Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Strike

Všechno bylo řečeno - jednoduchý příběh podle 80kovejch not, vostrá brutalita,dost dobrej Sly. Každopádně se klaním Stallonemu za to jak dokázal zakončit(?) obě svá zásadní díla - jak Ramba, tak Rockyho. ()

chalp

Možno trošku pritiahnuté za vlasy, ale inač veľmi slušná jazda a 62 ročný Rambo ešte stále budí rešpekt.Na tento film som sa pozeral vo verzii kinorip(prvý a posledný krát), čiže natáčané v kine, s hlasmi divákov, hlavami v zábere, moja zvedavosť jednoducho zvíťazila nad estetickým zážitkom a aj tak sa mi to sakramentsky páčilo. ()

rcorp

Je to..super. Čtvrtý Rambo opravdu není pro slabší povahy. Je to destilovaná destrukce, kde většina požitku plyne z trhání záporáků na atomy. Násilí v novém Rambovi by se dalo rozdělit na dvě části. První je silně nepříjemná, kdy se jedná o masakr nevinných civilistů. Divák v jednotlivých scénách ví, co špatného se vesničanům stane a tím se tvoří nepříjemné napětí, kdy se pouze čeká, kdy se to stane. A v té druhé to Rambo nepřátelům vrátí i s tučnými úroky, což naopak vyvolává velmi euforické pocity (alespoň u mužské, testosteronem a potlačovanou agresivitou naplněné části diváků). Kde se v PG13 akčních filmech tříští skleničky nebo mramorové obložení vstupní haly, tady se půlí těla, odlétávají končetiny a stříká spousta krve. Kdyby byl Rambo 4 počítačovou hrou, tak by byl už dávno zakázán v polovině zemí světa. Ve svém žánru nemá žádnou konkurenci, nic podobného dlouho nebylo (možná 300 se mu trochu podobá) a dlouho nejspíš ani nebude. Na Rambovi je skvělé, že není uměle natahovaný, všechno pěkně rychle odsýpá, film nemá žádná hluchá místa a nic se tam neřeší- John Rambo už má víceméně všechny svoje záležitosti vyřešené a tahle akce je jenom posledním krokem a dokončením jeho čtyřdílné filmové mise. Postavy jsou zvládnuté hodně dobře, Rambo je zamlklý, "nasraně stoický" důchodce, misionáři jsou správně nesympaticky idealističtí, a banda žoldáků není naštěstí složena ze sotva odrostlých manekýnů, ale je skvěle sestavená z různorodých, neokoukaných typů. Efekty asi nejsou na špičkové úrovni, ale v té pekelné vřavě to nejspíše přehlédnete. Hodně důležitá je zvuková složka, která vás zarazí do sedačky, ať už se jedná o minometnou palbu nebo rachot těžkého kulometu. Filmu chybí jenom pořádný hlavní záporák, sice tady je vedoucí tábora, ale ten od obyčejných vojáků není moc rozeznatelný, takže hlavního padoucha vlastně nahrazuje anonymní armádní masa. I tak je ale čtvrtý Rambo mnohem lepší než předchozí dva díly a celou sérii perfektně uzavírá. 8/10 ()

jilda

Opět jsem se u Ramba pobavil. Sice nebyly žádné vtipné hlášky a rafinované smrtící pasti, ale jinak řežba jak má být. Stallone umí být i v šedesáti přesvědčivý. Tolik opravdu odporných a masakrózních záběrů jen tak neuvidíte, je to jízda na dráze smrti. Drsný a nemilosrdný, prostě John. ()

jerenymo

John Rambo je zpět v celé své brutalitě. I když už Rocky Balboa nasvědčoval k velkému a důstojnému comebacku, bylo to pro mě příjemné překvapení. Výborný hudební doprovod ala Rambo I, žádná složitá zápletka (prostě přijdu vidím zabiju), jednorázná výmluvnost gest hlavního "staršího" hrdiny a nakonec souboj Rambo vs Barma (s malou pomocí rádoby drsných mariňáků)......... jen by mě zajímalo zda na konci dojde do toho baráku nebo ne :) ()

kecinzer

Opravdu nevím, jak mám hodnotit. Jedná se o brutální akci s téměř nulový dějem plnou brutálních efektů. Po tom co jsem viděl hodnocení jsem od toho čekal něco více. Navíc Sly vypadá při nejmenším zajímavě :D. ()

laFei

Návrat klasiky nebo ne, John Rambo je prostě jen hromádka vyhřezlých barmských vnitřností poslepovaných dohromady Stalloneovou režií. Nikdy jsem jeho fanouškem nebyl a tenhle film mě v tom jen utvrzuje ()

hell_boy

Postava Johna Ramba je skvělá (možná ještě lepší než ve starých dílech), scénář je dementní (možná ještě horší než ve starých dílech). Jinak slušná masakrální podívaná, kde, kromě Ramba samotného, nic nestojí za zmínku. ()

Simgal

Neříkáte si taky, kam se poděli ti opravdoví akční hrdinové? Nestýská se vám po době, kdy jeden jediný neohrožený bojovník dokázal zlikvidovat desítky protivníků bez jediného škrábnutí? Mě se po těch časech docela stýská. Samozřejmě, že dnes už je svět jiný a nároky na diváka jsou taky odlišné, ale o to víc mě starý/nový Rambo potěšil. Je bohužel pravda, že dnešní akční hrdinové nejsou nic moc (omlouvám se fanouškům Clivea Owena). Stará garda ukázala, že i v jejich pokročilém věku jsou schopní vytvořit úspěšný akční film. Návrat Bruce Willise a především tedy Silvestera Staloneho se nese ve velkém stylu a čtvrtý Rambo je toho přímým důkazem. ()

Deywid

Takýto akčný nárez som už dávno nevidel.... škoda, že to nebolo aspoň o pol hodinku dlhšie....ale i tak za trochu slabších 5 * (90 %) ()

Phillo

Stallone je Rambo a to nielen čo sa postavy, ale aj myslenia ako takého týka. V svete zložitosti sa snaží prísť s niečím iným-jednoduchým-rambovským. Lenže celé je to podané tak americky a na môj vkus až príliš primitívne, že sa nenachytám. Ale za brutalitu a pekné exteriéry palec hore. 60% ()

Gore

Nechápu to vysoké hodnocení. Ten film mě 'kure*sky' nudil a těch pár zběsilých akčních minut to nezachrani. A fakt ze vetsinu filmu koukam na znudenej nebo unavenej kukuč Stalloneho. Fakt ne, ta série neměla být znovu otevřena. ()

Pawlisman

:-D panenko mária - to je mi ale legrace. těžko pochopitelné. Nejenom, že je to celé směšné (jak jinak) - ale navíc je tato směšnost (akčňák Rambo) udělaná velice špatně. Stallone je navíc silně nechutný, jeho hrubý hlas ve mně evokuje i obdobný zápach z úst. Todle už skutečně ne - šílená záležitost a k tomu zle provedená. 4,5/10 ()

arcticsky

Dokonalý akčák, sneslo by to i delší stopáž. Je to jen film, ale po zhlédnutí mi po slově Barma běhá mráz po zádech. Na dovolenou bych tam tedy určitě nejel.... ()

CamperCz

Je to dustojne rozlouceni se serii. Nic nez jen krev a jatka, skoro jako by jste dali drevorubci pero a rekli, at napise scenar - podobny vysledek. Ale Sly si presto se zaverecnym Rambem i Rockym vylepsuje posramocenou povest. Jen se mi ten Rambo libil o neco min... ()

Paul_cz

Jednoznačně nejlepší díl Ramba.Brutálně naturalistickej, a, nebojím se říct, kulervoucí (občas doslova).Posledních 20 minut je snad největší masakr kdy zachycenej na plátně..mlask. Mám jedinou výtku - ten film je hrozně krátkej! Většinou mám s filmy opačnej problém, ale tady bych fakt klidně těch 20 minut přidal. ()

majo_svk

Nádhera! Neskutočná akcia, neskutočná hudba a neskutočne drsný Sly robia s filmu Rambo: Do pekla a naspäť veľmi pozerateľnú akciu. Na Ramba sa bude dať pozerať stále. ()

Jožin

Strašne som sa tešil na tento film, keď som si predstavil, že môj detský hrdina sa vracia som bol udivený, že v jeho veku a ide ešte točiť niečo takéto. začiatok bol trocha nudný no postupne to dostávalo grády, až do fínalnej scény ktorá je riadne nabitá. To bolo,, sledovať ako Sly bije celú armádu len tak. tento film má u mňa dva mínusy, prvý, chýba tu Richard Greena, rambov najlepší kamarát. Druhý mínus bol ten, že film je dosť krátky !!! ()

muoaner

Rambo is back! V podstatě jen od začátku do konce řež, řež, řež a řež, ale za to krutě dobrá řež! Rambo opět sází jako za mlada šípy a kulky do protívníku rychlejc jak moje máma muškáty do květináčů a čelenka mu padá do čela jako nikdy. Lepší návrat sem si nedokázal představit. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)