Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

Stanislaus

Připoutejte se, prosím! má sice kultovní status v rámci parodického žánru, avšak mě bohužel humor tohoto filmu celkem minul. I když obsahuje spoustu ne úplně marných odkazů na jiné soudobé filmy, jsou podány tak jalovým způsobem, že mě ve většině případů nechaly naprosto chladným. Lloyd Bridges mě pobavil asi nejvíc ("špatný den se skončením toho a toho") a je škoda, že Leslie Nielsen nedostal více prostoru. Ústřední zamilovaná dvojice byla úplně mimo - zlatí Topper a Ramada ze Žhavých výstřelů. ()

Bauer

Fakt nevim, co na této (pro mě průměrné) komedii vidíte. 81% je dost vysoké hodnocení a já prostě nevim proč. Co je na tom tak úžasného? Obyčejná parodie na letecké filmy, která bohužel nemá ten spravný humor, který já mám rád. Dialogy typu: "Musíme ho odvézt do nemocnice." " Co to je?" "To je taková budova, kde leží pacienti." To je prostě trapné a navíc se to tam opakuje ještě třikrát, ale s jinou budovou. Tady sedí to pravidlo, že opakovaný vtip přestává být vtipem. Od Davida Zuckera bych čekal něco mnohem lepšího a zábavnějšího. A ty romantické flashbacky mi lezli neuvěřitelně na nervy!! Kdo tento film zachraňuje od pouhých dvou hvězdiček je jednoznačně vynikající Leslie Nielsen. Ani nevim, jestli se chci podívat na druhý díl, této přeceňované (ne)komedie. ()

Wacoslav1

Takhle mi bylo naposledy zle když jsem se dívala na film s Ronaldem Reaganem! Wow tak tohle je totálně boží a řekl bych, že ve svý době naprosto nadčasová parodie. Divím se, že až po tak ani nevím jak moc dlouhý době jsem si tenhle film zopakoval a prochlámal jsem se prakticky od začátku až do konce i když chápu, že některým lidem tenhle styl humoru nesedne a některý ty narážky prostě nepochopí, protože tohle není jenom parodie na Letiště, ale prakticky na všechny filmy s tématikou letadlo v ohrožení co do tý doby vznikly. No a já mám tu fantastickou výhodu, že většinu z nich jsem viděl. Ta nadčasovost pak spočívá hlavně v tom, že v určitých situacích na vás tvůrci vyrukují s takovými fóry jaký by jste v tu danou chvíli fakt nečekali a je to tak absurdní místy opravdu hodně černý humor, že se tomu prostě nejde nesmát. Každopádně jeden z praotců žánru filmová parodie. Plný počet sice nakonec těsně nedám, ale sakra dobře jsem se naladil na další filmy v tomhle žánru který si ještě chystám zopakovat a doplnit svými komenty.90% ()

castor

Stála tři a půl milionu amerických dolarů, celosvětově utržila přes 93 milionů dolarů. Bláznivá komedie, která útočí na bránice diváků, si bere na mušku celou řadu úspěšných titulů. Divácký trhák Připoutejte se, prosím! jeden britský server letos dokonce označil za nejvtipnější film všech dob. Hlavním kritériem ve výběru byl podle průzkumu počet smíchů, které snímky vyvolají u publika za jednu minutu. Hned za parodickou komedií se nicméně umístila nedávná Pařba ve Vegas, takže výsledky ať si každý přebere po svém. Parodie je v podstatě nepřímým remakem amerického thrilleru Zero Hour prakticky neznámého režiséra Halla Bartletta. Běžné publikum ale parodující tituly hledá jinde. Ukazatel číslo jedna je jasný – divák se bude bavit s ohledem na to, kolik parodovaných filmů viděl. Tak fungují všechny parodie a právě jedna z těch nejznámějších není výjimkou. Užít si film naplno bez znalosti Letiště, prostě nelze. Tvůrci se ale posmívají nejen katastrofickým filmům, ale i třeba Horečce sobotní noci nebo Spielbergovým Čelistem, filmovým a televizním reklamám, náboženskému fanatismu nebo přehnané romantizaci partnerství. Dnes komedie působí lehce vyčpěle a staře, a ačkoliv je kadence gagů úctyhodná, zdaleka ne všechny jsou vydařené. Své diváky si přesto stále najde. ()

Jara.Cimrman.jr

"Není důvod se znepokojovat a doufám, že se vám zbytek letu bude líbit. Mimochodem není na palubě někdo, kdo dovede řídit letadlo?" Je to již mnoho let, co mne trio ZAZ poprvé donutilo připoutat se při letu z LA do Chicaga a já si dobře pamatuju, co potom následovalo. Byla to horečka sobotní noci v baru Magumba, tajný informace o náletu, pilot Roger Murdock v kůži Kareema Abdul-Jabbara, Ted dohánějící pasažéry k sebevraždám, fackování hysterky, McCroskeyho opuštění řídící věže oknem, Kramerovo fackování neziskovkářů nebo cestující přijíždějící pásem pro kufry. To jsem si tehdá skutečně zahýkal blahem. Dneska už to zdaleka tak vtipný není, ale tohle je jeden z pilířů parodie a na to já nezapomínám. ()

• Rozpočet činil 3 500 000 dolarů a celosvětově film vydělal 80 000 000. Avšak finance se za celou dobu natáčení nedotkly stropu a snímek byl natočen s předstihem za necelých 7 týdnů. (Trainspotter)
  • Dvě dívky, které se perou v baru při Tedových (Robert Hays) vzpomínkách, byli muži. Julie Hagerty, pro níž byl film debutem, cvičila pro tuto scénu tanec s Robertem Haysem zhruba měsíc. Hays si mimochodem přivydělal i tím způsobem, že pro natáčení zapůjčil svůj Ford Mustang za 35 dolarů za jeden pracovní den. Ve filmu s ním jede na letiště Rex Kramer (Robert Stack). (Robbi)
  • Když Striker (Robert Hays) vypráví o tom, že se s Elaine (Julie Hagerty) přidali k mírovým sborům na pomoc kmene Molombů, projde v jednom záběru slon. Nejde však o slona afrického, ale slona indického. (Prochy38)

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí