Sekretářka

Secretary

Sekretárka

Drama / Komedie / Romantický

USA, 2002, 104 min

Šteklivé téma, zaujímavý príbeh, ale naivná adptácia. Film (a miera jeho uvetiteľnosti) stojí a padá na detajloch a tie mal Shainberg evidetne v paži. Ale medzi slepými je aj jednooký kráľom a originlaitu uprieť nemožno. Povinnosť pre fanúšikov hollywoodskeho kačiatka Maggie Gyllenhall, ktorá ANO dokáže byť femme fatale. 60%(24.8.2008)

Okrajově komediální Ds hříčka se správně komorní atmosférou, koncentrovaná na dvě hlavní postavy, jejich vztah a definici normálnosti. Příběh tu není důležitý, od úvodní scény je vám totiž jasné, o co tady půjde. Tvůrci evidentně věděli, co chtějí říct, a když to pak Maggie s Jamesem taky výborně zahráli, není důvod proč nedat 80%. Mimochodem, ten trailer docela lže;) A jediné, čemu jsem se zasmál, byl ten mediální cirkus, který se rozjel v závěru filmu.(3.8.2008)

U oblíbených filmů se recenze zdráhám psát. Jak vyjádřit esenci, podstatu toho co mě nadchlo a jiného diváka nechalo tak chladným? Když se ve vkusu míjím s jinými diváky, říkám si, že je to o prostém nepochopení, míjení se v tématu a vnímání světa a tudíž tam každý vidí něco jiného. "SEKRETÁŘKA" je označována za sadomasochistickou romanci. S/M je prý (jak vím z doslechu od jedné "zasvěcené") více o vztahu dvou lidí než o sexu, je to svět her, kteří spolu v napětí a svébytnému štěstí hrají lidé spojení tajnou, ujetou libůstkou. Ústřední není v příběhu násilí, nýbrž pochopení náznaků,nadsázky, humoru i vážnosti, zkoušení hranic, boj se sebou samotným, o těžkosti připustit k sobě druhého a přiznat sám sobě lásku a blízkost k druhému člověku, která může být pro specifické jedince obtížně přijatelná. V žádném případě se nejedná o posměch postižených individuí, jak zde někdo napsal. Jde o paradox -něžnost promíchanou s agresí. Jde o komunikaci doplněnou těžko pochopitelnými hrátkami. Není jasné, kdo ve vztahu vede a kdo má navrch, smeč je chvilku na té, pak opačné straně. Dominantnější je muž. Žena jak si pamatuji spíše plní bláznivé požadavky i zároveň sama bláznivě experimentuje, provokuje a pokouší se okouzlit svůj protějšek, s nímž se cítí spřízněna.Muž jí paradoxně chrání před sebepoškozováním vlastní rukou a má v sobě i křehkou část. Je to prostě příběh o muži a ženě, kteří se hledají, oťukávají,doplňují, mají pro sebe pochopení, ač to obyčejnému světu může přijít divné či směšné. Vztahy mají mnoho podob. Je dobré když i červené knihovny mají prvky reálného života, když variace na téma chudá sekretářka a bohatý majitel podniku dostane originální podobu. Moc ráda bych film zase viděla, zhruba po deseti letech abstinence, zajímalo by mě, zda bych film vnímala stejně. Každopádně vztahy a lidé mají mnoho podob a barev a pokud to nikomu neubližuje, neteče přitom moc krve a nezachází se to přílišných extrémů, dělá to svět pestřejší a svět filmu zajímavější.(21.9.2016)

Skvělý vkusně ujetý film, který mě po dlouhé době přesvědčil o tom, že jde vkusně a vtipně udělat erotický film ( ne jako Ken park). Maggie Gyllenhaal je roztomilá a svou roli zvládla na jedničku, totéž lze tvrdit i o Jamesovi Spaderovi ( narozdíl od Sleduje tě vrah). Při mlácení na "prdel" jsem se neudržel úsměv a tato scéna je pro mě nezapomenutelná. Osobně jsem od tohoto filmu nic nečekal a dostatal jsem úplně bezchybný film, jehož žánr jde jen stěží pojmenovat.(10.1.2004)

Opäť som myslel, že sa pri komédii pobavím a vyznela z toho dráma! Ale teraz mi to nevadilo, pretože dráma to bola naozaj skvelá. Žiadny otrepaný scenár, prvú pol hodinku som síce nemal páru o čo ide, ale potom sa to rozbehlo do naozaj strhujúceho príbehu. Rodičia súrodeneckej dvojice Gyllenhaalovcov majú byť na čo hrdý, dcérka tu zahrala fakt dobre. 80%.(9.3.2006)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v americkom meste Los Angeles. (MikaelSVK)

• - Píseň, která zazní na konci filmu, je „Chariots Rise“ od Lizzie West. Zpívá se v ní „Jaký to blázen jsem, že se takhle zamiluji“. Režisér nechtěl, aby tak diváci o Lee smýšleli, a tak požádal Lizzie West, zdali by píseň přezpívala. Text byl tak změněn na „Jaké to požehnání, že jsem se takhle zamilovala“. (HellFire)

• - Autorka scénáře Erin Cressida Wilson si zahrála jednu z žen sedících v čekárně. (HellFire)