Obrazy ze života na Starém Bělidle ve filmovém přepisu klasického díla Boženy Němcové... O první filmovou verzi Babičky se v roce 1939 vážně zajímal přední avantgardní divadelní režisér Jiří Frejka. Po bezohledné štvanici fašistického tisku se však svého záměru vzdal ve prospěch tehdy sedmadvacetiletého Františka Čápa. Ten natočil pečlivý přepis, který byl viditelně inspirován obrazovými ilustracemi Adolfa Kašpara. Poetická kamera Karla Degla se uplatnila v exteriérech Ratibořic a Starého Bělidla, které bylo výtvarníky Ferdinandem Fialou a Jiřím Duškem pečlivě restaurováno, stejně jako mlýn a Viktorčin splav. K celkovému dojmu přispěla také hudba Jiřího Fialy. Největší předností však byly herecké výkony. Plzeňská herečka Terezie Brzková ve své druhé filmové roli vytvořila babičku krásnou, laskavou a moudrou. Dalším objevem byla mladičká Nataša Tanská v roli Barunky. I další herecké obsazení bylo na vysoké úrovni – Světla Svozilová hrála paní Proškovou, Marie Glázrová byla aristokraticky krásnou paní kněžnou, Viktorku s výraznou expresí ztvárnila Jiřina Štěpničková. Divácký ohlas byl obrovský a film dodnes těší tisíce diváků při každém televizním uvedení. (Česká televize)

honz

Asi nejzdařilejší filmová adaptace povídky B. Němcové, také nejvíce věrná literární předloze. Film, který dodnes okouzluje svou laskavou a vlídnou atmosférou. Navíc - na rok 1940 skutečně brilantní! ()

anli

Asi dosud nejlepsi a nejjuprimejsi zpracovani ceske klasiky s nezapomenutelnou Terezii Brzkovou v hlavni roli.Atmosfera knihy a venkova je tady dokonala a cely pribeh krasne dycha.Byl natocen behem valky a kdyz si tohle clovek uvedomi,dodava mu to zvlastni silu.Takze krasne ceskych 80%. ()

pytlik...

U Babičky - knížky jsem se nikdy nedostal přes pár prvních stránek, ačkoli to byla povinná četba, neb to bylo k uzoufání nudné. Film těžko mohl dopadnout jinak. Ovšem musí se uznat, že babička má dobré hlášky, např. ve světnici nesmí být drobečky, neb jinak duše v očistci úpí... a tak šup s nimi do pece. Ale jinak mi jako osobnost moc příjemná není... něco jí v mládí natloukli do hlavy a ona se toho pořád drží jen proto, že jí to bylo kdysi natlučeno, samostatně o tom neuvažuje. Doplnění v r. 2013: Tak jsem nakonec Babičku coby knížku přečetl. A zklamalo mě, jak málo se film držel předlohy. Brzková měla určitě víc zubů než předepsané čtyři, a ve snímku zcela chyběly scény, podle mého názoru velice zajímavé: kniha str. 10: "Když neměla babička ani venku, ani v domácnosti co šukat, seděla nejraději ve své sedničce", a zejména str. 96: "Pan myslivec šoustal rukávem krásný lovecký nůž (neboť byl v celé parádě)". ()

nevermore

Jsem gauner a cynik, a to docela často. Snad i proto jsem se tolikrát zasmál u té idylky, která tu na té vesnici byla a mě přišla prostě tak strašně utopistická a nepravděpodobná, že se nedalo než kroutit hlavou. Pardon, Boženko. Ale i tak bylo to hezké a Terezie Brzkové to tam neskutečně sedí. ()

sskrblik

Kouzelná předloha a lidskost dotažená do nejlepší podoby. Film, který je promítán všem a předhazován už z nutnosti zamyšlení a ctnosti k druhým. Šťastná to žena :-) ()

Master19

Zásadní zpracování zásadního literárního díla našeho národa. Notoricky známé repliky jsou obaleny pěkně vypracovanou atmosférou a Terezie Brzková je prostě babička s velkým B. ()

ghatos

Klasické dílo, které působí svým patosem až neúnosně. Babička je tak hodná, až to působí směšně. Ve filmu jsou pěkné momenty. Na člověka dýchne ta správná atmosféra, leč někdy je to už tak přehnané, že se člověk musí u toho smát. Třeba když babička hází slepicím...to byla parodie. 67%. ()

Autogram

Filmársky je všetko dobre zvládnuté, babička je ako vystrihnutá z knihy, presne takto som si ju predstavoval. Ani nie predstavoval, ale tušil, lebo rovnaké charaktery stvárňuje rovnaká herečka aj v klasických českých rozprávkach. Tie ale majú oveľa silnejší dej a zaujímavejšie spracovanie. V Babičke prináša trochu oživenia asi len Viktorka so svojim osudom a zaujal ma ešte úplný záver. Inak len dosť veľká lyrická nuda asi podľa knihy, s tým tvorcovia filmu nemohli pohnúť. ()

Sdoom

Babička v podání Terezie Brzkové je opravdu ta nejbabičkovitější ze všech babiček (v dobrém slova smyslu samozřejmě), Viktorka je taky věrohodně bláznivá, ale jinak to byla celkem nuda. Krom epizody s Viktorkou se mi nelíbil vypravěčský styl autorů filmu, a i proto nemůžu této klasice dát víc než 3 hvězdičky. ()

vitekpe

Ale jo, takhle nejak si Babicku predstavuju... Sice je to filmova adaptace, cili malicko ridsi dejem, ale pokud se ma jednat o idealizovany povidkovy pribeh z venkova, je to v pohode. :) ()

bari68

Babička = český národný klenot, nesmrteľná kniha, v ktorej je viac múdrosti, lásky a patriotizmu než si sami myslíme. ()

Zagros

Babička je jednou z nejpřeceňovanějších a nejvíc vnucovaných knih povinnou školní četbou. Proto jsem se dávno zasekl a nikdy si ji nepřečetl. Částečný ústupek jsem udělal jen tímto filmových zpracováním, které bylo vcelku povedené. Prostý příběh je řemeslně dobře natočen a slušně obsazen. Terezie Brzková se snad pro roli různých babiček narodila, a pokud si mám vybavit "filmovou" babičku, vždy si vybavím její milou a laskavou tvář. Také za ni dávám tři hvězdy. ()

Davej

Zajímavé, že mezi 1. a 2.zfilmováním nevidím i přes rozdíl nějakých 30i-let nějak velký rozdíl. Tedy kromě barevnosti filmového materiálu:) ()

Arach.No odpad!

Je mi lit, ale lepsi hodnoceni dat opravdu nemuzu. To ze je film stary, nebo ze je to klasika ho neopravnuje k tomu aby byl takhle stupidni. Nebudu davat lepsi hodnoceni jenom kvuli tomu ze je tam treba neco "hezke".Tento film me naprosto nicim neoslovil a ppokud ho uz nikdy neuvidim tak to bude jenom dobre.Tento film je tak neuveritelne naivni, stupidni a..no proste doopravdy hloupy.Chapu ze se to nekomu muze libit ale ja na tohle muzu rict jenom "Dekuji, jednou stacilo.". ()

derryl

Výborná adaptace a skvělá režie, trošku pomalejší tempo, ale to k tomuto příběhu vůbec nevadí. Terezie Brzková je v hlavní roli výborná. ()