O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Chrustyn

Vizuálně povedený ale zbytečně utahaný a ukecaný válečný snímek, který se snaží tvářit až moc cool ale především dialogy přesvědčí diváka o opaku. Herci působí až moc unyle a válečných scén je naprosté minimum. Největší plus je v tom, že na první pohled film nevypadá česky, alespoň do doby než někdo otevře hubu. ()

dopitak

Tobruk je jistě dobře natočený film, ale promiňte mi moje rouhání, celou dobu sledování jsem si kladl jedinou otázku: Proč? (proč něco takového někdo natočil?) ()

iamek

Na české poměry slušná podívaná a hlavně efekty na hodně vysoké úrovni. Výběr hlavních protagonistů nebyl vůbec špatný a někteří mě svým výkonem příjemně překvapili. Jen škoda, že snímek je až moc pomalý, utahaný a taky bych uvítal trošku více dialogů. ()

Crocuta

Kromě poprávu oceňovaného zvuku a mimořádně působivé kamery nabízí "Tobruk" i netradiční a syrový pohled na válku a roli jednotlivce v ní. Zdařilým využitím motivů z Craneova románu "Rudý odznak odvahy" - odehrává se na bojištích americké občanské války - se podařilo Václavu Marhoulovy ukázat strach ze smrti a jeho překonání, nalezení vlastní odvahy a pocitu zodpovědnosti vůči druhům ve zbrani jako obecně platná, nadčasová témata u nichž na konkrétním místě, čase a okolnostech zase tolik nezáleží. K pozitivům "Tobruku" je nutno přičíst i kvalitní herecké výkony. Jan Meduna mne zase tolik neoslovil, ale Petr Vaněk nebo Kryštof Rímský se s charaktery svých postav vyrovnali na výbornou, stejně jako Robert Nebřenský, který si toho svého zabijáka vyloženě užívá :-) . ()

bassator

Po náhodném zhlednutí diskuze přímo s tvůrci filmu na filmovém festivalu jsem musel hvězdičku přidat. Film není žádná "bomba", ale když slyšíte o podmínkách a o situacích při natáčení, začnete si toho více vážit. A také i za člověka kterého se nesmírně vážím - za Roberta Nebřenského. V "záporné" roli byl opravdu zlý až zákeřný... - 26. 9. 2008 - kino Nový Hrádek - 50% ()

marhoul

S lítostí jsem dala čtyři hvězdičky. Už jen proto, že zde mám nick jako pan režisér.. Uvedu na pravou míru: nejsem jeho zaslepená skalní fanynka, můj nick vznikl náhodným vytažením písmen ze sáčku scrabble a přišlo mi to trefné. Film je po stránce technické-filmařské naprosto skvělý! Myslím si, že v našem českém rybníčku tohle nemá obdobu, je i výborně obsazený, bohužel se mi vlekl.Nesestřelil mě tak, jak bych si přála. Podívám se na něj s odstupem let, třeba zvednu na plný počet. ()

Jirka_Šč

V některých chvílích jsem měl pocit, jako kdyby vzali současné kluky a nechali je hrát ve filmu z druhé světové. Což je škoda, protože to rozptylovalo a později, když nastali určité scénáristické zvláštnosti, jsem nebyl ochoten filmu tolik odpustit. Což je ještě větší škoda, protože co se severní Afriky a kulis týče, film je výborný a také má výbornou kameru, neokoukané tváře herců a výborné pasáže. ()

mat.ilda

Exotická krajina, písečné duny, měkké filtry, dobrá kamera, neprofláklé tváře - to ostatní provinčně české, ubohé a absolutně bez nápadu. ()

triatlet

Válka a smrt z Tobruku čiší. Charaktery vojáků, občasný vtip, ale především syrové podání útrap v Africe. Filmu ovšem schází výraznější příběh. ()

heyda

Po technické stránce konečně český světový film. Obsahově se však dále než za naše hranice nedostal. Je to velká škoda, ale tomuto filmu schází především fakta a přehlednost. Nevíme vůbec, kdo s kým bojuje, proti komu a proč. Víme jen, že nějaká československá rota kdesi v poušti cosi brání. Takhle se památka našich vojáků neuctívá. Herecké výkony sou super, to je pravda, má to i svoji atmosféru, scénář taky není špatně napsanej. Jenom je prostě očesanej a pak se není čemu divit, že to některé diváky i nudí. Já jsem se sice nenudil, ale hodně mě mrzí nedostatek informací a zatraceně málo děje. :-( Ale doufám, že se u nás válečné filmy točit budou a že si vezmou alespoň po technické stránce z Tobruku příklad. 4 hvězdy s hodně odřenýma ušima. ()

Flakotaso

Tak tohle jsem nečekal. Česko a válečný film? Kdeže...Opak je pravdou. Na české poměry opravdu VYSOCE nadprůměrné. Po technické stránce to snese srovnání i se světem - kameře se nedá nic vytknout, herci jsou správně neokoukaní (žádný Trojan ani Geislerová, díky bohu). Dokonce i bojové scény zvládl Marhoul víc než dobře. Při vyslovení slovního spojení česko a válečný film nám už nemusí cukat v koutcích úst. Bravo. ()

hrona

Po dlouhé době, zase velmi kvalitní český snímek, pravda trošku z hluchými místy a bez zbytečných slov, ale celkové prostředí a skvělé herecké výkony nepotřebují žádné obsáhlé dialogy a slova. Zejména Michal Novotný mě pobavil, jeho postava odlehčuje celkovou atmosféru celého příběhu. Na můj vkus je trošku škoda, že se vytrácí konečná gradace filmu. Ale jinak jako celek, prostě super. ()

Jinny

70 %. Mezi všemi těmi rozpačitými tragikomediemi, kterými je zaplevelená naše kinematografie, vyčnívá Tobruk jako podivuhodný úkaz. Po režisérské a vůbec technické stránce se jedná o skvěle odvedenou práci, po dějové a dramaturgické už je to o dost slabší. Sledujeme partu československých vojáků a jejich rutinu v poušti, která je zvlášť ke konci přerušovaná naturalistickými momentkami. Major Václav Marhoul ovšem splnil svojí povinnost. Přinejmenším na chvíli zapomene na ironické poznámky, že česká armáda naposledy vyhrála někdy za husitů. ()

eraserhead666

No, myslím, že se Tobruk ani nemusel moc snažit, aby patřil k tomu (nej)lepšímu, co u nás bylo za poslední dobu natočeno. Prostředí, doba a atmosféra paráda. Asi bych taky chtěl vymazat z mapy Písek. To pomalé, depkoidní a nikam se skoro nehýbající tempo filmu jen dokresluje tu atmosféru a realitu toho, o čem pojednává. Přesto mi na filmu vadily dvě věci - Marhoul ten scénář trochu nezvládl, místy mi to připadalo takové nezajímavé. Hlavní průser Tobruku ale je, že je až protivně předvídatelný, veškerou akci či změnu k níž má dojít vám prozradí předchozí záběr a střih, takže pokaždé, když někdo zemře, víte to o pět vteřin dříve, než k tomu dojde. A to je docela škoda. ()

Ivoshek

Dobrý a docela nezvykle postavený válečný film. Vlastně mi to přišlo, že tam nejvíc ze všeho válčili s pouští a sami se sebou.... Co se týče provedení, mám radost. Hlavně kamera a hudba se povedly (kamera funguje výborně jak v pomalých záběrech, kde figuruje hlavně poušť v různých provedeních, tak v rychle sekaných scénách z bitev), takže pocitově to určitě funguje. Možná byl záměr, aby si divák k nikomu nevytvořil moc pouto - já teda za celý film tak nějak nepochopil, kdo je vlastně hlavní hrdina. Trochu jsem si zafixoval jen dezertéra, Nebřenského a "Icika". Stejně tak se nedá říct, že bych pozoroval nějaký nosný příběh. Ale jak říkám, nevadilo mi to a ve srovnání třeba s Tmavomodrým světem to považuju za povedené dílko. ()

claudel

Ambiciozní a finančně určitě náročný projekt Václava Marhoula ve mně zanechal zvláštní pocity. Asi jsem měl zvolit pro jeho shlédnutí jiný den, než po procestované, a tedy probděné noci, protože některé zdlouhavé záběry, při kterých se nic neděje, mě uspávaly. Nelíbí se mi Marhoulova volba obsadit až na Novotného a Hádka neznámé herce, osobně jsem se ve všech postavách neorientoval. Přesto Marhoulovi fandím, určitě je pro český filmografii přínosné, když bude žánrově bohatá. ()

SLOTH

a me to mile potesilo dostal jsem vice nez jsem cekal i kdyz si nekdy rikam kam zmizely ty penize ale bejt vasek marhoulu tak jsem spokojen s filmem co jsem natocil ale pozor , ja vasek nejsem jsem jen spokojen jako bych byl vaskem ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka