Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

castor

Stála tři a půl milionu amerických dolarů, celosvětově utržila přes 93 milionů dolarů. Bláznivá komedie, která útočí na bránice diváků, si bere na mušku celou řadu úspěšných titulů. Divácký trhák Připoutejte se, prosím! jeden britský server letos dokonce označil za nejvtipnější film všech dob. Hlavním kritériem ve výběru byl podle průzkumu počet smíchů, které snímky vyvolají u publika za jednu minutu. Hned za parodickou komedií se nicméně umístila nedávná Pařba ve Vegas, takže výsledky ať si každý přebere po svém. Parodie je v podstatě nepřímým remakem amerického thrilleru Zero Hour prakticky neznámého režiséra Halla Bartletta. Běžné publikum ale parodující tituly hledá jinde. Ukazatel číslo jedna je jasný – divák se bude bavit s ohledem na to, kolik parodovaných filmů viděl. Tak fungují všechny parodie a právě jedna z těch nejznámějších není výjimkou. Užít si film naplno bez znalosti Letiště, prostě nelze. Tvůrci se ale posmívají nejen katastrofickým filmům, ale i třeba Horečce sobotní noci nebo Spielbergovým Čelistem, filmovým a televizním reklamám, náboženskému fanatismu nebo přehnané romantizaci partnerství. Dnes komedie působí lehce vyčpěle a staře, a ačkoliv je kadence gagů úctyhodná, zdaleka ne všechny jsou vydařené. Své diváky si přesto stále najde. ()

choze

"JE TO ÚPLNĚ JINÝ ZPůSOB LÉTÁNÍ." ZAZ poprvé z režijní sesle drtí publikum svou ďábelskou kadencí pubertálních a nekonečně absurdních gagů, dialogů a hlášek v úchvatném podání do té doby seriózních herců (Graves, Bridges) na čele s Leslie Nielsenem. A to v parodii (nejen) sedmdesátkových leteckých thrillerů, kde na prdel dostane nejedno klišé, ale třeba i HOREČKA SOBOTNÍ NOCI v geniální vzpomínkové barové scéně, v níž odstartuje monumentální romance mezi traumatizovaným a těžce zkoušeným Tedem (který se už nikdy nepřenese přes Macho Grande, moří tím všechny okolo a navrch má problémy s pitím) a sladkou naivkou Elaine. Těm ve filmu zdatně přihrává vedle zmíněné skvadry hereckých veteránů i pestrá směska pasažérů, zahrnující mj. slangem mluvící barevnou dvojici. Nezapomenutelné scénky pak má Robert Stack (průchod zrcadlem po dooblékání se, cestu na letiště s pozoruhodnou zadní projekcí za autem nebo zneškodnění bezpočtu náboženských otrapů na letišti). Bože, jak já řval smíchy, když jsem poprvé viděl to k transplantaci určené srdce poskakující po stole :D Jedna z nejlepších komedií/parodií všech dob. Dvojka je bohužel jen slabá kopírka. "JOEY, UŽ SES NĚKDY JEN TAK POFLAKOVAL PO TĚLOCVIČNĚ?" ()

MMR

ZAZ! Co zas? No ZAZ! A co zas? No přece ZAZ! Jo ZAZ, tak to řeknu hned! Prostě trio ZAZ, to jsou bohové, nad kterými bychom se měli sklánět. Naprosto dokonalá parodie. Doktor Leslie Nielsen, autopilot a plno dalších světlých stránek tento snímek vlastní. Určitě lepší než druhý díl, je to jízda od začátku až do konce. ()

Rex Mundi

Na svoju dobu vynikajúca paródia, ktorá je skvelá aj dnes, pretože nestráca na aktuálnosti - zdá sa totiž, že predbehla svoju dobu parodovaním filmových klišé, ktoré sa používali aj po jej vzniku. Iste, vzhľadom na tempo, na ktoré je zvyknutý súčasný divák, má Airplane! svoje hluché miesta. Ale určite položila základy absurdnej situačnej i konverzačnej komiky a asi by bez nej neboli vznikli také perly medzi paródiami ako Hot Shots! alebo niektoré Nielsenovky...alebo by neboli také dobré :-) ()

Lacike

Tuto sériu som prvýkrát videl len pred pár rokmi, takže ma k nej neviaže žiadna nostalgia. No a na druhý pokus mi prvý diel pripadá strašne slabý. Prostredie letiska a lietadla mi dvakrát zaujímavé nepripadalo. Kadencia vtipov je nízka a ich úroveň je strašne vlažná. Akokeby sa tvorcovia ešte príliš držali na uzde. Najviac ma pobavil fór s Rogerom a Overom, ktorý sa rozprávajú cez vysielačku. Herecké obsadenie ústrednej dvojky mi tiež nesadlo. Nečudujem sa, že sa z nich žiadne hviezdy nestali. Nielsen a starý Bridges vo vedľajších úlohách sú zase príliš umiernený. Celkovo to je dnes prinajlepšom priemer a tretíkrát si tu už určite nepustím. 5/10. ()

• Hlavní předlohou pro film se staly snímky Letiště (1970) a Zero Hour! (1957), natočené podle příběhů Artura Haileyho. Z filmu Zero Hour! (1957) si tvůrci půjčili hlavního hlavního hrdinu, ale i hlášky jako "Musíme najít někoho, kdo dokáže pilotovat letadlo a nedal si k večeři rybu." (Trainspotter)
  • Rozpočet filmu se v tržbách vrátil hned po prvních dvou dnech promítání filmu. (Morien)
  • Rozpočet činil 3 500 000 dolarů a celosvětově film vydělal 80 000 000. Avšak finance se za celou dobu natáčení nedotkly stropu a snímek byl natočen s předstihem za necelých 7 týdnů. (Trainspotter)

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí