V politickém thrilleru Národní hymna řeší fiktivní předseda britské vlády Michael Callow obrovské dilema. Princezna Susannah, největší miláček z královské rodiny, byla unesena! Aby se mohla bezpečně vrátit domů, musí si to předseda vlády rozdat s prasetem před kamerou národní televizní stanice. Callow tento požadavek samozřejmě okamžitě odmítne a snaží se únosce chytit na vlastní pěst. Nakonec požádá, aby perverzní video nebylo zveřejněno, ovšem nakonec se vše dostane na YouTube a přesto, že bylo k dispozici pouhých devět minut, vidělo ho nepředstavitelné množství lidí. Britská média se rozhodnou, že příběh nebudou zveřejňovat, ovšem pikantní zpráva mezitím prosákne do zahraničí a zanedlouho o únosu a podivné formě výkupného ví celý svět... (HBO Europe)

Prochy38

Black Mirror mi byl doporučen, že to stojí za to, ale ať se nenechám odradit prvními díly, že to má vzestupnou tendenci. Pokud to po tomhle psycho začátku bude ještě lepší a lepší, nemá to chybu. Nemám ve zvyku hodnotit díly seriálů, upřímně mi to přijde hloupé. Ale v tomto případě udělám výjimku. Každý díl jiný, jinde, o něčem jiném ... díly spolu nesouvisí... Sám jsem zvědavý, jaké mi vyjde finální hodnocení celého seriálu. Zatím paráda! ()

qxkamo

Zacnem jednou gycovou vetou charakterizujucou prvy zmysel tejto casti: sme drbnuta spolocnost. Len som si akosi nevsimol, zeby niekto riesil, ci druhym zmyslom a podla mna tiez hrozivym, nie je chladna politicka kalkulacia. ()

Yardie

Tak tohle mě dostalo. Naprosto syrová, skličující a civilní atmosféra. Některé věci jsou vyhnány do maximální absurdity, ale jinak by nebylo do očí bijící, na co chce vlastně tento díl poukázat. je tam několik věcí - politika, média, lidská společnost, zásady apod. Vyjádřil bych se více, ale nechci spoileřit. Každopádně velmi dobře natočeno, pohlcující atmosféra, dobré herecké výkony a celkové zpracování. Fakt mě to dost vzalo, málo kdy jsem měl takové všelijaké pocity po shlédnutí nějaké filmařiny. Silné! Howgh! ()

Maryinka

OBSAHUJE SPOILERY! Nevěděla jsem, jestli se mám smát či brečet. Rozhodně jsem ale byla znechucená - ne touto epizodou, ale představou, že by něco takového naše společnost dovolila. Opravdu byste byli schopni brát premiéra vážně i poté, co jste viděli, jak si to rozdává s prasetem? Rozhodně se jedná o díl, na který budu ještě hodně dlouho myslet, dává velký podnět k přemýšlení... Scénář je naprosto originální a jeden z nejkontroverznějších, s jakými jsem se kdy setkala. Herci hráli naprosto skvěle, zejména Rory Kinnear podal velice přesvědčivý výkon. Možná bych uvítala trochu delší stopáž, toto téma by se dle mého názoru dalo rozvést ještě více a do hloubky. Každopádně dávám 5/5. ()

majec4

Wau. Serial si ziskal moju pozornost od pilotu. Sice ide o prvy diel, takze fakt netusim az kam nas tvorcovia zavedu. Toto bolo ale tak bizarne, az to bolo dokonale. Uplne uleteny namet, no realisticky prevedeny. Miestami mate pocit, ze sa to fakt deje. Som toho nazoru, ze takto by sa to presne odohralo v realite. Po finale je tato tema vhodna na pokec pri pive, s poriadne otvorenou myslou. Tesim sa na dalsie diely. ()

Novom

Už dlouho se mi nestalo, aby ve mně zanechal nějaký příběh takový hluboký vnitřní rozkol. Ačkoliv bylo téměř jisté, co se stane už cca od poloviny dílu, člověk tomu nechtěl stále věřit. Posledních několik minut se nedalo sledovat jinak, než téměř bez dechu. Filmařsky dokonale realisticky zpracované, ten nepříjemný pocit nechuti a zároveň zájmu byl reálný a skutečný. ()

IvcaSammet

Spoustu lidí mě varovalo, abych se prvnímu dílu vyhnula, protože bych si pak o Black Mirror špatný vytvořila názor a nechtěla se na zbytek seriálu podívat. Právě proto jsem epizodu brala s velkou rezervou, díky čemuž jsem byla o to více překvapená. Námět je naprosto dokonalý, celá epizoda má skvělou atmosféru a závěr byl absolutní pecka. Co mi ale na epizodě vadilo, je - SPOILER! - fakt, že jsme zase na obrazovce nuceni vidět naprosto otrlou novinářku, která je schopná se vplížit na policejní zásah bez povšimnutí, vše natáčet na telefon a místo toho, aby byla okamžitě zastřená do hlavy je pouze lehce postřelená na noze ... Všichni víme, že tomu tak v reálném životě není, kráva by byla popravená ještě dřív než by vlezla do areálu, tak proč?! Takové postavy mě vždycky dokážou jenom vytočit a ve finále jenom zkazit dojem celé epizody ... ()

xxxvodnikxxx

Takové to, že vše není jak vypadá, anebo nemusí být, ale stejně si musíte užít svůj trest. Aneb, jak vydírání vysoce postaveného politika ukazuje fakt, že stále je přítomen vyšší princip. ()

ladno

Preboha. Ani neviem, či po tomto vôbec budem môcť zaspať. Zdrvujúce, nechutné, otrasné. Avšak skutočne si myslím, že by sa to teoreticky mohlo stať a mohlo to takto dopadnúť, čo je na tom to najznepokojujúcejšie. Čistá hrôza, no zároveň geniálna epizóda a pointa. Hodnotenie: 100%. Bojím sa druhej epizódy. ()

Everyone

kdyby nic jiného, tak již podle té absurdní zápletky se pozná tvůrčí génius...ta myšlenka šokuje z každého úhlu pohledu, je jedno jak ji pootočíte...uráží, provokuje...vyráží dech, jak zvráceně někdo může postavit hodnoty, ten chaos bolí (možností interpretací je mnoho) a je matoucí, protože je absolutně vytržen z kontextu dobových priorit problémů, tak jako mnohé šokuje setkání s jinou kulturou, náboženstvím, názory...na nečekané věci, i když je společnost nebo jedinec sebevyspělejší, tak prostě neví, jak zareagovat, neexistuje protokol...opravdu zjednodušeně se lze na vše dívat prvoplánově, pouze v doslovném sdělení, jakože perverze fantazie nezná hranic, ale to bychom uráželi autora... /// úkrok stranou___ tento díl se dá číst v mnoha kontextech, takříkajíc i naruby (motivace je otazníkem, pohnutky únosce jsou explicitně neznámé)...jeden z alternativních scénářů by mohl tvrdit, že je to pomsta za práva zvířat, která jsou od nepaměti znásilňována lidskou společností kvůli produkci (ale když se to obrátí jako v Mad Maxovi, tak jsou najednou všichni v šoku) ...pomsta odbojové zvířecí organizace by byla pouze znouzecností, tak jako byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha během Operace Anthropoid, která nic nezmění, zde na masožravosti lidí, je pouze epizodou, která slepě přijaté návyky nezmění - nechť je tento díl například Farmou zvířat pro 21. století, pro kterou je příznačný posun pohnutek a pokrytectví ___ mohla by to být otevřená kritika západní civilizace blízkovýchodním pohledem...hodnoty a principy (liberalismus, demokracie, postavení jednotlivce, práva, atd.), které Západ hájí, jsou často v rozporu, až protikladu s tím, co je běžné, až nedotknutelné, či posvátné jinde a tím permanentně šokuje celý Střední východ...již pozření vepřového je formou, jak se zostudit před souvěrci Alláhovými - evropští jinověrci, tak běžně činí, což je pro mnohé muslimy atributem jisté dekadence, naprostým vrcholem by pak byla informace o tom, že vrcholný západní představitel (kontra projekce, v opačném gardu do Blízkého východu, například na sultána nebo dokonce na chalífu) má sex s něčím tak pro ně špinavým jako je prase, kdyby něco bylo popudem pro masové verbování fundamentalistů pro džihád, tak toto... úkrok zpět /// ___ naráží se zde opět na spoustu věcí - např. že ten snímek je také o tom, že prozatím opravdu nejvíce svobodné médium je dnes internet, vše ostatní se dá mnohem snáz cenzurovat, ale také o tom, že když je to v televizi, tak tomu dává větší důležitost, protože si již všichni zvykli, že internet je plný "fejků" ___ na očernění něčí pověsti stačí v druhých vyvolat představy, klepy, analýzy odborníku a elektronická tužka udělají své, ponížení a ztráta vlastního kreditu je mnohokrát vše s čím se ve veřejném prostoru zachází, ale také schází ___ ani nejde o to, být tak v absurdní situaci, nýbrž být mezi mlýnskými kameny, kde cokoliv uděláte, tak nedopadne dobře, které ovlivňuje přelétavé veřejné mínění, což je další důvod, proč je nebezpečná přímá demokracie, je nevyzpytatelná jako počasí na horách; (v obecné rovině) proč jen důsledky činů lidem dochází, až když se dotknou přímo jejich smyslů, myšlenkový konstrukt kriticky posouzený je opravdu výsadou jen hrstky (zde konkrétně - kor na poli takové banality jako je pudová záležitost) ___ opět vlastní vůle jde před názorem veřejnosti do pozadí, ideje jsou sekundární, vedení jde na ruku veřejnosti, egoismus a vlastní (úzké skupiny) prospěch jsou daleko před sebeobětováním za záchranu života, byť cizího ___ každý může být odejit, všichni jsou nahraditelní, člověk si to uvědomí, až se to dotkne i jeho...život se může změnit mžiku, ráno máte fungující život, rozjetou kariéru, rodinu, respekt okolí...večer můžete být v nemocnici bez nohy, s necitlivostí na půlce těla, doživotní impotencí, odkázání na cizí pomoc, bez dostatečně vysoké pojistky pro zajištění rodiny, zaplacení domu a zdravotní péči...jedna technická závada, mnoho důsledků...osud si nevybírá, okolnosti jsou různé s nesčetnými přívlastky ___ abychom to odanonymizovali...co by udělal náš premiér? ___ svět se takto zastavil jen párkrát (z pohledu středoevropského národa), od vynálezu televize, resp. od začátku vysílání v ČSR v 53 - smrt Stalina a Gotwalda v 53, Maďarské povstání v 56, Karibská krize v 62, když zabili JFK v 63, při obsazení v 68, Palach v 69, při přistání na Měsíci v 69, Mnichov 72, Charta v 77, Černobyl v 86, pád sovětského bloku v 89, zvonění klíčů v roce 89, při pohřbu Diany v 97, povodně 97,, Nagano v 98, při útoku na Dvojčata 2001, povodně 2002, Breivik 2011 a když premiér UK vojel prase ___ abych to shrnul, na veřejnou popravu opravdu nepotřebujete gilotinu, stačí když hlediště Kolosea (čti - pro současnost internet) bučí (ankety nedopadají příznivě, mediální prostor Vám nepřeje) a císař (dnes poradci, vedení strany, autority) je respektuje - "hlas lidu, hlas boží" ____ i když se mi druhý díl této série líbil více, tak i přesto dávám plný počet bodů () (méně) (více)

4x8x16x23x42

Surově reálný až místy velmi nepříjemný zážitek pro otrlé, kteří se nebojí přemýšlet a hoví si v metaforách a jiných připodobněních. V tomto případě, kritikou společnosti. Chytne vás a nepustí až do konce, když už si přejete ať to máte za sebou a ono to tak nějak dopadne ... Nenechte se odradit, píšu bezprostředně po zkouknutí. Určitě stojí za zhlédnutí, jen není pro každého. DÁVÁM 5 HVĚZDIČEK. ()

Luk Skywalker

Drsné, ale mohlo by se to stát. Nevím, jak u nás, ale v Británii i jinde by to skončilo tak, jak je zde zobrazeno. Taky ta foto děvka z medií jistě není daleko od reality, leč já bych této černé škaredě nic neřekl. ()