Knoflíková válka

• Velká Británie War of the Buttons (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Komedie
Velká Británie / Francie / Japonsko, 1994, 90 min

V jihozápadním Irsku jsou dvě malebné vesničky, Carrickdowse a Ballydowse. Klid, který zde vládne je však pouze zdánlivý. Každá vesnice má svou chlapeckou partu, která si tvrdě hájí své teritorium, které je vymezeno hraniční říčkou. Nesmiřitelná nenávist mezi chlapeckými partami přeroste v opravdovou válku, ve které nejsou nejcennějšími trofejemi životy nepřátel, ale jejich knofliky a tkaničky. A protože je takováhle válka ekonomicky náročná, nezbývá než aby si na ni chlapci sháněli prostředky všemi možnými způsoby, včetně práce. Vůdci soupeřících part, Fergus (Gregg Fitzgerald) a Geronimo (John Coffey) se sice předhánějí v tom, jak jeden druhého co nejvíce ponížit, když však zajdou příliš daleko a jsou nuceni uprchnout ze svých vesnic do hor před hněvem rodičů, nalézají konečně společnou řeč a stanou se opravdovými přáteli. (oficiální text distributora)

Dudek

Sice jsem z toho nebyl nadšen tak jako v dětství, přesto musím uznat, že Knoflíková válka je perla dětské kinematografie. Příjemná podívaná jakoby ztracená v čase mezi Twistem a jím podobnými dokáže zaujmout všechny věkové kategorie. Ač je morální poselství zřejmé a jasné an první pohled, Roberts nám jej nevnucuje. Navíc dětští herci jsou zde příjemní a důraz není kladen na ně, jak je tomu poslední dobou zvykem, ale na příběh samotný. ()

Rodriguez

Jako malý jsem si vždycky přál být v nějaké partě nebo nějakou alespoň mít. Bohužel vždycky to skončilo nezdarem a tak alespoň rád koukám na takovéto "dětské" filmy a představuju se tam jako jeden z hrdinů. Uřezávání knoflíků byla celkem slušná myšlenka autorů (za což je chválím) jak potupit soupeře (jen bych se nechtěl dostat do jejich kůže) a z ostudit ho. ()

villon17

To sem takhle jeden podvečer neměla co dělat a do cesty mi vlezla prima a s ní Knoflíková válka. Zprvu sem ani nevěděla, na co koukám. Prozradil mi to až titulek po přestávce, ale vzhledem k stále trvajícímu nicnedělání sem zůstala civět. Nápad rozpoutat válku knoflíků kvůli bohatství, nespravedlnosti a pro demokracii mě oslovil a dětský pojetí mě přibližovalo k ději. Dějem se prolínaly i problémy s rodičema, ve škole, ale i mezi kamarádama, který chtěli celou dobu stát při sobě. U mnoha filmů vim, jak skončej a hodně mě mrzí, když se trefim, ale tady sem nemohla očekávat vůbec nic a jenom sledovat, jak tenhle pohodovej film s hlubokym nápadem dopadne. ()

Marigold

"Why did we do it? Why did we fight? -- Well, for the hell of it." V zásadě dost pietní přesazení Pergaudovy předlohy do jiného prostoru a času s poněkud televizně nedokonalým pojetím (některé sekvence nemají v návaznostech logiku, občas nám hapruje světlo atd.) a moc pěkným hudebním podkresem. Líbí se mi, kolik péče je věnováno vývoji konfliktu z války o "impotenta" až do skutečně organizovaného konfliktu, v němž děti celkem s kouzelnou prostoduchostí satirizují dospělé konflikty. Škoda, že drsně rozehraný závěr je trochu přetažený do "cliffhanger" dramatu, ale střet dětské hry se zodpovědností i pokrytectvím dospělých je v něm docela pěkně nastíněný. Jediná námitka tak je: proč se na to dívat v Irsku, když je to ve Francii natočené dříve a o dost lépe? ()

Phobia

Dvě znepřátelené party dětí ze dvou irských vesnic, jejich vzájemné naschvály, souboje, osobní problémy, první lásky i síla přátelství v příjemném filmu nejen pro děti. Sympatické výkony dětských herců, zajímavý děj, svižné tempo, sociální podtext, hezká výprava i solidní hudba, to vše a ještě mnohem více zaručilo, že se mi film líbil jak v době pozdní puberty, tak i při repríze coby dospělé. Pro mě je tahle varianta "Knoflíkové války" jednoduše ta první a tedy srdcová oproti o pár desítek let starší sestřičce. Měla bych napravit svůj dluh a přečíst si ještě knížku. 85% ()

• Film se natáčel v lokaci West Cork v Irsku. (Lynette)