je v něm spousta geniálních, ulítlých a šílených hlášek, gagů a vtipů, že jsem se dobře bavil. Začátek měl sice trochu pomalejší rozjezd, občas i nějaký trapný fór, ale postupně to dostávalo grády a v závěru to byl opravdový nářez! Role Leslieho Nielsena je spíše menší, ve filmu se objeví až po 35 minutách a tentokrát to ještě není ten nešika Frank Drebin, ale i tak zaručeně pobaví. A nejen on. V celém filmu je dost naprosto geniálních vtipných postav - kapitán letadla "Byl jsi někdy v tureckém vězení, hochu?", duo černochů s jejich výtečným slangem, Lloyd Bridges, který chtěl přestat kouřit, pít, brát prášky a šňupat, ale nějak se mu to nepovedlo, automatický pilot atd. Ale myslím, že v tomto filmu je největší kouzlo v takových těch "epizodkách", v těch skrytých jednorázových vtipech na pozadí, které mám od Z-A-Z tak rád. Klišé leteckých filmů tu máme skoro všechny: nemoc cestujících, závod s časem, špatné počasí, letadlo bez pilota,... Jak už jsem řekl, je to ještě trochu usedlejší a slabší než mladší snímky těchto tvůrců, ale vůbec to není špatné a skvěle jsem se pobavil. Navíc při premiéře v 80. letech to musela být naprostá bomba - něco takového tu ještě nebylo. Je pravda, že na úplných 5 hvězdiček to není, ale já je dám. Velmi dobře jsem se pobavil a je to start jedné legendy.(19.2.2008)

„Strikere, poslouchej mě, a poslouchej pozorně. Řídit letadlo je jako jezdit na kole. Jen je těžší nasadit mezi paprsky kola baseballové kartičky.“ Vzhledem k tomu, že už odmala mi katastrofické filmy (letecké či jakékoliv jiné) silně vadily jejich hloupostí a předvídatelností, byl jsem hodně zvědavý, jak si ZAZ s touto žánrovou parodií poradí (přičemž nechápu, že se mi celá ta léta vyhýbala). Odpověď: Nad očekávání! Tohle trio se sice teprve rozehřívalo, ale už zde přivedlo k životu tunu vtipných nápadů, scének, detailů, vyhrálo si s děním v pozadí či dalších plánech jakožto svojí devízou, kterou později dovedlo takřka k dokonalosti (a i v případě Připoutejte se, prosím! člověk musí být dostatečně pozorný, aby všechny různě rozmístěné gagy stíhal registrovat). Film mě bavil prakticky po celou dobu a nabídl opravdu spoustu věcí k zasmání: všechno vzpomínání (a ještě víc reakce nedobrovolných posluchačů na ně), letištní hlášení, bitku skautek, tanec v knajpě, automatického pilota (!), paniku, uklidnění pasažérky (!), slang, souboj s příspěvkáři, manželčina hřebce, světlomety, pocení atd. Nechytal jsem se vlastně jen v případě narážek na konkrétní osobnosti (tak 3-4 odkazy). Překvapil mě však Leslie Nielsen, který se již zde předvedl ve slušné komediální formě (kterou pak prokázal na vrcholové úrovni v o 2 roky mladším seriálu), a v případě Lloyda Bridgese (jenž si vybral špatný týden na skončení s rozličnými zlozvyky) pro změnu zas ještě absentovaly trapné scény (tedy až na tu pasáž s čicháním; to mi spíš za postavu Johnnyho bylo sem tam trapně, s výjimkou hlášky s "maydayem"). A samozřejmě nechyběl epický konec (a americké aerolinky prokázaly svoji spolehlivost a nezničitelnost). „Dámy a pánové, hovoří k Vám Vaše letuška. Omlouváme se za nepříjemnosti, které způsobil náhlý pohyb kabiny. Příčinou jsou periodické vzdušné díry. Není žádný důvod k poplachu. Doufáme, že se Vám let líbí. Mimochodem, je na palubě někdo, kdo umí řídit letadlo?“(22.8.2014)

Dneska uz kultovni parodie ma bohuzel jeden zasadni problem, zestarla. Ne ze by vtipy nebavily, navic celej dej je parodii na katastroficky filmy o letadlu v problemech, ale proste vtipu tu neni tolik, aby se clovek bavil celou dobu, nektery uz proste jen tak vysumi do ztracena a sem tam je naky hluchy misto. Nicmene jsou tu sympaticky herci a pak tu jsou v ty dobe komedialni extra machri Nielsen a Bridges, ktery ale bohuzel nedostali vic prostoru. Takze celkove povedena parodie, ale bohuzel dneska uz to nebavi celou dobu, ale jen misty.(26.6.2009)

Bohužel, prakticky všichni známe "Připoutejte se, prosím" s českým dabingem, který, ač je dost povedený, už z principu nemůže většinu humoru zprostředkovat (například v pilotní kabině -- Kapitán Oveur a pilot Roger -- kdo tomu teď rozumí, možná se culí už teď, kdo ne, nechápe a nejde to "vysvětlit" v plné rychlosti dialogů ve filmu)... Takže s českým dabingem si klidně odečtěte hvězdičku :-((12.9.2006)

Airplane! je nielen úplná klasika žánru paródia, ale zároveň jeho krstným otcom, prababkou a spúšťačom jeho popularity a zlatým obdobím jeho najväčšieho úspechu - v taj čistej, krsštalickej podobe, ako v 80-tych rokoch (a najneskôr začiatkom 90-tych) sa už dnes buď nerobí, ale príspevky do tejto podivnej rodinky sú už iba čisto okrajová záležitosť nevzbudzujúca (celkom právom vzhľadom na ich "kvalitu") záujem či úspech u divákov. V podstate tá naozaj dobrá paródia bola naviazaná na pár mien, pričom spolu s najvýraznejším predstaviteľom Leslie Nielsenom (ktorý v Airplane svoju kariéru parodickej ikony naštartoval) sú bratia Zuckerovci s Jimom Abrahamsom najvplyvnejšie a najznámejšie. Napriek tomu Airplane už - aj vďaka špecifickosti daného žánru (jedného z najabnormálnejších subžárov komédie) - výrazne zostarol, mimo kontext USA a 90-tych rokov už mnohé fóry nefungujú či sú dokonca nečitateľné. Avšak silné, tvrdé jadro ostáva: Leslie Nielsen, autopilot, nekorektnosť a slovné hračky.(9.4.2016)

• - Většina jivového dialogu mezi dvěma černošskými pasažéry byla improvizací herců, protože režisérské/scenáristické trio nebylo v pouličním slangu dostatečně zběhlé, aby ho napsalo ve scénáři. (Morien)

• - Rozpočet činil 3 500 000 dolarů a celosvětově film vydělal 80 000 000. Avšak finance se za celou dobu natáčení nedotkly stropu a snímek byl natočen s předstihem za necelých 7 týdnů. (Trainspotter)

• - Počítačová hra, kterou hrají ve středisku řízení letového provozu, je “Basketball“ z roku 1978, určená pro Atari 2600. (Cheeker)