V politickém thrilleru Národní hymna řeší fiktivní předseda britské vlády Michael Callow obrovské dilema. Princezna Susannah, největší miláček z královské rodiny, byla unesena! Aby se mohla bezpečně vrátit domů, musí si to předseda vlády rozdat s prasetem před kamerou národní televizní stanice. Callow tento požadavek samozřejmě okamžitě odmítne a snaží se únosce chytit na vlastní pěst. Nakonec požádá, aby perverzní video nebylo zveřejněno, ovšem nakonec se vše dostane na YouTube a přesto, že bylo k dispozici pouhých devět minut, vidělo ho nepředstavitelné množství lidí. Britská média se rozhodnou, že příběh nebudou zveřejňovat, ovšem pikantní zpráva mezitím prosákne do zahraničí a zanedlouho o únosu a podivné formě výkupného ví celý svět... (HBO Europe)

ScarPoul

Všetci sledujeme. Všetci participujeme. Ono to ani tak nie je o ministrovi ale o skazenej spoločnosti. Na druhú stranu otázka záchrany života.. akéhosi hrdinstva, ktoré determinuje pád hrdinu, ale zároveň vytvára nový morálny presah je tu podaná veľmi dobre. Je to veľmi zvláštny diel, ktorý kupodivu vo všetkých aspektoch funguje. ()

mirekem

Tak tohle z hlavy jen tak nevymažu. Donutilo mě to vážně přemýšlet o tom, co bych dělal na jeho místě, hamletovská otázka tam byla cítit opravdu velmi silně. Jistotu mám jen v jednom, hoďku bych to rozhodně nedal. :-D Fascinující start první série. ()

Lacike

Oni v Británii nemajú pravidlo, že s teroristami sa nevyjednáva? No jedno viem iste. Kvôli akejkoľvek cudzej osobe by som do toho nešiel. Pokúsil by som sa o to len kvôli životu najbližšej osoby, ale aj to si neviem vôbec predstaviť, že by som zvládol. Rozhodne by som ako divák ale nečumel na to, jak to niekto druhý robí. To teda nie. 8/10. ()

ALIENka_

Slušnej rozjezd, už teď vím, že se mi seriál bude líbit. První díl a hned taková lahůdka? No jenom škoda že premiér nebyl zoofil, jinak by si to určitě užil víc. Každopádně nějaký scény tomu docela ubíraly na opravdovosti - rozbor DNA tady neexistuje a britská vláda je plná retardů, co neznaj pojem IP adresa - věznitel princezny samozřejmě video nahrál ze svýho domu a přitom ho vůbec nenapadlo změnit IPinu nene. Takhle to vypadá když ve vládě seděj starý důchodci, co chodí do Kauflandu kurva, tak nevolte sakra KSČM! Hodnocení: 6/10 ()

st.ranger

Už v prvním díle mohlo být jasné, k jakým bezpohlavním pointám povedou jednotlivé epizody. Závěr v posledních minutách zničen laciným vysvětlením o ničem, pointa povrchní a závěr bez myšlenky. Přitom námět slušný, ale potenciál nedomyšlený a neuchopený se vzdrucujícím poznání pravdy. A tak je to vlastně bohužel s většinou epizod. ()

Cimr

Tento komentář píšu bezprostředně po zhlédnutí Národní hymny, ačkoli to většinou nedělám... Musím ale někde dát okamžitý průchod svému nadšení! Tohle je totiž snad ten nejlepší pilotní díl seriálu, co jsem viděl. Výchozí nápad je ďábelsky geniální, rychlé střihy vám nedají oddech a neustále valí jednu silnou scénu za druhou, vše je navíc napsáno a zahráno tak přirozeně, až máte pocit, že sledujete skutečné zpravodajství. Výsledek je emočně strhující; smál jsem se a zároveň mi bylo trapně, pak jsem málem brečel, byl jsem zděšený, překvapený... A to vše ve čtyřiceti minutách. Ano, takové věci má smysl točit, protože otázky s nimi spojené (co to znamená volit "menší" zlo, jak se utváří veřejné mínění, jak funguje terorismus a jaká je role sociálních sítí a médií v něm atd. atd. ...) pak můžete s přáteli na pivu rozebírat hodiny a hodiny. ()

NinonL

Shodou okolností jsem včera viděla film The Circle, který je také o odhalení soukromí. Dnes jsem si pohled na zfanatizovanou "lůzu", dychtící po jakékoli prasečině, zopakovala. Ještě nevím, co tento seriál vlastně přináší, takže se v hodnocení budu držet při zemi. Tento díl nebyl ani fantastický ani propadák. Takže průměr. ()

ABLABLABLA

Pro mě nejlepší díl 1. série, sice nejméně "technologicky futuristické", ale za to příběh nejpůsobivější a nejemotivnější. A hlavně hrozba tohoto dílu je už v dnešní situaci zcela realistická, není to žádná "děsivá budoucnost", ale naopak to může být "děsivá přítomnost". 4-5* ()

Trevor

Porovnávať neporovnateľné sa síce nedá, ale toto prekonalo Bitku bastardov v Hre o tróny. Toto by malo byť povinné vysielanie pre všetkých idiotov, ktorí zdieľajú príspevky stránky Zomri, hejtujú Kotletovú stranu, podporujú Čapovanú či Krysku a úplne všetkým, ktoré svoje politické názory majú potrebu vyjadrovať verejne. Každý máme svoj a Vaše blbé reči nič nedokážu zmeniť, iba vyzeráte pred celým svetom ako *****. Niežeby boli herecké výkony zvlášť oslnivé a že bežiaca novinárka v štekloch takmer ujde záshovej jednotke bolo tak trápne, až sa človeku chcelo plakať, ale ten odkaz ktorý mala epizóda v sebe jednoducho prekonal všetko. ()

Wiikii

Tohle je snad to nejnechutnější co jsme kdy "viděl". .. Zatím dávám čtyři hvězdy, protože nevím jistě, jetli mám v tomto seriálu vidět nějaký hlubší příběh nebo co vlastně, ale slýchávám dobré hodnocení, takže jdu mrknout ještě na jeden díl. .. Jinak epizoda je dost založená na sociálním a kulturním prostředí Anglie, která je úzce spjatá s královskou rodinou a na tom je založené celé nechutné dilema.... ()

Luicy

Velice bizarní námět prvního dílu, při kterém je divák po celou dobu sledování napjatý jak kšandy. The National Anthem opravdu bravůrným způsobem zobrazuje dnešní dobu, která je plná manipulace, pokrytectví, neklidu a lidí, kteří jsou otroky sociálních sítí a médií. Upřímně jsem čekala, že se celá situace nějak vyřeší a premiér nebude muset zacházet do tak ponižujících a nechutných extrémů, ale opak se stal pravdou - vcelku originální. Při jeho “romantické” chvilce s prasetem mi ho bylo sice líto, nicměně největší lítost jsem pociťovala až na konci, kdy se k němu jeho milovaná polovička po onom “hrdinském činu” otáčela zády. Ačkoliv to na první pohled vypadá růžově (hlavně tedy na veřejnosti), tento člověk nakonec vše ztratil. ()

honajz2

Na to, jak silnou atmosféru a napětí to po celou dobu mělo, jsem fakt čekal něco víc. Vlastně z toho vypadla satira (nebo aspoň pokus o ni) o tom, co všichni už asi dávno víme a s příběhem, který je od prvních minut jednoduše odhadnutelný. Chybělo mi tam cokoli navíc, něco, čím by to překvapilo, nebo aspoň něco, díky čemuž by ten obsah nevypadal tak strašně jednoduše. A nadhodnocovat jenom za atmosféru se mi nechce, takže zatím zůstanu u silných tří a počkám, jestli mě další díly chytnou víc. Silné 3* ()

vydumnica

Povedala som si, že skúsim ten ospevovaný seriál a hneď pilot "navalí" takú tému, že najskôr som si myslela, že ide o nejaký žart! Ďalej so SPOILERMI. Myslím si, že keby naozaj došlo k takejto situácii, požiadavke by sa nevyhovelo a princezná by ostala napospas vlastnému osudu, minimálne by to tak dopadlo, keby som ja bola na jeho mieste! Tiež verím tomu, že ak by predsa k takému niečomu NEPREDSTAVITEĽNÉMU došlo, väčšina ľudstva (!!!) by sa na TO naozaj pozerala s pohárom piva v ruke a zabávala sa na tom - to UVEDOMENIE si tohto faktu, ozajstný "čierny" zrkadlový odraz ľudskej spoločnosti, to je na tejto epizóde to najsmutnejšie. Nehovoriac o tom, že ešte aj ich vzťah s manželkou už potom nikdy nebol ako predtým. Na zamyslenie...70%. ()

Cheeter

Nevím, kam přesně si tenhle příběh zařadit. Na jedné straně je to neuvěřitelně absurdní situace, na té druhé je to dost zvláštní a mám dilema, kam si to celá zařadit. ()

Lenka.Vilka

A dost zostra hned od začátku! Tím nemyslím to samotné prase. Ale to jak se k tomu staví ti "důležití". A zároveň se to dá pochopit jako skvělá metafora vlastně úplně všeho. Udělali by jste to? A vy druzí, dívali by jste se a užili si to? Protože ona to byla legrace, že? Než šlo do tuhého a do reálného činu. A fakt jenom nevidíme to, co nám dovolují vidět, abychom se cítili lépe? A kdo ví, třeba jsme všichni jenom součástí jedné velké show. Občas mi to tak přijde... ()

Martrix

Těžko říct, komu bylo tohle zrcado nastaveno, jestli škodolibému čumilství většiny lidí, médiím, která to přiživují, nebo politikům, kteří se to vše snaží využít ve svůj prospěch. Tak či tak, první dvě třetiny byly velmi sugestivní a vedle toho, že jsem byl zvědavý, jak to dopadne a co za tím je, jsem se vcelku dobře bavil. Ke konci zábava zmizela, stejně tak byla ukojena zvědavost a tak nezbylo nic, co by mě přimělo víc než uznale pokývat hlavou. Herci skvělí...navíc mí oblíbení, námět originální...jistě nadprůměrně provedené, ale pro mě ne dost "tvrdě" zakončené. Ale chápu, že jinak to vnímají diváci v UK, kteří vidí i jiné přesahy. PS: s teroristy se nevyjebává...tedy nevyjednává. ()

kocik1

Absurdní myšlenka dotažená do ještě absurdnějšího konce. Díkybohu, že na tohle přišel Charlie Brooker a nikoli extrémisté a upřímně doufám, že co není, nemusí být. Každopádně výborně vymyšlený i zahraný první díl britské minisérie, kterému musím rovnou napálit 5 z 5. Jen mě překvapuje, že ostatní komentující shledali epizodu více či méně zábavnou. Mně přišla spíše tragická a to, co mě na ní oslovilo nejvíc, rozhodně není humor, ale dilema a kontroverze. ()