Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

sallyann

Pane Strachu, co jste mi to udělal? Namlsána nádhernou pohádkou Anděl Páně očekávala jsem, že se dočkám podobného zážitku i s novou pohádkou. Leč myšmaš, který mi byl dnes předložen, přinesl obrovské zklamání. Pohádka nesoudržná směs obrazů....1. část držel nad vodou Cíl a Vetchý, 2. část Trojan s Dvořákem. Příště prosím tradičněji a logicky! ()

lennyd

Kominický synek Filip má odmalička smůlu - může za to jeho otec, který se po narození několika dcer snažil obelhat samu Štěstenu, a ta se narozenému synovi pomstila takto. Když se ale Filip zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky, která je proti své vůli držena u nerudného tyrana, uzavře se Štěstěnou obchod - pokud Haničku zachrání, zbaví jej Štěstena jeho smůly... Na Vánoce jsem tuto pohádku nestihl, ale od čeho máme moderní techniku, kdy si můžeme pohádku zopáknout kdykoliv během roku, a nemusíme čekat milosrdně na další Vánoce. A skoro se mi chce říct, že jsem o skoro o nic nepřišel - ač se Jiří Strach většinou trefí do vkusu, na pohádky jsem asi už moc starej, a u této jsem se většinu času docela nudil. Kromě dvojice Filip a Hanička, kteří byli (naštěstí) obsazeni zcela neznámými herci, se tu potkává téměř celá Strachova vyšetřovací komise z Ďáblovky lesti (čekal jsem odkud vykoukne Aňa), doplněná takřka kompletní současnou hereckou garniturou (Bohdalová, Vetchý, Táborský, Kříž,... ) i bývalou paní prezidentovou... ()

pytlik...

Vtipné, nehloupé, takže ani takového nemilovníka pohádek jako jsem já neurážející. Výprava pěkná, kdepak vzal Strach tak dobovou vesnici? Před Cílem smekám, mně by teda hrozba odnosení trochu pokazila náladu, né tak jemu, jak se tam svázaný na slámě vykecává s Trojanem, který se svým výzorem a chováním evidentně připravoval na konkurz na Přelet nad kukaččím hnízdem č. 2. Možná jedinou výtku bych měl k závěru, kdy hlavní hrdina jde hrát kostky bez jakéhokoli plánu, prostě očekává, že to dobře dopadne, a ono se tak doopravdy stane. Z toho si milé děti příklad neberte, takhle to prostě v pravém životě nefunguje. Co mě ale zaujalo nejvíc, je ona revoluční a přitom tak jednoduchá metoda výroby potomka žádaného pohlaví, totiž když chci mít kluka, dát rodičce pět minut před porodem do postele jedlové dřevo. Ono to zní jako hloupost, ale když to říkali chlapi v hospodě, tak to prostě být pravda musí, to není jako třeba v případě japonských vědců, kteří něco tvrdí a pak musí páchat sebevraždy, aby si zachránili čest a grant i na další rok. Film sice neukazoval, jak přesně jedlové dřevo způsobí, že se narodí kluk, ale dá se to jednoduše vydedukovat. Já sázím na tzv. princip vsublimace, kdy se dřevo do rodičky, jak říkáme my odborníci, "vsákne". Pak putuje jejím tělem, až se zarazí do plodu přesně v místech, kde má klukům narozdíl od holčiček cosi přebývat. Blbý je, když už to byl kluk předtím, to pak dopadne jak lev v českém státním znaku. Taky bacha na to, když je dítě v děloze přetočené, jako se to stalo, když rodila stará Žižková. A proč se to dřevo dává k nohám? Samozřejmě, mohlo by se pokládat výš, ale takhle to je výhodnější, protože cestou k cíli hezky mamince pročistí a narovná žíly. No a když chceme, aby se narodila holčička, dává se k rodičce do postele nůž, skalpel, popř. štípačky. ()

venison

Po dlouhé době milá a vtipná pohádka, která má opravdu příběh ;-) Na mě moc jednoduchá zápletka a její rozuzlení jsem čula od začátku, ale nejsem cílovka (tzn. dítě) :-D Příjemné i netradiční obsazení (Dagmar Havlová).. Povedla se ;-) ()

noriaki

Nenechte se zmást. Tohle je špatná pohádka, v níž hraje vynikající Ivan Trojan. Pokud je v záběru, chyby mizí. Když mluví, tak jsem chvílemi zapomínal na jalový scénář a unylé postavy. Zápletka je zoufale průměrná a průhledná. Uznávám že nejsem zrovna cílová skupina, ale dobrý příběh ocením i já. Zamilovaná dvojice nemá ani dohromady tolik charisma jako hlavní záporák a herecky jsou to dřeva. Oceňuju odvahu skloubit moderní a tradiční prvky a taky um režiséra. Výsledný dojem je ovšem mírné zklamání. ()

Schobul

Peklo v české TV, začátek velmi slibný, ale od cca 1/3 filmu nesnesitelně pomalý, nesmyslný, nevtipný. Konec byl totální WTF, nebožka, která ještě trrochu žije tomu dala poslední hřeb do rakve (ty tam byly mimochodem taky, některé scény si děcka určitě za rámeček nedají). ()

majkl44

Režisérovi se přiběh podařil dobře zpracovat snad ve všech směrech.To kam patří Kdokoliv (Trojan) zřejmě každý brzy pozná, ale ty bezvadný hlášky!!! A to ne jen Trojana, ale ostatních herců. Což mi připomíná, že bych měl pochválit bezvadné herecké výkony. Člověk se opravdu od srdce zasměje :-))) ()

hroubek

Na nové české pohádky moc nejsem, ale v těchto časech jsem zkusil jednu a nebylo to vůbec, tak zlé jak jsem čekal.A proto jsem rozhodl zkusit ještě jednu a ta byla lepší než ta první.Teď mluvím o Šťastným smolaři.Příběh o klukovi, který má pořád smůlu je první půlhodince hodně moc dobrý.Režisér Jiří Strach má už něco natočeno, takže moc dobře ví jak se správně představují hlavní hrdinové a jejich příběhy.A taky umí sehnat kvalitní herce i do těch nejmenších rolí.Problém je, že v druhé půli, kdy se hrdinové dostanou na dané místo, tak film začne působit zdlouhavě.A nespraví to ani hraní kostek.Samotný konec a vypořádání se s hlavním záporákem není špatný, jen mohl přijít o pár minut dříve.Správná pohádka, která má šťastný konec, který k takovým to příběhům patří. ()

Natabar

Příjemné odpočinkové pokoukání, v němž některé hlášky opravdu pobaví: "v Plzni si koupil titul; rakev se ti nezkazí..." ()

ravalah

Pekny napad, presto to bylo divne, takove nedotazene. Jako kdyby to hledalo svuj styl az do konce...bohuzel neuspesne. Lotranda zboznuju, tohle za ledovku ()

zdenny

Tato nová česká pohádka je zajímavá tím, že kombinuje typicky pohádkové výjevy s modernějšími prvky, které do pohádek až tak nepatří (motorka, elektrický proud). V této, nebojím se říct, komediální pohádce mi to ale kupodivu vůbec nevadí. Je totiž natolik komediální a pohádkově výpravná, až budí dojem, že dané moderní prvky tam vlastně patří. Prim zde hraje především Ivan Trojan, který pohádce dodává šťávu. Navíc se pohádka hemží kvalitními, osvědčenými a slavnými českými herci, kteří tak zoufale v soudobých pohádkách chybí. Ondra Vetchý sice v příběhu nehraje hlavní roli, i tak je jeho přítomnost v pohádce velmi milá a užitečná. Co se letošních Vánoc týče, mohu konstatovat, že spolu s "Dvanácti měsíčky" to byl úspěšný pohádkový konec roku 2012. PS: "Synu, tys byl v lese?". ()

Master19

Málokdo mě tak vadí stejně jako Filip Cíl. Nevím proč, vlastně nebyl ani špatný, ale mě ten člověk prostě nesedí. Výborný je ovšem bez diskuze Trojan a překvapivě dobrý je i scénář a režie. V neposlední řadě musím vyzdvihnout výběr lokací a prakticky by to byla skvělá pohádka, kdyby... Kdyby zamilovaný pár ztvárnila jiná dvojka, které bych to věřil. Kdyby táta kominík nebyl Ondra Vetchý, kterému to tady ale vůbec nesedlo. Kdyby tam nebyly ty zjevné chyby (kdokoliv s kominíkem se rozloučí, střih a jsou zas spolu...) a kdyby to byla trochu víc pohádka. ()

lucascus

Jirka Strach zachranuje cest a dustojnost ceskych pohadek. Je vlastne v soucasne dobe jediny, ktery vlastni patent na natoceni uspesne pohadky - navic s takovou hereckou plejadou. Jednoduchy, ake krasny a vtipny pribeh podkresluje dobra hudba, a perfektni kostymy. Tesim se na pokracovani Andela Pane. ()

fabecc1222

Pohádky Jiřího Stracha, ve spojení s obsazením dvojice Trojan - Dvořák, to je pro mě záruka kvality, kterou si každoročně nenechám ujít. Je tohle ještě vůbec pohádka? Dost možná ani ne, dovedu si představit, že tady se dospělý divák díky všemožným narážkám (titul v Plzni, Monte Carlo(s), Segedín...) baví mnohem více než nic netušící děti. Karlos je ten správný pohádkový záporák, který narozdíl oproti mnoha jiným má i svůj příběh na pozadí, který utvrzuje jeho charakter, a není tak jen zlý proto, že má být prostě zlý. A v podání Dvořáka je i výborně zahraný. Martina Zábranská je tu sice jen pro ozdobu (a že je to pěkná ozdoba), ale zase, dospělému divákovi to bude stačit :) :). ()

ghatos

Výprava, herci a vše okolo v pořádku (obsazení vskutku luxusní). Chytré odkazy a vtipné aktuální popichovačky působí přirozeně, avšak chybí výraznější záporný protipól či osudový střet (Carlos není zajímavý). Nemohu si pomoci, ale kasino nebo motorka patří jinam, ne do pohádky. Strachův spíše nepodařený pokus. Měl by se vrátit ke klasice (čerti, čaroději apod.). 44%. PS: Čistě subjektivně - různé technické vymoženosti do pohádky opravdu nepatří (bez ohledu na to, kdo to píše), je to asi jako ve westernu mimozemšťani. Výborný komentář: sallyann ()

cross

Moderní pohádka postavená na klasických principech, s hvězdným obsazením a vtipem od začátku do konce...co víc si vlastně ještě na Vánoce z původní (nové) televizní tvorby přát? Za mě jednoznačně prst nahoru, tohle se Jirkovi Strachovi prostě povedlo a opravdu bych neměl nic proti zkouknout to ještě jednou - třeba hned další svátky;) ()

PollyJean

Nutno pochválit zejména výběr herců, dotažený až do nejmenších rolí (třeba Goldflam jako učitel, Javorský jako "Chárón" a zejména Somrův rakvář, který má napsány i nejvděčnější repliky). Linie se ztraceným Kdokolivem je celkem vtipná, zemanovská animovaná vsuvka taky mile překvapí, ale co to ostatní? Že Štěstěna má dcerku Haničku (s kým asi?), budiž. Ale že se jí dcera ztratí (jak, proč?), aniž by ji hledala a až je nalezena a osvobozena, tak se o ni taky nezajímá, že dá kominíkovi úkol, který se vlastně splní tak nějak mimochodem a bez jeho vědomé zásluhy? Vůbec tahle Štěstěna se vždycky jen zjeví, tváří se strašně důležitě a když už se náhodou usměje, vypadá spíš, jako kdyby si nasadila Jokerovu masku (páni chirurgové asi pokazili plastiku?) Její závěrečná scéna s Carlosem už úplně postrádá smysl, stejně jako Carlosova poněkud nezdravá fixace na matku, závěrečný útěk i celý jeho vztah k Haničce... ()

giovanni3

No z ukázek jsem zrovna nadšený nebyl, ale nechal jsem se nalákat v té Vánoční atmosféře ke shlédnutí této pohádky. Musím říct, že nejednou se zde člověk od srdce zasmál což hodnotím velmi kladně. Scénář by na pohádku jakž takž ušel, ale ta modernizace.... ta modernizace... V pohádce se jezdí na motorce, cestuje se po celém světě, že jednou jsi v Neapoli a pak bum Moskva a tak podobně. Kdyby celé tyto rádoby moderní prvky byly vyřazeny ze scénáře hned by to bylo lepší pokoukání, protože téma není vůbec špatně zvolené. Co mne, ale vyloženě "nadzvedlo" byl ten skok z mostu jako do pohádky dát to, že se někdo chce zabít skokem z mostu!? Ano sice řekneme ať to nikdo nezkouší, ale sa.ra co to mělo být? Nedává televize už tak dost důkladných návodů na to co se nemá a nemá se to zkoušet? No raději zpět k pohádce... Filipův prolhaný kamarád nejednou pobaví, ale ubíhajícími minutami jeho komediálnost zůstane ve slepé uličce lží a poslední záchvěv má u té husy/kachny nebo co to bylo. Určitě šlo z této postavy dostat více než jen snůšku lží, která se víceméně opakuje dokolečka dokola. Jinak Hanička se povedla, ale dostala málo času vyniknout. Průměrné 3z5 a nenaplněný potenciál. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno