Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

fmash

Abych nepřišel o potěšení z nějakého triku, záměrně jsem si před sledováním nepřečetl ani obsah, ani komentáře. Tento postup doporučuji každému. Mohl jsem se tím pádem potácet mezi předem neovlivněnými dojmy, které se pohybovaly mezi „vida, nečekaně je to pohádka“, „aha, tak není“ a „ví aspoň Burger, o čem to je?“. Abych to neprotahoval, přes totální a nehezkou přefiltrovanost obrazu, televizní dojem a pahistorickou příchuť je to film, který zabaví, ale pokud místy nadchne, vždycky si najde způsob, jak to nadšení rázně zmírnit. Jinak limonádově kukuřičná pachuť je hrozná a takový příšerný závěr, jaký dostal, si tenhle film snad ani nezasloužil. ()

Reesam

Velmi charismatický příběh, kde očekáváte zvrat bez tušení, jak velký bude. Propracované postavy dávají milému scénáři třešničku na dort a účinkující herci předvádějí uspokojující výkony. Nad filmem netřeba přemýšlet, což občas přijde vhod, takže, proč ne? ()

Linda.csfd

Dobrý film, což je za 3. Žánr Drama / Romantický / Mysteriózní / Thriller nenapovídá nic o tolik kriminalistické a detektivní zápletce, která mě moc nebavila, ale zase kdyby tam nebyla, tak o čem jiném by tento film byl. Oceňuji působivou dobovou atmosféru, kostýmy, dramatické pohledy Edy Nortona a epický závěr. ()

dyfur

....... ja síce Edwarda Nortona nemusím,ale i tak ........ stálo to za hovno /výprava,námet,výkony,pointa.../ ()

Carlossss

Po Dokonalém triku další povedený kouzelnický film. Tentokrát nás zavede do prostředí nám velmi blízkého. A to sice do Vídně za dob Rakouska-Uherska. Příběh je zde pojat velmi kvalitně a scénář je zajímavá hříčka tajemna a mystiky. Edward Norton zvládl svoji roli vynikajícím způsobem a kdyby si zahrál v Dokonalém triku on, místo Hugha Jackmana, byl by to o třídu lepší film. Jenže to by pak Iluzionista stál za starou bačkoru. Takhle je to ideální... ()

Katarine

Další, velmi působivý film s mým oblíbencem Edwardem Nortonem. Až do konce jsem netušila, jak by mohl celý příběh dopadnout a závěr mě velmi překvapil, v tom musím tvůrcům zatleskat. Co mi však vadilo, bylo obsazení do jedné z hlavních rolí Jessicu Biel, kterou všichni známe jako nepříliš sympatickou Marry ze seriálu Sedmé nebe. Tady to bylo trochu šlápnutí vedle. Nechci ji nějak shazovat, ale její herecké kvality nedosahují úrovně hodné takovýchto filmů. Jinak moc pěkný film doprovázen krásnou hudbou, dávám tedy 4*. ()

Kate...

Pravda, k dokonalosti mého oblíbeného Dokonalého triku má daleko, ale i tak u mě film našel zalíbení hlavně díky tématu, atmosféře filmu, dobovému vzhledu, byť příběh nebyl nijak zvlášť originální, takové to trochu klišé, do kterého naštěstí zakomponovali trik - pointu. Avšak Edward Norton pozdvihl film trošku výše a mně se to prostě líbilo. ()

berusche

"Povídám, chci do Vršovic!" Tak mi totiž jméno Eisenheim evokovalo Rosenheima. No, to samozřejmě není to, proč se film zařadil do průměru. Do průměru se zařadil proto, že ačkoli jsem teď viděla spoustu jiných snímků během svátků, na tenhle jsem dočista zapomněla, že tam byl taky. To je zlé znamení. Když se teď vrátím k tomu, jak moc mne evidentně nezaujal, bude to asi tím, že je to taková iluze, že Dannyho parťáci jsou slabej odvar. Jinými slovy, těch iluzí tu na mě bylo moc. Norton sice zaválel, ale to přeci nikoho nepřekvapí. A tím bych to uzavřela, protože nic víc mě nenapadá. ()

applause

Tento film mě překvapil. Poučení zní, že není vše, tak jak se zdá. Může to být jen trik. Skvělý výkon Edwarta Nortona. Doporučuji. ()

easaque

+3* Lehce mysteriózní a romantický snímek z Rakousko-Uherského mocnářství potěší vizuální stránkou, která lehce připomíná staré kolorované pohlednice. Příběh je naroubovaný na skutečné osobnosti, přesto realitu v něm nenajdete. Přesto se na něj dobře dívá a vysloužil si u mě lepší tři hvězdičky a opravdu by mě zajímalo, zda v tehdejší době mohli vypadat kouzla podobně. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - motto na závěr: Vídeň nebo Praha... ono je to pro cizince jedno, ale pro Čecha je to úsměvné. ()

Maddlis

Tak tenhle film mě nejvíce zaujal tím, že jsem do poslední minuty neznal souvislosti a až teprve závěrečné shrnutí mi dalo odpověď na všechny otázky.To hodnotím velmi pozitivně, protože jsem vydržel napnutý až do konce. ()

Nuala

Ještě předtím, než jsem měla možnost snímek shlédnout, slyšela jsem hodně vět typu: "Nedívej se na to. Není to nic moc. Norton je tam špatný." Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem shlédla dokonale promyšlený originální snímek s velmi krásnou hudbou a hereckými výkony, postavenými hlavně na přirozeném a nepřehrávaném herectví. Závěrečná pointa mě opravdu dostala, najednou vše naprosto přesně zapadlo. Musím oponovat názorům, které označují Nortona za mdlého, pravda je trošku jinde. Ve většině snímků tento herec naprosto ovládne celou scénu, rozhazuje rukama, je prostě vidět. Ale tady byla jeho postava jiná. Přestože výrazná, snažila se být nenápadná. Norton zde většinu pocitů a rozpoložení vyjádří jednoduchým výrazem, který však mluví za vše. A tohle neumí kterýkoli herec. Takže mi nezbývá než zatleskat. ()

Joe321

Po Dokonalém triku jsem si pustil i tento film. Iluzionista je více nadpřirozený, chybí mu oproti Nolanovu kousku větší napětí a trpí takovou nezáživnou zápletkou. Na druhou stranu má zase to co Triku chybí a to pořádné vyvrcholení. Hlavně v tom mě Iluzionista potěšil. Jinak mi přijde, že Norton si před kamerou moc času neužil a více na mě působil Giamatti nebo i Rufus Sewell. Každopádně pěkně vizuálně stvárněno, ale o třídu horší než The Prestige. -"Everything you have seen here has been an illusion." ()

Cafú

O tři třídy lepší než Hanussen a o třídu horší než Dokonalý trik. Potěší výborná hudba Phila Glasse i slušná kamera. ()

HappySmile

Kouzelný příběh s čarovnou atmosférou a skvělým obsazením, který mě opravdu uchvátil. Nechyběla zde romantika, drama ani překvapení. ()

Martin741

Iluzionista mal tu smolu, ze sa stretol s Nolanovym filmom Dokonaly Trik, a preto ostal trochu nezasluzene v jeho tieni. Ale rezia Neila Burgera je vyborna, k tomu kvalitne herecke vykony, v ktorych vedie Norton a sekunduje mu krasna Jessica Biel, filmove kulisy su na urovni. Jasne, ze som pointu predvidal, ale aj tak som sa nechal unasat oddychovou atmosferou a zrucne odvedenou reziserskou pracou. 85 % ()

Aljak

Všetko, čo ste videli, bola ilúzia - len podvod... Dobré, ale nie až tak ako by som čakal, dokonca by som povedal, že mierne preceňované. Stavať celý film na ilúzii, v ktorej niet ani kúsok realistického vysvetlenia? Tak už len toto skresľuje kompletný dojem z filmu a celé to bolo až príliš fantastické. V porovnaní s iným prestížnym kúzelníckym filmom The Prestige, bol Iluzionista minimálne o triedu slabší. Možno keby to vidím v obrátenom poradí, prišiel by mi aj tento film lepší, ale nedá sa neporovnať. Príbeh o kúzelníkovi, ktorý sa rozhodol bojovať o Lásku by nebol až taký zlý, ale aj tak mi to prišlo celé až príliš naivné. Rozhodne som očakával niečo viacej, romantika a kúzla asi nejdú až tak do hromady. ()

Figu

Ano, jsem mile překvapenej! Mistr Norton nám připravil skvělou kouzelnickou šou, při které mu dost zásadně asistovali lejdy Bielová s pány Giamattim a Sewellem. Skvělá mystická atmosféra, doprovázená parádní hudbou a zakončená skvostným závěrem, kterej mě jenom utvrzuje pravdu, že kouzla a čáry jsou holej nesmysl a opravdu je vše pouhou iluzí, byl ten nejúžasnější zážitek při svěží procházce po magické Praze! Klobouk dolů! 80% ()

PF 2014

PF 2014