Reklama

Reklama

Království pavouků

  • Česko Vraždící pavouci (neoficiální název) (více)
Trailer

Při zkoumání záhadných úmrtí několika hospodářských zvířat přijde veterinář Rack Hansen na to, že skrz jeho město migruje hromada tarantulí. Než však stihne cokoli udělat, pavouci zcela zaplaví ulice... Na venkovské farmě Waltera Colbyho zemřelo vzácné tele. Veterinář Dr. Rack Hansen poslal k analýze jeho krevní vzorky. O dva dny později mu znepokojená vědkyně přijede oznámit, že zvíře kouslo velké množství pavouků a následně pošlo v důsledku enormní dávky jejich jedu. Skeptický Rack se vydá s Dianou zpátky na farmu a v nedalekém poli najdou obří pavoučí hnízdo. Město mezitím zaplaví ohromné množství vražedných pavouků a neexistuje místo, kam před nimi utéct... (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (51)

Vančura 

všechny recenze uživatele

"Co se to tam sakra děje? Z vás dvou mi běhá mráz po zádech." - ... "Nemáme čas si to vysvětlovat, ale pavouci v této oblasti, zatím jenom tarantule, se zorganizovali do agresivní armády a už zabili Colbyho a Lindinu matku. A bůh ví, kolik dalších.... Měli bychom odsud co nejdřív vypadnout." V těch replikách je řečeno vše. Za sebe musím říct, že mě objev této staré vykopávky v nabídce HBO GO hodně potěšil. Bavilo mě to moc - tím, jak to pěkně pozvolna buduje atmosféru (kterou vydatně podporuje skvělý soundtrack), a kupodivu to ani není tak moc blbé, jak by se mohlo zdát (byť to zdůvodnění pavoučích útoků skrze využívání DDT v zemědělství je skoro tak komické, jako nepovedené armádní experimenty v jiných filmech podobného ražení, a našlo by se tam i několik nelogických momentů, jako například chování hlavních postav, které místo toho, aby prostě odjely z města pryč, dokud je čas, se zabarikádují v domě, kde je mají pavouci jako na stříbrném podnose). Každopádně nejvíc se mi na tom asi líbilo to (samozřejmě kromě sexy doktorky a jejího úchvatného vozu Mercedes-Benz 450 SL [R107]), jak z těch vidláků pavouci neušetří skutečně nikoho, a v tomto ohledu je finální záběr zcela grandiózní (navzdory vší své komicky ryzí béčkovosti) a nádherně šokující podobně jako třeba finále původní Planety opic. Pokud se vám líbila Arachnofobie, tak Království pavouků bude určitě taky. Strašidelné mi to sice nepřišlo skoro vůbec, a z dnešního pohledu je ten film pozoruhodně zatížen genderovými stereotypy, ale divákovi, který toto vše odpustí, může i po těch letech poskytnout slušnou dávku zábavy. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Úplne márne to nie je. Tvorcovia nielenže použili živých pavúkov, ale rovno aj najväčších a najchlpatejších. Ich obete sú obalené v pavučinách a zaručene mŕtve, čo je pôsobivé. Pôsobivá je i posledná scéna, z ktorej mrazí (napriek tomu, že je trápne kreslená). Problém je... vo všetkom ostatnom. Tak hlavne, pavúky, tie veľké a chlpaté, by som síce hladkať nechcel, ale nemôžem povedať, že by mi pohľad na ne spôsoboval nočné mory. Takže horor s pavúkmi nepokladám za horor v pravom zmysle slova. Nevidím na tom nič strašidelné, hororové. Jediný dobrý horor s pavúkmi bola Arachnofóbia s Johnom Goodmanom, inak len samé béčka, céčka a televízne blbosti. Väčšina „hororových“ scén v tomto filme vyzerá tak, že vedľa postavy sa objavia dva tri pavúky, začnú po nej loziť, postava vrieska, zatmievačka. V (kvázi)najdesivejšej scéne hlavný hrdina srandovne skacká medzi pavúkmi. V inej stopercentne živých pavúkov zabíjajú kolesá policajného auta. Skutočne úbohá a odsúdeniahodná neúcta k životu a zvieratám. Ďalší problém je v postavách, ktoré sú úplne nezaujímavé, podpriemerné, hrané netalentovanými a nesympaticky sebavedomými hercami (jeden z najarogantnejších kreténov Hollywoodu Shatner). Podstatnú časť minutáže sme nútení bezmocne sledovať strašne nezáživnú romancu medzi veterinárom a mladou pipkou. Navyše to občas pôsobí až ako western, čo je wtf. Pozornosť, hoci tiež negatívnu, si zaslúžia aj geniálne pavúky, ktoré sa do zabarikádovaného domu rafinovane dostanú komínom a vedia zistiť, že týpek je deratizér a chce na nich z lietadla zhodiť otravu. Tak mu samozrejme vlezú do kabíny, počkajú si, kým vzlietne a krátko po štarte ho odrovnajú skôr, než to stihne urobiť. Wau. Zvláštne je i to, že raz stačí, aby vás pavúk pohrýzol a ste za pár sekúnd tuhí a potom ich veterinár odhadzuje holými rukami a minimálne raz ho pohryzú, no on je v pohode. Nechápačka. Po Čeľustiach (1975) sa s podobnými zvieracími horormi roztrhlo vrece, no zakaždým sa ukázalo, aký génius Spielberg bol, že z takéto blbého scenára dokázal dostať taký špičkový, dodnes áčkarský horor. Dva roky pred Kráľovstvom pavúkov vznikla Invázia obrích pavúkov a v roku 1977 okrem Kráľovstva boli nakrútené ešte podobne ladení Mravci s Brianom Dennehym a Tarantula s Tomom Atkinsom. ()

Reklama

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Poctivá arachnofibie s ekologickým poselstvím (DDT a narušení ekosystémů) a se spoustou živých tarantulí, z nichž bohužel spousta natáčení nepřežila. Smekám před herci, kteří si s nimi velmi kontaktně zahráli. Hned na začátku je napínavě nasnímáno tele, které pavouci zabijí, ale pak je dlouho vykreslováno jen skoro idilické fungování na až westernově působícím vidlákově, kde vše funguje a vypadá jako v 50. letech, jak to tu popisuje zelvopyr. Další napínavá scéna a útočící pavouci se objeví až těsně za polovinou filmu kolem 50. minuty. Do té doby se občas jen něco stane se zvířaty, někde se mihne pavouk a tvůrci pomalu budují nejasný pocit znepokojení v jinak bezstarostném zapadákově. Vzorky z napadeného telete pošle místní veterinář do města a odtamtud přijede znepokojená vědkyně ve slušivém kostýmku a v Mercedesu 450 SL. Namalovaná blondýnka s vysokými podpatky se slušivými brýlemi, šálou, koženými rukavičkami a kabelkou. Větší kontrast už tam být nemůže. Vykreslí ji ale jako velmi inteligentní a silnou ženskou postava. Dost emancipovanou, jak se ukáže, když ji místní veterinář kapitán Kirk začne balit. Ale nakonec mu podlehne a velkou část pomalého rozjezdu sledujeme jejich romantické sbližování a fungující chemii mezi nimi. Shatner je tak trochu macho, ale jsou sedmdesátky... I na dnešní poměry pořád většinu času působí jako sympaťák. A pak najednou začnou umírat lidé (v autě, doma, v letadle...), tarantulí je čím dál víc a film začne nabírat na obrátkách. S děsivými momenty doprovázenými ústředním motivem z Psycha. Často ale někdo proběhne mezi pavouky a umře a hlavní hrdinové zvládají i dost nepravděpodobné situace jako pavouky v autě, které prostě vyhází. Škoda toho z ničeho nic explodujícího okna ke konci. Úplně zbytečná scéna i s tím co následovalo. Ale rádiové vysílání a poslední záběr nemají chybu. Bohužel, tu retro stylizaci už asi dokáže v našich končinách docenit málokdo (já se nechytal), natožpak odkazy na scény z ’40 westernů a ’50 sci-fi, o kterých se zelvopyr zmiňuje. Na dobu vzniku a filmařské možnosti jde rozhodně o pozoruhodný film. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Zaprášenej oldschol pavoučí horůrek, kterej mi dlouho unikal. Dneska jsem na to konečně kouknul a jako příznivec pavoučků musím konstatovat, že se jedná o solidní film v takovým klasickým stylu. Slušná hudba dobrá práce z atmosférou a opravdu hnusní chlupatí odporní pavouci. Jenom škoda, že to trvá skoro hodinu než se to pořádně rozjede. Každopádně ten konec kdy doslova záplava pavouků zlikviduje takřka celý město, ten je fakt best. A ta závěrečná pointa mě taky docela rozsekala. Fakt mě mrzí jenom, že když to začne opravdu nabírat grády, tak to vzápětí skončí, ale patří to rozhodně k těm kvalitnějším pavoučím snímkům co byli natočeny.60% ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Podstatný rys Království pavouků je jeho retro styl. Proto zdánlivě nadbytečná scéna, kdy stařík zdlouhavě trvá na ceně výměny pneumatiky jako byla před 20 lety atd. Tedy kolem roku 1957, kdy se takovýchto fláků točilo několik týdně. V Arizonském buranově se zastavil čas, všichni jsou oblečeni do 20 let starých šatů a jezdí v šunkách, takže můj odhad z prvních minut byl skutečně kolem roku 1960. A do toho přijela bloncka v supermoderním mercedesu, v modýlku, za který, slovy mé drahé, by se nemusela stydět ani dnes. Zkrátka pro vizuální kontrast a poctu zlaté éře béček. // Skvěle zvládnuté, hra s klišé a odkazy na kdejakou scénku z 40. (westerny) a 50. (monstra-scifi). Pro fajnšmekry dobrý i úvod, pro ostatní docela působivé nabírání grádů ke konci. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (8)

  • Jon-Jon, hrajúci poraneného chlapca pokrytého pavúkmi počas útoku tarantúl na Camp Verde, je v skutočnosti synom režiséra Johna 'Bud' Cardosa. (beso74)
  • Ponuku zahrať si hlavnú úlohu dostal aj Bo Svenson, ten ju však odmietol. (beso74)

Reklama

Reklama