Rituál

• USA The Wicker Man (více)

Policista Edward Malus nedokázal zabránit srážce kamionu s osobním autem, ve kterém seděla žena s dcerou. I když se pokusil obě z hořícího auta vyprostit, nepodařilo se mu to a sám utrpěl zranění, ze kterých se nyní musí léčit. Kromě toho trpí halucinacemi, stále si tu situaci přehrává. Záhadou je, že těla se nikdy nenašla a auto ani nebylo v registru. Po nějaké době dostane dopis od bývalé snoubenky Willow, která mu utekla před svatbou. Willow se vrátila do místa svého dětství, na malý soukromý ostrov v severozápadním Pacifiku, kde žije v malé komunitě, která žije podle starých pohanských tradic. Porodila dceru Rowan a ta se záhadně ztratila. Na ostrově žijí převážně ženy, které se navzájem oslovují „sestro“. Bohyně Matka vládne ostrovu a sestra Sommersislová je její pozemskou zástupkyní, je duchovním srdcem celé kolonie. Muži jsou důležitou součástí kolonie – na rozmnožování. Členky komunity popírají, že by Rowan někdy na ostrově žila a pokud ano, jistě už je mrtvá. Je to celé záhadné. Willow tvrdí, že její dcera určitě nezemřela a Edward pomalu získává informace o tom, že Rowan opravdu žila. Jen neví, kde je. Když mu Willow potvrdí, že Rowan je i jeho dcera, je Edward ještě více motivovaný. Všechny ženy ukrývají nějaké tajemství, které se týká nějakého tajemného rituálu a o kterém je zakázáno mluvit. Hlavním způsobem obživy na ostrově je chov včel. Každoročně se pořádá podzimní slavnost plodnosti a vždy je vybraná nějaká mladá dívka, která svou nevinností má obměkčit Bohy, aby další rok byla dobrá úroda. Loňský rok byla za bohyni polodnosti vybraná Rowen a úroda byla nejhorší v historii komunity a komunita ji z toho obviňuje. Edward zjišťuje, že Rowen žije a ženy ji připravují jako oběť bohům. Chtějí ji upálit na hranici... (TV Prima)

Terter

Zpočátku to vypadá jenom jako nevýrazný remake hodně dobrého filmu. Cage pátrá po své zmizelé dceři (oproti originálu oslabení, ale budiž...), trajdá po ostrově osídleném jakýmsi kultem (o němž se skoro nic nedozvíme) a neustále má na tváři výraz Muppeta se zácpou. Jakmile však začne mlátit hospodyňky, krást jim bicykly a nutit je nasazovat si ptačí masky, musí být každému jasné, že LaBute točí parodii na originál. Důkazem budiž posledních cca dvacet minut. Tam, kde původním filmem prochází průvod masek vedený Christopherem Lee za doprovodu písní a tanců, v tomto filmu běhá po lese Nicolas Cage v medvědím kostýmu pronásledovaný Sonderkommandem ekofeministek v masopustních maškarách. Samotný konec pak kandiduje na zhovadilost půlstoletí. Zatímco v Hardyho snímku slouží závěrečná scéna jako působivé podtržení motivu konfrontace mezi křesťanstvím a pohanstvím, zde je celé finále jakýmsi bezkrevným převyprávěním bez jakéhokoliv vyvrcholení. A v tom tkví problém celého tohoto filmu. Neví, jestlli chce být svůj, nebo remakem. Každopádně selhává v obojím. Jednu hvězdu dávám za náznak "guilty-pleasure" potenciálu, kterého je však ve výsledku hanebně málo. ()

GodComplex

Ha ha, tak zdejsi hodnoceni jsou skutecne masakr. Na imdb dokonce jeste o tridu brutalnejsi. Ze by cely svet nesnasel Nica Cage jeste vic nez ja? Nesmysl! Jako jedine vysvetleni se mi jevi fakt, ze jsem absolutne netknuty originalem (vlastne az ted podle commentu zjistuji, ze to byl remake) a tudiz me nemusi vubec vzrusovat jak to zmenili, nerespektovali, zhorsili atd. Vnimam to jako samostatny film a z toho pohledu na me Ritual pusobi prekvapive vyborne a to dokonce vcetne Cage, ktery se sem skvele hodi a pomalu se zacinam desit toho, jak jsem k jeho filmum posledni dobou privetivy. Od zacatku do konce se na vas vali nekoncici kvanta zaberu nadherne prirody, extremne unikatni a zvlastni izolovana atmosfera, napeti a lehke hororove vsuvky, mysteriozni pribeh, cool masky a k tomu vsemu kvalitni hudba Angela Badalamentiho. Cele mi to pripadalo jako letni Sleepy Hollow. Navic je zde spousta neskutecne haluznich scen - Cage jezdici sem tam na dokonale sunkoidnim zenskem kole, pobihajici v kostymu medveda a dokonce si to naprosto nekompromisne na ferovku rozda se zdejsimi feministkami. Ja jsem plne spokojen, velmi prijemne prekvapeni. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Ďalší absolútne zbytočný remake tápajúci sa aj vo svojom názve, ktorý mal byť radšej prezentovaný ako sračkofilný riťuál. Niežeby sa mi originál dáko extrémne ľúbil, ale jeho hodnoverná pôsobivosť a narábanie s exotikou malo čo do seba. ()

Macejko

Tuctová blbosť s nulovou atmosférou, totálnou absenciou akejkoľvek režijnej invencie a s kvantom WTF hlášok a scén (mojimi osobními favoritmi sú Cage pobiehajúci v medveďom obleku a "Odstúpte od toho bicykla!"). Jediné, čo sa mi celkom páčilo, bol záver, ktorý mal predsa len určitú pôsobivosť. A ešte jedna vec: vidieť herečku kalibru Ellen Burstynovej pobehovať po lúke s pomaľovaným ksichtom bolo naozaj smutné. ()

Vojcl

Překvapivě mi tento né moc ambiciózní remake přišel stravitelnější než originál z roku 1973 (který se mi mimochodem moc nelíbil), ale i tak se nejedná o nic víc než béčkový horor se solidním hereckým obsazením. Nové zpracování bylo převedeno do současnosti a ze skotského ostrůvku do USA, ale jinak se příliš neliší od původní verze. Nejlepší Wicker Man pro mě zůstává v podání Iron Maiden :-) ()

iolaos odpad!

...toto mohla natocit jen egoisticka svine s vidinou zlatych dolu z kapes hollywoodskych makrozroutu, kteri sezerou s tunami popkornu a cisteren kokakoly hocijakou nabubrelou chujovinu.. je mi fakt lito Hardyho, vzdyt to je neucta k cloveku jako takovemu... tragedie a svinstvo nejvyssiho kalibru.... LaBute ma v hlave nablute... ()

blackrain

To bylo trošku šílené a pitomé. Pořád jsem si říkala, že se Edward musí každou chvíli probudit v nemocnici po té tragické autonehodě, při které byl účastníkem. U jeho postele budou stát jeho žena s malou dcerkou a budou rádi, že se probral. Hm, takhle jsem si to představovala, jenže to byly jen moje divoké představy. Doufala jsem v hollywoodský konec, který se nekonal. Takže ten ritual s hořícím medvědem mě opravdu překvapil a když ty dvě holky šly lovit do baru další oběti pro svou bohyně, tak jsem se vážně naštvala. Původní film jsem neviděla a vlastně jsem ani neměla tušení, že nějaký vůbec existuje. ()

SarumanKo

What the fuck?! Niečo tak mimózne som ešte v živote nevidel! Scenárista, režisér aj Cage musia fičať na nejakej strašne silnej droge, inak si neviem vysvetliť, ako niečo takéto mohlo vzniknúť. Rituál je učebnicovým príkladom toho, ako sa filmy nemajú točiť. Príšerne zrežírované, plné neuveriteľne uleteých scén a hlúpych dialógov a herecky totálne nezvládnuté. Aj ten náznak ponurej atmosféry je vyvolaný len hudbou. Jedna vec sa mi ale páčila, a tou je námet, lenže ten nemá šancu zavážiť v spracovaní, ktoré u diváka vyvoláva nechcené záchvaty smiechu. (2/10) ()

RAiken

TOHLE je neskutečná prdel. Ještě nikdy a nikde jste se tak nesmáli absolutnímu úpadku herce - tady vám ale stačí pár minut sledovat Nicolase a je vám jasné, že byste to zahráli líp. Až uvidíte projevy Cageových emocí, padnete na podlahu a konečně poznáte skutečný význam zkratek ROFL. A pokud nevíte co znamená výraz "něco zfušovat", tak se mrkněte na Rituál. Štáb musel bejt snad permanentně nalitej. Věřím, že si to užili, ale výsledek měli vylejt rovnou do hajzlu nebo to propagovat jako komedii. A až si někdy uděláte tématický filmový týden nejhorších filmů nebo nejlepších komedií, nezapomeňte Rituál prezentovat za zlatý hřeb, páč vás zaručeně nezklame... ()

dr.Orlok

Není to taková komediální pecka, ale Cage a jeho sny, "šipka" do vody, bití žen a.hlavně včely! obstarají slušnou zábavu. ()

FilmFan24

Na obale DVD je citát New York Post: "Herecké výkony vám naženou husí kůži!" Tato věta hovoří za vše. Nevím, kam dal Nicolas Cage rozum... ()

vegetol.mp

Dokážu si představit i horší trávení sobotního odpoledne. Není to film roku, ale já se dobře bavil. Hysterie kolem tohohle filmu je opravdu legrační. Ale samozřejmě chápu místní přechytrálky, že se od Rituálu a kterýhokoliv dalšího filmu s Cagem musí velkohubě distancovat, aby pak mohli povinně vzdychat u Nolana a spol. ()

Vědma

Ano úplně blbě natočené, ale ten konec! Vždyť já celý život také toužím rituálně upálit Nicolase Cage. ()

kinderman

Já-já-já nej-nej nejsem medvěd, já jsem Vašek! Tedy vlastně Nicolas Cage. Ano, film mě bavil, ale určitě ne tím způsobem, jak jeho tvůrci zamýšleli. ()

Lennnnna

Sledovala jsem ze začátku značně zmateně, poté nechápavě, pak útrpně a nakonec zhnuseně - a to jak ze samotného námětu (výplody chorých mozků mě odjakživa nechávají chladnou) i ze samotného zpracování. Netuším, jak vypadá originál (vlastně s překvapením zjišťuji až ze zdejších komentářů, že se jedná o remake), ale tohle zpracování proměnilo Rituál v povětšinu času dost nudný thriller, kde poletuje absolutně příšerně hrající Nicolas Cage (ach Nicku, mám tě ráda, ale výběr tvých rolí mě přivádí k šílenství), který je značně hysterický a jen to celé zhoršuje a pár vesničanů, co jsou posedlí medem a rozením dětí a tváří se zfetovaně, takže bůh ví, jestli místo medu tu nejde spíš o marjánku. Kromě toho, že se mi málem zavařil mozek, jak jsem se snažila vykoumat, proč to sakra vůbec nedává smysl a zda je ujetější pan režisér, nebo já, že na to koukám (přičemž ani jedno jsem samozřejmě nevykoumala), to nezanechalo účinek žádný. ()

Moena

Nikdy jsem nevěřil tomu, jak všichni tvrdili, že Nick přehrává. Až do Wicker Mana. Existuje na to dokonce pár vtipných videí (viz.). Osobně mi to u Nicka moc nevadí, ikdyž je pravda, že to s ním už pár let jde z kopce a bere vlastně jakoukoliv roli, čehož si všimli i chlapci v College humor. Ale dost srandy, teď k filmu. Viděno s dabingem. Neviděl jsem originál (možná po jeho shlédnutí hodnocení trochu upravím). Bez znalosti originálu se mi film vcelku líbil. Režiséři hororů staví atmosféru na strašidelných domech nebo temných lesích a ejhle, on bohatě stačí ostrov plný fanatických feministek (brrrr). Což je možná trochu děsivější než křesťané v originále... Po celou dobu sledování filmu jsem se neubránil srovnání s Prokletým ostrovem mixnutým s Maniaky . Perfektní byl závěr, ač mi byl částečně vyspoilerován, přesto dokázal překvapit. Klobouk dolu. A to i přes to že nejbrutálnější scény chyběly, kvůli sestříhané verzi (viz. třeba tahle obecně oblíbená). Hudební podkres vcelku uspojivý, místy trefný, ale lezlo mi na nervy to neustále šeptání počas celého filmu! Naprosto zbytečné. Další zbytečnost byla úvodní pasáž, ke které se neustále vracely flashbacky ikdyž s dějem naprosto nesouvisela. Nechápu. Jednu hvězdičku bych snad ještě přidal kdyby tvůrci v popisu přidali i žánr komedie, protože tam byl (já se teda občas smál) a jestli to nebylo myšleno vážně, tak je to škoda. Potěšily i dvě camea. Aaron Eckhart v úvodu (přiznejte se, že jste si ho taky hned nevšimli) a na konci James Franco jako mladičký polda. Celkově vzato nuda to nebyla, nápad byl vybrán dobře, jen špatně proveden a Nick přehrával jak o život. Závěr byl nejlepší částí filmu i přes pár logických chybek, ale na to jsme si snad už zvykli, že? ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti