„Strikere, poslouchej mě, a poslouchej pozorně. Řídit letadlo je jako jezdit na kole. Jen je těžší nasadit mezi paprsky kola baseballové kartičky.“ Vzhledem k tomu, že už odmala mi katastrofické filmy (letecké či jakékoliv jiné) silně vadily jejich hloupostí a předvídatelností, byl jsem hodně zvědavý, jak si ZAZ s touto žánrovou parodií poradí (přičemž nechápu, že se mi celá ta léta vyhýbala). Odpověď: Nad očekávání! Tohle trio se sice teprve rozehřívalo, ale už zde přivedlo k životu tunu vtipných nápadů, scének, detailů, vyhrálo si s děním v pozadí či dalších plánech jakožto svojí devízou, kterou později dovedlo takřka k dokonalosti (a i v případě Připoutejte se, prosím! člověk musí být dostatečně pozorný, aby všechny různě rozmístěné gagy stíhal registrovat). Film mě bavil prakticky po celou dobu a nabídl opravdu spoustu věcí k zasmání: všechno vzpomínání (a ještě víc reakce nedobrovolných posluchačů na ně), letištní hlášení, bitku skautek, tanec v knajpě, automatického pilota (!), paniku, uklidnění pasažérky (!), slang, souboj s příspěvkáři, manželčina hřebce, světlomety, pocení atd. Nechytal jsem se vlastně jen v případě narážek na konkrétní osobnosti (tak 3-4 odkazy). Překvapil mě však Leslie Nielsen, který se již zde předvedl ve slušné komediální formě (kterou pak prokázal na vrcholové úrovni v o 2 roky mladším seriálu), a v případě Lloyda Bridgese (jenž si vybral špatný týden na skončení s rozličnými zlozvyky) pro změnu zas ještě absentovaly trapné scény (tedy až na tu pasáž s čicháním; to mi spíš za postavu Johnnyho bylo sem tam trapně, s výjimkou hlášky s "maydayem"). A samozřejmě nechyběl epický konec (a americké aerolinky prokázaly svoji spolehlivost a nezničitelnost). „Dámy a pánové, hovoří k Vám Vaše letuška. Omlouváme se za nepříjemnosti, které způsobil náhlý pohyb kabiny. Příčinou jsou periodické vzdušné díry. Není žádný důvod k poplachu. Doufáme, že se Vám let líbí. Mimochodem, je na palubě někdo, kdo umí řídit letadlo?“(22.8.2014)

"Není důvod se znepokojovat a doufám, že se vám zbytek letu bude líbit. Mimochodem není na palubě někdo, kdo dovede řídit letadlo?" Je to již mnoho let, co mne trio ZAZ poprvé donutilo připoutat se při letu z LA do Chicaga a já si dobře pamatuju, co potom následovalo. Byla to horečka sobotní noci v baru Magumba, tajné informace o náletu, pilot Roger Murdock v kůži Kareema Abdul-Jabbara, Ted dohánějící pasažéry k sebevraždám, fackování hysterky, McCroskeyho opuštění řídící věže oknem, Kramerovo fackování neziskovkářů nebo cestující přijíždějící pásem pro kufry. To jsem si tehdá skutečně zahýkal blahem. Dneska už to zdaleka tak vtipné není, ale tohle je jeden z pilířů parodie a na to já nezapomínám.(8.1.2019)

ZAZ! Co zas? No ZAZ! A co zas? No přece ZAZ! Jo ZAZ, tak to řeknu hned! Prostě trio ZAZ, to jsou bohové, nad kterými bychom se měli sklánět. Naprosto dokonalá parodie. Doktor Leslie Nielsen, autopilot a plno dalších světlých stránek tento snímek vlastní. Určitě lepší než druhý díl, je to jízda od začátku až do konce.(24.6.2011)

Na palubě letadla z L. A. do Chicaga došlo k otravě mnoha lidí z podávaných ryb, což sice nevedlo k nějakým vážnějším problémům, ale bylo by dobré urychleně najít nějakého funkčního pilota do vyprázdněného kokpitu. Do pilotní kabiny proto usedá bývalý bojový pilot Ted Striker, který se, za pomoci svých psychických neuróz a pesimismu navigátora McCroskyho, pokusí přistát s dopravním letounem, jehož velikost výrazně převyšuje jeho zkušenosti. "Ať mu to vyjde!"(30.11.2008)

Touhle komedií jsem chtěl uctít památku, právě předevčírem zesnulého, geniálního komediálního herce Leslieho Nielsna.Bohužel se tu ale Nielsen objeví pouze párkrát a navíc se mi film ani moc nelíbil.Samozřejmě tu bylo pár dobrých vtipků,ale srovnávat tuhle komedii s Bláznivými střelami nejde.Mockrát jsem se nezasmál a 81 % mi přijde moc.Za tenhle film dávám 50%(30.11.2010)

• - Nafukovací automatický pilot, který měl jméno Otto, našel po natáčení azyl v garáži Jerryho Zuckera, než zpuchřel a rozpadl se. (Robbi)

• - Producent Jon Davison v bonusech na DVD zmiňuje, že ohledně scény, kdy letadlo prorazí čumákem zeď letištního terminálu, mu přišel bezpočet dopisů od různých pilotů. V dopisech se mu svěřovali, že se jim téměř "povedlo" tuto scénu provést ve skutečném životě, a někteří piloti přiznávali, že byli tak blízko maléru, že se i dotkli okenního skla budovy. (Morien)

• - Directors Guild a představitelé studia Paramount zpočátku nevěřili účasti tří režisérů na jednom snímku. Nakonec Michael Eisner, prezident společnosti Paramount svolil, ale s účastí Howarda W. Kocha, veterána firmy, jako dozor. (Trainspotter)