Komediálně laděná road movie o putování tří Romů ze severu Čech na Slovensko. Jura je moderní, racionálně uvažující mladý muž, který úspěšně studuje vysokou školu v Praze, kde má i svou přítelkyni. Když ho jeho otec, za kterým přijel na krátkou povinnou návštěvu, požádá, aby s ním odcestoval na Slovensko za nevěstou, kterou mu ještě jako chlapci domluvil se svým nejlepším přítelem, nemůže tomu Jura uvěřit. Zprvu absurdní žádost odmítá, ale rychle podlehne tatínkovu citovému vydírání. Společně s temperamentním a nezkrotným rodinným přítelem Stanem vyrážejí v otřískaném náklaďáčku na cestu napříč oběma republikami… Do hlavních rolí obsadil režisér Jiří Vejdělek oblíbené herce – Mariána Labudu a Bolka Polívku. (Česká televize)

HappySmile

Linie o romském národním hrdinovi byla sice pěkná hovadina, ale nakonec se ukázalo, že přece jenom do filmu nějak zapadá. Druhá linie odehrávající se v současnosti byla skvělá (pěkný kontrast), hodně vtipných povedených scének. Polívka svou roli zahrál velmi dobře a za zmínku stojí i výkon Mariána Labudy. ()

rakovnik

Chánov, pracák, alkohol a cesta jako za starých časů. Možná zbytečně vulgární, ale vcelku sympatická komedie z prostředí, na které nejsme příliš zvyklí. Musím říci, že dnešní mládeži se velmi líbí a neskutečně si libuje, když Bolek Polívka říká své oblíbené nejčastější slovo. A Polívka byl opravdu vynikající. ()

kaposlav odpad!

Film som vydržal pozerať 15. minút, ale na prísun troch novích informácii mi to bohato stačilo. 1,Český film sa može považovať aj za Slovenský len vtedy, ak je o cigánoch respektíve tých cigánov hrajú aspoň Slováci. 2,Ak chcem pozerať Slovenský film musim vedieť po cigánsky. Pokial nieje po cigánsky aspoň je plný cigánskych pesničiek a ak im chcem rozumieť tak aj tak musim vedieť po cigánsky. 3,Najlepší cigánsky "pardon Slovenský" herec je Marian Labuda.....Mam tri otázky - 1,Vedia vobec Slováci natočiť film na úrovni? (jediné čo je na úrovni su polonahé herečky čo je dosť smutné) 2,Vedia Slováci natočiť film aby sa netýkal cigánov? 3,Vedia Slováci natočiť film bez toho aby tam nedali erotické vsunky, holé cecky a holé prdele? ()

Martin741

Vlnu tychto filmov, ktore sa inspiruju Ciganmi a ich zivotom odstartoval uz Emir Kusturica so svojim filmom Crna macka, Beli Macor. A tak po x rokoch od uvedenia slavneho Kusturicovho snimku vznikol aj cesko -- slovensky Roming. Ak nieco poklada ceskoslovensky film za tabu, tak su to nahi chlapci - muzi a vulgarny slovnik. Ak sa predsa len nadava, tak maximalne sa to obmedzi na vyrazy : "do prdele", ty hajzle", a "sakra". Tuna je preto Polivka /Dedictvi 1 a pelisky/ dost zabavnou postavickou. Ale oproti kultovemu Kusturicovmu filmu Crna Macka, beli Macor je Roming minimalne o 2 -- 3 poschodia nizsie. Kvalitativne, rezisersky a scenaristicky. Reziser Vejdelek proste nema na Kusturicu, moze hoci aj puknut od zlosti, tak to je. Cize ide len o dalsi cisto pod/priemerny film, kde sa pod dejom rozumie len pod/priemerna, nemastna-neslana road cesta. Absolutne chyba hlavny dej, prvych 20 minut je dost nudnych, a ozivi ich az Polivka svojim prichodom. Ale aj po jeho prichode sa divak miestami dokonale nudi. Z hercov ako Labuda /Vesnicko ma Strediskova, Prodavac Humoru/ a Polivka by sa iste dalo vyzmykat viac. 31 % ()

Aljak

Príbeh veľmi biedny a z tej takmer nepretržitej rómskej hudby ma už poriadne bolela hlava. Nič proti ich veselej kultúre, ale málo je niekedy viac - a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Keby nebolo Stana a Romana v podaní Bolka a Labudu, tak by to možno aj hraničilo s odpadom. Ale títo dvaja film ako tak zachránili, a keď už nič iné, tak aspoň na nich dvoch sa dalo celkom slušne pobaviť. Teda hlavne Bolek dával jedna radosť, pomaly čo veta - to hláška (aj keď riadne vulgárny humor). Škoda, že príbeh bol taký chabý, mohla byť z toho fakt dobrá komédia. ()

honajz2

Takhle, ono to svým způsobem má docela dost do sebe. Kamerou, určitou poetikou a vlastně i námětem se mi to docela dost líbilo, jen mě mrzí, že to není zpracované líp. To prolínání dvou dějových linií mi poměrně lezlo na nervy, jelikož probíhalo víceméně nahodile a bez většího propojení, pak taky délka mi přijde krapet přepísknutá a jelikož to chvílemi působí prostě jenom průměrně, závěr pak není dostatečně silný. Ale i tak mi to zvláštním způsobem docela sedlo, pár zajímavých scén to má a asi na to jen tak nezapomenu. V rámci českých filmů bych to určitě zařadil mezi ty lepší, ale celkově ten film stejně mohl být o dost povedenější. 3* ()

Vojťas

Bohužel nešlo přehlédnout ryze amatérský výkon představitele Jury - ani se nenamáhám hledat jeho jméno. Kompenzací jest ale Labuda s Polívkou, kteří jsou vážně výborní. ... Nu jinak oproti Účastníkům zájezdu je tento snímek, podle mě, krokem vpřed. Zkráceně bych to zhodnotil jako vcelku úsměvnou podívanou s chytlavými romskými rytmy. Určitě nelituji času, který jsem u filmu strávil! :o) P.S.: Velmi mě pobavila hned první kratinká scéna, ve které dva mladí "junáci :-D" vytahují kryty od kanálů na odvoz do šrotu - přesně něco takového jsem předevčírem viděl naživo! :-D ()

Jino

Já bych řekl že je to jen televizní film, který v kinech může obstát jen a jen díky Bolku Polívkovi, bez něho by to byl opravdu jen TV film na nedělní večer na ČT1. To je konec světa pičo, aby se cigáni v noci zamykali :-)) ()

DrBuznička

Film mě navíc nepřesvědčil a jak napsal Baldýnský, že je to film o hercích, kteří hrají cikány, kteří si hrají na cikány, bych doplnil, že je o hercích, kteří hrají cikány, kteří si hrají na cikány, ve filmu, který si hraje na to, že je o cikánech. Navíc z komentářů vyplývá, že film drží hlavně Polívka. Kvůli špatné akustice na zimním stadionu na LFŠ 2007 kde se film promítal jsem mu však nerozuměl ani slovo. Tudíž ze tří strhávám jednu. ()

shyster

Po nekonečně dlouhé době mi český režisér dokázal, že se u nás točí pořád kvalitní filmy. Že režisér dokáže vyprávět příběh. Že herci nejsou jen zbytečné karikatury. K dokonalosti českých klasických komedií mu chybí pár krůčků, ale i tak je radost říct, že Český film je zpátky! ()

cariada

Cikánská či chcete-li romská komedie, která je postavená na Bolkovi a M.Labudovi. Ti dva ce na cikány naprosto hodí. Polívka jako ten barnský a Labuda zase takový ten flegmouš. Jejich cesta za nevěstou, kterou za mlada namluvili synovi Jurovi (Labudův syn) jenže ten je študovaný a nemá na nákou smluvenou nevěstu ani pomyšlený. Přesto nakonec jede s otcem a jeho kámošem za onou nevěstou starým nákladakem. Je tu krásná nesouhra kočovnýho Stana (Bolek) z pohodlnělého Romana (Labuda) a mladýho Jury co žije moderně jako každý člověk. Roman píše jaký si romský epos a myslí si, že na tom z bohatne. Příběh je místy poetický, ale hlavně krásně humorný a jadrný. Ps-když má špičatý ušní lalučky má pěknou frndu (to asi hovoří za vše) a nebo Stano Zaječí každou rozječí. Scéna se křtem neměla chybu. Na snímku je znát, že nebýt Polívky a Labudy je film poloviční. Hrát to obyčejný romové moc by to nevyniklo. ()

Sinn

Rádoby vtipně podané stereotypy o romském etniku, na mě to ale moc nezapůsobilo. Neříkám, že tu nejsou zábavné scény, několik povedených vtípků tu je, ale celkově žádná bomba. A závěr podivnej, holka mu odřekne Slapy, tak skočí po nejbližší špičatolalůčkatý?! Ale hudba krásná. ()

4daPeace

Verdikt: Ze by konecne Cesky lev pro Marka Epsteina, tentokrate uz konecne za nejlepsi REALIZOVANY scenar? Mno uvidime, kazdopadne Labuda s Polivkou hraji opravdu ve forme, na zbytku lidi jde poznat, ze jsou neherci, coz ale nijak nevadi. Je to totiz ku*va vyborny zpic*ny film! ()

baaaja

Bez těch nadávek by to asi nebyla moc směšná komedie, ikdyž ani na nadávání toho moc směšnýho nevidim, ale když si uvědomíte, že ty lidi fakt takový jsou a navíc když jde o podání Bolkem Polívkou, tak je to fakt nepřekonatelná kombinace :D bez Bolka a Labudy by to nebylo nic, takže alespoň díky za ně :) ()

ad

Tak tohle mě bohužel úplně minulo (a nudilo), především "hlavní" postava Labudova syna (tuším, že se jmenoval Jura) byla naprosto prázdná, plochá, mdlá... nijaká... ani pokusy o Kusturicu nevycházely, vtipy... byly tam vůbec nějaké?... Polívka s Labudou jen figurkaří... několik zajímavých scénáristických nápadů to nezachrání... ale možná jsem to celé špatně pochopil. ()

Crawler-D

Vejdělek a Epstein jsou báječná dvojka, z tohoto kousku je víc cítit Epsteinův zájem o etnické kultury, protože romská komunita je zpodobněna s mýtickým nádechem, humornou drzostí a vážností tradic. Polívka i Labuda do rolí docela sedli, i když jsou Romové asi jako já. ()

Wladi.mir

I když dávám pouze dvě, to neznamená, že jsem nepobavil. Právě naopak fórů a hlášek ve filmu zazní opravdu mnoho. Ovšem jinak je děj katastrofa. ()

tomtomtoma

ROMing, druhý film Jiřího Vejdělka, vyvolává sympatičtější dojmy. I když se zůstalo stát na půli cesty, protože v kaluži se vytratila mapa, sešlo se ze správného směru a prvotní zajímavá myšlenka vybledla v sutinách zapáchající slepé uličky. Pokud se živočišný temperament a radost ze života srovná s nabízenou perličkou Emira Kusturici, je cikánský život v českých podmínkách mdlý a smutný. Dal bych přednost pouze paralelně vyprávěné poetické pohádce, ale i její náboj a elegance se časem vyčerpá a bez slitování uvadá. Hlavní postavou svérázné road movie je laskavý a zdrženlivý Roman (velmi dobrý Marián Labuda st.), který touží po hlubokých národnostních kořenech a štěstí pro svého syna. Kumpánem do nepohody je jeho svéhlavý kamarád Stano (příjemný Bolek Polívka) v extremistických polohách národnostních stereotypů. Trojlístek netradičních cestovatelů uzavírá Romanův syn Jura (Vítězslav Holub s hlasem Saši Rašilova) v civilizačním odcizení tradičního způsobu života. Hlavní postavou sekundárního poetického příběhu je nekompetentní cikánský král Somáli (zajímavý Jean Constantin s hlasem Jiřího Plachého) v upřímné snaze po napravení své osudové chyby. Osvěžujícím zpestřením je mnohovýznamná postavička boha, ďábla, smrti a poštovního doručovatele (dobrý Vladimír Javorský). Z dalších rolí: svobodná matka s podmanivým šarmem Bebetka (půvabná Corina Moise s hlasem Jitky Moučkové), ochotný vesnický farář (Oldřich Vlach), Somáliho náročná manželka (Emanoil Florentina), či nepoddajná nastávající Ivetka (Emilya Gulyevová s hlasem Doroty Nvotové). Snahu a jistou noblesu nelze filmu upřít, ale co z toho, když se zamýšlená rozverná zábava rozbředne v povrchnosti a nestabilitě bez pevných bodů a bez schopnosti setrvat na nastolené vlně. ()

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!