Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Kate...

Od začátku do konce. Tam a zase zpátky. Další z těch filmů, který vypravuje celý život člověka, akorát tady se šlo trochu jiným směrem. I když ne zas tak jiným, vždyť je to koloběh, kterým si každý projde. Někdo si možná řekne, že podobných filmů vyprávějící životní příběh viděl několik, ale já právě takové filmy mám ráda. Ukazují život, jaký je s jeho vývojem, s každičkou proměnou. Ale já prostě ráda sleduji příběhy života, zvlášť když je dokáže podat tak dobře, což se myslím v tomto případě povedlo, navíc je tu krásně zachycena atmosféra každého období typická pro něj. Byť film klišovitý, já jsem spokojená. ()

Carlossss

Tak a je to tady... mám za sebou ten Podivuhodný případ Benjamina Buttona a můžu říct, že si David Fincher splnil svoji práci. Nic víc, nic míň... z námětu se dalo vytřískat maximum a on to skoro dokázal. Za mě palec nahoru a spokojenost... ten Brad Pitt je vážně fajn herec.:-/ ()

Katarine

Je to spíš 4,5*, ale tentokrát zaokrouhleno nahoru. Po dlouhé době jsem shlédla pořádně emotivní film, který mě rozhodně nenechal ani na chvíli chladnou. Nevím, kde se vzalo přirovnání k Forrestu Gumpovi. Já si spíš tento příběh spojuji s ne méně slavným Titanicem z roku 1997, tam nacházím více společných rysů, i přesto, že Titanic mě nikdy k slzám nepřivedl, což Forrest Gump rozhodně ano. Ale teď už zpátky k Benjaminovi, respektive k jeho představiteli: Brad Pitt předvedl úctyhodný výkon, hodný nominace na oscara a stále více na něj měním názor k lepšímu, protože ve Fincherových filmech mi opravdu dokazuje, že je to pan Herec. Další herecké hvězdy ani není třeba chválit, o to se zde postarali jiní. A jak na mě působí celý příběh? Popravdě je jeden z nejlepších, jaký jsem kdy na filmovém plátně viděla. Děj tak úžasně plyne stále dál a dál a na konci si člověk ani neuvědomí, že právě s tímto filmem strávil více než dvě a půl hodiny svého života. Přesně takhle si představuji pravý, několika oscary ověnčený film. ()

maverick10

Ano, po shlednuti mate pocit, jako byste to uz nekdy videli (asi za to muze predevsim ta vypravecska linie filmu). Ano stopaz je prilis dlouha a na vsechny negativa co jsem cetl musim kyvnout. Ale, to nemeni nic na tom, ze je to porad zatracene dobrej film, od zatracene dobryho rezisera s chytrym scenarem. Nemuzu dat mene, to bych Benjamina hazel do kose s daleko prumernejsima filmama a tam rozhodne nepatri. ()

Beagle

Jeden moudrý spisovatel před několika lety ve své knize napsal, že lidé jsou jako družice, které obíhají každá po své vlastní dráze. Když se dráhy občas protnou, můžeme se setkat pohledy nebo dušemi, ale jen na okamžik. Jakmile tenhle okamžik pomine, jsme zase každý na své dráze, beznadějně sám. U žádného jiného filmu mi nikdy tahle myšlenka nepřišla na mysl tak jako právě u příběhu Benjamina a Daisy, jimž osud takové minutí v čase nachystal. Podivuhodný případ Benjamina Buttona je vpravdě podivuhodný film, jehož 159 minut mi uteklo jako pár mávnutí křídel kolibříka, který se toho dne rozhodl proletět nezvykle daleko nad oceánem. Krása. ()

GrungeChild

Podivuhodný případ, tento Fincherův sentimentální kousek. Ač je to umělotinou nasáklý vykonstruovaný hollywoodský prefabrikát s přestárlým Forrestem a babčou z Titanicu, přesto jsem byl jako správná cílovka nekompromisně dojat, a myšlenky o (ne)smyslu života mou „přestárlou“ bujnou kšticí prolétávaly ještě nějakou tu chvíli. Je celkem s podivem, že ač Brad Pitt není zrovna můj oblíbený herecký „Pitt“, celkem se na něj v průběhu věků dalo koukat. Nicméně, něčemu tak prvoplánovému se prostě plný počet napálit nedá, i když jsem na to měl z počátku chuť. 4* ()

Jigy

Velmi dojemný, silný, citový a propracovaný příběh. Chvílemi jsem si připadal jako že koukám na dalšího Foresta, ale milostná linie v příběhu je natilik silná a tragická, že se film v druhé půli posouvá na jinou úroveň . Musim ocenit vše, od scénáře, po režii a hereské výkony. Tomuhle řikám pravá filmařina. ()

applause

Podle mě je to film, který dává smysl samotnému životu. To co se děje, má být takhle a nejde, aby to šlo obráceně. Lidé mají stárnout a ne mládnout, to je proti přírodě. A také nic nemůže trvat věčně ani samotný život. Jinak povedená role Brada Pitta, kterého moc nemusím a tady mě mile překvapil. ()

easaque

nostalgické 3* ze svých vzpomínek a traileru tvořím tento svůj komentář, protože mě neláká si tento prvoplánový doják zopakovat. Proti jeho zpracování ani hereckým výkonům nemůžu nic špatného říct, to samozřejmě pochvalu zaslouží. Ani proti romantickým filmům nic nemám, ale tento na mě působil dlouhým utahaným dojmem a jeho vyumělkovaný příběh byl hodně předvídatelný, takže neměl čím překvapit. Za to všechno dohromady si vysloužil čistý průměr a ani vysoké postavení ve zdejší TOPce to nezmění. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

na nového Finchera sem se moc těšil a nakonec sem byl unešen...Pitt vynikající a divil bych se,kdyby mu utekla letos nominace na oscara (ať už za toto,nebo za vedlejší roli v Burn after reading),Cate Blanchett taktéž velmi dobrá (byť trošk v Pittově stínu),ovšem na to už sme si u ní zvykli.Jediným drobným záporem je pak vcelku vražedná stopáž. ()

Muslicka

Úžasný příběh o možnostech života, šancích které nabízí a na které není nikdy pozdě. Pozitivně ukazuje různé stránky života a lidí. ()

johny89

Komu u toho neukápne slza musí bejt asi necita necita :) Jinak strašně dlouhej film.. možná až moc, jinak naprostej luxus :-) ()

Joe321

Po dokoukání jsem měl takové rozporuplné pocity. Na jednu stranu to na mě velmi emocionálně působilo a na druhou to je někde jako pěst na oko. Nakonec mi to ale nevadí. Víc mi vadilo vyhasínající tempo ke konci, v poslední pětině, kdy už to vypadá jako by se Fincher snažil příběh natáhnout nebo to spíš pro mě už nemělo to kouzlo. A že první půlka filmu je opravdu magická. Oči jsem o ní odtrhnout nemohl a občas bych je mohl i sušit. Duo Pitt / Blanchett asi nestojí za komentář. Oba mám rád a Pitta poslední dobou víc a víc. Tady je úžasný, i když je z poloviny digitální. Horších pět, ale pět, protože Banjamin se mi líbil daleko víc než u mě čtyř-hvězdičkový Milionář. A to to mělo skoro tři hodiny. -"Benjamin, we're meant to lose the people we love. How else would we know how important they are to us?" ()

Morloth

Mám Davida Finchera rád. Ať už se jednalo o Sedm, Zodiaca či Klub rváčů, vždy mne dokázal něčím překvapit. Dokonce i filmy Hra a Úkryt, které považuji za jeho slabší (osobně), se mi dokázaly nějakým způsobem zarýt pod kůži. Proto jsem se na Podivuhodný příběh dosti těšil. Zpětně musím přiznat, že je zřejmě lepší přistupovat k filmů bez těšení, neboť pak člověk necítí takové zklamání. Po přečtení velké řady recenzí jsem čekal něco jedinečného. V českých médiích totiž nevyšla snad jediná, která by Benjemina nějakým způsobem pošpinila. A to mne zřejmě mělo zarazit. Film byl vydáván za cosi řemeslně dokonalého, herecky vytříbeného a příběhově nápaditého, jenže... Již na začátku jsem zmínil, že mám Finchera rád. Mám rád jeho filmy, které jsou povětšinou cynické, hrůzostrašné, plné napětí. Benjemin měl být jiný, a také je. Je to klon Foresta Gumpa a Amélie z Montmartru, je to vykrádačka všemožných klišé a citového vydírání, která nám Hollywood servíruje již od svého vzniku, je to neuvěřitelně krásně zabalené nic. V překrásném balicím papíře se nachází jen louže plytkých emocí a nuda, nuda, nuda. Pokud snímek přesahuje dvouhodinovou stopáž, kdy se v prvních dvou hodinách vlastně nic nestane a trochu rozhýbaný konec již předcházející šeď nezachrání, je něco špatně. Neznám novelu od Fitzgeralda, ale je na první pohled patrné, že zajímavý nápad s mladým-starým nedokáže unést celou stopáž a je vyždímán až na samu dřeň. Nastavovaná kaše vždy chutná nelibě. Fincher se rozhodl natočit snímek, který zasáhne široké masy a bude považován za vysoké umění. Selhal stejně jako Aronofsky se svou Fontánou. Film totiž nedělá jen množství hvězd, líbivých záběrů a vycizelovaný děj. Film potřebuje duši a ta Benjeminu Buttonovi chybí. Proto, ševče, drž se svého kopyta! ()

Necron

mega fuck shit! vetsi utrpnost a nudu jsem nezazil. totalni zahozeni 3 hodin zivota! 3x jsem u toho usnul. celou dobu jsem si pral at uz ta trapnost konecne skonci, at shori denicek, chcipne baba v nemocnici, at to vsechno smete tornado. neco jako divat se na vinetua a fandit kovbojum :-) nicim zajimavy film, zadne drama, zadne fantasy, zadne prekvapeni, totalne neromanticke, zadny smutek nebo dojeti ....hnus. tenhle druh filmu se dela uplne jinak, neztracejte s tim cas. jeste, ze jsem u toho nemusel trpet v kine s popkornem :-) dobry komentar: Loki81 ()

rakovnik

Mistrné dílo, vynikající provedení, dokonalá režie, nejlepší herci. Ale tento film mohl mít poloviční stopáž a nic by mi nechybělo. Takhle mi mnohé přebývalo a já jsem se bohužel dosti často nudil. A to jsem na tuto romatiku koukal s holkou. Ani se mi nechce dát tomuto filmu další šanci, abych vylepšil svůj názor. ()

Aelita

Je jedno, jakým směrem se ubírá čas – stejně se míjíme. ___ Takto geniálně přepsat kratičkou humornou povídku na filosofický scénář je věru majstrštyk. A pak ten scénář převést do vizuální podoby tak, aby se čas doslova zhmotnil a zemocionalněl – to je majstrštyk na druhou. A pak že Fincher je chladný a odtažitý. ()

Marqta

----"It's a funny thing about comin' home. Looks the same, smells the same, feels the same. You'll realize what's changed is you."---- ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010